Zjarri në dasmën në Irak, rrëfimi i çiftit: Njerëzit filluan të ulërinin, kapa gruan time dhe fillova ta tërhiqja zvarrë

30 Shtator 2023, 16:54Bota TEMA

Zjarri në dasmën në Irak, rrëfimi i çiftit:

Një nuse dhe dhëndër, festimi i dasmës së të cilëve përfundoi në katastrofë pasi një zjarr vrau më shumë se 100 nga të ftuarit e tyre, kanë thënë për Sky Neës se janë "të vdekur brenda" pas tragjedisë.

Revan, 27, dhe nusja, Haneen, 18 vjeç, i mbijetuan zjarrit, i cili filloi brenda një sallë të mbushur plot me dasmorë në Qaraqosh, në provincën Nineveh të Irakut verior.

Të paktën 150 të tjerë u plagosën gjithashtu.


Revan tha se ai humbi 15 anëtarë të familjes së tij në zjarr, duke shtuar se nusja e tij "nuk mund të flasë" pas humbjes së 10 të afërmve të saj, përfshirë nënën dhe vëllain e saj. Në gjendje kritike është edhe babai i saj.

"Është e vërtetë që ne jemi ulur këtu përballë jush të gjallë. Por brenda ne kemi vdekur. Jemi të mpirë. Ne jemi të vdekur brenda," tha ai.

Dasma e së martës mbrëma mësohet të ketë pasur rreth 900 të ftuar, ndërsa zjarri ka nisur rreth orës 22:45.


Videoja e shpërndarë menjëherë pas tragjedisë tregon çiftin duke kërcyer ndërsa pjesët e djegura të materialit binin nga çatia.

Ishte gjatë kërcimit, tha ai, ndodhi një ndërprerje e energjisë - dhe kur u kthye rryma ai "pa zjarr" në tavan.

Pikërisht atëherë njerëzit filluan të “ulërinin” dhe të “iknin”.

Ai vazhdoi të përshkruante ndihmën e gruas së tij, e cila nuk mund të ecte për shkak të fustanit të saj të nusërisë.

"Unë e kapa gruan time dhe fillova ta tërhiqja zvarrë. Vazhdova ta tërhiqja zvarrë dhe të përpiqesha ta nxirrja nga hyrja e kuzhinës. Ndërsa njerëzit po iknin, njerëzit po e shkelnin. Këmbët e saj janë të plagosur."

Revan tha se kishte vetëm një zjarrfikës, i cili "nuk funksionoi".

Duke përshkruar se si rrodhën ngjarjet, ai tha se dy fishekzjarre të vogla u ndezën ndërsa ata filluan të kërcejnë, pasuar nga katër të tjerë disa minuta më vonë.

Ai tha se babai i tij kishte bërë pyetje në lidhje me rrezikun e fishekzjarreve të tilla që të shkaktonin shkëndija të cilat mund të "ulnin në fustanin e nuses" dhe "të merrnin flakë", por pronarët e sallës i kishin thënë se fishekzjarrët ishin elektrike, kështu që "mund të vendosni dorën tuaj". apo edhe plastike [mbi të] dhe nuk do të digjet”.

Fatkeqësia do të thotë se ata nuk mund të qëndrojnë më në vendlindjen e tyre. "Kjo është, ne nuk mund të jetojmë më këtu. Nuk mund të jetojmë më këtu.

Domethënë sa herë që përpiqemi të kemi pak lumturi, na ndodh diçka tragjike dhe na e shkatërron lumturinë. Pra, është më mirë që ne të largohemi. "tha ai.

2 Komente

 1. K
  Kjo ndodhe kure njerzit jane primitive

  Ky ështe pra mentaliteti primitive, barbara islamike. Ku jeta nuke Ka as një lloje vler dhe garensije. Kane shkatue zjarrin duke hjedhur fishekzjarre në një ambient të mbyllur ose ndoshta edhe më keq duke gjujtur në ajer me arum luftarake se pse kët zakon primitiv, e kemi edhe ne në Shqiprie. Që na ka ngelur që nga koha e pushtusit Turk. Mjer kush ka mentaliteti islamik, dhe mjer ata që kane të bëne me ksie lloje (njerzish) shumica dermuse e Muslimanve, ku do në bote jane njerze shume primitiv.

  1. l
   lllll

   Myslymanet kur martohen,,dhe ne shqiperi ,,ftojne mbi 300 veta ne aheng ,,,ndersa kauret me shum se 30 veta nukftojne ,,,,

   Lini një Përgjigje