Kujtimet e Geraldinës: Zogu mori këmishën time të natës me provën e virgjërisë dhe e çoi në…

11 Nëntor 2023, 09:50Dossier TEMA
Kujtimet e Geraldinës: Zogu mori këmishën time të natës


“Po atë mbrëmje, kur gjeta momentin e duhur, i thashë Mbretit: Ana është shumë e shqetësuar. Nuk po gjen dot këmishën time të natës. Im shoq, lëkurën e fytyrës e kishte shumë të çelët dhe kam përshtypjen se ishte hera e parë në jetën time që e pashë të skuqej. U zu shumë ngushtë.

Më shpjegoi: Të kam folur shumë për mënyrën sesi i respektojmë ne femrat, veçanërisht nënat. Ishte e domosdoshme që ti të ishe e virgjër dhe çdo vajzë e huaj që vjen për martesë, duhet t’i nënshtrohet një vizite mjekësore. Unë mburrem me faktin se kam aftësinë t’i njoh njerëzit dhe më mjaftoi vetëm të shikoja sytë e tu.

Nuk të thashë asgjë për këtë vizitë, pasi e dija që nuk do të kishe pranuar. Por, në të njëjtën kohë, më duhej t’i jepja prova Parlamentit, kështu që e mora këmishën tënde të natës dhe ia dërgova kryetarit..”

Rrëfimi i mësipërm është shkëputur nga kujtimet e Geraldinës, princeshës hungareze e cila në 26 prill 1938 u martua me Ahmet Zogun e Shqipërisë.

Një pjesë e këtyre kujtimeve mbi ditën e martesës dhe natën e parë të muajit të mjaltit në vilën e Durrësit janë botuar në Dita.

18 Komente

 1. a
  astrit

  Hera e pare qe lexoj qe parlamenti shqiptar paska targen te verifikonte virgjerine e gruas, ne qofte se Mbreteresha nuk genjet Zogu e ka mashtruar ai si te gjithe meshkujt shqiptar e kane tabu virgjerine e gruas.

  1. Z
   Zagali

   U dhjefsha mu ne zakone,mysliman muti. Ekspozohen caecafet,kemisha dhe breket e nuses para te afermeve,ne megjes madje dhe parlamentit,nese jane me gjak p...i apo jo. Me kete forme ekspozimi eshte apo jo e virgjer

   1. J
    JnaqiJanullës

    E po çti beshe, ata nuk kan prift qe ti shkerdhej qe ne vegjëli dhe të dëshmoj njeriu i Zotit ups Shejtanit qe kishin te virgjër bythen e per gocat edhe vrimën perpara.

   2. T
    Tosi

    Xheraldina ka qene baxhelle. Zogu nje malok qe skish ra ne pidh

    1. m
     mali

     malok malok po e bëri zap shqipërinë deri kur mori floririn e iku

    2. S
     Silvia

     Scandalo ,un re musulmano che applica la legge coranica in Albania di Gjergj Kastrioti del premio ''Atleta di Cristianesimo contro ottomanismo '' È un no coment la testimonianza di una ungherese cristiana presunta regina

     1. T
      Turpi eshte pak...

      Merre me mend se sa kane menduar keta per popullin shqiptar, kur merreshin me virgjerine dhe gjakun seksial te gruas. Mbret brekesh !

      1. B
       Burgajetasi

       Ooo PPPPROOOONAR I TEMËS NDERSHMËRIA ËSHTË VYRTYT I ATI QË E KA, E JO I ATIJ QË I NXJERRË NË SHESH TË BRËNDSHMET.AMAN MORE AMAN SE I PASKËSH VËNË TAAAPË DERRI SA NA U MARTUA NË LIS ME GOMARIN TON.

       1. D
        Dri

        Mjaft na i nxite faqen me keto artkuj.

        1. A
         Allah Akbar

         Mos kini merak se Ramovici do na sjelle tani bajgat islamike afrikane dhe do i risjellim keto zakone perparimtare.

         1. E
          Edhe pasqyra tmerrohet nga fytyrat e atyre !

          as ketu koment !

          1. a
           aleks

           prandaj o njerez kjo fe duhet te zhduket nga trojet tona, haha parlamenti duhet te vertetoje dhe shikoje breket e mbretereshes ,a eshte e virgjer apo jo. turqi hesapi

           1. K
            Kloni

            Thashe se keto gjera ndodhnin vetem neper filmat me Zhaden. Ca shpellare nuk duhen quajtur njerez fare, nuk kane vend ne nje qyteterim normal.

            1. S
             Shqiperine e mori turku

             O zot cfare plehrash, cfare turpi per nje vend ne Europe.

             1. N
              No comment

              Pa fjale

              1. H
               Hoxha dhe prifti

               Haha ,,turku Ahmet u martua me kauren xheraldina,,,,,

               1. e
                emigranti

                E c'ka ketu per tu cuditur, kur deri 30 vjet me pare virgjeria ishte virtut I femres se ndershme, e jo me afro nje shekull me pare, ne kohen e Zogut, kohe ne te cilen jo vetem ne Shqiperi, por kudo ndershmeria e gruas lidhej me virgjerine dhe s'ka te beje me perkatesine fetare. Eshte ndryshe sot qe prishja e virgjerise se femres ne mosha adoleshente shihet si sport.

                1. V
                 Vjosa

                 Sa për djeni ky rregull për vajzat që martohen e behen pjese e familjeve mbreterore i nen shtrohen vizites mjekesore për të pare se jane të virgjera dhe kjo s'ka lidhje me fenë. Po kam nje pyetje po ky gomari i veteshpallur mbret ishte i virgjer apo kishte lindur i perdhunuar e vodhi floririn e ja mbathi si maskara që ishte .

                 Lini një Përgjigje