Vendi evropian që mund të ndihmojë Rusinë

30 Shtator 2023, 14:43Bota TEMA

Vendi evropian që mund të ndihmojë Rusinë

Që kur Rusia filloi pushtimin e saj të Ukrainës në shkurt të vitit të kaluar, Sllovakia ka qenë një nga aleatët më të vendosur të Kievit, si dhe është vendi i parë që dërgoi mbrojtje ajrore në Ukrainë dhe pranoi mijëra refugjatë që ikën nga lufta.

Kjo miqësi midis Ukrainës dhe Sllovakisë mund të prishet nëse ish-kryeministri Robert Fico del fitimtar në zgjedhjet e përgjithshme që do të vendosin kryeministrin e pestë në vetëm katër vjet në këtë shtet.


Aktualisht, partia Smer, e themeluar nga Fico në 1999, do të merrte rreth 18% të votave, sipas sondazheve, ndërsa rivali i saj kryesor, Sllovakia Progresive Liberale, do të merrte 16.6%. Hlas, një parti politike e përbërë nga politikanë që u larguan nga Smer, pritet të ketë 13.7%. Pjesa tjetër e partive mbetet nën 10%, duke përfshirë Republikën e ekstremit të djathtë, me 7.7%.

Ish-kryeministri nuk e fsheh prirjen e tij drejt Kremlinit dhe ka fajësuar vazhdimisht “nazistët dhe fashistët ukrainas” për provokimin e Presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, për të ndërmarrë pushtimin një viti e gjysmë më parë.

Gjatë fushatës politike, ai ka konfirmuar se nëse zgjidhet do të pezullojë furnizimin me armë në Ukrainë dhe do të shkurtojë ndihmën për refugjatët. Ai gjithashtu ka kritikuar praninë e NATO-s në vend dhe ka sulmuar Presidenten sllovake, Zuzana Aputová, duke e quajtur atë një “agjente amerikane”.

Një karrierë e diskutueshme politike


Robert Fico, i diplomuar në Fakultetin e Drejtësisë në Universitetin Comenius në Bratislavë, themeloi partinë socialdemokrate të quajtur Smer në 1999. Me kalimin e viteve, si Fico ashtu edhe grupi i tij janë bërë progresivisht më nacionalistë, radikalë dhe konservatorë, megjithëse ruajnë vizionin e tyre ekonomik të krahut të majtë.

Gjatë fushatës së tij politike ai ka premtuar kufizim të çmimit të produkteve bazë dhe ekuilibër më të madh social, por mbi të gjitha ka qenë i ashpër ndaj kundërshtarëve të tij politikë dhe gazetarëve kritikë.

Karriera e tij politike ka qenë plot polemika, si ngacmimet e vazhdueshme gjatë kësaj fushate të drejtoreshës së Teatrit Hviezdoslav në Bratislavë, Valeria Schulczová, për një nga veprat e saj në të cilën ajo promovon mbështetjen për Ukrainën.


Një nga ngjarjet më të diskutueshme të Ficos ishte kur ai u detyrua të jepte dorëheqjen nga posti i tij për shkak të përfshirjes së tij në vrasjen e gazetarit Ján Kuciak dhe të fejuarës së tij Martina Kusnirova nga dora e mafies italiane, e cila kishte ndikim të konsiderueshëm në ekzekutiv.

2 Komente

 1. N
  Nacionalizmi i sumes

  Keshtu tha dhe Meloni …..kur futesh neper zyrat e Brukselit , te bejne ustallaret e Brukselit te lepish atje ku peshtyve ……te kufizojne fondet dhe mbetesh si peshku pa uje kafshat te madh haje , fjale te madhe mos thuaj …..

  1. Z
   Zhvejku

   Ore ti naçi i sumes, Meloni nuk ka thene asnjeher, se s'do ndihmoje ukrainen, nga e ke marre kete informacion!? Sa i perket atyre te brukselit, ata nuk din se ku e kane koken, se per sumen i perfaqeson ti ne menyre prefekte.

  Lini një Përgjigje