VIDEO: Protesta masive në Izrael për lirimin e pengjeve dhe zgjedhje të reja

21 Prill 2024, 15:09Bota TEMA
VIDEO: Protesta masive në Izrael për lirimin e pengjeve dhe zgjedhje

Mijëra izraelit protestuan mbrëmë në Izrael dhe kërkuan një marrëveshje për lirimin e pengjeve që mbahen nga Hamasi, si dhe shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme.

Në Tel Aviv, protestuesit mbanin slogane të tilla si “ai që i braktisi duhet t’i kthejë ata”, ndërsa sulmonin kryeministrin Benjamin Netanyahu.

Këtë të fundit e fajësojnë shumë izraelitë për sulmin e paprecedentë nga Hamasi më 7 tetor ku mbetën të vrarë rreth 1200 njerëz. 

Gjatë një armëpushimi të shkurtër në nëntor, 105 pengje u liruan në këmbim të 240 palestinezëve të mbajtur në burgjet izraelite.

Lini një Përgjigje