“Xhepat po i shpërthenin nga paratë”, fotografia e rrallë e Ahmet Zogut në Angli

21 Shkurt 2023, 09:12Dossier TEMA

“Xhepat po i shpërthenin nga paratë”, fotografia e

Në fotografi e rrallë të mbretit Zog në Angli u publikua në media.

Zogu kishte marrë 50 mijë stërlina nga banka dhe i kishte vendosur në xhepin e mbrampë të xhaketës.

Kjo i kishte rëndë në sy edhe shtypit britanik të asaj kohe dhe fotoja ishte publikuar me titullin “King Zog Bulges”, ose gunga e mbretit Zog, pasi xhepat po i shpërthenin nga paratë.

“Është një foto e publikuar në shtypin britanik dhe titullohet “King Zog Bulges”, ose gunga e Mbretit Zog. 

Po të shikoni mbrapa në xhaketë, ka futur 50 mijë stërlina. Sa nisi Lufta e Dytë Botërore, udhëtoi me urgjencë nga Franca në Londër, qëndroi 6 ditë në Londër, vajti në bankë dhe i mori dhe i futi mbrapa.

Po ta shikosh, xhepi i xhaketës po i shpërthen nga mbrapa. 50 mijë stërlina i mori dhe i futi mbrapa sepse nuk kishte besim as te nipërit që e shoqëronin”.

8 Komente

 1. A
  ATDHETARI

  Race e ndyre brez pas brezi. Tradhetar i vendit. Bulevardit kryesor i hiqet emri i ketij tradhetari. Bashkia mbahet me taksat e qytetareve, prandaj te veproje urgjentisht te heqe emrin e tradhetarit Ahmet vagabondit. Ne asnje vend te botes nuk nderohen tradhetaret. Ne Shqiperi eshte merite e pushtetareve qe keto 30 vjet vetem tradhetaret e kombit dekorojne e ju bejne buste. Shqiptari pa tru e ka ne gjak tradhetine per te vetmen arsye sepse eshte servil i fuqive te medha, cka do te thote, qe ka tradhetuar interesat e vendit. Turp per ata qe shesin vendin e tyre per interesat e shteteve me te madha. Dikur ishim nje shtet i vogel por s'ja kishim friken askujt. Tani na kane mbuluar pushtetaret pa dinjitet. TURP. TURP. TURP.

  1. b
   ben

   Pjesa e pare e komentit tuaj eshte i sakte. Sa i perket pjeses tjeter ja ke fut kot. Ata shqiptare per te cilet flet nuk perfaqesojne kombin tone.

  2. T
   Talush palla

   Tipike shiptare, si gjithone, kushdo qe jane e ngado qe vene shprehin prapambetjen qe i karakterizon.

   1. Z
    Zoterinj të vjeter, kelysha të rinj

    Emra të tillë si i bulevardit kryesor duhet të vendosen me referendum vendor ose kombetar kur është i një rendesie kombetare... Fik pjerdhuri nuk ndigjon as Bashic gagareli...

    1. D
     Dardan

     Emri i kryehajdutit dhe kryekriminelit Ahmet Zogu, qe agjentura serbe ia vuri bulevardit kryesor te Tiranes kur mori pushtetin ne Shqiperi, duhet te quhet Bulevardi "Deshmoret e Kosoves".

    2. A
     Adem

     maloke te djeshem dhe maloke te sotem hajdute te papare te Shqiperise

     1. A
      A

      Per komentuesin ben, nuk ka dy te verteta, por vetem nje, dekorohen heronjte, perndryshe, mere me leng se mishi u sos. Ti duhet ta kuptosh se pushtetaret dhe qeveria e zgjedhur me voten e ketij populli jane perfaqesues legjitim te vullnetit te tij dhe kane tagrin te flasin ne emer te tij ligjerisht brenda dhe jashte vendit. Pikerisht keta pushtetare qe perkrahin tradhetaret e kombit, jane te zgjedhur nga populli.

      1. T
       Tana

       Cdo mbret ne cdo vend te botes keshtu do vepronte. Pse, cte bente ? Te ikte me duar ne xhepa... I ngrejme kapellen

       Lini një Përgjigje