Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave publikon dokumentet: Sasia e arit që mbreti Zog mori gjatë largimit nga Shqipëria është shumë herë me e madhe nga sa thuhet

18 Shkurt 2023, 21:47Dossier TEMA

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave publikon dokumentet: Sasia e arit

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave ka publikuar sot dy dokumente që tregojnë se sasia e arit që ka marrë mbreti Zog kur u largua nga Shqipëria më 1939 është shumë herë më i madh sesa dihej deri tani.

Sipas Arkivit, ky fakt i ri historik pritet që të ngjallë shumë debate. Ky dokument është nxjerrë nga fondi i milicisë fashiste dhe vjen në formën e një raporti.

“#FakteHistorike, Ari që mori me vete Mbreti Zog dhe dokumenti i ri që pritet të ngjallë shumë debat!

Arkivi i shtetit publikon sot për herë të parë një dëshmi të re rreth sasisë së arit të marrë me vete nga Mbreti Zog gjatë largimit nga Shqipëria.

Sipas dokumentit që është shkruar dhe firmosur nga Gjon Lusha, ai pretendon se sasia e arit që Mbreti Zog dhe shoqëruesit e tij kanë marrë me vete gjatë largimit nga Shqipëria për në Greqi në Prill të vitit 1939 është shumë herë me e madhe se ajo që dihej deri më sot”, shkruan Arkivi.

18 Komente

 1. v
  vezhguesi

  E morem vesh se paska qene disa here me i madh se sa mendohej deri me sot, por na thuaj se sa ka qene?

  1. s
   sevi

   Dy hajdute kane vjedhur thesarin e arit ne Shqiperi AHMET ZOGU dhe ILIR METAJ (floriri).

   1. S
    Shkodrani

    He pra...sa herë më e madhe? Me e madhe se sasia e Like Floririt dhe Sali Pallës? Se i shkruani titujt pa përmbajtje.

    1. S
     Shefik Ormeni

     Ore ti miku nga Shkodra, po qenke i paduruar ore derbardhe! Lajmin ne e nxorem qe te shtyni nja nje jave me muhabete, per te hequr vemendjen nga vjedhjet e sotme, ti dashke qe te mos kaloje asnje minute dhe te mesosh gjithcka. Duro, shpirt, shko ulu ne kafene me shoket, diskutoni sa mund te kete qene shuma, sa eshte ajo ne raport me vjedhjet e sotme si ajo e thesarit, inceneratoret, checkup-i, privatizimi i Armos, rruga Quks- Qaf Plloc, rruga e Arberit, KESH, Rruga e Kombit, etj, etj... Deri sa ti nxirrni uje te zi me diskutimet ju dhe shume te tjere si ju, shpresojme se qeveria dhe arkivi do e vere doren ne zemer dhe t'na e tregoje shifren e floririt qe Nalt Madhnia e Tij Zogu I ka mare nga thesari per te miren e shtetit dhe te popullit tone .

     1. M
      Moisi Golemi

      Plasini sytë dhe lexoni dokumentin, o ironikë të dhjerë. Aty shkruan qartë 250.000 napolona flori. Hani m¥t nashti.

    2. N
     Noci

     Po pse e nxirrni lajmin dhe nuk e tregoni apo me mbushe faqen e gazetës .Redaktori qe nxjerr kete soj artikulli ka mbaruar Kristalin me sa duket

     1. H
      Hasoni

      Mire qe e paska marre se do ta merrnin jugosllavet si edhe e moren ne 1946-1948, bashke me arin qe ju mblodhen tregetareve. Po ky arkivi shtetit pse nuk thote sa ar grabiti qeveria komuniste, kujt ja grabiti dhe ku e coje? Atyre qe ja grabiten arin kur do tua kthejne apo... bashkevuajtes edhe varja...

      1. J
       Jorgo

       Gjon Lusha apo Gjon Fusha?

       1. H
        Hypesi I cmendur

        zogji doli ne vend te dyte, pas Agush ilir karit

        1. k
         k

         Hajdutët e sigurtë të sotëm,po zbulojnë një hajdut të 100 vitesh më parë. Kjo është forma manipolatore për të nënkuptuar se edhe ata tjerët kanë vjedhur,jo vetëm meta me non gratën dhe ahmetajn.

         1. I
          Imigranti

          Nuk eshte aspak e vertete. Zogu mori ate qe I takonte me ligjet e asaj kohe si mbret. Une jetoj ne Toronto dhe rastesish me ka rene ne dore nje liber qe flet per mbreterit e Ballkanit. Aty ka nje kapitull te vecante edhe per mbretin Zogu i pare dhe pershkruhet me hollesi edhe pasuria qe ai mori me vete kur u largua nga vendi; deri edhe ne qindarka evidentohet kjo dhe e firmosur nga personat pergjegjes. Nuk jam zogist, bile jam kunder por e verteta eshte kjo qe thashe.

          1. B
           Buda

           Imigrant apo Emigrant? Per kreun e agjenturese serbe ne Shqiperi, kryekriminelin dhe kryehajdutin Ahmet bej Zogolli lezo librin "Rinia e Mbretit Zog"(2020) dhe jo artikuj te shkruar nga letrare amatore.

          2. x
           xhoxhi

           Edhe floririn ka vjedhur dhe nuk dihet sa dhe erdhi në mes të Tiranës dhe mori edhe pronat.Ai duhet shporur nga Shqipëria dhe jo na hiqet si mbret i shqiptarëve.

           1. H
            Hajdut dhe patriot

            Po mos ta merrte Zogu do ta merrte Musolini. Pse mendoni qe popullit do ti jepnin ndonje kacidhe. Edhe Meta mire ka bere,eshte ne tradite.

            1. l
             loni

             Komentusa; Lexoni te gazeta Dita se aty eshte e shkrojtur shuma qe mori Zogu.

             1. e
              emigranti

              Vazhdon e njejta propogande e nisur nga fashistet italiane, vazhduar nga sistemi diktatorial komunist mbetjet e te cilit vazhdojne edhe sot. Pse nuk flisni me shifra dhe te analizoni burimin e tyre. Zogu kur u largua i detyruar nga agresioni fashist, terhoqi nga llogaria e tij bankare 156 kg. flori me vlere 250000 napolona florinj, te siguruara nga shitja e nje masivi pyjesh, prone e families se tij si dhe nga rroga e tij si qeveritar e mbret .Vetem pasi te analizojne te ardhurat e Zogut mund te dalin ne " konkluzion " . Ndersa ari i Shqiperise per te cilin aludohet ishte rreth 4500 kg. u bllokua dhe pastaj pervehtesua nga Anglia me sebepin e Kanalit te Korfuzit ( pasi ishte bllokuar ne Banken italiane nga fashistet, pastaj marre ne ruajtje nga gjermanet dhe perfunduar ne duart e Anglise ), pa bere fjale per grabitjen e mese 20 toneve nga qeveria komuniste popullit shqiptar, shtreses se pasur e te mesme.

              1. M
               Moisi Golemi

               Emigrant pjatalarës, jot'ëm të paska mësuar t'i lexosh librat me b¥thë.

              2. J
               Julian

               Thojini Erjon Velisë ti ngrejë një bust apo një memorie tjetër. Turpi i botës, një hajduti i ngrihet përmendore atij dhe të shoqes, turp. Erdhën nipër e mbesa morën gjith pronat pa larë atë që vodhën. Ka njerëz akoma nëpër gjyqe që s’kanë marë pronat e tyre, ndërsa këtyreve jua kthyen me urgjencë. Duhet ti mbahen nga pronat ajo sasi ari që ju vodh këtij populli. Këta i ngrenë përmendore, legenë njerëz, të ulët dhe matrapazë me djersën e fukarenjëve.

               Lini një Përgjigje