Kthesa e madhe e shkurtit 1991, në Tiranë

7 Shkurt 2024, 09:30Dossier TEMA
Kthesa e madhe e shkurtit 1991, në Tiranë

Viti 1990 shënoi fillimin e fundit të regjimit komunist në Shqipëri. Gjatë gjithë atij viti kudo në vend pati protesta kundër diktaturës. Më të mëdhatë ishin në Kavajë, Shkodër, Elbasan e Durrës.

Kulmin e shënuan protestat studentore që nisën më 8 dhjetor 1990.

Por përmbysja e vërtetë erdhi në shkurt 1991.

Më 9 shkurt 1991 Associated Press shkruante: Mijëra njerëz që kërkonin të linin Shqipërinë kanë janë përplasur sot me policinë në portin Adriatik të Durrësit, kanë thënë dëshmitarë okularë dhe Televizioni Shqiptar”.

Një ditë më vonë më 10 shkurt 1991 në New York Times shkruhej se: “Vëmendja e Shqiptarëve e lëvizur nga diktatura komuniste tek demokracia shumëpartiake ka ngjallur shpresë mes shqiptaro-amerikanëve. “Është e vërtetë, ka një zgjim të dytë” ka thënë Arshi Pipa, një poet dhe studiues. 

Më 11 shkurt 1991 Associated Press njoftonte: “Duke ju përgjigjur një vale në rritje të demonstratave anti-komuniste, presidenti i Shqipërisë ka thënë sot se ai do të emëronte një qeveri të re.

“Kam vendosur të marr në dorë qeverinë dhe të krijoj një të re dhe një Këshill të ri Presidencial”,- ka thënë Ramiz Alia në një transmetim të televizionit shtetëror. Ai tha se ndryshimi ishte “i nevojshëm për paqe e demokraci”.

Protestat kulmuan me grevën e urisë së studentëve.

Më 20 shkurt 1991 u shemb busti i diktatorit në qendër të Tiranës.

Më 21 shkurt 1991, Parlamenti Evropian miratoi një projekt-rezolutë për Shqipërinë, vetëm një ditë pasi ministria e jashtme shqiptare i kishte kërkuar Kryetarit të Komisionit të Komunitetit Evropian, Jacques Delors, vendosjen e marrëdhënieve diplomatike.

Më 22 shkurt 1991 mori drejtimin e vendit Qeveria e Fatos Nanos (22 shkurt 1991 – 10 maj 1991).

Formalisht sistemi kishte rënë! (Adi Darsi)

8 Komente

 1. n
  naimi

  sistemi kishte nderuuar menyre sundimi..

  1. s
   spata

   Kthese drejt shkaterrimit.Te gjithe e donim nderrimin e sistemit por jo te hipnin mbetjet me ekstremiste te popullit shqiptre . Fatkeqsi qe po e ndjejme edhe pse kane kaluar 33 vite .Realiteti me i qarte eshte ky parlament qe po le koqen e namit .

   1. Y
    Y

    Vendi yne mbeti pa u zhvilluar ne demokraci sepse u drejtue me metodat e sistemit te kaluar.

    1. G
     Gazeta

     Tragjedia me e madhe e kombit shqiptare. Ra ne duart e brezit te 90 qe sot jane miliardiere nuk dine ku i kane parate.

     1. p
      popopo

      Kthes e madhe,,,,45vjet zot ishte enveri ,,jo allahu per shqipomyslymanet ,,dhe krishti per kauret ,,,,gezoni o njerez te mbyllur ne bunker ,,,zoti ju do ,,,

      1. d
       dikur

       Po po ikin vitet, 33 vjet nje brez, nje jetë ! Dhe ne ate kohe askush nuk e dinte se si duhej bere ky ndrrim i sistemit. Populli, turmat jo e jo por une mendoj se as ata qe moren persiper kete pune me shume pergjegjesi nuk kishin kokrren e idese se si duhej bërë. Në rastin me te mire sharlatane te papergjegjshem. Si puna ketije gomarit plak qe pellet nga maja e papafigos apo hajdari i hadarēve kepucari "Lder" Lere pastaj ate tjrtrin qe i kishin dhene ca letra te bardha bosh dhe i dukeshin si çeqe banke. Kur i kujtoj fjalet e Ramizit qe thoshte "Daleni more djema se nuk eshte ashtu , nuk i dini te gjtha " tëmën e sëmës, them me vete, ore paka pasur te drejtë..!

       1. T
        Trapajane hesapi

        Gjithecka dihej se cdo te ndodhet,Pasi cdo gje Ka qene e peogramuar.Nje program i shkruar nga nje funksional i CIA Ka hyre ne Shqiperi,eshte perkrhyer me grup Pune,Pra Jo nga individe dhe i eshte cuar Ramizi Alise.Atjw Kane qene te shkruara te gjitha,si do te veproje. A Ju kujtohet "Miku i madh",ambasadori Rajerson,shef i CIA-S per Ballkanit?Ne nje vend t'ha keto fjalen"do ta bej Shqiperine rrafsh,do ti bej shqiptaret te Jane me gavete ne d'ore ne menxat sociale".

        1. B
         Bumbum..bum

         Ça kthese e ke fjalën zotrote? Që u dënuan maskarenjt per kafe e më pas u dëmshpërblyen? Kan 33 vjet po të njëjtët sekretar partie e fëmijt e tyre... Ske nga e kap ,copa ,copa kemi mbetur. Ju dhjefsha mu në shkrim... Edhe Kenya u bë shtet .. neve me kta bthqira që vetëm për kashunet e tyre vodhën e njerzit I futën nëper labirinthe gjykatash e të vriteshin për nji gardh. A keni kujtes apo sju lë televizori me analistat koq3 kandari ju hedhin nga nji thashethem në tjetrin e ju I diskutoni të nesërmen , kush e kush njëri thoit e tjetri patkoit ... askush ska guxuar të tallet me pronat sikur ktu në Shqipri.... tjetri me 19 kulla në tok të nxanum tall bthën kursee fukarai sbën dot nji garth koteci në baçen e vet se prish pçkën e Antes që vajti aty ku nuk I duhen lekët . ... gjynah se ne nga e Mira që kur nuk e Pam gëzohemi me të keqen e tjetrit dhe krahasohemi ??? Ka edhe më keq..???? Ky mentalitet BB bytha ja u ka bër mëndjen lesh e like... atyre po ju kalben lekët nëper gropa ju gjithmon mendoheni??? Po nesër ça do bëj pêr drek. Shkoni posht pallatit , po ti kërkoni llogari çbëri me ëndrat tuaja??? Po i bini nga Surreli tju kujtohen Sarajet e brekushexhiut me çorape të kuqe që I duket vetja pasardhes i Ismail Qemalit tju thot nai batut se aq e ka mentalitetin.. ka 10 vjet në pushtet dhe nji mut të madh ka bër e ja hani per mëngjes drek edhe dark. E pastaj nga like botoksi tju tregoj sa banjo ka shpia e hajdutave.... o popull jemi në pik të hallit edhe pas 33 vjetve . Kokat tona kemi thinjur e balli me rrudha e ata rinohen ... kurv4t e tyne livadhisin evropës me paret e vjedhura e ju prap ziheni për nji gardh.

         Lini një Përgjigje