FOTOT e rralla nga National Geographic: Si ishte Shqipëria në vitin 1931

2 Gusht 2022, 10:12Dossier TEMA

FOTOT e rralla nga National Geographic: Si ishte Shqipëria në vitin

Nëse keni kuriozitet si ishte Shqipëria e vitit 1931, shikoni këto foto të National Geographic Magazine.

Fotot janë nga qytete të ndryshme shqiptare, të cilat përveç kostumeve të shumta, tregojnë edhe prapambetjen e thellë të vendit.

 

46 Komente

 1. M
  MAJAKOVSKI

  Po mos u qani per Enverin. Filloi disi me Zogun civilizimi i popullates por reformat e medha dhe te guximshme i beri Enver djali dhe Partia e tij. Cdo reforme ka dhimbje por kur realizohet shumica fiton pra populli. Ate qe Enveri beri ne 40 vjete botes se qyteteruar i jane dashur 100 vite dhe revolucione qe kane permbysur, vrare e eprere dhe jane aty ku jane sot. Ne Shqiperi nuk ka ndodhur asnje revolucion me perjashtim te tentatives se deshtuar te Nolit. Prandaj Enverin mos e zini me goje.

  1. @
   @MAJAKOVSKI

   @Majakovski Po ike more komunist muttttt i marre dhe Mose bëj propagande boshe se pse Enver Hoxha kishte munsie ta bënt Shqiprine si çdo vende tjeter Evropjane se pse e tille ishte koha forca puntore ishte shume e lire dhe po ashtue hekuri dhe betoni dhe Shqiprija si vende dhe natyre i Ka të gjitha si rradhe vende në bote e pasur nëne toke dhe mbi toke me ujra pa funde me male dhe dete. Enver Hoxha veç hekurin, betoni dhe forcen puntore që Ka future në bunkjert. Po ta kishte futur atë hekur dhe beton në rruge, pallate dhe hekurudha a po të kishte bër tunele per rruge, për trena Shqiprija do kishte qëne ndryshe dhe do ishte ndryshe. Jo të ishte buka me rracjon. Dhe ne Kure dolem nga duret e Enver Hoxhes ishim vendi më i varfer i Evropes dhe akoma jemi. Turqit, Enve Hoxha, Sali Berisha dhe Edi Rama e kane shkatrrue komplet kombin Shqiptar dhe Shqiprine. Ok Turqit ishin pushtuse dhe doni për të na zhdukur nga faqja e dheut si Shqiptare. Por të njëjtin mekanizem kane perdorure edhe politikanet hajduta dhe vrases (Shqiptare) Sali Berisha errdhi në një kohe që kishte munsie ta ndryshonte Shqiprine per jet per mire por ai bër të kundren nuke them Fatose Nano se pse pase 1997 nuke ishite e let për 1 mi arsye. Arsyja krysore ishte prape Sali Berisha dhe ndoshta (ilir Meta) Dhe tani ky hajduti i fundit Edi Rama Edhe ky e si do mose Kure fitoje zgjedhjet i vetem pa ilir Meten në 2017 kishte munsie ta ndryshonte Shqiprine për mire për jet duke luftuare dhe zhdukur korrupsjoni dhe duke luftuare mentalitetin e prapambetur Turko Otomane, dhe atë komuniste. Edhe Edi Rama bër komplet të kundreten. Korrupsjone edhe më shume se çdo qeveri tjeter. Po çfare bër Edi Rama ndertoje dhe po ndertoje Xhamite e Turqise dhe të Erdogani pa funde Ku do nëper Shqiptare edhe pse Jane komplet boshe. Ka ndertue një sistem.korrupsjoni të frigshem. Prandaje jemi Ku jemi sote. Prandaje njerzit si ti që bën propagande dhe thone të pa verteta jane muter mashtruse dhe ordiner se pse Turqit, Enver Hoxha, Sali Berisha dhe Edi Rama jane ata që na kane sjedhure në kët dite as pak të kënshme për Shqiprine. Poshte Turqija poshte Enve Hoxha, Sali Berisha, Edi Rama dhe ilir spiun hajduti.

   1. P
    Pjeter mustaku

    Shqiperia, o loqe feudale, kaloi 1945-1989 nga nje vend thellesisht i prapambetur mesketar ne nje vend te zhvilliar agro -industrial. Gabimi i rendit ishte se vazhdonte te shtypte e e te qinte klasen tuaj.

    1. N
     Niko

     bravo majakovski nuk i heq asnje presje.

     1. R
      Raimond vlonjati

      Faleminderit Enverit qe i dha Shqiperise fytyre Europiane, se kemi qene turp e faqja e zeze,

      1. s
       sllavokomunistet mongole

       F'tyre Europiane i dha Dulla Shqipnise...a e n'gjon veten kur fol apo thjesht t'ikin fjalet??

       1. l
        lexuesi

        ti je sllavo tradhetar mor koqe ...

       2. S
        Shkodrani

        Un kam lindur dhe rritur ne kohen e Dulles dhe nuk arrij te gjej ndonje gje pozitive te asaj kohe. Ne nuk u beme evropiane por lindor nga ato te lrgtit e Azise. Kete e them me fakte se kur u ballafaquam me evropianet ne ishim si te dale nga pylli. Duhet te shikosh anijet e 91-shit te kuptosh se kush ishim ne. Un kam qene njeri nga ata qe edhe gjuhen e huaj e flisja shume mire dhe isha rritur duke i pare ne televizor por perseri kur shkela ate toke arrita te kuptoj se nga cfare mjerimi dhe prapambetje vija. Ne Shqiperi kisha babain drejtor qe ndertonte hidrocentralet dhe nenen mesuese nga me te mirat ne Shqiperi. Pra ishim ndoshta nga familjet me te ardhura me te larta. Megjithate ishim sic i thoshte Noli "anes drites i pa pare". Rri aman se vetem evropian nuk ishim. Harrojeni ate kenge se nuk i sherben askujt.

      2. A
       Arianiti

       @MAJAKOVSKI, po mire mor bole, i ke permendur te gjithe sunitet qe e kane marre ne qafe Shqiperine, po si ka mundesi qe paske harruar kryesunitin Ahmet Zogolli?

       1. E
        Edi 16.

        O Majakovski qenke kokrra e analfabetit ,po korrigjojre ate qe shkruan perpara se ta botosh ,duke qe o ke mbaruar tete vjecaren naten o shkollen e Partise , sidomos me ate (1 mi ) njemije i ke vu kapakun drejteshkrimit e ortografise se gjuhes shqipe , je tamam i afte te besh gazetarin e sotem si ato qe shohim ne keto televisionet e kulture se madhe shqiptare qe lindi mbas xhaxhit.

        1. K
         Kicioti

         O shoku po hajde beje ti shqiperine,se dukesh shum inteligjent dhe shume mendjeholle.po fabrikat ne cdo qytet ,spitalet ne cdo qytet qe ke dhe sot,qytetet e reja kukes bulqiz lac ksamil fusharz kucove skrspar policane etj etj kush i ndertoi,po ate ushtri moderne me tanke topa avion mig te gjitha llojeve rraketa katerdilurues nendetese shkolla universitete hidrocentrale art kulture kopshte cerdhe,nje popullsi nga 1,3 milion ne 4,3 milion kush e coi,politika qe drejtoi i madhi Enver Hoxha.Po ku di dhia cfar eshte tagjia. Kush i mbolli taracat e jugut me agrume e ullinj,kush i ndertoi hekurudhat,we sot ske as tren e asgje,0 investim,o analfabet qe te jan veshur syt dhe truri.

        2. O
         Othello

         Komi sfhatar i Albanistanit.ma turc se Osmant....lol

         1. M
          Mal Cori

          Më pëlqen ajo foto nga tregu i makinave te përdorura......... . Më falni Tregu i Gomerëve të Përdorur......

          1. E
           Enver hale ja

           I mjeri ti per mendjen qe paske...

          2. W
           Wawe

           Përveç disa fotografive në Veri të Shqiprise që duken si Shqiptare se të tjera duken si të ishin Afganistan Xhamija dhe mjerim. O nën o nën se çfare katrahure kane bër Turqit për mbi kombin Shqiptare dhe akoma e kësaje dite Turqit shqip foles i quane vllezer.

           1. M
            Matapiku junior

            Ik mor pall. Turqia te Tha ty Mos me zhvilluar vendin, apo duhet me gjet gjithmon fajtori. Tek te tjeret.

            1. R
             Raimond vlonjati

             Truqia ishte fajtore o legen, sepse ata nuk lejonin qe shqiptaret te shkolloheshin ne gjuhen e tyre, ne menyre qe te kultivonin kulturen e tyre nderkaq qe gjithe kombet e tjera i lejonin

             1. p
              petro

              ata nuk lejonin qe shqiptaret te shkolloheshin ne gjuhen e tyre, ne menyre qe te kultivonin kulturen e tyre nderkaq qe gjithe kombet e tjera i lejonin----Beja pyetjen vetes pse vetem ne nuk na lejonin?

              1. h
               hajdari

               Na e shpjego ti Petro kari!

               1. R
                Raimond vlonjati

                Ja ta them une Ne nuk na lejonin se Turqit kishin nje rregull, qe -Kur e pushton nje vend dhe njerezit e tij nuk i binden pushtuesit por e luftojne pushtiesin, atehere ti si pushtues turk ke te drejte , ti heqesh atij cdo te drejte , te gjuhes, te fese dhe biles edhe te jetes ku mundesh sic benin qeveritaret turq ne Selanik dhe Manastir, qe nxirnin fermane , ku thuhej " Kush vret shqiptare qeveria turke nuk i ben gje" ---- Nderkaq , ata popuj te cilet pasi i pushtonte Turqia i bindeshin psuhtuesit turk, Turqia ju lejonte shkollat ne gjuhen e tyre, ju lejonte fene, dhe Tuqria vete bashkepunonte me kishat e tyre, sic ka bere me Kishen greke e serbe te cilat ishin besnike te betuara te Turqise ndaj edhe Turqia i toleronte serbet e greket ne cdo gje -- E kuptove tani se si eshte problemi o kokemut

            2. n
             na mbyten morracaket me pedigree te shpikme

             Hajde ma rruni karin ju nostalgjikët e Zogut, këto foto vetëm sa tregojnë që kemi qenë Afganistan në Evropë. Rezilët e Shqipërisë kaluan nga gjyshja me morra te Porsche 911 brenda tre brezave dhe tani thurin legjenda të llojit “pronat e gjyshes, nonëdaja me pjano ke shpija ene me shkollë franceze….”. Ça ka qenë Shqipëria para lufte e tregojnë këto foto, ama do thonë tani “këto fotot i ka bo Amerika se na ka inat”. Hajde ma rruni karin prapë o gënjeshtarët që tregoni legjenda te biçbaret e Dhërmiut, Qerretit, Jalit …

             1. K
              KK

              Islami dhe veshjet e anadollit duken kudo,dicka jo autoktone per vendin.Keni Goje juve te shani Enver Hoxhen qe kishte Borsalino e mini fund.Keto foto Po kthehen sot tek feja islame ne Shqiperi se ata jane me te vobeket perballe turqizmit te dyte te Shqiptareve pas 90s.E more Enver Hoxha sa para Kohes ishe,ateizmin e tij Po ndjek elita boterore sot..Komunizmi paske qenur shume modern dhe me patrioti per kombin tone,qe sot ra pre e hoxhes se arabise,priftit te greqise e Domit te vatikanit.Dhe te gjithe duan te zhdukin shqiptarin pagan qe i rezistoi tre perndorive,me sektet e tyre Fetare.

              1. H
               H.T

               Para ca 100 vjetve ,kjo veshje nuk ka dallim shum nga popejt te tjer te ballkanit.Si p.s Greket,Bullgaret,Serbet,Malazezet etj.Ēshtë thjesht veshje e asaj kohe,qka ka lidhje me islamin.Por shum Shqiptar nuk e duan Kulturen e vet.

              2. M
               MacGr

               Keshtu e gjeti Enveri vecanerisht Shqiperine e veriut dhe te mesme me nje ndryshim te vogel ajo e jugut .Mendoni se sa perpjekje jane bere duke lene menjane teprimet politike. Ate qe thote komentuesi me lart,Majakovski,eshte plotesisht e vertete Ne 50 vjet u be aq sa te tjeret bene per 200 vjet deri ne revolucionin industrial. Shqiperia e filloi pothuajse nga zero :RRuget,rrjeti hekurudhor.elektrifikimi,arsimi zhvillimi ibujqesise dhe industrise qe u shkatrruan nga vandali Sali.

               1. f
                fatmiri

                zhvillim i math,me te marre mendjen!!!!

                1. G
                 Genti

                 Ate qe Enver Hoxha e beri per 40 vjet qe i dha vendi arsim,Universitet,Institute Shkence,Historie e Albanologjie,gjuhe te njehsuar,spitale fala e sistem shemndetesor ne cdo skaj,industri te lete e te rende,bujqesi te mekanizuar,rrjet hekurudhor e rrugor.Flote detare ushtarake e transporti,teatro,kinema,shpi e pallate kulture,Kinostudio e Teater Opere

                 1. s
                  sllavokomunistet mongole

                  ...ahhh...e paske turpnue njat emen t'madh por shnoshe..

                 2. F
                  Fshatari

                  Nje ndryshim midis kafsheve dhe njerezve eshte se kafshet shikojne vetem bardhe e zi kurse njerezit shikojne ngjyrat. Tani ndryshimi midis njerezve eshte akoma me I madh. Shumica shikojne vetem boten e jashtme, pra veshjen, shtepine, poziten e pushtetit etj. Keta jane shumica dhe me pak fjale quhen “mish me 2 sy” pra pak me superior sesa kafshet. Te tjeret shikojne vetem boten shpirterore te nje njeriu dhe shume pak luan rol paraqitja e jashme. Keta jane te pavdekshem. Si mund te vdesi nje njeri I tille? Si ako disa se kuptojne se nje njeri eshte i vdekur pa shpirtin. Ne ato vite te fotografive Shqiperia kishte shpirt. Mbas luftes shpiriti i shqiptareve filloi te vdiset, dhe vazhdon edhe sot.

                  1. l
                   loni

                   Keni 30 vjet qe shani Enverin dhe 10 vjet kohe ju ka mbetur qe te beni me teper se'c beri Ai ne 40 vjet. Se deri tani a's 1% te punes se tij nuk keni aritur.

                   1. E
                    Erdogan

                    Se cfare "Kombi" Jane te vetequajturit Skiptare e tregon facti historike i padiskutueshem (discuss) qe kur u hap Shkolla (Open Skolio) e pare Shqipe me Alfa-Beta Latine kishte rreth 1450 Skolio Greke ne Vorio Epirin e Arxileas,Pirros,Megas Kostantinos, Kastriotit dhe rreth 1100 Osmane. Qindra Kisha Greke Orthodhokse dhe Po ashtu edhe Xhamija Arabe. Veziret, Pashallaret, Bejleret, Agallaret, Hoxhallaret, Muhipet, Dervishet etj ishin Greke Epirote te Islamizuar dhe si te tille bijte e tyre sot te vetequajture Skiptare Jane armiq te Kombit Greko-Ilyre me Qender Kostantinopolis ne Nder te Perandorit Ilyre Greke Megas Kostantinos. Ky eshte Allvanistani.

                    1. P
                     Pidhi grekes qe qi

                     Ha ha ha se te ben mire muti qe ha

                     1. H
                      Hassi

                      Mir qe ke perteire emrin e gjyshit o erdogan se turqit e kane gamisur eladhen 400 vite e tashi dilni ju kopilat e sotem e na tregoni historine qe e kane manipuluar disa trdhetare qe ju i keni blere.populli thote nuk mbulohet dielli me shoshe sa do te manipuloni me historine aq me shume qesharake beheni

                     2. V
                      Viola

                      O Genti, kur shoket e mi u emeruan mesues ne fshatrat e Kukesit, ne 1983, na tregonin se njerezit ende flinin ne balte me nga nje cope dru si jastek, pa shtresa e mbulesa por rreth nje zjarri ne nje dhome te vetme. Edhe ne ne jug kishim varferi po jo aq ekstreme. Zonat rurale gjithmone kane qene ne nivel primitiv, sidomos veriu.

                      1. G
                       Gjovi

                       Perralle nga e kaluara (film i bukur) Cdo vend ka veriun dhe jugun e vet. Vetēm në Shqiperi, jugu ja kalon veriut!!!?

                      2. V
                       Viola

                       O Genti, kur shoket e mi u emeruan mesues ne fshatrat e Kukesit, ne 1983, na tregonin se njerezit ende flinin ne balte me nga nje cope dru si jastek, pa shtresa e mbulesa por rreth nje zjarri ne nje dhome te vetme. Edhe ne ne jug kishim varferi po jo aq ekstreme. Zonat rurale gjithmone kane qene ne nivel primitiv, sidomos veriu.

                       1. H
                        Hazbi Kasa

                        O Erdogan, qe ben si grek safi, c'na tregon me kete te folur, qe ke hapur shume hale ne Greqi dhe je trullosur nga era apo qe ke lindur I manget?

                        1. H
                         Hassi

                         Mir qe ke perteire emrin e gjyshit o erdogan se turqit e kane gamisur eladhen 400 vite e tashi dilni ju kopilat e sotem e na tregoni historine qe e kane manipuluar disa trdhetare qe ju i keni blere.populli thote nuk mbulohet dielli me shoshe sa do te manipuloni me historine aq me shume qesharake beheni

                         1. D
                          Durrsaku

                          Ky esht pidhi motres tate, moterqir. Po ik komento ke gazetat greke 300 evrosh.

                         2. B
                          Bardh e zi iu shkoi jeta disave…

                          Jane foto qe kane vlere te madhe historike. Dokumentojne shume bukur kostumet popullore shqiptare dhe menyren e jeteses para nje qind vjetesh. Natyrisht bie ne sy varferia, mungesa e zhvillimit dhe ndikimi otoman. Nuk eshte keq t’i shohesh gjerat me sy kritik, por shume nga komentuesit bien ne nihilizem. Lexoni dhe tekstet ne fund te fotove ku autorja flet me dashamiresi per shqiptaret.

                          1. K
                           Komunisti

                           Keta jane gjysherit e ketyre qe drejtojne e jetojne ne Shqiperi sot. Vetem rrobat qe kane veshur jane ndryshe. Bejne mire qe na tregojne fotot qe te behen esull ata qe thone akoma se e ka fajin komunizmi pse jemi kaq te prapambetur.

                           1. P
                            Petriti

                            Ajo vajza ne mes duhet te jete Sheqerja e Sales.

                            1. ?
                             ????????????????????????

                             edhe sot njelloj jemi .po pasurohen vetem do te babziturit e edvin rames

                             1. P
                              Piro

                              Mos hidhni poshte cdo gje o snobe shqiptare. Fustanellat ne i perdorim edhe sot ne festa dhe krenohemi me ate veshje ilire autoktone qe Bajroni e quante kostumin me te bukur qe kishte pare e madje ka edhe nje pikture te tij me ate veshje. Prej dy shekujsh Greqia e ka perdorur fustanellen tone si veshje te gardes kombetare.

                              1. S
                               Sylvester Stallone

                               Plako Bajromit i pelqenin fustanellat se ishte dylber, ashtu si greket, por kjo esht tem tjeter.

                              2. V
                               Visa e begëve

                               Ylli dhe buzeqeshja si nam i publikut por asesi dhe shkelqim si ajo që na shëndrit. Atebotë toka dhe heshtja sikur na mungonin por ja që edhe teknologjija po na meson një gjë të tillë!! Hemeri nuk ishte vetëm plakë por dhe ajo që na shërbeu me shumë shkrime por jo dhe se nuk jemi më ata. Pos mendjes që nuk na ka mbetë në tokë. Ajo që thuhet nëpër gazeta është plotesishtë e bërë dhe këso kohë ajo që na intereson është status kuoja e një nga vendimeve me të syqertur dhe kjo do të thotë skamje!! Vëlla dhe mbret nuk bëhesh kurr dhe kjo do të thotë vendime të zorrta dhe kohë e qjerurë vetëm për tu bërë dikush. Por mos harroni se ajo që thuhet ajo mundet dhe të mesohet ndryshe. Kaloji një kohë e dukur dhe perendija si duket nuk ka ndërmend të punojë më jo se nuk i duhet buka por atdheu është ajo që po jepë në këtë stuhi marrezirash.

                               1. A
                                Amitarsadinavizem

                                Duke hequr menjane keta nostalgjiket e leshit dhe gjasme antikomunistet shqiptare qe kane te njejtin dell idjot si komunistet mendoj se fotografite flasin vete dhe nuk ka arsye aty per te qene krenar pasi na kane nxjerre si shoqeri qe i trajton grate si kafshe. Mjafton kjo per te mbyllur cdo lloj bisede. Persa i perket Enverit ai kerkoi te bente gjerat e duhura por nuk ja arriti se ishte i pa afte. Enveri ishte i pafte. S’kishte kapacitet per ti nxjerre shqiptaret nga mesjeta. Dhe shqiparet , nje pjese e mire, jane akoma ne mesjete , edhe sot e kesaj dite. Rrobat kane nderruar po trute nuk kane ndryshuar.

                                Lini një Përgjigje