Kur Faik Konica akuzonte Avni Rustemin si vrasës

27 Shkurt 2023, 09:43Dossier TEMA

Kur Faik Konica akuzonte Avni Rustemin si vrasës

Nga Hasan Bello

Në dhjetor 1920, Avni Rustemi u kthye në Shqipëri dhe u përpoq të bashkonte shoqëritë e ndryshme. Pë bashkimin e tyre, më 25-28 prill 1921, në Vlorë, u mbajt një kongres, i cili krijoi Federatën "Atdheu". Kryetar nderi i saj u zgjodh Avni Rustemi. Për këtë federatë deputetët miratuan edhe një ndihmë financiare. Federata kishte qëllim depërtimin tek nëpunësit e shtetit dhe kapjen e pushtetit në rrugë antikushtetuese.
Federata bëri përpjekje që degët e saj t`i shtrinte edhe në diasporën shqiptare në ShBA.

Kryetari i saj Kol Tromara i shkroi shumë miqve të tij, por të gjitha përpjekjet dështuan për shkak se anëtarët e kësaj organizate ishin deklaruar kundër “Vatrës”. Për këtë arsye, drejtuesit e saj i propozuan “Vatrës” një “marrëveshje vëllazërore” dhe bashkëpunim mes dy federatave. Por diaspora shqiptare e Amerikës nuk pranoi.

Në shtator 1921 u kthye në ShBA Faik Konica, i cili mori kryesinë e “Vatrës”. Ai konstatoi korrespondencën me Federatën “Atdheu” dhe nisi një investigim për aktivitetin politik dhe qëllimet e kësaj shoqërie. Pak kohë më parë Konica kishte qenë i pari personalitet që kishte denoncuar publikisht në parlament Avni Rustemin si “assassino” (vrasës).

Në një artikull që botoi në gazetën “Dielli”, Konica rreshtoi gjashtë pika përse mes Federatës “Vatra” dhe “Atdheu” nuk mund të nënshkruhej një “marrëveshje vëllazërore”. Në pikën e parë ai shkruante se të dy shoqëritë kishin ideale të ndryshme. Federata “Vatra” besonte se një shtet mund të funksiononte vetëm mbi bazën e ligjit, ndërsa Federata “Atdheu” besonte të kundërtën, se vrasja politike ishte diçka patriotike dhe për t'u lavdëruar.

Ai akuzonte përpjekjet e Federatës “Atdheu” se, me anën e Kol Tromarës, i cili kishte qenë një nga drejtuesit kryesorë të diasporës në ShBA, ishte përpjekur të vidhte listat e anëtarëve të “Vatrës” për t`i rekrutuar ata në organizatën e tyre. Sipas Konicës thuhej se në Statutin e Federatës “Atdheu” kishte një pikë të fshehtë për vrasjen e kundërshtarëve politikë. Megjithëse ai kishte rezerva për vërtetësinë e kësaj pike, i vinte keq që asnjëherë diçka e tillë nuk ishte përgëgjeshtruar nga drejtuesit e Federatës “Atdheu”, as me fjalë dhe as me vepra.

Për shkak të tendencave antikushtetuese të Federatës “Atdheu” qeveria e Xhaferr Ypit, më 16 gusht 1922, urdhëroi shpërndarjen e saj. Një arsye tjetër ishte abuzimi me financat e kësaj organizate. Nga kontrolli i prefekturës së Vlorës rezultoi se 13.000 franga ari që i kishte dhënë arka e shtetit ishin shpenzuar vetëm për rroga dhe degët e saj nuk kishin bërë asnjë relacion financiar. Kontrollin në degën e Durrësit e zhvilloi gjyqtari Ali Tabaku dhe kryesekretari i prefekturës Mihal Bellkameni, të cilët raportuan shkelje të rënda financiare.

Ata iu lutën qeverisë për ta mbyllur këtë shoqëri, për të mos dëmtuar popullin. Në këto kushte, Avni Rustemi, më 13 tetor 1922, themeloi në Tiranë shoqërinë "Bashkimi". Për këtë ai kishte hyrë në kontakt me diplomatët sovjetikë në Romë. Qëllimi i kësaj shoqërie ishte tërheqja e rinisë në radhët e saj dhe shkatërrimi i klasës politike nëpërmjet metodave terroriste.

Në fjalimin e themelimit të kësaj organizate Avni Rustemi do të deklaroi se anëtarët “Bashkimit” që nuk i bindeshin urdhërave për detyrat e ngarkuara do t`i nënshtroheshin penaliteteve respektive. Përpjekja për vrasjen e kryeministrit, në sallën e Kuvendit Kushtetues, nëpërmjet Beqir Valterit, më 23 shkurt 1924, si dhe dhënia me zor deputetëve të opozitës vaj recini në rrugët e kryeqytetit ishin disa nga praktikat terroriste të anëtarëve të Federatës “Atdheu” dhe transformimit të saj më pas në organizatën “Bashkimi”.

Duhet theksuar se jo të gjith të rinjtë e shkolluar në këto organizata ishin implikuar në veprimtari antikushtetuese. Prandaj, në vijim, ata do të mbajnë detyra të larta shtetërore, siç ishte Fuad Asllani, i cili do të bëhet ministër i Jashtëm etj.

47 Komente

 1. K
  Konica njihet per Karkterin e tij prek Kurve !

  No Coment ...!

  1. J
   John

   Po u be vrasesi i tradhetarit te dyte qe ka pas Shqiperia mbas Sali Berishes, Esat Toptanit. Buste te dy ne Beograd. Nderime te perjeteshme Avni Rustemit!

   1. G
    Gjoni

    Esat Toptani e meritonte, por kjo nuk domethene se terroristi bolsheviku Avni Rustemi ishte i miri.

   2. C
    Cudira AlbanisQeni ...

    e te mendosh qe nje gjykate e Parisit nuk e deklaroi Avniun "vrases", po ta ben i "joti" ...

    1. E
     Ehhh

     Ti po qe qeke intelektual! Gjyqi ne Francë nuk e deklaroi vrases - e forte kjo !! Po çfare e deklaroi atehere?!!!

     1. T
      Timi

      Vrases po, se e vrau Esatin , por nuk u denua per vrasjen, per ato qe dihen tashme.

   3. p
    pirro

    mos demtoni heronjte me kesi shkrimesh.

    1. R
     Rrofshin tradhetaret

     detyra e ketyre sot, politikane e pseudagazetare, eshte qe te reabilitojne tradhetaret!

    2. I
     I perjetshëm akti dhe figura e Avni Rrustemit.

     Çfarë vlere kombetare ka ky lajm. Ky artikull, perveç një rikujtimi historik, të të ngrënurit mut nga Faik Konica në lidhje me shkerdhimin e derrit Esat Toptani në Paris nga heroi i popullit Avni Rrustemi, çfarë vlere tjeter ka...?!!! Ti kerkosh, ti lëpihesh, ti servilosesh dhe ti betohesh një "komshiu", që po të ndihmoj të marrësh pushtetin në Shqiperi, ti do ta bësh Atdheun tënd një prostitutë absolute të tyre, dhe për për ndihmen e dhënë, ti do ti falenderosh hapur, duke jua falur "një copë të vogël" gjysmen e atdheut...?!!! Këtë gjë ka bërë derri tradhetar i kombit Shqiptar Esat hallvë Toptani i cili u ul në gjunj, ju bëri gojore dhe ju lëpiu bythen armikut shekullorë të kombit Shqiptar, Serbisë. Ai që preu në qafë derrin Serb Esat Toptanin në mes të Parisit, është quajtur dhe quhet Avni Rustemi, të cilin, që në atë kohë, jo Faik Konica, Zog hajduti apo Sali tradhetar Berisha , por populli Shqiptar i Shqiperisë, Kosovës dhe Metohisë e quajtën, e shpallën, e konsideruan dhe e konsiderojnë edhe sot Avni Rrustemin si patriot dhe Hero të popullit. Pra, çfarë ka thënë, apo thonë tradhetarët e kombit si Faik Konica, Ahmet Zogji apo Sali Berisha, nuk kanë asnjë vlerë dhe asnjë gram peshë në historinë e kombit dhe as në memorien e popullit Shqiptar.

     1. E
      Eba

      Bravoooo e sajte

      1. E
       Eba

       Bravoooo e sajte

      2. L
       Leka I Madh

       Nuk late figure pa e perbaltur o rrace e qelbur inferioresh.

       1. t
        tetovari2

        Nuk them kot se jemi "specie" në zhdukje e sipër!

       2. e
        eshte Hakeja baze pederi greqir

        shkrime te pororsitura nga putana athina

        1. L
         Lindita

         Prof. Dr. Hasan Bello eshte punonjesi me i perkedhelur i drejtorit te Institutit te Historise ne Akademine Zogiste te Studimeve Albanologjike, ku per cdo muaj fut ne xhep afro 2000 euro nga rroga dhe honoraret qe merr nga botimet e pacavureve te tij antishkencore dhe antikombetare.

        2. A
         AVNI RUSTEMI eshte nji YLL ne Qiellin Shqiptare

         Nji Yll qe ndricon bukur krahe Yjeve te tjera te ktij Kombi .(propaganda e Hienes Greke ka hudh te tjera Miljona € ne Mediet Shqiptare ,nderkohe qe greket s'kan buke te hane ! Topen Strafullah)

         1. H
          HOMERI

          Shqipot si zakonisht luftojne e duan te poshterojne heronjt si A Rustemi dhe ngrene larte tradhetare e kombit

          1. M
           Mos u nevrikaros pa nevoj ti Leshi i madh...!!!

           Ti komentuesi "leka i madh", më duket që ke komentuar në mjegull, pa cituar, se cilët "figura" po perbalten në këtë artikull ose në keto komente...?!!! Pa folur për heroin e popullit Avni Rustemi, që askush nuk e ka dhe nuk e perbaltë figuren e tij, kurse për ndividat e tjerë, që janë cituar më lart, ka folur dhe flet dhe sot populli dhe hioria e Shqiperisë, të cilët, me aktvitetin e tyre, kanë vepruar kanë qënë dhe kanë mbetur në histori si tradhetar të kombit Shqiptar dhe interesava jetike të kombit tonë, ku njëri prej tyre jua ka kalur të gjithve, që nga Hamza Kastrioti, dhe ky është Sali tradhetar Berisha.

           1. Z
            ZYBER

            AVNI RUSTEMI KILLER, WELL DONE FAIK KONICA

            1. B
             Buda

             O Pellumb Xhufi, lere Edi Ramen, se ka kush merret me te, por merru me kete fare Hasan Bello, nje shpifes provokator te ndyre moralisht dhe menderisht, qe hedh balte mbi heronjte e Shqiperise pa asnje dokument, nen instruksionet e Sali Sheqere Vuk Karaxhichit dhe Beqir Zogut, qe e kane ktheyr ne hale Institutin e Historise ne Akademine Zogiste te Studimeve Albanologjike.

             1. D
              Dukati i Ri, Vlore

              Buda ke te drejte,por sa Hasaner ka sot nuk ja vlen te meresh se jane te injoruar nga populli,por me vjen keq per keta qe ua botojne e u japin ze ketyre plehrave.Emri I Avni Rustemit dhe heronjve te tjere si ai I di populli e do mbeten sa te kete Shqiperi, Hamzarat e Hasanrat thjesht njollosin pasardhesit.. e u ulin koken ,super komenti I " perjetshem kujtimi I A...Rustemit"

              1. M
               Moisi Golemi

               Ti artikullshkrues anonim, këlysh bastard i Esad Pashës dhe pjellë islamike, t'i hash munë Avni Rustemit dhe asaj që ai përfaqëson.

               1. I
                Illyricum Sacrum

                Ngordhje kelyshave komunist...vdekje terroristeve te kuq... Rrofte Faik Bej Konica....te cilin e kane quajtur "Enciklopedia që ecën më këmbë"... Nje patriot dhe intelektual par excellence...qe i degjenoroi greket e mutit me historine e tyre te rreme... Aristokracia e Faik Beut nuk mund te perlyej me fshatarin terrorist me 2 klase shkolle... Po mos shkruarja e historise pas '92 eshte nje krim qe i behet shoqerise sone... Kjo tregon qarte se nga kush paguhej terroristi avni rustemi dhe se si kermat sovjetike anti shqiptare kane dashur destabilizimin dhe komunistizimin e Shqiperise... Hapi syte o kerma komuniste dhe shikoni pjellat e kuqe komuniste nga e kishin mbeshtetjen dhe pastaj lajeni gojen me acid dhe flisni per te madhin, te pavdekshmin Faik Bej Konica

                1. N
                 Neritan Ceka

                 dakort o i shenjti ilir, po çfarë ka bërë për Shqipërinë, Faik Konica?? këtë të them të vërtetën, nuk munda ta zbuloj dot asnjëherë! kurrë!! të lutem më ndihmo ta zbuloj se çfarë ka bërë për Shqipërinë ky Faiku, që ti i bashkëngjit edhe titullin e turpshëm "bej"! po të pres të shkruash diçka!

                 1. C
                  Ceka Neritan

                  Cka bere Faik Konica ??? I jepte nder emrit shqiptar mes New Yorkut . Ishte diplomati me intelektual e me i ditur i gjithe trupit diplomatik qe ishte ne usa . Enciklopedia qe ecen ne kembe ja dha shtypi kryesor amerikan per kapacitetin e tij intelektual te paperseritshem ne trojet tona . Nejse se besoj se truri yt kupton kaq thelle . Ndjese

                  1. I
                   Illyricum Sacrum

                   @Ceka Neritan...leri derrat se nuk dine ç'flasin

                   1. R
                    Remo

                    Illyricum sacrum i sat'eme,, te shkerdhefsha rracen tia dhe djepit te bejlereve turkoshake, fares me te poshter qe e mbajti ate vend te lidhur me zinxhiret e Osmaniste. Avni Rustemi eshte Hero Kombetar, historia do ta njohe dhe nderoje si te tille. Pt'huuuuuuuu maskarenj, niper e sterniper qe jeni ngjizur ne haremin turk!

                2. Koment nga Slabinja

                 Jam shume i vogel qe te jap mendime per nje kohe 100 e kusur vite perpara por me te lezuar shkrimin te duket vetja sikur ke lexuar nje artikull te te madhit ( Fari Balliu ) biles edhe nja dy tre komente te djalit ( Klvis Balliu ).

                 1. E
                  Estela

                  Mero Baze, perse ja ul vlerat gazetes me keto lloj shkrimesh. Turp.

                  1. I
                   Ina

                   Prandaj ne kohen e Enverit ishte ndaluar figura e Faik Konices , ky ka qene tradhetar i kombit , i yti ti nxjerr syte ...

                   1. Z
                    Zoti Shtupa

                    Asgjë s'eshte bardh e zi... Duhen debate publike serioze ne TV për t'i shoshitur ngjarjet dhe personalietet perkatese, gjë që s'behet për t'i fshehur kontekstin e të vërtetës popullit... Djalli fshihet pas imtesive... Ja një: Shoqata Atdheu merrte takime me doplomate sovjetike në Rome. Duket si e pamundur sepse Russia Sovjetike ishte e rrethuar me kordon të hekurt në atë kohë dhe ishte ende në riorganizim si shtet me problème te panumerta brenda tij... Ndoshta autori i shkrimit kerkon përmes diplomateve sovjetike të fshehe mbeshtetesit reale të Avniut...

                    1. F
                     Fatmira

                     Zoti Shtupa nuk sqarohen ngjarjet me debate llafazanesh ne televizion, por me lexome me laps ne dore te studimeve serioze mbi vrasjen e Esat Pashe Toptanit, sic eshte libri "Rinia e Mbretit Zog, politikanit qe u shpall "Mbret i Shqipatreve" (2020)

                    2. R
                     Rexha

                     Se ka shume idiote qe mallngjehen nga diktatori hoxha dhe qe baballaret e tyre kan que dashuri me diktatorin komunist dhe qe ka lavdruar vrasesit dhe terroristet i ka ba patriote vetem ketu ne shqiperi dhe disa idiote komentues qe dy koqe mend nuk i kan .

                     1. U
                      USA

                      Faik Konica qe nje mashtrues qe i lypte para te gjithe shqiptarve emigrante ne USA gjoja se regjimi i Zogut nuk i paguante rrogen

                      1. H
                       Hiamrioti

                       Lavdi të përjetshme heroit të popullit Avni Rustemi! Poshtë Tema dhe, të gjitha burimet e tjera mediatike shqipfolëse që po mundohen të rivrasin figurat e shquara, patriotët dhe heronjtë e kombi tonë!

                       1. L
                        Lekondi

                        EDHE CAMI ME I MIR E KA VENDIN NE LITAR THA ISH KRYEPROKURORI I VLORES PUBLIKISHT NE VITIN 1950. FAIK KONICA NUK KA LENE FJALE TE PISTA PA THEN PER SHQIPETARET. FAIK KONICA GRABITI TE GJITHA NDIHMAT KOLOSALE QE DHURUAN SHQIPETARET E AMERIKES PER KONGRESIN E LUSHNJES NE VITET 1918-1919. DISA DHURUAN TE GJITHA KURIMET E SHUME VITEVE PUNE TE RENDE SI MEZIN E SHEME TRAGJASI NE FILADELFIA TE CILET DHURUAN MBI NJEMIJE DOLLAR SECILI QE ISHIN BARAS ME QINDRA MIJ DOLLAR SOT. KY FAKT ESHTE NE GAZETEN DIELLI NEW JORK DAT 19 PRILL 1919.

                        1. Z
                         Zoti Shtupa

                         Jam dakord me ju Fatmira, à nuk është e njejta gjë shumë libra serioze me shumë diskutues serioze, dhe kjo e fundit e nuk perkon me kuvendet historike të burrave nën rrepet e fshatrave, një forme demokracie e perparuar e popullit shqiptar që e mbyti Partia e shokut Enver e më pas partite e zoterinjve Sali, Fatos e me radhë...

                         1. I
                          Idioti

                          Faiku ishte nje feudal ne mendje dhe i paqendrushem psiqikisht. Ja vetem Avniun por edhe Ismail Qemalin e shau dhe e mallkoi e me vone kerkoi falje, edhe Zogun qe e mbronte me zjart me vone u be kritiku i tij me i madhe. Po ashtu edhe me Luigj Gurakuqin, Hasan Prishtinen, Bajram Currin dhe vete Nolin. Dy here nderroi fene dhe vdiq ateist.

                          1. S
                           Shqiptari

                           Konica i madh,pasi dorezoi mandatin e deputetit u perfshi ne debatin per vrasjen e Esad Toptanit nga mullixhiu Isuf Reçi,besnik i familjes se Esadit.Por nga debati i kohes,shtypi dhe nga te dhenat historike,del se shume politikane me ne krye Ahmet Zogun ishin te interesuar per vrasjen e pashait injorat.Madje vete Zogu eshte i implikuar qysh ne vitn 20 kur ai ishte minister i brendeshem ne qeverine e Sulejman Delvines,Ne ate kohe mbeshtetes te Esadit,Osman Bali dhe shume te tjete nga rrethinat e Tiranes sulmuan Tiranen,port ne qershor-korrik u shpartalluan dhe 107 syresh moren denime te ndryshme me pushkatim dhe denime te renda.Ne viti e veshtire te qeverise se Lushnjes,qe nuk u vendos dot ne Elbasan,gjeti Tiranen perkohesisht kryeqytet,Kjo e acaroi pashain ne Paris dhe nga andej ai bente pazare per krijimin e nje minishtei ne zonen Kruje,Durres kavajeElbasan. Politika ishte e pafuqishme te zgjidhte problemet e kufijve dhe intrigat e fqinjeve dhe te pashait injorant,egoist.Ata gjeten Avniun,nje i ri patriot,trim,entuziast qe mori persiper eleminimin e Esadit,aventurier politik dhe interesaxhi i etur per nje minishtet personal ne dem te nje Shqiperie te plote ne territore.Ky i ri mori persiper misionin e eleminimin e nje individi te rrezikshem per Shqiperine.Vete politika,Zogu dhe disa te aferm te tij e paguan Avniun,qendruan indiferent gjate gjyqit dhe Esadi u varros ne vorrezat Serbe ne Paris.Atijg nuk iu be asnje ceremoni dhe nuk u kerkua qe trupi i tij te varrosej ne Tirane ku kishte shtepi Faik Konica ne ate kohe nuk i kishte prishur marredheniet me Zogun,madje Zogu e dergoi ate ambasador ne SHBA dhe deri sa vdiq,erdhi vetem nje here ne Tirane pasi kishte frike se Zogu do e vriste.Si njeri kondravers Konica flet me tone te tilla,pasi mendonte se Pashai mund te gjykohej e te denohej dhe jo te vritej.

                           1. L
                            L.M

                            Shqiptari 1- Avniu nuk shkoi si patriot . Shkoi thjesht si vrases me pagese i financuar nga hasmi me i madh i Toptanasve Aqif Pash Elbasani .Ndermjet dy familjeve kryesore te Shqiperise se mesme kishte gjakmarje me breza. Zogu qe se kishte daje Esatin por kusheri te trete a te katert ishte dakord dhe ishte ne dijeni pasi Esadi ishte kundershtari me i madh ne rrugen e tij inteligjente per karriere politike . 2- Mullixhiu Isuf Reci sqe ndonje besnik i familjes se Esadit . Ai u pagua ose me mire do i faleshin borxhet qe kishte nga vellezerit Peza . Shyqyriu e Myslymi ( ky i dyti derisa vdiq kishte titullin hero i popullit nga regjimi komunist ) Thjesht se Esadi e Vellezerit Peza kishin pire gjak bashke e ne ate rast Pezat duhet te lanin gjakun . Tashti te lutem per injorancen time e per diturine qe ju keni . Si ka mundesi qe Esadi ishte tradhetar e vellami i tij qe i mori hakun ishte hero i popullit

                           2. Z
                            Zoti Shtupa

                            A nuk thotë populli shqiptar: Pyet shtatë a tetë e bëj si di vetë... Për të theksuar se per të shkuar tek e verteta duhen dëgjuar shumë mendje...

                            1. S
                             Shqiptari

                             vetem ne Beogrtad ose ne Athine mund te jete shkruar ky shkrim antishqiptar i neveritshem.

                             1. P
                              Piro

                              Avni Rustemi i ka ngritur vetes nje monument te perjetshem, dhe monumenti i tij eshte aq i larte sa nuk mund ta ndotin dot jargavitjet e antishqiptareve Akti i tij i pashembullte VETEMOHUES, qe eliminoi tradhetarin me te madh tw ketij kombi, e ka bere ate te pavdekshem jo vetem ne monumentet e tij anembane Shqiperise por, ajo qe eshte me e rendesishmja, ne VETEDIJEN HISTORIKE TE POPULLIT SHQIPTAR.

                              1. L
                               Lidheni gomarin.

                               Faik Konica ishte pjesë e klasës së bejlerëve, prandaj nuk e donte Avni Rustemin, që përfaqësonte popullin e thjeshtë dhe patriot. Po ashtu Konica ishte denigrues ndaj shqiptarëve dhe vetja e tij i dukej i madh shumë. U gri dhe u zi me të gjithë shqiptarët me emër duke filluar nga Zogu deri te Fan Noli. Asnjë sakrificë a punë të mirë nuk ka bërë Konica për shqiptarët. Ndryshe nga Avni Rustemi që vuri të ardhmen e tij në rrezik kur vrau pashanë tradhtar. Dhe për këtë shkak bejleria vendase vuri dikë që e vrau. Njëri është produkt popullor dhe hero, (Avniu), tjetri një bejlurçinë e llastuar.

                               1. L
                                Lymi

                                Po ai bejleri vendas qe e vrau Enveri yt e beri hero te popullit qe kur qe gjalle .

                               2. V
                                Vlora

                                O LEKONDI O GANGSTER INTERNETI. CA KA ME CAMET.CA TE KAN BERE .CAMET TE PAKTEN NUK U SHITEN DHE U BLEN NGA GREKU PER 300 EURO SI LABET E BREGUT .CAMI ISHTE SHQIPTAR DHE SHQIPTAR DO VDES

                                1. B
                                 Bolena

                                 Respekt per patriotin Avni Rustemi por me vjen ndot kur ca injorante me siper qe nuk kane lexuar nje liber ne jeten e tyre duan te denigrojne figuren e Faik Konices. Njerez si Konica shqiperia nxjerr nje here ne 100 vjet. Vazhdojne akoma si popull ti shofim gjerat bardh e zi.

                                 Lini një Përgjigje