Debati i Ramiz Alisë me Micotaqis për çështjen çame, flet Pëllumb Xhufi

22 Shtator 2023, 18:05Dossier TEMA
Debati i Ramiz Alisë me Micotaqis për çështjen

Historiani Pëllumb Xhufi ishte i ftuar në emisionin Shqip nga Dritan Hila në DritareTv ku foli për Himarën, por ceku edhe çështjen çame me Greqinë. Historiani tregoi bisedën e Ramiz Alisë me Micotaqis në vitin 1991 për rishikimin e çështjes së pronave.

“E keqja me çështjen çame që është për t’u tërbuar është sepse kur erdhi Micotaqisi në 1991-shin dhe takoi Ramiz Alinë, ky i fundit ia ngriti çështjen çame me forcë. Dhe Micotaqisi tha; neve mund të shohim çështjen e pronave, por jo që të kthehen. Ama e hapi një korridor. Kush flet tani për kthimin e pronave. E hapi vetë ai, për t’i shpëtuar presionit. Por u dorëzua. Vjen kryeministri grek Kostas Karamanlis, e pyet gazetari kryeministrin e kohës sonë:

- “Çfarë mendoni ju për çështjen çame?”

-“E di miku”, thotë ai, “s’kam punë unë.”

Të tilla gjëra kanë ndodhur. Pastaj erdhi edhe anulimi i vizitës së Karolos Papoulias në 2005-ën. Edhe reagimi i brendshëm i shtypit të asaj kohe ishte skandaloz. U nis Papoulias me makinë nga Athina, u nis presidenti ynë Moisiu nga Tirana. Kur mbërriti Papoulias në afërsi të Gjirokastrës dëgjoi se disa çame kishin dalë me parulla miqësore. Dhe ai u kthye në mënyrë demonstrative”, tha Xhufi.

11 Komente

  1. L
   Labi

   Fytyre e neveritur.

   1. J
    Jorgo Kastriotis, Princ i Epirit

    Re Xhufi, per ke cam e ke fjalen, per ata turko-arab qe shperndau Turqia ne tokat tona? Je dhe historian, pa shikoje nje here dokumentacionin grek se cfare thote per alvanet-halet-turko-hamam qe na erdhen ketu.

    1. s
     shqip

     Te besosh ato qe thone neo-greket eshte njesoj sikur te besosh Salih Berishen. Camet kane qene te krishtere deri para viteve 1800 dhe pjesa me e madhe e tyre jane konvertuar ne islam per te shmangur taksat qe aplikoheshin nga administrata osmane ndaj te krishtereve. Edhe sot ka ne Greqi cam ortodoks, pra te krishtere. Popullsite per te cilat flet zotrote jane ortodokse aziatike qe u sollen ne Greqi sipas marrveshjes per shkembim te popullsise pas lufterave Ballkanike. (Lexo mbi marrveshjen e Lozanes). Marrveshja perfundimtare apo konventa per shkembimin e popullsise came, sic u quajt, midis Greqise dhe Turqise u arrit ne nendor te 1922-t, mbas luftes Turko - Greke, ku turqit dolen fitimtare. E thene ndryshe, nuk ka patur zhvendosje te myslimaneve ne Greqi nga Anadolli, por e kunderta e asaj qe thoni juve ka ndodhur, qe myslimanet shqiptare u zhvendosen me force ne Turqi dhe u zevendesuan me popullsine pasardhesit e te cileve edhe sot quhen Ponti ne Greqi dhe kjo eshte plotesisht e dokumentuar.

    2. E
     E verteta dhemb....

     Hahahaha i dhjeu ne koke tourkalvanoi-te o Papoulias dhe sumqiret tourkotsamides moren....to makri (normalisht me gunga)!

     1. M
      Miri

      E dime kush je. Haron ti o injorant se sot eshte inteligjenca artificiale e cila ben njohjen e shkrimit ne baze te stilit. Kur te puqemi ta shpjegoje si funksionon do te shpjegoje dhe konceptin e gunges pa merak. ???? erdhi dita te hash ......... st.....(shkronjat e tjera vendosja vet )

     2. S
      Safeti...

      Në qoftë se çështja e tokave shqiptare dhe çamët nuk do ishin tradhëtuar nga politikanët e 30 viteve sot nuk do diskutonim për himarën! Çamëria është shitur për një apo dy mandate qeverrisje në tiranë! Po kështu edhe kufiri detar, varezat greke e me radhë derisa arritëm në ditēn që për tê hequr njollën "nongrata" dhe rikthimin në pushtet shitën edhe himarën! Sali berisha po i përdor tokat shqiptare në jug si plaçkë tregu!.

      1. G
       Gjenocidi dhe drejtësia

       Gjenocidi kundër shqiptarëve të Çamërisë duhet të trajtohet nga pikëpamja njerëzore, jo nga qëndrime nacionalshoveniste!

       1. S
        Sali/meta

        Ký mbreti i Epirit sigurisht Duhet të jetë Çam që e "mbron"kaq shumë Çamërinë.

        1. H
         Ha qe se hongri si Caucesku kurva !

         Ore si vdiq ne qehtesi dhe ne mbreteri ky kurva Ramiz kjo eshte fatekesi ! Ndrsa per Camet duhet te luftojne vete ! per Toka dhe pergjithcka ! Pa u bere Viktime nuk ke fitore !

         1. H
          Ha qe se hongri si Caucesku kurva !

          Ore si vdiq ne qehtesi dhe ne mbreteri ky kurva Ramiz kjo eshte fatekesi ! Ndrsa per Camet duhet te luftojne vete ! per Toka dhe pergjithcka ! Pa u bere Viktime nuk ke fitore !

          Lini një Përgjigje