Kush është ish-presidenti që mund të zëvendësojë Lajçak në dialogun Kosovë-Serbi

20 Prill 2024, 21:00Bota TEMA
Kush është ish-presidenti që mund të

Ish-presidenti slloven, Borut Pahor, pritet të jetë i dërguari ri i BE për dialogun Kosovës Serbi. Ndërkohë Miroslav Lakçak pritet të marrë detyrën e ambasadorit të BE në një nga vendet europiane.

Në një intervistë për median sllovene, Pahor deklaroi se nëse do të zgjidhet në këtë detyrë di do të paraqesë një plan të ri për dialogun mes Serbisë dhe Kosovës.

Pahor ka theksuar se dialogu Kosovë-Serbi ka ngecur për shkak të mungesës së besimit.

“Do të ofroj planin tim. Dialogu është në ngërç, ka mungesë besimi dhe ne duhet ta gjejmë mënyrën për të ecur përpara me besim më të madh”, ka deklaruar Pahor.

Lini një Përgjigje