"Klerikë, dorëzojini rinisë çelsat e kishës"

7 Shkurt 2023, 09:23Dossier TEMA

"Klerikë, dorëzojini rinisë çelsat e

Nga Namir Lapardhaja

6 shkurt 1967, Shqipëria u shpall shteti i parë ateist ne botë.

U shkatërruan gjithsej 2169 institucione fetare. Prej tyre: 740 xhami, 608 kisha ortodokse e manastire, 157 kisha katolike, 530 teqe, tyrbe, mekame.

Iu vu kazma besimit në Zot dhe u zyrtarizua besimi vetëm në Parti.

Edhe pse lufta kishte filluar vite më parë, shkurti i '67 ishte vetëm "kurorëzimi" i asaj nisme.

Nuk është për t'u habitur që sot, një pjesë e atyre që ishin më aktiv me rininë dhe mësimet e partisë së kohës, kanë ngelur po aq revolucionar të zjarrtë, me të njëjtën logjikë dhe narrativ.

Por një pjesë e shqiptarëve arritën ta mbrojnë dhe kultivojnë besimin tek e shenjta dhe hyjnorja, duke besuar, i kryer ritualet fetare dhe respektuar traditat e shenjta në fshehtësi.

Sado e madhe që ishte shtypja dhe presioni, sërish brenda njeriut, në thellësitë e tij, jetoi besimi tek Zoti dhe tek e mira.

31 Komente

 1. F
  Fetaret Helmuan shoqerine ne Demokraci

  Fete ne Demokraci u perdoren nga Djalli Botes per Shkaterrimin e Shqiperise e konkretishte te shoqerise Shqiptare sidomos Gjapri Greqis janullatos ,i cili c'varrosi shqiptaret ne Kosine ,percau Ortodokset ,Ndyu Kishen Shqiptare me pranine e tij ,duke futur Helmin kudo nder Prifterinjte e rinj Shqiptare dhe duke ndikuar e qen mjaft Aktive ne Politiken Shqiptare ,nji nder arkitektit e Altoporlanteve montuar minareve te xhamive shqiptare ,sipas modelit Aarabe (jo Tradicional Shqiptare ) qellimi i qarte ,Qe Shqiperis te duket ne syte e Botes Europes si nji vend Arabe dhe per cudi asnji bir Kurve ne qeverrite shqiptare nuk reagoj ,duke e len Shqiperine ne duart e gjithe Hienave qe erdhen nga Bota e Huaj jo per rimekembjen e Feve (qe e perdoren si Maske ) por per te Coptuar asimiluar shkaterruar Shqiperine e popullin shqiptare .Sot ne i shikojm qarte pasojat e poshtersise e Gjarpinjeve Fetare ne Shqiperi dhe perseri asnji bir kurve ne ate Shtet nuk ndermer dicka ne interes te ktij populli e ktij vendi . Fete sot ne Shqiperi (me nji perjashtim te vogel ) jane Helmi qe po i shkaterron jeten shqiptareve ,shndruar ne mesjetare ,duke i ndare nga Realiteti qe jeton Bota . Dy jane Faktoret qe shkaterruan shoqerine shqiptare ,familjen shqiptae dhe te Ardhmen e saj : Fetaret /Gjaprinjte Helmues gjapri Mallkuar Grek dhe Banda e Shkerdhatava Esadiste qe sot mban masken e Opozites qe Qorri ne Pushtet s'e shikon !

  1. K
   Komunisti

   Ik Thuaja Xhaxhi Ramutit ankesat dhe Xhaxhi Tritan preshit…..Nuk ju pelqente Komunizmi qe ishit mbreter e te lire,donit Ameriken…hani bajgat e Manes te skaduara ….Enveri ju mbante njerez,,ik mblidhni domatet e italianit e ullinjte e grekut dhe kthehuni ne Shqiperi per te vdekur kur nuk keni me jete e ato pak para qe bete i doni per varrim

   1. b
    ben

    Ishim "mbreter" ne kohen e komunizmit, apo te burgosur? Ti more mik duket se ke qene ne gjume letargjik ne ate kohe, por me perjashtime te vogla te trushpelarve, shqiptaret e konsiderojne kohen e komunizmit dhe Shqiperine e asaj kohe si nje burg te madh, ku cdo minute ishe ne alarm se mos te gjenin ndonje klecke dhe te plasnin ne birruce, ose qe ndonje nga farefisi jot nuk bente ndonje gje te "gabuar" per kohen, se pasojat do ti vuanin edhe ata qe nuk kishin lindur akoma. Komunizmi, perpos shume te tjerave, shkaterroi cdo vlere morale te shqiptarit, qe e ka dalluar ate ne shekuj, si besnikeria, ndershmeria, mikpritja e formuluar aq bukur nga te paret tane ne institucionin e "beses". Ishte komunizmi qe i beri shqiptaret te spijunojne njeri tjetrin, te harrojne shprehjen e vjeter "se shtepia e shqiptarit i perket Zotit dhe mikut", se shpifja e genjeshtra jane te justifikuara persa kohe qe te sjellin perfitime personale, packa se me anen e tyre shume persona perfunduan ne burgje apo para togave te pushkatimit dhe te harronin besen e dhene, qe dikur ka qene nje tabu per te paret tane. Shkurt, komunizmi ka qene fatkeqesia me e madhe qe i ka rene vendit tone, qe mund te krahasohet vetem me pushtimin otoman, qe perseri nuk arriti te c'beje shpirtin e shqiptarit, packa se qendroi ne vendin tone per me shume se 500 vjet. Komunizmi shkaktoi me shume deme ne 50 vjet se sa otomanet ne 5 shekuj. Pasojat e komunizmit do i vuajme per shume vite te tjera dhe zotrote je nje shembull i gjalle i ketyre pasojave.

   2. M
    Mal Cori

    Ai me rreth eshte Tritan Shehu. Ndersa shikoni nga e djathta juaj, siper kokes se Enverit eshte Sali Berisha

    1. N
     Nul Moka

     Uee, edhe Sali Berisha qenka ne këtë foto........... Sala dhe Tritani, me kazma në duar shëmbën kisha e xhamija..... .... E ka thënë Les Valesa : - Demokrati më i ndyrë është komunisti i kthyer në antikomunist......... . Prandaj paska ecur së prapthi Shqipëria........

    2. k
     k

     Shqipëria është vend I degraduar si fa fe , ashtu edhe me shume fe. Kur esenca e morali është e korruptuar ska fe që e sheron.Të pakten jeni të specializuar ne korrupsion, droge dhe vjedhje .

    3. Po mire, ja tani i ndertove me shuma nga sa ishin - e, ku eshte ndryshimi? paqja, bolleku, njerzilleku, liria, drejtesia; Lumtiria me nje Fjale. Naim, emerin e ke - por, Frasherlli nuk je.

     1. F
      FAZLLIQ-qires i familjes Berisha

      'Feja lindi kur kleriku i pare takoi idjotin e pare...!'Shqip :Tritan Sali Shehun bashke me Lapangjos,Lapardhane

      1. N
       Ne Rinia e 67-tes

       Jam nje nga ish Rinia e 1967 do flas vetem per nje aksion qe mori Rinia e Beratit ne ate kohe. U mor vendimi per te prishur kisha dhe xhamija mekame e teqe , dhe ne ju pergjigjem thirjes.Ne fshatin ku punoja lokaliteti Terpan kishte mekame si vende te shenjta te cilet kishin dhe pronarin e tyre qe e Mirbanin njekohesisht dhe e shfrytezonin, besimtaret shkonin hidhnin ndonje lek per hallin qe kishin se keshtu do te gjenin qetesi.Per cudi mbaj mend kur shkuam te prishnim mekamin ne fshatin Teman ,ishte nate e eret ne arsimtaret dhe shendetesia e asaj zone bashke me rinine e fshatit Teman mekami qe do prishnim i perkiste lagjes Zotkaj e zonja e mekamit e kishte prishur vete dhe skishe ngelur gje per ne .Ne muarem vetem namin qe rinia e 1967-tes prishi kisha dhe xhamija.Keshtu qe feja kishte rene mbaheshin per shfrytezim nga ata qe e predikononin per interesat e veta dhe nje pakice e te pareve tane qe e besonin. Por fatkeqesi se u prishen dhe disa qe sot duhet te ishin monument kulture si xhamija e mbretit qe e ka pas Berati e kujtoi me nostalgji shkoja me gjyshen ne kohe Ramazani sot jam e moshuar.

       1. s
        shqip

        Mos bre kshu! Po e korit gjindjen me ksi budallash. - Ooo i mjeri une e mjeri ti, ngelëm pa kish e pa xhami . Ishem t'rij e s'kena dit, por tash fen e kena ngrit . Kemi ba xhamija me minare t'nalta, o kena vu kazmën asfaltit sa i doli balta. Kishat u shtune edhe nja tri t'jera, me emra si dij se janë bash t'reja. Po mi t'gjitha rekrut kem shkue, n'Siri, Iraq për me luftue. O i kena marrë gra e çiliminj , e n'kamp "t'parajsës" gjetme strehim . E ku ka gja ma t'bukur se kja, me shku n'dezert e kurr mos me u la. Po t'kalojm dhe ca n'kish t'Janullës, qi veq greqisht i flet ai turmës . E ka ngrit, thotë ai, kishën shqiptare, a thu se Noli s'è kishte pa fare. E shiten fenë , fenë shqiptare , te greku, arabi , e dhanë lirë fare. Tash llumi e injoranca njerzit i ka pushtue, i si për dreq krimet janë shtue. Si ka mundsi o milet kam kum, n'ven t'lutjes e faljes vjedhjet jan shtu? A nuk asht feja qi urton dynjanë, apo kjo ish loja ka desh me thanë !!! Shifni si therren mes veti anej n'Arabi, me fjal t'allahut vret gjakun e tij. Pse njani shit e tjetri sunit , bash njani tjetrit ja nxjerrin syt. Shifni ç'ka ban Kirilli n' Rusi, njisoj dhe ai tjetri knej në Serbi. E ju po merreni me kohë t'kalume, kur sot ma zi, kohë e mallkume. Po e mbyll me dy vargje himn Feja e shqiptarit është shqiptaria!

        1. M
         Myslimani.

         Une jam shqiptar dhe feja ime eshte Islami.Mos fol ne emer te gjithe shqiptareve. Po si une do te pergjigjen dhe te gjithe muslimanet e tjere. Paqe qofte.

         1. p
          pinoku

          Ti je një nip stërnip i Sulltan Salepit. I mbetur këtu si kolon nga nizamat dhe asqerët turq. 95% e shqiptarëve nuk duan t'ia dinë për kisha dhe xhamia, feja e tyre është Shqiptaria. Mirë do ishte të ishe kthyer te të parët e tu në Turqi, ose të paktën të kishe vajtur në Siri te miqtë e tu! Shqipëria do të ishte më e bukur. Ndryshe do të thonja se njëra nga punët më të mira që bëri Enveri ishte mbyllja e kishave dhe xhamive. Kush kishte nevojë për gjithë ata parazitë, hoxhallarë dhe priftërinj, që shushatnin njerëzit me dogmat e tyre. 2 fe ( të krishterët dhe muhamedanët) të ndarë në 4 bashkësi ( sunitë, bektashinj, katolikë dhe ortodoksë) janë shumë për Shqipërinê e vogël. Rrezik konflikti fetar. si në Bosnjë apo Liban.

          1. O
           Ortodoksi Fan Nolian

           Un jam ne fillim nji Shqiptare e i perkas fese Ortodokse Shqiptare un perfaqsoj veten time ne perkatesine fetare dhe Athdeun tim si Shqiptare . Un urrej pranie e Gjaprinjeve Greke ne Shqiperi dhe pderastine qe janullatos perhapi ne kishen Shqiptare dhe ata shqiptare zvarranike qe i shiten Atdheun e tyre ke gjapri grek per ca Dhrami te dhjera , duke treguar se mundet te shndrohen ne gjithcka per ca para .Njerez pa karaktere , dembela ,parazite , pederav thjeshte te dorezuar ke Djalli . Mallkim Mallkim Mallkin ne emer te te pareve tane dhe ksaj Toke per cdo Gjarper qe zvarritet Kishes Xhamise e ksaj Toke .

           1. X
            X Myslimanin

            Shqip nuk ka folur, por ka kenduar me poezine e bukur te tij, myslimanat si ty jane te gjithe rrota kari, mbasi nuk jeni ne gjendje te dallojne poezine nga e folura.

            1. G
             Gent

             Feja e shqiptarit asht shqiptaria

             1. b
              ben

              E ka thene rilindasi yne i nderuar Vaso Pasha, qe per ironi ka qene nje ortodoks. Kur Vaso Pasha ishte aq i mencur qe te kuptonte qe ne ate kohe se cfare hendeku po krijonte futja e myslimanizmit nder shqiptaret, eshte per tu cuditur qe individe si ky "myslimani" ketu me siper, packa se ne krahasim me kohen kur jetoi Vaso Pasha, kane aq shume informacion fale teknologjise dixhitale, librave e dokumenteve qe sot gjenden sheshit, por nuk nuk kane aftesine mendore qe ti shikojne e ti kuptojne. Per mua, qe vij nga nje familje e ashtuquajtur "myslimane", por qe kurre prinderit apo edhe gjysherit e mi nuk i kane ndjekur ritet fetare me fanatizmin e "myslimaneve" te sotem ne Shqiperi, ndjekja e islamit eshte nje tabu, nje vije e kuqe qe dallon idjotet qe vetequhen shqiptare myslimane nga ata qe jane shqiptare te vertete dhe refuzojne qe te quhen myslimane.

             2. b
              ben

              Myslimani-ne se je mysliman, kjo nuk shkon me te qenurit shqiptar, pasi keta te fundit (e kam fjalen per ata te vertetit, jo per mbeturinat e lena nga koha e Otomaneve) kane per fe shqiptarine dhe adhurojne Heroin tone, Gjergjin e madh te Kastrioteve. Nese feja eshte nje e drejte e kujtdo ne bote, per ne shqipot ceshtja eshte pak me ndryshe, pasi nuk mundet te ndjekesh nje fe qe i perket pushtuesit dhe te paret e tu (gjithmone nese kane qene shqiptare) u konvertuan ne islam me force. Te paret tane ilire kane qene pagane. Me vone, ato perqafuan fene e krishtere, e cila mbijetoi tek ne deri ne fillim te viteve 1800, mbas te ciles filluan konvertiet masive nen represionin e pushtuesve osmane, qe u lejonin vetem myslimaneve qe te trasferonin pasurite e paluatshme nga babai tek djali pa paguar taksa, nderkohe qe te krishtereve ju duhej qe te paguanin taksa qe disa here e kalonin vleren e ketyre pronave. Po keshtu, djemte e vegjel merreshin nga familjet e krishtera per tu derguar ne Stamboll, ku trajnoheshin per tu bere ushtare jenicere. E treta ishte e drejta per te mbajtur arme, qe ju njihej vetem myslimaneve, por jo te krishtereve. Nese feja e krishtere ne kohen e romakeve u perqafua vullnetarisht prej popullsise vendase dhe u mbajt deri ne shekullin e XVIII, dihet qarte se nuk ndodhi keshtu me fene islame. Edhe dicka tjeter; duke patur parasysh se shqipot nuk e kane care koken ndonjehere per fete, eshte e qarte se perse u shpik sekti i bektashinjve, qe eshte nga sektet me tolerante te islamit dhe qe gjendet vetem ne Shqiperi. Shkurt, nese je shqiptar, nuk mundet te jesh mysliman, pra i dashur mik zgjidh e merr ose islamin, ose shqiptarine.

             3. F
              Fred

              pergezime "Shqip", leximi i poezise tuaj me dha nje sensacion te vecante, sikur po lexoja poezine e ndonje prej rilindasve shqiptare.

              1. F
               Fred

               pergezime "Shqip", leximi i poezise tuaj me dha nje sensacion te vecante, sikur po lexoja poezine e ndonje prej rilindasve shqiptare.

              2. "
               "BOHOTINA"

               Bukur e ke trajtuar ti komentuesi "FETARET" me lart.

               1. S
                Sula

                I neveritshmi Tritan Shehu ka qene jo rastesisht edhe sekretari i rinise te Gjimnazit "Partizani" dhe autori i pare i fletrufeve kineze ne Shqiperi. Nje mengjez, ne deren e drejtorit te shkolles u pa nje "fletrufe" komuniste e Tritan Shehut sa formati i deres qe kritikonte drejtorin e shkolles si burokrat.Me tej bëmat revolucionare te Tritanit jane pa fund te cilat mbrijne deri ditet e sotme ne grupin udheheqes te foltores. Lidhja me Saliun nuk eshte rastesore: njeri sekretar partije tjetri sekretar rinije (komuniste)

                1. Labi

                 Ky me rreth duket ai i prasit te Lushnjes!

                 1. n
                  na tregoni nje politikan te varfer

                  More po ju beheni merak per kisha e xhamija,kur saliu me lukunine e tij komunisto sigurims,shkatrroi gjithe Shqiperine dhe vazhdon vjedhja e pasurise nga te gjithe politiqenet e administrata shtetrore.

                  1. E
                   Erdogan

                   me i bukuri nga te gjithe, Enveri!

                   1. S
                    Sali Kerma e pambuluar ende

                    Gjithmone si miza ne bythen e kalit…tritan preshi kush tjeter.

                    1. E
                     Emigranti

                     Nje nga te mirat e prishjes se kishave dhe xhamiave ishte qe u bem te gjith shqiptar skishte dallim U martuan me dhjetra mijra te rinj te feve te ndryshme U linden femij shqiptar Po tani si eshte martesa midis feve ne shqiperi i aprovon hoxha i ardhur nga Arabia keto martese Po kisha ortodokse e aprovon kete bashkim A mund tme thot ndonje fondomentalist taleban apo ortodoks greko shqiptar Qe i pronon martesat mikse Apo femijet e lindur nga martesat mikse kuj feje i perkasin

                     1. L
                      Loni

                      Ben pershtypje se nuk asnjë sinagoge, dhe se të tilla janë ngritur pas 1990...

                      1. p
                       per tru shperlaret

                       Titulli i vertete duhej te ishte , klerike dorezojani çelesat kjofte largut te mallkuar Enver perfshi edhe tru pjerdhurit qe i shkonin mbrapa , mos harroni njeiun e ri te çshkolluar ne shkollat e koleres komuniste ...

                       1. E
                        Erdogan

                        Te vetequhesh Skiptare dhe te kesh per “Iroa” (Hero “shqip”) nje Epirote Greke si Jeorgios Kastriotis eshte krimi (crime angl) me i Madh ndaj ketij populli te Poshteruar dhe Ofenduar nga vete ata qe e krijuan si nje Pashallek “Te Pavarur” turk. Qe te Mohosh Vorio Epirin historike te Pirros dhe Kastriotit vendlindjen e Politizmoit (Culture “shqip”) Evropiane dhe te botes tregon qe ky vend (land angl) eshte akoma i pushtuar nga ata qe nuk luftuan per tu cliruar nga Osmanet. Iu vu “kazma” thote artikulli Besimit “Ne Zot”! A nuk eshte pushtimi Osmane nje fakt historike. Si mund te pranosh nje Pushtues,Vrases,Perdhunues nje Fe te Tij? Kur themi “Fe” kemi parasysh ndryshimin e Kombesise. Emrat,Mbiemrat,Istitucionet,Moslejimin e Martesave midis atyre qe nuk tradhetojne Kombin dhe Pushtuesve apo bashkepunetoreve te tyre. Ndryshimi i Emrave Arabe sot te vetequajtureve Skiptare tregon qe ajo nuk ishte “Kazme” por nje dicka E Mire. Per Fat (fate angl) te Mire erdhi zoti Anastas apo e solli nga budallalleku i Tij Saleh Berisha te ndryshoje pak Surratin e Vorio Epirit. Ndryshe do qe nje Turqi e Vogel sic jane Kosovistani,Bosnja,ghysma e “Maqedonise” se Veriut etj. Urrejtja qe kane Myslimanet “Skiptare” apo Katoliket “Skiptare” per Kaurret e Derrit me emer te ketij Pashalleku eshte Tragjedi. Ti mbushesh “Mendjen” (mind angl) nje Skiptari qe kjo Gluhe (Glosa greq) qe flasin e ka zanafillen pas renies si Perandorise Greke te Romes Lindore me qender Kostantinopolis eshte dicka shume e veshtire. Te pretendosh (pretend angl) qe popullsia (popola ital) e ashtuquajtura Came e Thesprotise eshte viktime (victim) e Greqise dhe jo Turqise kur sot propaganda Shqiptare ankohet qe Greqia u ndryshon Emrat Refugjateve. Ato Emra jane Arabe dhe me te Drejte Greqia duhet te bej presion per kete si ndryshe Ballkani kthehet ne nje Turqi me mijera Xhamija,Medrese,Teqe etj. Kur do kuptojne Skiptaret dikur Epirote qe misioni iTyre nuk eshte Preveza Osmane por Kostantinopolis nga mori edhe flamurin (fllug angl) Greke te Bizantit Kaurri i Derrit dhe armiku i pushtuesve Osmane Jeorgios Kastriotis. Armiku I Deputeteve Osmane si Ismail bej Vlores,Frashellinjve,Hasaneve,Tahsimeve,Mahmuteve,Abdullaheve,Saleheve apo edhe Eduarteve (Edi Rama) etj. Dhe kjo e Vertete Historike eshte e luftuar nga vete Fuqite e Medha “Strategjike”!

                        1. b
                         ben

                         Doli perseri budallai "poliglot" i lagjes me gomarllekun e perhershem.

                        Lini një Përgjigje