Artan Lame kërkon hetime për floririn e zhdukur të mbretit Zog, reagon princ Leka - Ahmet Zogu mori 40 milionë dollarë me vete

21 Shkurt 2023, 09:33Dossier TEMA

Artan Lame kërkon hetime për floririn e zhdukur të mbretit Zog,

Drejtori i Kadastrës, Artan Lame, i cili njihet edhe si studiues e koleksionist, ka bërë thirrje për hetime në lidhje me sasinë e floririt që Mbreti Zog mori me vete kur u largua nga Shqipëria në vitin 1939.

Lame u shpreh se Princ Leka, si trashëgimtar i fronit, duhet t’i japë llogari shtetit shqiptar për këtë çështje.

“E para, dokumenti ka nevojë për hetim të mëtejshëm. E dyta, unë nuk e besoj farë këtë zotërinë Gjonin. E treta, shteti shqiptar përsa kohë edhe e pranoi të kthehej në Shqipëri Princ Lekën dhe familjen mbretërore, unë jam nga ata që them po, duhej pranuar që të ktheheshin në Shqipëri, duke dhënë disa llogari.

Si trashëgimtar i fronit është dikush dhe ka llogari për të dhënë para shtetit shqiptar dhe shteti shqiptar ka detyrime ndaj tij për atë që përfaqëson”, theksoi ai.

Ndërkaq, Princ Leka reagoi zyrtarisht duke theksuar se vendi ka nevojë për ndershmëri intelektuale dhe pedagogji të mirëfilltë në shkrimin dhe transmetimin e historisë.

“Ka pasur një komision hetimor në fillim të viteve 90’ për këtë çështje”, iu përgjigj ai Artan Lames.

Drejtori i Arkivës, Ardit Bido tha se Ahmet Zogu mori me vete 40 milionë dollarë.

“Duhet të theksojmë se nuk bëhet fjalë për ndonjë shifër marramendëse. Kjo 250 mijë napoleonë floriri ishte në vlerën e kohës 1.5 milionë dollarë, me inflacion sot do të ishte diku te 40 milionë dollarë. 

Pra, nuk bëhet fjalë për një shifër e cila është marramendëse kur vjen fjala për kapacitetet e një vendi,” – u shpreh Bido.

Ai sidoqoftë theksoi se 1.5 milionë dollarë aso kohë nuk mund të krahasohen me 40 milionë dollarë sot.

 

39 Komente

 1. S
  Shqiptari

  Ahmet Zogu mje tradhetar,kriminel e hajdut..!

  1. K
   Kalec Dega

   Me hajdut se Ilir Meta e Edvin Rama, thua?! - Pas 100 vjetesh do hetojme edge floririn e Likes. - Nderkohe hani mun o race e flliqur…

   1. m
    murashi

    KALEC (eshte nje shprehje qe perdorej per ata qe ishin ne policine sekrete)!Edi Rames ti hani mune nga e hena ne te shtune ore vemje qe qe nga formimi i ketij shteti ose e keni vjedhur ose djegur kete vend duke fillue prej Ahmet Zogut e deri tek prijsi juej lexhendar Sali Berisha e bashkepuntori i tij ne vjedhje dhe pervehtesim Ili Metaj! Ndaj ore plehrea qe vjedhjen e keni per zanat nuk ka se si ta pranoni kete lerkese legjitime te Artan Lames. Edhe nje kuriozitet a e keni vu re qi gjithnja okupatori si ne kohe lufte edhe "paqeje" bashkepunimin e ka patun tek ju sepse kompromentoheni direkt ngaqi ju mungon qytetaria . Ndaj ore plehra mos e perzieni mjellin e grurit me hime,sepse me te parin gatuhet ndersa mbeturinat jane per kafshet qe veprojne instiktivisht,ne menyre te pavedijeshme sik keni veprue ju deri me tash .

    1. L
     Lymi

     O Murash o spermatozoid i kuq!

     1. E
      Ellabela nga Japonia

      Spermatozoid i thani thua

      1. S
       Shkodrani

       Mos debatoni kot njeni me tjetrin. Ata te gjithe, vodhen dhe ju shamatoheni..

   2. B
    Bac, u kry!

    Po me ate kurvicen Buxhuku, cpo behet o partizani Lame? Do botoah ndonje gje per ate? Apo me pare do botosh per motren qe ta shkerdheu Fevziu?

    1. K
     Koleksionisti

     Po ti o Lame qe je edhe koleksionist e ia di vleren dokumentit, pse nuk i ben dokumentat e pronesise, ashtu siç ishin ne kohen e Mbreterise, por u jep njerzve nga nje leter format A4, pa filigrane, pa vula te njoma e te thata, pa elemente sigurie, pa kufitare etj, etj. Keto shiko ti, leri pordhet!

   3. V
    Vasja

    Bido eshte nje arkivist, drejtor i saj, por seshte e thene se arkivisti na duhet te jete patjeter dhe historian. Nga keta te arkives ai Dervishaj e filloi kete loje dhe dalin keta drejtoret e arkives dhe u vene vulen gjerave. Boto dokumentin dhe ik! Kaq eshte puna note Bido!

    1. L
     Liria

     Biografi anglez Jason Tomes ne studimin e tij: "King Zog of Albania, Europe’s self-made muslim monarch," London 2003, New York University Press, 2004, f. 241-242, .shkruan: “Foreign Office zbuloi se mbreti kishte të paktën 50 mijë paund në monedha ari dhe 2 milion dollarë në Chase Manhatan Bank (SHBA), me përqindjet e të cilave ai mund të shpenzonte deri në 12 mijë paund në vit... Zogistët thonin se ishin siguruar nga shitja e pyjeve në Mat. Praktikisht të gjithë të tjerët, përfshi këtu edhe zyrtarët e tjerë zogistë, dyshonin për këtë, pasi dihej se ai kishte marrë ryshfete italiane, duke futur në xhep përqindje të tëra parash.... Kufijtë e vetpasurimit të tij ndaleshin vetëm përpara pengesave të rastit. Gjatë qeverisjes së tij 14-vjeçare, të ardhurat buxhetore llogariteshin rreth 1–2 milion paund në vit, ndërsa kreditë italiane në përgjithësi kishin qenë 8 milion paund.”

    2. E
     Eni

     Spo jepni llogari juve sot jo me ai 80 vjet perpara...me cfare I blen ato antikuare o Lame? Me rroge? Te fala nga Alda...

     1. T
      Tosi

      Ik o bytheqir bej ndonje gram pune se ja nxite jeten njerezve e leri perrallat

      1. M
       Maks

       Ky lamja duhet duhet te shpallet tradhetar i popullit.Mbushi Shqiperin me ndertime pa leje dhe pastaj i legalizoj.Te tjeret qe ndertonin me leje dhe zbatonin ligjin ishin budallanj.Le po edhe krenohet?Ky duhet qe sote ne burge!

      2. t
       tetovari2

       Doni ose jo juridikisht ari është i tij,pra ka marë arin e vet!Po Meta e Sala e Salat tjerë arin e kujt e vodhën,paratë e kujt i vodhën.Bëni një vlerësim vetëm të vjedhjes në rrugën e kombit mbi260 mil$ sa kg ari mund z blihen sot, nëse një kg ari në berzë mesatarisht kap vlerën e 50000$.Meta(Like floriri )e Saliu që kanë bërë nga 2-2.5 miliardë $ sa kg ari bëjnë?Në krahasim me ktëta hajdutë Mbreti Zog është engjëll!

       1. d
        dyshuesi

        Lamja dhe Leka ll bien dakort per faktin se nuk mund te meret si e vertete e pa kundershtueshme ky dokument . Nuk shoh ndonje perplasje nga ato qe kane qejf gazetat . Le te hetoet nese ky dokument deshmon ndonje te verte apo jo. Besoj se Leka ll nuk ka ndonje kundershtim qe te provohet me hetime dhe fakte te dokumentuara, fjala e tije.

        1. D
         Denisa

         Drejtoria e AQSH duhet te publikoje Fondin dhe Dosjen se ku ndodhet dokumenti qe te behet i besueshem dhe te citohet nga historianet.

        2. P
         Phoenix

         Distraksione dhe prape distraksione qe tu heqin fokusimin nga zullumet reale te kohes qe po jetojme. Mos u merrni me keta sharlatane o njerez. Nuk ka absolutisht asnje lloj rendesie per Shqiptaret sot, se c'fare ka ndodhur para 83-vitesh. Keta kriminele e plehra, merren me pulat e ngordhura, nderkohe qe po shkaterrojne vendin, kombin e njerezit per interesat e pronareve te tyre Globalisto-Satanisto-Komuniste. Duan tu shke....rdhejne mendjen e psikologjine, dhe tu shfokusojne nga realiteti, qe te mos shikoni elefantin ne mes te shtepise, sot ne kete kohe te shkerdhy...er qe fatkeqesisht po jetojme te gjithe.

         1. K
          Kalec Dega

          Vecse i nderuar komentues po perdor Zerin e Popullit per te ndricuar djajt bolshevike ne Tema…. -

         2. N
          Noci

          Neqoftese ka marre 250000 napolona nuk ka marre 180 kg ar siç pat thene Blerim Çela por 1,5 ton ar qe nuk jane pak se behej fjale per nje dezertor qe po linte popullin e vet ne dore te fashizmit

          1. Q
           QYTETARI

           1. Turp qe Shqiperia e pranoi TE VETEQUAJTURIN MBRET, nje turp e karagjozllek shqiptar, Mbret prej letre 2. Ai duhet te vinte si qytetar i thjeshte. Beri gjithe ate rremuje nje kufome qe kieshte bere kondrabande armesh. Plehra qe shiten vendin e qe nuk duhet te kishin vend ne Shqiperi, erdhen e moren pronat qe ende nuk i kane marre shqiptaret e ndershen se po i vjedhin politikanet 3. Ai pinjoll qe nuk di mire shqip, duhet te kete turp per trashegimine e tij dhe jo te na quhet Princ. AI NUK KISHTE PARA PER DASMEN E TIJ DHE IA BERI ZHYLIEN ROSH, SPIUNI I VJETER FRANCEZ QE KA REKRUTUAR PLOT INTELEKTUALE E DIPLOMATE SHQIPTARE 4. SHQIPTARET HARROJNE historine e prandaj jane viktima te sjelljes dhe injorances se tyre

           1. I
            I korruptuar

            Paska ne plan lame ti marri pronat, psh ate super vilen qe e kane pas galerise kombetare. Pse duhet te japi llogari nipi per gjyshin cfare ka bere para 100 viteve e mos te japesh llogari ti qe aq leke i ke bere per 8 vite duke vjedh qytetaret e tjetersu pronat. J Qe te kuptohemi nuk kam konsiderate per asnjerin por nese do me duhet te zgjedh je ti qe duhet te japesh llogari per te gjithe korrupsionin qe ke bere dhe vazhdon e ben.

            1. G
             Guri 430 Ton (Milion Euro) i Inceneratoreve.

             Perrallat nga e kaluara me "thesar te vjedhur nga mbreti Zog" per te tentuar te pamunduren, te hidhet Tymnaje per ate ku Pushteti i sotem ka "arritjen" e vetme madhore keto 10 vite - Rrjepjen e ekonomise kesaj Shqiperie e Skandalet qe pasojne njeri-tjetrin.

             1. V
              Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit

              Lame eshte nje hajďut i vogel i perandorise. Lame si u bene ato hipotekat nga Vlora? Leku madh per zotin po ti shyqyr nuk ke dore. Edhe ti si ai Legeni i Lindes nuk di gje kush i ha dardhat.

              1. K
               Kristi

               Po patjeter qe duhet te hetohet ai sharlatan moret,..Tradhetar i shtetit dhe kombin shqiptar,..

               1. M
                Mohikani

                Nji xhandar ne kukes Rogen e kishte 2napulona flori Me 2napulona blishe 2 lop KING RULES.

                 1. I
                  Iliria

                  O Lame hetoni dhe Skenderbeun per ndihmat qe mori nga Venediku.....o legena qe su fshiu korona nga faqa e dheut . po mire o dembel stambolli ...mire qe nuk punon po pse na acaron ...o te qifsha sojin dhe shtetin qe jemi ....qe na kthyet ne gazin e botes o koke uturak.

                  1. L
                   Londi

                   O odiot si nuk paske pak turp o karagjoz, shiko mor bo punen se je bo na keq se Ver Llapa, e ke katandis kadastren simos me keq. Faji esht i Rames qe mban drejtora lloj lloj palle. Ecna bera o Sali Barisha se bashku me Ilir Mutin se mos ishit ju nuk do ishin dhe kta pallat drejtor.

                   1. H
                    Hajdutet vetem ne Shqiperi nuk Ndeshkohen

                    Shiko se si "Deklaron" i "Nderuari" dhe i "Respektuari" i Arkivti te shteti:1.5-miljon Dollar nuk Munde te =me 40-milon dollar sot.... 1-me 1939-te te kishe 1.5-miljon Dollar ishe nje SUPER I PASUR..athere Dollari kishte nje VLERE SHUME ME TE MADHE Se Inflacjoni sote... 2-Floriri i Vjedhur nga Mbreti Zog nuk e bene Ate "Hero" qe ti beni Monumentin....jo me kote u Quajte "Zogu i zi"....

                    1. V
                     Valentina

                     Kreu i mazhorances ne Kuvendin e Shqiperise dhe kryeministri i vendit, Edi Rama, duhet te anulloje VKM te ish-kryeministrit Sali Berisha per emrin e bulevardit te madh te Tiranes dhe permendoret e kryekriminelit dhe kryehajdutit Ahmet Zogu te ngritura ne Tirane dhe Burrel, ne kete menyre: emri i Ahmet Zogut ne bulevard te zevendesohet me emrin "Deshmoret e Kosoves"; permendorja te bulevardi te zhvendoset tek Mauzoleumi i Familjes Zogu, ndersa permendorja ne mes te qytetit te Burrelit te zhvendoset te kulla e Zogolleve ne Burgajet.

                     1. P
                      Pronari i shpronesuar nga baballaret e ripjelljes

                      Ku krahasohet ari i supozuar i vjedhur nga Zogu me pronat qe ti qelbesire ke vjedhur bashke me ripjjellsat. Ik or zhduku se na qelb dynjane. Kur s’ike kur te trokiti

                      1. e
                       emigranti

                       Se pari ju te Temes duhet te hiqni dore nga te dhenat gjysmake qe deformojne realitetin, pasi nga vete Lamja u tha se nuk mund te merret si e vertete deponimi ne zyrat e policise fashiste e ketij fare Gjoni si dhe nuk mund te transportohej dot nje sasi e tille ari qe ishte e egzagjeruar, ndersa drejtori i arkivit ( megjithese i majte ) tha se sasia e floririt qe mbreti Zog mori me vete nuk perben ndonje shkelje, pasi Ai i perdori keto para per funksionimin e shtetit ne mergim, pagesa e ambasadave tona , por harroi te fliste per organizimin e ushtrise shqiptare nepermjet Abaz Kupit, Spiro Moisiut e Myslym Pezes, kur nuk egzistonte fare PKSH. Pra behet fjale per 155 kg. ar i konvertuar sot ka vleren e afro 9 milion dollareve te perdorura per vazhdimesine e shtetit shqiptar. Persa i perket " tradhetise " se la vendin, eshte mashtrimi me i madh i nisur nga fashistet italiane dhe amplifikuar nga propoganda komuniste. Mbreti Zog, pasi i shpalli lufte pushtuesit Italian, lajmeroi Lidhjen e Kombeve dhe kerkoi mbeshtetjen e munguar te ambasadave te huaja ndoqi rrugen e veshtire te mergimit. Opsione te tjera do te ishin pranimi i ultimatumit Italian qe e kthente vendin ne koloni italiane, pranimi i ofertes italiane per te mbajtur detyren e mbretit ( kukull ), pra vetem pagesen e majme dhe te jetonte ne nje vile te bukur ne kodrat afer Romes, si dhe te qendronte ne detyre ku ose do te vritej ose do te kthehej ne kuisling te fashisteve, sic veproi mbreti belg. Te gjitha keto opsione do te perbenin tradheti. Te gjithe mbreterit e vendeve te Europes iken ne mergim ( perjashto mbretin belg qe u kthye ne kuisling te gjermaneve dhe u quajt tradhetar ), por ne asnje nga keto vende nuk u etiketuan si tradhetare. Ishte politika e Anglise e asaj kohe por edhe me vone qe donte ta copetonte serish Shqiperine ndermjet Greqise dhe Serbise, qe la pa perkrahje mbretin shqiptar. Fuqite e Medha mbyllen syte para agresionit italian duke legjitimuar keshtu pushtimin e Shqiperise.

                       1. A
                        Artibr

                        Si tallen keta me njerezit po ju spo i merni dot floririn metaj dhe berisha Tani po mereni me zogun e kurves ikere alabake mblidhini lekun mini dhe sekretareve nga dysheket qe i kan me euro dhe ju si ai jeni zoqe kurve.

                        1. A
                         ATDHETARI

                         Shteti shqiptar nuk ka asnje detyrim ndaj tradhetareve, apo per satrapin Zog qe vodhi dhe shpetoj familjen e vet. Ky bibilushi qe po gezon pronat e atij tradhetarit te ktheje cdo gje qe ka mare dhe nga kembet syte. Sa pa llogjike, cfare nderi mund ti behet nje tradhetari. Franca apo kushdo, nuk na detyron te njohim mbreterite. Kemi shume figura qe kane bere per Shqiperine, qe nuk e tradhetuan vendin, dhe ne si njerez alabak hodhem balte mbi keto figura. Por ne shqiptaret jemi mesuar te na e bejne ne koke qe ti duam. Shqiptaret e ndershem duhet te flasin hapur, ky spordhjaku ne se do te qendroje ne Shqiperi, do te qendroje si tradhetari i gjyshit Ahmet hajduti, pa asnje privilegj. Sa per privilegje le te shkoje ne France ku e mbeshtesin. Shqiperia historikisht ka qene dhe do te mbetet Republike Parlamentare. Ne te semes mbreti me soj e sorollop. Vafshi ne djall.

                         1. S
                          Shqiptari

                          Ahmet Zogu e kishte ligjeruar vjedhjen e buxhetit te shtetit.Familja mbreterore merrte 3% te buxhetit te varfer te shtetit shqiptar per shpenzime e oborrit mbreteror.Eshte qesharake sjellja e motrave te tij idiote me shpenzimet e luksit qe benin per veshjet e tyre qe ishin te firmes Shannell.Per te pare injorancen dhe idiotesine e “Princeshave” duhen lexuar njerezit e shquar te kohes.Deputeti dhe gazetari i njohur Zoi Xoxa ne kujtimet e tij tregon marrezite,injorancen dhe padijen e princeshave kur ai i shoqeroi ne nje udhetim qe ato bene ne disa shtete te Europes Veriore.Ato dinin te thoshnin vetem Kçyre-Kçyre dhe asgje tjeter.Gazetarti ishte i detyuar te mbulonte marrezite e tyre qe nxirrnin nga goja ne shqip duke i perkthyer ndryshe budallalleqet dhe idiotizmat qe ato nxirrnin nga goja.Edhe Faik Konica e thote nje gje te tille kur princeshat bene vizite ne Amerike.Zogu ishte individ i prirur per te zhvatur çdo gje qe i binte ne dore,pasi familja e tij ishte troke dhe nuk kishte asnje pasuri,perveç kulles ne Bulgajet. Edhe pallati qe ka marre nipi i tij eshte shtepia e dajes se tij Esad pashe Toptani te cilin e vrau me koburen e Avni Rustemit.

                          1. a
                           astrit

                           E para Lamja nuk eshte historian, sepse i mungon mentaliteti i kesaj shkence, se dyti Lame eshte i kendshem ne histori kur eshte vetem me Fejziun se ndryshe do vihet ne veshtersi nga historianet e fushes, se ku e ka hallin Fejziu qe per histori therret kreun e hipotekes Lamen nuk ka shume veshtersi per tu kuptuar. Kerkesa e Lames per komision parlamentar per arin e Mbretit Zog eshte thjesht refleks i ngulitur nga propoganda e historiografise komuniste. Gjithsesi Lamja eshte i kendshem por i pabesueshem!

                           1. E
                            Erdogan

                            I gjithe shteti artificial i ashtuquajture Albania eshte pasuri Osmane. Kjo pasuri (Arnautia) u la me Marreveshje midis deputetit ne Parlamentin Osmane Ismail bej Vlores dhe Sulltanit. Kurse vellezerit e tyre te ashtuquajturit Arvanitas,Epirotet e Kastriotit (ata qe nuk u turqizuan) dhe Greket ne pergjithesi kishin rreth 6-7 Dekada qe luftonin pr tu cliruar nga kriminelet Osmanllinj. Keta jini you o te degjeneruar. Kush u ngrit kunder Turkoallvanosave per tu bashkuar me Greqine u perndoqen dhe u persekutuan. Zoti vonon (Drejtesia) por nuk Harron.

                            1. H
                             Hajdutet u bene 30 vjecar.

                             Hajdutlleku ishte eshte dhe uroj te shteroj.Biri nenes Lame kokemadhi ku e gjen dot ti floririn e zogut qe eshte I vdekur kur te gjallet e grabiten ne mes te dites dhe ulerasin per te miren e popullit te Vicidolit dhe Cepanit.Po pronat e Sheqeres qe trashegon Saliu ia ktheve te gjitha.O Lamce po nuk vajti prona tek i zoti ai vend nuk gjen derman.Derdhem gjak per te ruajtur vendin nga te huajt the vijne ca fshatar cyryk nga mendja si bagetia Sali apo Mutja dhe rrembejne gjithcka.

                             1. k
                              komentues i Gazetës Tema

                              Nuk komentoj floririn se nuk ka marre me pak Sali Berisha apo Ilir Meta ne depot e Kerrabes qe i kishte grumbulluar Enver Hoxha per 45 vjet, por vete diçka serioze ne gjuhen zyrtare shqip. Per te biseduar apo shqiptuar njerez me potencial shoqeror te larte perdoren disa fjale qe quhet "ndajshtim percaktues" si fjala zoteri, president, kryeminister, poet etj etj....prandaj ne Shqiperi nuk egziston mbreteri qe te themi mbreti ne rastin e aktualitetit apo princi, prandaj kjo terme nuk duhet perdorur se genjen veten ai dhe ju genjeni shoqerine ne shkeje te disiplines se gjuhes. Shume mire mune te thuhet i biri ish mbretit apo ish princit apo si te duash, por keto jane ne thellesi te kohes. Fjala princi sot eshte nje genjeshter me brire.

                              Lini një Përgjigje