FOTOT: Për nostalgjikët e komunizmit

20 Shkurt 2023, 12:14Dossier TEMA

FOTOT: Për nostalgjikët e komunizmit

20 shkurti shënon një ditë simbolike, pasi 32 vite më parë rrëzohej busti i Enver Hoxhës.

Por ende sot e kësaj dite, tek shumë njerëz ka nostalgji për atë periudhë.

Për ata, po sjellim këto foto, për t’iu treguar sa “mirë” ka qenë Shqipëria.

94 Komente

 1. S
  Shume keq

  Një burg i madhe ose një kampe burgu i madhe në ate kohe. Kures sote, një vend shume i pist, me beturina pa funde, dhe hajdute e kiminela.

  1. k
   k

   100000000 herë më mirë diktatura e ligjit të padrejtë se e ligjit të korrupsionit,mafjes,dhe pushtuesve hajdutë të shtetit.Po ,ligjit të tejkaluar,jo shtet anarkie parajsë e krimit.

   1. P
    Pukjani

    Je i lire te shkosh ne Kore te Veriut kur te duash

    1. k
     k

     Unë jetoj në botën e lirë nga injoranca, korrupsioni dhe krimi. Uroj ta bëni edhe ju.

     1. i
      inxhinjeri

      Bravo "Pukjani". Keta qe shkruajne keto gomarlleqe nuk e kane fare haberin se cfare lloj diktature ka qene koha e komunizmit. Shumica e tyre as qe e kane jetuar ate kohe ose kane qene shume te vegjel per ta kujtuar. Brezi im e di shume mire se cfare lloj sketerre ishte komunizmi. Per mendimin tim, nostalgjiket jane tre llojesh. Lloji i pare eshte i njerezve injorante, qe ju eshte bere lavazh i trurit qe ne femijeri dhe te tille do vdesin. Edhe sot kemi nga ato qe u shkojne nga mbrapa partive qe i shfrytezojne per sa kohe ju duhen per vota apo per demostrata dhe pastaj i harrojne deri sa te vije dita per ti perdorur perseri. Lloji i dyte eshte i dembeleve dhe i te pa-afteve qe kenaqen me pak. Dikur, pagat ishin qesharake dhe te tere ishin te paguar njesoj, si ato qe kishin mend dhe benin punes, si ato qe benin sikur punonin. Sot, ata qe dine vetem te ankohen nga mengjezi ne darke, jane ato qe e kalojne diten neper kafene duke u marre me diskutime politike dhe duke fajesuar qeverine per gjendjen ku jane. Lloji i fundit, ka ne perberje ish pushtetare apo femijet e te afermit e tyre, qe dikur kane patur privilegje, por qe shumica e tyre jane perseri te pa-afte e dembele, qe e kalojne kohen duke qare privilegjet e humbura te komunizmit. Pjesa tjeter e popullsise, eshte ajo qe nuk ka kohe te merret as me politike dhe as me qarjen e se kaluares, por ka ulur koken dhe punon nga mengjezi ne darke duke krijuar te mira materiale per veten dhe per familjet e tyre. Eshte pikerisht kjo shtrese e popullit qe krijon vende pune apo punesohet ne bizneset qe te mecurit dhe punetoret kane krijuar. Shumica e atyre te llojit te dyte jane ata qe mendojne se emigrimi eshte zgjidhja e problemeve qe kane, duke harruar se ne emigracion nuk hane buke dembelet. Jane keta qe kur emigrojne vazhdojne te ankohen dhe ne shumicen e rasteve kthehen ne atdhe duke e nisur nga e para serine e ankesave. Shkurt, kush leu, mendjen e vet pelqeu. Per ata qe dine vetem te ankohen, nuk ka ilac qe te sherohen, pasi i vetmi ilac eshte puna, qe per ta eshte dhe do mbetet e huaj.

      1. R
       Rrugaci

       O inxhinjeri me qene se ju e paskeni jetuar ate kohe si edhe un po ju bej ca pytje per ate qe keni shkrujt Sa % e popullsise kishte privilegje ne ate sistem qe sot i kane humbur dhe sot ankohen Sa ndermarrje ishin ne funksion dhe sa importonin Sa papunesi kishte ne ate sistem Sa grabitje pronash shteterore kishte ne ate sistem Sa vrasje per hakmarrje kishte ne ate sistem Sa mashtrime me pronat shteterore kishte ne ate sistem Sa pushtetare kishte ne ate sistem qe jetonin ne super lluks Dhe Sa e sa te tjera qe te rrime gjith javen me ti permen POR KA PAS DHE SHUM E SHUME GABIME DHE FAJE SA TE RRIME NJE JAV ME TI PERMEN POR BILANCIN ME TE SOTMEN BEJE TI SE UN E KAM BERE DHE ME DEL QE ISHTE ME MIRE DJE ...........DHE PO TA THOTE NJE QE EDHE NE ATE SISTEM KAM PUNU (EDHE JASHT ORARI NE SHPI )SI QEN POR DHE SOT VAZHDOJ TE PUNOJ PO ME ATE RITEM DHE JETOJ DIÇKA ME MIRE POR MILIONA JO E JO EDHE QE TE JESHE I PAPREKSHENM NGA SISTEMI SE KE LEK KJO NUK ESHTE DEMOKRACI DHE SHUM SI KTO NUK MUND TI PRANOJ NEN PETKUN E DEMOKRACISE.

       1. L
        Luka

        Inxhinjer Cari ...

        1. s
         shqip

         Luka, ti je njerin nga ata koqet per te cilet fleet inxhinjeri.

        2. j
         joel shkodra

         Ka shume te mira diktatura sepse te detyron te punosh edhe aty ku nuk do e te besh ate qe nuk do, por qe do "Partia". Te gjitha ato qe ke rreshtuar jane te mira ne diktature, vetem nje gje "te vogel" ke harruar: mungon LIRIA. Nese ti e ve te fundit atehere po, diktatura eshte me e mire, por une Lirine e ve te paren. Pastaj je i lire te ndertosh jeten tende e te shkosh ku te duash.

         1. f
          fjala

          O rrugaci, po ne ate sistem burrat kishin 7 vrima ne fytyre, nje vrime anusin per jashteqitje dhe nje shkop te gjate qe quhej penis per te bere shurren dhe per te bere trashegimtaret qe jeta te vazhdonte dhe mos te shuhej. Ndersa grate kishin 7 vrima ne fytyre, nje anusin per jashte qitje dhe nje vrime nga perpara qe ruanin nga hajduten se mos u a mirrnin dhe deshtonte ndershmeria. tani Grate nuk dihet sa vrime kane dhe e kane lene azate dhe ate pposhte, ndersa burrat e presin ne bythe si te ishin duke punuar me kazem token. Ja ky eshte ndryshimi diktatures me demokracine.

        3. e
         ee,

         Une do shkoje ne Puke qe ta nduk

         1. A
          Arbër

          Më mirë mos shko vetë, por ço gruan ta ndukë,

         2. S
          SADIKU

          Ja si ishte jeta ne komunizem ne SHBA ne vitin 2013: https://www.gettyimages.ca/detail/news-photo/person-pushes-a-cart-of-their-belongings-through-a-homeless-news-photo/1235469504?utm_medium=organic

         3. T
          TOMORRI

          Ja si e ka katandisur komunizmi Ameriken: https://www.youtube.com/watch?v=yRWmKh13b50

         4. K
          Kapedani

          Shkruaj dhe shprehu sakte ne radhe te pare .Atehere ishte diktature tani Shqiperia eshte kthyer ne bordel bordello.

          1. V
           Vranakonti

           Na rrofshi bythen me kete shkrim absurd dhe i stisur per interes te atyre qe jane dhjamosur sot duke vjedhur popullin. Koha e komunizmit ishte jete e lumtur se nuk vidhye njeri,as e vriste as ja rrembenin femijen nga krahu i nenes per ta shitur. Po ju maskarenj qe na e nxirni komunizmin duke hedhur balte e duke e nxire nuk beni gje tjeter vecse nxini veten tuaj dhe kete mut demokraci. Thoni sa te doni,komunizmi ishte sistemi me mite dhe e ardhmja e lumtut e popujve te botrs

           1. d
            dulla

            Ja kush eshte ndryshimi i asaj kohe me te sotmen!Nese ne ate kohe kishe te siguruar buken,punen,strehimin,arsimimin falas dhe te thoshte"MOS HA MUT SE TE FUNS BRENDA",ndersa sot buken,punen,strehimin dhe arsimimin siguroje vet ose vdis dhe "HA MUT SA TE DUASH".

            1. X
             Xoni

             Bravo Dulle tamam

            2. S
             Shefqet Çela

             Përveç rreshtit të fillimit, përshëndes gjithë sa shkruani. Sinqeriteti dhe kurajoja për të thënë të vërtetën ju nderon.

            3. O
             Operacioni Zjarri

             Jepni dhe fotot e te vrareve neper rruge, te parcelave me kanabis jepni dhe fotot e familjeve qe nuk kane buke te hane dhe pastaj hajde te flasim

             1. D
              DANTE ALIGHIERI

              bo, bo cfare skandali me komunizmin ne amerike ! https://www.youtube.com/watch?v=3nvTgSW2L8Q

            4. M
             Mara

             Leri te gjitha po kjo buka dore mbas dore qe mbahet pa paketuar apo mbeshtjellur ne diçka, tregone se mentaliteti higjenik i shqiptarit eshte 0.

             1. P
              Poseidon

              PAK SHTETE KISHIN NIVEL TE LARTE JETESE TE TJERE U PERMIRESUAN ME REFUGJATET E LINDJES KOMUNISTE SIC ITALIA. GREQIA ETJ.................JO SE ISHIN SI NE POR ZHVILLIMI ERDHI ME PAS ............. LUFTA E KLASAVE EDHE NE PERENDIM EKZISTONTE POR ATJE LUFTOHEJ KOMUNIZMI........................DUHET THENE SE VETEM RENIA E KOMUNIZMIT I DHA BOTES NJE 10 VJECAR PERPARA.................POR DUHET PRANUAR SE NE JEMI ME DIFENCE TE NJEJTE DHE KJO PER FAJ TE ATYRE QE DREJTUAN POR ME SHUME ESHTE FAJI I DRENTESISE..........DREJTESIA ESHTE AJO QE I CON TE KORRUPTUARIT NE BURG DHE POLITIKA QE PERVEC SE NUK E KA KETE ATRIBUT POR EDHE SE EDHE VETE PERFSHIHET NE KORRUPSION ME OSE PA DASHJEN E SAJ...............TEK NE EDHE AI QE ESHTE I NDERSHEM NDYHET NGA TE PANDERSHMIT..........VETEM DREJTESIA DO TA COJE CDO VEND PERPARA......

              1. a
               anti25642654censurë

               "Por ende sot e kësaj dite, tek shumë njerëz ka nostalgji për atë periudhë." kështu si e keni paraqitur ju!?nuk ma merr mëndja se është dikush që mund të jetë nostalgjik!!as babai i fatos tarifën,sevua,nuk ma merr mëndja ta mbrojë! POR nostalgjikë të diktaturës!?ah, për të ka aq shumë sa vështirë se mund të arrish ti numërosh!! në radhë të parë janë ata që vetëm e vetëm që të mbijetojnë,në çdo mënyrë,pranojnë çdo lloj diktature!!duke filluar nga ajo e buta ramiste,tek ajo erdoganiste dhe bile dhe tek ajo putiniste!!shumë hajvanë,të paguar a thjeshtë copa mishi falas,bëjnë propagandë jo vetëm për putanën e rusisë por dhe për buzviçin e sërbisë,për të mos harruar shkërdhatat që ju djeg zëmra për erdoqënin!! niveli primitiv i ndjenjave,i bën shumë njerëz të jenë të dashuruar pas dhimbjes,të jenë të dashuruar me ata që jua shkaktojnë dhimbjen!!ata i duan të zgjidhura tërë problemet e tyre!dhe këta tipa kanë shumë pak probleme!!barku plot dhe gjithçka e zgjidhur!

               1. L
                Loku

                O bq po per diktaturen Saliste pse nuk thua no nji llaf.

                1. a
                 anti25642654censurë

                 o të qifsha themelet e shtëpisë,mos vallë duhet me përmënd gjithçka egziston,a ka egzistuar në botë për të të kënaqur epshin bythor ty?? o të shkërdhefsha ty saliun dhe putinin me nga një hu në sumë! u kënaqe tashti??

                 1. L
                  Loku

                  Shum pervoj ke nga keto kenaqsit bythore,besoj i ke provu te tera.

                  1. a
                   anti25642654censurë

                   ta kam thonë o malok!nona tate ti jep tërë mundësitë!!është aq e hapur sa mund ta thuash me zë të lartë,e shqyer!

               2. U
                Universi shprsa ime

                Ajo koh Mos ardht kurr më... nostalgjikët e pushtetit Jan po të njëjtit sekretar partie me tesrat e kuqe nën orkestrimin e R. Alia. Kryekurva e kativicës e ju shtrembroni historin me broçkulla. Populli dhe liria që gëzon evropa në Shqipëri u përdhunua nga kta politikan sharlatan e mashtrusa që as për 50 vjet të tjera mbi kok do ti kemi se dje ishin barkthar e sot Jan miliardera e leku ësht pushtet .. ja aty i keni, tallen nga mëngjesi e deri në dark e gjëmb në këmb nuk u hyn. Kan imunitet deri sa të Jen gjall . Malkuar qofshin nga i pari deri tek i fundit.

                1. V
                 Vk

                 Po pse tani sjemi ne komunizem? Apo ashtu me duket mua!

                 1. a
                  anti25642654censurë

                  nuk të duket fare! një pjesë pas diktator opozitar saliut,disa të tjerë pas diktatorit në pushtet ramës,disa të tjerë pas sumës së erdoqënit,disa pas bythës së putanës ruse,pjesa tjetër fle gjumë!!

                  1. S
                   Sefer Daja.

                   "anti25642654censurë"! Po ti ne çfar vrime je futur?

                   1. a
                    anti25642654censurë

                    meqënë se dashke me e dit!? në pidh të satëme!!

                 2. S
                  Sikur të isha djalë

                  Bukë e pastë, bio. Ku ta gjejsh një bukë të shëndetshme si kjo.

                  1. P
                   Pukjani

                   Njeriu nuk eshte kafshe dhe nuk jeton veten me buke

                  2. E
                   Emigranti

                   Ore lini nostalgjit le te kujtojn te shkuaren Por ju pyes ju demokraturet ku e cuat pasurin kombetare pse ja falet miqve dhe te huajve Ca interesi keni qe populli po braktis shqiperin

                   1. x
                    xha Kasëmi nga Çepani

                    Bisedojnë dy gra në rrugë. Cfarë ndyshimi ka në bukë ? Mendohu njëra, mendohu tjetra, Thotë më plaka : " E gjeta"! Ta them unë-tha më plaka, Ta them ashtu pa hile. At'herë gjysma ish një kile, Sot e tëra gjysmë kile. Ja kjo eshte nostalgjia. Athere hanim pak buke gruri,por hanim grure e jo krundet e Sebise.

                    1. x
                     xha Kasëmi nga Çepani

                     Bisedojnë dy gra në rrugë.// Cfarë ndyshimi ka në bukë ?// Mendohu njëra, mendohu tjetra, // Thotë më plaka : " E gjeta"!// Ta them unë-tha më plaka, // Ta them ashtu pa hile. // At'herë gjysma ish një kile,// Sot e tëra gjysmë kile.

                     1. E
                      Evisa

                      Në Shqipëri është nevojë e domosdoshme që televizionet të shfaqin video nga Kuba e sotme, atje rinia do të shihte Shqipërinë e viteve të komunizmit. Të shikosh mjerimin e pashoq se ku e kanë katandisur komunistët atë vënd, dikur perlë të Karaibeve, lë mënt e kokës. Gënjeshtrat komuniste mund të përmblidhen në një patrullë të vetme të asaj kohë: Lufta për bukë është luftë për socializëm. Buka që mbanë shoqja në dorë është lule përpara asaj të misrit që hante 80% e popullsisë fshatare. Mjerim në kufij ekstrem....

                      1. B
                       Burri Evises

                       Evisa, duket qe je kungull pa fara ti. Po ne Ekuador, ne Nikaragua, ne Kolymbi etj, komunizem eshte moj tyryfycke? Jane vende kapitaliste oj qyqe dhe jane me keq se Kuba. Ke degjuar apo lexuar per mjeksine kubaneze ndonje rresht? Sigurisht qe jo, sepse ti nuk lexon, por aludon. Oj tyryfycke, fajin nuk e ka sistemi, por qeveritaret oj Evisa qe ne vend te trurit, ke plisa.

                       1. E
                        Evisa

                        Unë sugjerova të shihni video nga Kuba e sotme për një pamje sa më të ngjashme me Shqipërinë e kohës së sundimit komunist, kurse ju hidheni tek Ekuadori, Nikaragua, Guatemala, Haiti, e ku di unë. Këta janë vënde që paraqesin mjerimin kapitalist, unë nuk mund t'i përdorja për krahasim, kjo për faktin se vërtetë janë të dy mjerime, por jo të ngjashëm. Mjerimin tonë në kohën e kolerës komuniste më saktësisht mendova se mund t'a gjejmë në Kubën e sotme dhe në Korenë e Veriut. Kështu gjykova unë për një krahasim sa më të vërtetë, por mund t'a kem gabim. Ndoshta do ishte më mirë t'a krahasoja me komunizmin kinez të kohës së sotme, por kisha frikë se mund t'ju hiqja mundësinë për t'më sharë, e vetmja kënaqësi që ju nostalgjikëve të asaj kohë ju ka mbetur.

                        1. E
                         Emil

                         Evisa ndryshimi i te ardhurave per koke midis kubes the shqiperise eshte 8% Duke qene se indeksi i cmimeve eshte shume i larte ne Shqiperi jane te dy vendet pothuajse njesoj, dhe po te marresh dhe fuqine blerese eshte edhe me mire Kuba. Po te marresh edhe koeficientin e shperndarjes ku ne Shqiperi te ardhurat jane me te perqendruara ne te pasur behe bilancin vet. Kjo nuk eshte nje mbrojtje per sistemin. Edhe une kame qene ne Kube megjithese u bene mbi 10 vjet. Pershtypjet e disa gjermaneve qe takova atje kishin qene edhe ne Shqiperi dhe vleresonin per fatin e keq me shume Kuben. Kur me tregonte fshatrat deri afer Tirones me thoshte se ishin si ne mesjete

                         1. E
                          Emil

                          Kiba ne vend te 81 dhe Shqiperia ne vendin e 100.

                          1. b
                           ben

                           Emil-keni qene ndonjehere ne Kuba? Ku i dini juve keto te dhena per te ardhurat qe na i tregoni me perqindje? Nese te dhenat qe ke perdorur i ke marrre nga interneti, qe boton ato qe regjimi kuban i hedh per qellime propogandistike, atehere jane te dhena te paverteta. Dikur, ne kohen e komunizmit, propoganda na thoshte se se jeta ne kapitalizem ishte nje ferr i vertete ne krahasim me jeten ne Shqiperi. Kjo propogande u behej edhe atyre pak te huajve qe vinin ne vendin tone qe benin sikur e besonin. Ne saje te kesaj propogande ne vertet besonim se jeta ne vendet e Europes perendimore ishte shume me e veshtire se sa jeta ne Shqiperi dhe kjo na bente te pranonim hallet qe kishim per mbijetese nen regjimin kriminal te Enver Hoxhes. Per here te pare, une kam shkuar jasht shtetit ne Itali dhe kam mbetur i shokuar nga mireqenia qe kam pare atje, qe ne kundershtim me ato qe na thuheshin, ishte si dita me naten me vendin tone. Kam qene 4-5 here edhe ne Kuba. Ne nje rast na kaluan me autobuz neper nje qytet ne Varadero. Nuk na e thane emrin e qytetit, por me ka mbetur ne mendje se si pallatet atje kishin te njejtat zgara hekuri neper ballkonet sic i kemi patur ne dikur dhe po keshtu dritaret ishin pa xhama, pa drita dhe rruget pa ndricim. Rruget midis pallateve ishin te pa asfaltuara dhe me plot mbeturina te hedhura kudo. Kjo eshte Kuba qe juve na e tregoni si te krahasueshme me Shqiperine. Njerezit atje jane ekstemisht te varfer dhe me kujton shqiptaret para 90-tes. Nese te bie rruga ne Kuba, do shikosh se cfare ndryshimi ka midis rezortave dhe qyteteve atje. Nese do qe te besh krahasime te Shqieprise me ndonje vend tjeter, atehere mos perdor Kuben si shembull pozitiv se nuk perkon aspak me te verteten.

                           1. E
                            Emil

                            Edhe une ne Varadero kame qene. Kame qene edh edhe Havane. Po jane te organizuar si ne dikur. Edhe sherbimi quhet si dikur ke ne "Ushqimi social". Lavanderite ike si ke ne dikur. Sepse cdo gje eshte shteterore. Me polic ke plazhi si ke ne dikur. Kur vizituam fakriken e cigares "Upmann" dhe Havana Club, si ne kohen e shqiperise. Me dyqan dogane. Turistet shoqerohen si dikur me shoqerues. Ndricimi i fshatrave i vobekte si ke ne dikur (edhe sot). Cfare do te na thuash me kete. Po keshtu eshte kur te flet ndjenja e barkut dhe cfare sheh. Prandaj te solla shifra (shifrate e te ardhurave per koke nuk i vendos qeveria kubane mik). Se po te ishte ne dore te tyre do ta vendosnin 100.000 dhe jo 10.000 dollare. Nuk e di ku jeton. Po fshatrat e shqiperise as rruge nuk kane. Ndricimi pervec i atij qe ka vilen e droges mezi shef nje poc i vobekte. Po te shohesh vetem Tironen patjeter. Prandaj te solla shifra qe mos tja fusni kote dhe flisni kuturru

                            1. E
                             Emil

                             Nuk e di ku e pe ti qe une shkruajta shembull pozitiv. Une shkrujta qe jane njesoj si shqiperia pas 30 vjetesh demokraci. Une te shkruajta cfare mendonin gjermanet qe takova ne kube.

                           2. B
                            Burri Evises

                            Evisa moj shpirt, shiko Afriken dhe Arabine qe nuk jane komunizem, qe te kuptosh budallallekun e krahasimeve te tua. As ne Afrike dhe as ne Arabi nuk ka komunizem. Atehere, perse jane vendet me te varfera te Botes?! Komunizmi ishte edhe atje? O ju jeni pjerdhur qe sa ju pollen.

                          2. Z
                           Zot na fal cfare ke krijuar !

                           Shoqja Evisa ! Ska nevoje te shfaqin KUBEN por çdo mengjes te shfaqin pamjet MARS 1997 ...Lufta e Trete Boterore per Shqiperine dhe Saline. Mbase ti akoma nuk kishe lindur. Uroj te jete keshtu por prinderit tuaj duhet ta kene perjetuar dhe treguar . Sidoqofte mendimi juaj.

                          3. T
                           Tefta

                           Marrezia e ketij populli te marre qe rrezoi pusjtetin popullor dhe komamdantin legjendar shokun enver hoxha ska fund. Menduan ata kolaboracioniste se hodhen pushtetin e popullit. Por ja sot bijte dhe bija tona po drejtojne shqiperine. Edi Rama me Belinda beqir Ballukun jane ne krye te shtetit e do vazhdojne. Forca bijve dhe bijave tona.

                           1. Z
                            Zot na fal cfare ke krijuar !

                            Shoqja Tefta ! Me mire ata se SEKRETARI PARTISE 25 VJET ...PERBINDRSHI I VICIDOLIT.

                            1. a
                             anti25642654censurë

                             tefta,aman të keqen zgjohu nga letargjia se kanë kaluar 30 e kusur dimra!!

                            2. K
                             KAPS

                             Para 1990, barku bosh koka plot e pa strese dhe jeta gjallëronte. Pas 1990, barku plot koka bosh, stresi të sëmur çdo ditë dhe jeta është bërë monotone dhe pa kuptim. Ndryshimet gjykojnë vetë.

                             1. S
                              Sefer Daja

                              Po ça lesh jete gjallëronte ore! Thjesht Tirona kishte një xhiro bulevardi, 5-6 kinema që shfaqnin të njëjtin film për 1 muaj dhe stadiumet ose pallatet e sportit për të djelë! Nëpër rrethe pas orës 6 pasdite nuk shikoje njeri në rrugë! Fukaralliku në maksimum!Koka atëherë ish super-bosh( përveç mbushjes me propagandën e kuqe!) Stres kish atëherë sa të duash, sepse nuk kishe bukë të haje, ilaçe për sëmundje, pa llogaritur lirinë e fjalēs! Ndërsa tani, vërtet janë vështirësitë e jetës, por NUK KA TË KRAHASUAR ME TË KALUARËN! (Mbase ti je i ri, por të kujtoj se deri në vitet '90, familjet shqiptare gatuanin në banjo e ushqeheshin me tollon! Një 50-vjeçar i atyre viteve quhej plak e ngjante si një 75- vjeçar i sotmi!)

                              1. M
                               Mondi

                               O several o rryp.Cfare ilacesh mungonin atehere o l egen.Mjekesia ishte falas.Te rrinte mjeku gatitu.Cdo Spitalfields kishte mence brenda.Sot po ikin njerezit si qente rrugeve.Ilace te skaduara sa qimet e kokes.

                             2. N
                              Nostalgjik!

                              T' ju rroje dërmokracia juve qe llapni si ju do qejfi e ngaterroni kekun me byrekun! Ishim më mirë atëherë kur ishim më keq!

                              1. t
                               tirana

                               sakte vella

                              2. p
                               per tru shperlaret

                               Titulli eshte i bukur , por ma shume do ti shkonte .. per tru pjerllurit ose per tru shperlaret e koleres komuniste , e qe fatkeqesisht jane akoma shume per fat te plakur tani , si pershembull ish hetuesat , sigurimsat e ish oficeret e asaj kohe te perenduar imagjinoni se çfare propagande u behej ne çshkollimet e kohes se kjofte largut anti Shqipetare Enver gjak piresi ...Aaaa per bustin , ate dite kur populli mendje hapur i Tiranes e pati rrezuar Halen , imagjinoni une po merrja pjese ne varrimin e nje 23 vjeçari te cilin e paten vra ushtaret , ose oficeret tru pjerdhur ne kufi , sigurisht ne saje te urdherave te Ramiz kurves . E medhjithe ate kjo dite do te mbetet nje nder ditet ma te lumtura te jetes sime , e sigurish nuk duhet te harrohet trimeria e atyre qe e hollen ne hale te bunkereve kjofte largun ......Zoti i bekofte ata heroj te 20 Shkurtit ....

                               1. S
                                Sali Berisha

                                per tru shperlaret - prandaj injorantë si ty dhe shumica juaj e urrejnë sistemin e rregullave dhe ligjeve ...... doni rrumpallë edhe pse me rraqet e asaj kohe po jetoni akoma.....

                               2. P
                                Plaku

                                Kishte shume gjera te keqia ai sistem ,por ky ka me shume ,ku vetem dy po them ,shume djem jane bere ( Pederasta ) e shume me shume gica ( kurva) si e ndjen veten sot ata prinder qe djali u shkerdhehet ne bythe ,si u vjen atyre prinderve qe vazat e tyre shkerdhehen per 1000 Leke ,kush ta paguaj nuk ka rendesi i rri apo plak,kjo eshte jeta sot ,bythqira e kurva ,nuk jam nostalgjik per ate kohe ,por keto te pakten nuk i kishte , apo drogen qe femijet kane filluar qe ne moshen 23 a14 vjeç ,per ju nostalgjiket e sotem .

                                1. P
                                 Pensionisti i Porcelanit

                                 Nostalgji per Ligjin dhe Barazine!

                                 1. i
                                  inxhinjeri

                                  Sa i perket "ligjit", ai sundonte shume me mire se sa sot, por ligjet e asaj kohe ishin per shumicen, pasi pakica qe jetonte ne Bllok, nuk i perfillte ligjet. Sa i perket "Barazise", ti more mik nuk di se cfare flet. Ai regjim mbeshtetej ne pabarazine, packa se predikonte barazine.

                                 2. L
                                  Lame Kodra

                                  Po po, tani jeni shumë mirë aty. Sepse sovrani tani ka pushtetin dhe vendos ai kush do ta qeverisë. Iku koha e diktatures komuniste kur vendoste partija. Tani populli me zgjedhje te lira dhe demokratike zgjedhë bijtë më të mirë që i dalin zotë atdheut. Pijini lengun tre herë në ditë.

                                  1. s
                                   shigjetari

                                   "Midis Diktaturës dhe Kaosit - do zgjidhja te paren!" - ka thene dikush. Ne Shqiperi ka mbizoteruar kaosi 30-vjeçar "demokratik" me te cilin bashkejeton krimi...

                                   1. q
                                    qytetar

                                    Sakte Shigjetar !

                                   2. t
                                    toni mavrija

                                    ju qe shani nostalgjiket pa e njohur diktaturen ,flisni ne tym larg realitet me siguri jeni pinjolle te kolaboracionistve e tradhtareve te ketij vendi ,jeni ju qe doni Ahmet Zogun krye hajdutin shoke i Saliut Ilirit e EDIT ME KOMPANI.A di kush te me tregoj se cfare i vodhen popullit ata komuniste.

                                    1. J
                                     Jeta sociale , kohezioni social ishte yll .Bllokad

                                     Ishte fantastike... Kurre qe nga ajo kohe nuk kam pare fytyra aq te qeshura sa ato te fshatareve qe mblidheshin ne sheshin e fshatit dhe bisedonin e benin shake.Qe nga asj kohe s kam pare rruge qe gumezhijne nga zerat e femijeve dhe lumturine e tyre apo dhe perqafimet vllazerore me shoket Tani po perqafove dike ndihesh si gay.Kure s me ka shijuar buka si kjo buka ne foto.Sot eshte buka si niseshte pa miell

                                     1. S
                                      Sefer Daja

                                      Po ato fytyra që kalbeshin burgjeve për një fjalë goje i ke parë??? Po ato nëna që nuk qanin dot fëmijën e vrarë që tentonte të arratisej? Po ato që internoheshin nga " gabimet" e të afërmve??? Sa për bukën, nëse ta ofrojnë sot atë bukë, ta garantoj se nuk do ta hash! Mos harro pastaj se 80% e popullsisë ushqehej me bukë misri( që dhe kafshët me zor e hajnë!) Dhe fshatarët e shkretë që prodhonin grurë, kur vinin në Tiranë, i luteshin shitësave, për të marr një bukë gruri për kalamajtë!

                                      1. O
                                       O zot ma sill prape ate buke te ngrohte.

                                       JO une shoh fytyra te tjera.Shoh motra e nena prostituta...30mije ishin ne 2000n.po sot?Shoh fytyrat e 2000 veteve qe shkuan per lesh se Saliu s linte dot kolltukun si Enveri.Shoh qindra mijera shqipetare qe u vidhen kursimet me firma fantazme. Shoh fytyrat e pronareve qe ne gjyq u meren pronat dhe u duhet te paguajne dhe shpenzimit e gjyqeve.Shoh femije qe lihen rrugeve te evropes dhe prinder qe lene femije ne nje bote ku se dine si do u shkoje filli Shoh fytyra te njerezve malit me debore,gomoneve ne det me dallge dhe ne arkivole per te kaluar kufijte.Shoh pleq e plaka fillikat qe I shoqerojne kujtimet jo femijet Femijet jane ne USA. S'u thote njeri miremengjes e s flasin dot me niperit se s dine shqip. Shoh fytyren e nje gruaje qe I ka ikur burri ne emigrim dhe shitesi I ushqimeve,shoferi I furgonit,punedhenesi polici ku ankohet,prokurori,gjykatesi apo i forti i lagjes I ofrojne ndihme ne shkembim te seksit.Ajo kthehet ne darke dhe s di kujt ti plotesoje epshet...e vret veten ose e kthen shtepine ne bordello.Shoh njerez qe ne -20 flene ne stacione autobusesh sepse shteti ofron qendra por ato jane gjirize papastertie e semundjesh. Shoh markete plot me ushqime po qe kur I sheh me kujdes sheh qe ka filluar te myken apo kalben.E ne mos Jan ne kete faze kane luspen e molles si shuall makine nga kimikatet...Shoh femije e gra qe shkojne ne kishe dhe perfundojne te sallami I priftit apo hoxhes. Keto fytyra shoh une.Jane plage te fresketa jo plage te vjetra dhe dhimbjen e kane me therese.

                                       1. S
                                        Sefer Daja

                                        Ka plot nga ato që sheh ti! Po mos kujton se atëherë nuk kish prostitucion? Kish: prostitucion fizik, moral e shoqëror! Ku fëmija spiunonte të atin, ku komshiu të ruante nga vrima e çelësit, ku 90% e popullit nuk mbushte dot barkun me bukë! Ku të shkoje nga një qytet në tjetrin duhet të merrje leje tek operativi i zonës! Ku për çdo gjë vendoste Partia! Ku tu mohonte e drejta për arsim, strehim e punësim! Ku për një fjalë goje kalbeshe në burg!Ku sot e kësaj dite mijra shqipëtar nuk dihet ku i kan eshtrat!( i kan zhdukur po shqiptarët e regjimit diktatorial e jo serbët e grekët!) Ku qindra të rinj lan jetën në klon, thjesht për një JETË më të mirë! Ku ai "njeri i ri i socializmit" solli këto pasoja të pas '90, se regjimi komunist e mbushi me urrejtje shqiptarin për shqiptarin! Lexo "Rrno për me tregue" e hape pak horizontin e shpirtit! Vërtet dhe sot ka padrejtësi, por , nëse nuk do nuk shndërrohesh në prostitutë! Nëse nuk do, gruaja nuk e shet nderin e burrit emigrant! I vetmi shqetësim me të cilin jam dakort me ty është problemi i të moshuarve që po ngelin vetëm!( është plaga e mijëveçarit në gjithë globin!) Për të tjerat e ke gabim miku im! Diktatura mos ardhtë kurrë! ( shpresoj mos ta kesh jetuar egërsinë e saj!)

                                        1. B
                                         BUNGA BUNGA ME SILIKON

                                         Hahahaha...Prostitucini moral...Ne autobuz dy nxenese 15 vjecare .. E para...Shikoje ate bencin si qenka E dyta Varja bencit,ai qe e nget eshte plak 60 vjec. E para.. Mire me mire,le te jete 60 vjec ai shiko si jeton ,me mire ate se te rrish me keta qe mbajne ere ketu. Simboli I dashurise kapitaliste BENCI.Ja ky eshte prostitucioni moral.S ka rendesi sa do jetoje ai pasi martohesh,s ka rendesi eshte Sakat,budalla apo vrases psikopat.Rendesi ka qe nget nje benc te fjales se fundit.Krumiteri I pare dhe I fundit. .luksi

                                     2. n
                                      nostalgjiku

                                      na hape barkun,

                                      1. I
                                       Ina

                                       Ky qe ka nxjerr keto foto , duan ta nxijne me shume ate periudhe , fotot jane marr neper fshatra , ka edhe me keq neper bote , periudha e socializmit ishte periudha e bumit ekonomik , kultural , arsmimit , ku u ndertua industra e lehte, industria e rende , kombinate , uzina elektrifikimi i vendit e shume te tjera ..

                                       1. V
                                        Vezhgusi

                                        Ate here per njèmilion lek denoheshe me vdekje sot vjeďh pushtetari deputeti floriri i shtetit vidhet dhe hajduti ka imunitet

                                        1. K
                                         Km

                                         Koka ben,koka peson,cke moj zemer qe rrenkon?U zbraz vendi.Pse?Nuk Ka Pune?Ku shkoi punaa?Iku bashke me industrie e bujqesine.Ja beme shqiperise si gjithe Europa.

                                         1. E
                                          Emil

                                          Te krahasosh dy kohe te ndryshme me min 30 vjete diference ska kuptim. Aq me teper nje vend atehere direkt i izoluar dhe nje vend i hapur sot. Ky krahasim eshte si librat e gjeografise ne kohen e Enverit ku krahasohej gjithmone me 1938. Cdo shkrim ne liber fillonte me shprehjen "Ne vitet e pushtetit popullor eshte rritur ". Ne 1938 3 fabrika sapuni dhe disa vaji. Ne komunizem kombinate dhe uzina sa te duash (dhe filloj gjithcka mbasi kishte mbaruar nje lufte). Hekurudha nga veriu ne jug. Nga perendimi ne lindje. Anafalbetizmi 0. Arsimimi te pakten 8 vjecaren. Sot fabrika paketimi dhe mbushje shishes. Analfabetizimi ke 15%. Hekurudha as qe behet fjale. Ndertimi i rrugeve me 10 here me i madh se ne kohen e komunizmit. Rruget shume me te mira se ne komunizem. Transporti me i mire se atehere. Nje merite e iniciativave private. Sot e kesaj dite me veprat e asaj kohe mbajne vendin me energji. 3 Tece qymyri qe ishin nuk ekzistojne me. Rafineri qe ska me. Eshte ndertuar tec ne vlore e as eshte vene ne pune. Rritja e popullsise shume me e madhe ne komunizem se sot qe sjell me teper varferi. Ne komunizem rregjimi me i tmerrshem qe ka ekzistuar ndonjehere. Vuajtjet njerezore ne komunizem shume te medha. Lufta e klasave e tmerrshme. Skishte levizje te lire. Prape ska te krahasuar sepse iniciativa private ka nje rol qe nuk ka ekzistuar ne kohen e komunizmit. Une jame i bindur se po te mos ishin remitancat dhe ndihmat prape si ne ate kohe do ishim. Kesaj i thone te krahasosh gjera qe skrahasohen. Cdo shtet nga 1990 e deri me tani jane shume me mire sot (pervec Sirise, Irakut dhe ndonje tjetri qe kishte dhe ka lufte) Krahaso ndryshimet ne te gjitha shtetet e lindjes. Njesoj si ne. Jane vitet dhe jo shkaqe te tjera. Krahaso kinen e 1990 me sot. I njejti sistem. Qe te mos keqkuptohemi nuk eshte se jame per ate sistem-. Ana njerezore ishte vertete cnjerezore. Por kur behen krahasimet duhet te behen me periudha te njejta kohore. Per ta mbyllur: Nje barcalete karnevalesh e pershatur: Nje dursak dhe nje vlonjat takohen dhe i mburren njeri tjetrit. Dursaku i thote vlonjatit qe kur germuan ne qytet, gjeten nje cope teli 2mije vjecar. Cfare do te me dhuash tha vlonjati qe ne kenaa pat telefona qe para 2mije vjetesh. Vlonjati i thote dursakut qe kur germuan ke ne nuk gjeten asgje fare. E cfare do te me thush i thote durrsaku: Qe ke ne kemi fole me celuare kur ju kishit telefonat e vjeter. Keshtu jane edhe keto krahasimet pa kuptim.

                                          1. K
                                           Kdo

                                           Po nostalgjik jemi. Kishe respekt,per njeri tetri dhe jo respekt per hajduta,kriminela,apo lloj lloj kurvash.

                                           1. A
                                            Alex

                                            vec politikanet dhe ajdutet qe e kane rjepur kete popull nuk kan nostalgji per ate kohe demokracia qe promovon perendimi eshte ,denegjerim, Lind Djale neser ritesh dhe kthehesh vajze ,droge pa fund ,prostitution, vrasje si ti duash para dite, mbas dite , njerez fukarenj te lene pa meshtetje ,etc DEMOKRACI

                                            1. L
                                             Llaf Dibre

                                             Mero, ke publikuar disa artikuj me "nostalgjike te komunizmit". Ky eshte kedveshtrimi jot per kete problem? Nostalgjiket kurre nuk ndryshojne bote. As te Hitlerit, as te Stalinit, as te Enverit, as te Saliut, as te Rames - kur nuk do te kete pushtet.Ata jane halli i vetvetes. Nostalgjia eshte "simtome è nje imagjinate te turbulluar". Prezenten e jeton pa e pranuar, ndesa per te adhmen visioni i ka vdekur. Meshire per te semuret, Mero! Gjej kendveshtrimin,Mero. Problemin e shoh gjetke. Nje rast, kur isha ne fshat me "pune fizike" ate kohe, me qelloi me henger dreke ne fushe me nje fshatar. Une nxorra buken e grurit dhe martadelë, ndersa fshatari nxorri buken e misrit, nje pjete alumini bosh, te cilen e mbushi me uje dhe i hodhi sheqer. Kjo ishte dreka e tij pas tufezimit. (Fshatari ishte babai I nje brigadieri te nje brigate tjeter). Jo Mero,nuk jane e keqja nnostalgjiket e ngrate nga mente, por eshte tere kjo klase politike pas 90-,tes perfshire dhe medeiet qe pikerisht ne kete periudhe krize i ngrenit ne qiell tufezat dhe arezat si "faktor prodhimi dhe shoqerizimi". Ndersa tani u qani hallin. Shihni veten ne ate perudhe dhe jini pak modeste.

                                             1. N
                                              Nostalgjiku

                                              Ai sistem nuk kishte te pasur, por te gjithe ishin ne nje varferi te pranueshme. Ato fotot qe boton Tema me siguri jane aty nga viti 1991 (pra fillimet e kaosit). Shqiperia ka qene shume here me mire se sa paraqitet ne foto, prandaj mos keq informoni brezin e ri. 10 foto per skup i gjen edhe ne cdo lagje te Amerikes. Te mos flasim pastaj per arsimin, emancipimin e gruas etj. Mos harroni qe komunizmi e gjeti Shqiperine 300 vjet mbrapa Europes dhe a la 40-50 vjet mbrapa. Mos kujtoni se Shqiparia ishe Gjermani dhe komunizmi e ktheu ne Kube. Kush ka tru e kupton. Dhe e fundit, Shqiperia ne ate kohe ishte si ishte, por ama Ishte. Sot nuk eshte me. Edhe gabeli (te falin gabelet se kam shume respekt per ta) i fundit i Europes tall bythen me ne. Nuk e meritojme kete poshterim.

                                              1. k
                                               konserv

                                               Xhaxhi ja @inte robt krejt atyre qe tentonin te vidhnin ose ngacmonin pasurine e perbashket.Nuk egzistonin vrasjet,perdhunimet,grabitjet,korrupsioni.

                                               1. M
                                                Moisi Golemi

                                                Gati të gjitha foto janë bërë në Sarandë, prej një fotografi grek që erdhi për të tallur shqiptarët. Dhe këto foto të stisura, sillen këtu prej një artikullshkruesi b¥q!r, me koment prej gomari shtyllëthyer.

                                                1. S
                                                 Shqiptari

                                                 Jam 60 vjeç dhe kurre ne jeten time si kam degju udheheqesit e PPSH-se te thone RPKSH(Republika Popullore Komuniste e Shq...) por RPSSH. Ata ishin komuniste(idealist) me bindje,por kur vinte puna thoshin Shqiperia Socialiste e jo komuniste. Perdorimi me vend e pa vend si: ne komunizem,gjate komunizmit etj , eshte bere klishe bajat ,sigurisht tendencioz.

                                                 1. S
                                                  Shefik Ormëni

                                                  Shumë drejt e ke, ata luftonin për socializëm, njëlloj si Musolini edhe Hitleri. Edhe këta të dy doktrinë bazë kishin socializmin, luftonin për nacional socializëm. Vetë Hitleri zbatoj me përpikmërinë më të madhe 8 nga 10 pikat e manifestit komunist. Kot nuk thosh Partia dhe shoku i lavdishëm Enver, që "lufta për bukë, është lufta për socializëm. Edhe armiku i popullit dhe i Partisë, poliagjenti Mehmet Shehu thoshte se "për tre gjëra ka nevojë shqiptari, bukë, brekë dhe fishekë." Pra, mjafton të citojmë këto dy thënie për të kuptuar se sa e rëndësishme ishte prodhimi i bukës. Nuk vajtën siç duhet ato të flamosurat "tufëza dhe arza" të cilat përbënin revolucionin ekonomik madhështor të shokut Ramiz, që populli përveç bukës së misrit të kishte dhe një gotë dhallë, pa e shihte mirë armiku borgjezo-revizionist se si do të ishte Shqipëria jonë socialiste. Fanar or, fanar ndriçues për të gjithë botën. Po të kishim vazhduar edhe ca pa do të shihnin armiqë si do ishte sot Shqipëria!!!!

                                                  1. k
                                                   kete kisha une.

                                                   O shefik hiqi breket edhe ik se larte mbi shpatulla je lakuriq! U marte purtha shalet .

                                                  2. a
                                                   anti25642654censurë

                                                   shqipo,shqipëria ka qënë republikë popullore nga 1946 deri në 1976ën,më pas u shtua socialiste,pra RPSSH,deri në 92shin,ku quhet si tashti RSh!!pas çlirimit as partia konuniste nuk u quajt më partia komuniste,por partia e punës!!ti mos prit të lexosh ndonjë gjë të saktë për ta pasur si referin tek bërrlogu mediatik shqiptar!!profesionalizëm,vari kart!këtu maksimumi harrihet në komente!bën gallatë duke u tallur budallenjtë,megjithëse nuk është e drejtë ta bësh!!

                                                  3. L
                                                   Lugu gjat

                                                   Per fat te keq nje pjese dhe pse jane te bindur, perseri nuk mund te thuan ralitetin. Ai sistem ra dhe ska per te erdhur me kure. Te keqia si ne ate kohe po jetojme dhe sot, por te mira si ne ate kohe spo shohim ne horizon.

                                                   1. p
                                                    per tru bunkeret

                                                    Per ju qe vazhdoni te jeni tru pjerdhur e nostalgjike ?..qe ta shijoni sado pak perse nuk shkoni ne Kore te v te shoku Kim , ose tek vellai i Fidelit ne Kube , ose ne Venezuele ... Aaaa fare e poshter sllavo bolshevike , nuk ju pelqe sigurisht , po perse ju e femijet tuaj zgjollet bote perendimore ! a keni harruar se kofte largu Enver i urrente keto shtete qe ju zgjollet te jetoni mas fitimit te lirise se vertete ne 1991 . Ju ish sigurimsa e oficera jeni tradhetare , a keni harruar se ja patet dhane besen kjofte largut Enver qe ta mbrone atdheun nga bota perendimore , e jo ma te jetoni ne keto vende ??!! , nejse mbase nuk eshte per tju vene faj sepse truri juaj kje infektuar pertej çdo imagjinate ...ne shkollat e koleres komunisto Enveriane .....

                                                    1. E
                                                     E verteta

                                                     Kete shitesen e bukes e bete telef duke e nxjerre cdo dy muaj ne gazete. Fakti eshte qe, deri ne vitet 60, niveli i jeteses ka ardhur duke u rritur, fale ndihmes ekonomike sovjetike dhe kineze, kurse niveli arsimor e kulturor vazhdoi te permiresohej deri ne ditet e fundit te sistemit. Sikur komunistet, ne vitet 70-te, te kishin lejuar nje minimum veprimtarie ekonomike private dhe mundesine per emigrim ne perendim per me ambiciozet, ai sistem do vazhdonte edhe 100 vjet dhe mund te ishim bere vend normal. Por qelluan psikopate qe te dy: edhe Enveri, edhe Mehmeti, dhe e cuan vendin drejt kolapsit ekonomik.

                                                     1. l
                                                      loni

                                                      Ti me pseudonimin ''per tru bunkieret'' ; Dergo te'teme ne Kore.

                                                      1. P
                                                       PD - E. H.

                                                       Po habitin ata që kanë jetuar mirë në kohën Enverit tash shajnë. Po sikur ta kishit botuar pamjete viteve 90 në Euronews nga "Revulucionit halabak" kur Italianët u hidhnin bukë nga Helikopterët sepe beheshit copë për një bukë që binte në baltë, atëherë do ta kuponi se çfarë po flisni. Lejeni të kalurën historisë dhe shikoni para.

                                                       1. L
                                                        Lugu gjat

                                                        Dhe pse jemi drejt shpopullimit prap se pranojme ralitetin e katraures 32 vjecare. Te dhje..por krenare. Ore qendron me kembe ne toke, krahasimet I beni me te mirat dhe te keqiat. Pse po largohen shqiptaret? Do isha i mare te thoja te kunderten ne qofte se do te ishim ndryshe.

                                                        1. M
                                                         Miri

                                                         U hedh 1 kocke qenve ne Shqiperi e zihen gjithe diten. Ata qe e hedhin jane kelyshet e a Ssles.

                                                         1. T
                                                          Tutu

                                                          Nostalgji..?!… une do te thosha jo.. do te ishte me shume nje krahasim midis dy regjimeve te udhehequr nga komunistet.. ajo kohe nuk pati disidence politike, se nuk kishte mundesi qe partia e vetme opozitare te vihej nen komanden e komunisteve, dhe te ashtequajturit disidente politike te futeshin ne vathe si delet nen kete komane… Ne ate sistem ekzistonte barazia relative edhe pse ishte diktature.. ndersa sot qe quhet demokraci vetem barazia nuk ekziston askund, edhe pse eshte fjala themel e sistemit… nese dje Shqiperia ishte vend i izoluar.. sot eshte nje hale e madhe qe nuk ka as grope septike..

                                                          1. U
                                                           Une kuptoj

                                                           Loni,...hahahahahaaa sa kom qesh..!

                                                           Lini një Përgjigje

                                                           Blog Tema