Historiani: Si Zogu bleu një vilë 3 milionë dollarëshe në SHBA, u largua me 160 kg ar nga Shqipëria

22 Shkurt 2023, 10:09Dossier TEMA

Historiani: Si Zogu bleu një vilë 3 milionë dollarëshe

Historiani i njohur Mariglen Kasmi i ftuar në emisionin Shqip nga Rudina Xhunga në Dritare TV foli për dokumentin e publikuar nga Arkivi i Shtetit, në lidhje me sasinë e arit që mori Mbreti Zog kur u largua nga Shqipëria.

Zoti Kasmi tha se ky është një dokument që nuk mund t’i referohemi si të vërtetë, por duke bërë një llogari të shifrave të shifrave që shfaqen në letër, tha se vlera e arit të përmendur, përkthyer në ditët e sotme, arrin në 120 milionë dollarë.

“Unë kam bërë një llogari të përafërt të shifrave që përmenden në dokument, me vlerat e sotme. Janë shuma të majme. Një napolon flori kishte rreth 20 franga ar, dhe një frangë ari, nëse i referohemi prerjes më të madhe një-qindëshes, kishte 0.29 gramë ar në përbërje. Nëse i referohemi kësaj shume, del një shifër marramendëse. 250 mijë napolona ari janë jo pak. E përkthyer në shifra sot, janë 120 milionë dollarë.

Por ky është një dokument që për një profesionist nuk thotë asgjë. Sepse nuk të jep mundësinë e një informacioni të besueshëm që t’i referohesh. Ky dokument është njësoj si të dalë nga një zyrtar i sotëm dhe nesër të merret për referencë. Ne ende nuk e dimë se kush ishte ky person, çfarë përfaqësonte ai. Megjithatë ky dokument ngacmon një problem që edhe sot është i hapur. Por Arkiva duhet të jetë e kujdesshme kur nxjerr të tilla dokumente. Sepse dokumentet që publikohen duhet të kenë forcën e të vërtetës dhe të referencës. Pra të jetë e vërtetuar dhe e pakontestueshme”, u shpreh Kasmi.

Sa franga ari mori Zogu nga thesari i shtetit?

Historiani Marenglen Kasmi tregoi se sa monedha ari mori mbreti Ahmet Zogu nga thesari i shtetit para se të arratisej. Historiani thotë se Zogu mori 448,535 franga ari.

“Zogu mori nga thesari i shtetit 448,535 franga ari të ndara siç thotë drejtori i bankës në 13 strajca. Pra kaq gjeti kaq mori. Këtu i referohemi edhe një raporti të ministrit të financave të mohës, pra Kolë Thaçit, i cili thotë që në datën 6 prill mbreti e thërret edhe i thotë: Më bëj një raport për gjendjen e arit që kemi në thesar. Kjo është shuma që ishte në thesarin e shtetit në prag të pushtimit italian.

Kështu që pasi urdhëroi në 6 prill ministrin të bëjë raportin, një ditë më vonë, një toger i zogut, bashkë me dy ushtarë të gardës dërgohen nga Zogu në Bankën e shtetit shqiptar ku drejtori i thesarit pra Kel Naraçi dhe arkëtari i përgjithshëm pra Ramadan Berberolli marrin në 13 strajca, thasë të vegjël dhe ia çojnë mbretit. Kjo referuar raportit zyrtar që ka bërë drejtori i bankës.

Sa i përket arsyes, ajo që është thënë mbasi të dorëzohej ari, siç u dorëzua, Këshilli i Ministrave duhej të nënshkruante për marrjen në dorëzim të arit. Berberolli priti me orë të tëra për të marre ketë dokument edhe asnjëherë nuk e mori.”, tha historian

Si Zogu bleu një vilë 3 milionë dollarëshe në SHBA!

Historiani Marenglen Kasmi tha se 160 kilogramët e arit që pati Zogu me vete kur u largua nga Shqipëria të përkthyera në dollarë bëjnë 12.3 milionë dollarë me kursin e atëhershëm. Disa vite pas arratisjes nga Shqipëria, thotë Kasmi në vitet ‘51-’52 Zogu bleu një vilë 3 milionë dollarëshe në SHBA.

“Këto 160 kg ar që mori Zogu kushtonin 12,3 milionë dollarë amerikanë. Pra kjo është një shumë e pranueshme edhe në logjikë të parave që ta ketë pasur. Nëse i referohemi mënyrës së jetesës së Zogut më pas, por edhe dokumentacioneve të tjera, del që vitet ‘51-‘52 Zogu bleu një vile 3 milionë dollarëshe në SHBA. Kur blen një vilë që ka këtë kosto sigurisht që të lë të mendosh që ka të paktën edhe njëherë kaq mënjanë për të jetuar. Kështu që 12.3 milionë dollarët e asaj kohë nuk janë pak. Nëse do t’i referoheshim kursit të sotëm do të ishin rreth 262.8 milionë dollarë.”, tha Kasmi.

Zogu kishte pasuri të tijën, arin e korrupsionit nga Italia, kur shiti Shqipërinë!

Historiani Marenglen Kasmi i ftuar tregoi se sa ar mori mbreti Ahmet Zogu nga Shqipëria para se të arratisej dhe sa lekë të vetat, kishte ai në bankë!

“Para se të largohej Zogu urdhëron edhe marrjen e parave që kishte depozituar në arkën e shtetit në llogari të tij. Bëhet fjalë 118.195 franga ari. Thesari i mbretit Zog në fakt ishte rreth 3 herë më shumë se thesari i shtetit.

Të gjitha këto shuma, pra paratë e shtetit, të arkës dhe të vetat dhe të gjitha bashkë ishin rreth 164 kilogramë ar.

Por ka dhe një pjesë tjetër, të pasurisë që ai kishte në Pallat, që është thuajse e panjohur. Para në formë bizhuterish, në shufra ari, pasi Zogu merrte që prej vitit 1925 dhurata të majme nga Italia.

Një napolon flori në këtë kohë ishte e barabartë me 20 franga ar, dhe nëse e llogarisim në napolona ari, janë rreth 27 mijë e 800 napolona ari që Zogu kishte me vete, nga dy burime, nga thesari i shtetit dhe të vetat. Nëse e llogarisim në dollarë 164 kilogramë ar kushtonin rreth 12.3 milionë dollarë amerikanë”, u shpreh zoti Kasmi.

39 Komente

 1. A
  Aristoteli race e paster mbreterish

  Ketij fare mbreti i kane ngrit dhe lapidar mes Tirone. Yyyy race bastardesh po ka burrra tja konfiskojne laçke e plaçke ktij Lekes ri se ka trashgu florinin e vjedh

  1. V
   Valentina

   Dy permendoret ne Tirane dhe Burrel. kryekriminelit dhe kryehajdutit Ahmet Zogu, ia ngriti shwmbelltyra e tij, Sali Berisha. Sipas përllogaritjeve të studiuesit italian, Gayda Virginio, në librin “Che cosa vuole l’Italia” (1940), f. 248, nga vitit 1925 deri më 7 prill 1939, Italia fashiste kishte shpenzuar në Shqipëri mbi 1 miliard e 837 milionë lireta. Duke komentuar bilancin e këtyre parave të shpenzuara në Shqipëri, kolonel Faik Quku dëshmon: “Kur Zogu erdhi në fuqi, në vitin 1924, gjeti nji Shqipni të vorfën, por me nji ekonomi të paprekur; me nji financë pa asnji borxh, nji shtet të pavarun politikisht e me nji funksion me të vërtetë ekuilibrues në Ballkan e Adriatik; me nji administratë të ndershme shembullore, me nji demokraci në fillim, por në zhvillim e sipër; me nji popullsi, që me sakrifica të mëdha kundër nji bote, kishte mujtë me imponue pavarsinë e vet e për këtë ishte kryenaltë e entuziaste.... Gjatë 15 vjetëve të regjimit diktatorial të Zogut, të lidhun mbas qerres italiane, burimet ekonomike e financiare, si bankat, minierat, tregtia e jashtme, ujnat e bregu i detit, peshku, ndërmarrjet e ndryshme, vijat e portet ajrore ishin kaparua prej italianëve.

  2. S
   Sokaku

   Ahmet Zogu I ishte mbret dhe bleu një vilë në Amerikë me paratë e mara nga thesari i Shqipërisë. Po këta që kanë blerë vila, restorante etj. në Amerikë Europë dhe gjithë botën me lekët e shqiptarëve dhe nuk pushojnë së vjedhuri, a nuk e meritojnë nga një përmendore, se gjemb në këmbë nuk u ka hyrë.

   1. T
    Tarras-Bulba

    O Mariglen, palo historian leshi, more plehre, me keto teorit e pasurive personale te Zogut, ti perpiqesh te turbullosh te verteten, po a s'na thua ku ne te somes i vuri ky Mbret Zog Gomari, ne Burgajet...??? Qoft edhe sikur te ishin para te marra nga Italia, ato u pervetsuan nga Zogu i Gomarit, pra ai i vodhi nga thesaret e Bankesh Shteterore. Edhe ti nje pseudo historian je, nje Zog Gomari, qe duhet te jesh paguar nga dikush per te perhapur keto "zbulime" historkie te pasurive "personale" te Zog Gomarit, dhe na del t'i shesesh si te verteta keto pacavure... S'ka pse te rishkruash historine, se populli e njeh mire se kush ishte Zgu i Gomarit, Mbreti nga Burgajeti, NJE HAJDUT ORDINER!

   2. H
    Histori Strabizmi

    Po ku o Maringlesh na e paska blere vilen 3 milion dollare Mret Hajni ne Amerike se na habite? Ne 1951-52, po te blije vile 3 melonshe do ta nxirrnin ftyren tek Time dhe Vanity Fair! Ku ne cfare shteti apo county te Amerikes e paska blere? Hajde historian leshi hajde!

    1. R
     Raimond vlonjati

     Po ore ka dale fytyra e Zogut , por per blerje tokash ne Amerike Historiani amerikan Edwin Jacque ,thote se Zogu bleu sasi toke- trual te madhe ne Staten island in New Yrok, qe kushtonte shume fare, por pastaj e shiti se nuk dinte ta menaxhonte dhe atehere shkruan edhe gazetat Amerikane per kete blerje toke te Zogut

    2. K
     Kazanxhiu

     3 milion dollare vile ne Usa? Ne 1952? Ore historian kazani 3 milion dollare vile ne ate kohe vetem pak koke ne Usa mund tja lejonin vetes! Apo hapni thesin dhe beni lojen e Ramadonit

     1. A
      Alex

      O kazan, e lexove të plotë artikullin a jo?! paratë, napolonat ose lingotat e arit nuk ishin problem për Bajraktarin-Mbret se fundja Shqipëtarëve u'a mori!

     2. E
      Ernesta

      Plerat e kombit qe nuk paskan te sosur, shikojani surratin si e ka ky fare mbreti si surrat nazisti.

      1. F
       Fatmira

       Në të vërtetë, Ahmet Zogu ishte përgatitur me kohë për largimin e tij drejt Anglisë, pasi në “Lloyds Bank” të Londrës kishte depozituar miliona franga ari. Ish-konsulli i Barit, Vjenës e Londrës, Çatin Saraçi, dëshmon se transportuesi kryesor i parave të Zogut jashtë Shqipërisë kishte qenë tutori i tij, Lalë Krosi: “I pajisur me pasaportë diplomatike, laisser-passer dhe dokumente ekstra, tutori i moshuar i Zogut largohej nga vendi me kamionë të ngarkuar me valutë, i ndihmuar e i shoqëruar nga roja të armatosura për të mbërritur në destinacion shëndosh e mirë. Këto udhëtime kryheshin rregullisht kurdoherë që Zogu kishte hedhur nënshkrimin mbi ndonjë akt të ri tradhtie. Rruga më e rëndomtë ishte ajo nga Durrësi në Bari dhe prej andej drejt e në Gjenevë, në Zvicër. Në çastin që paratë ndodheshin të sigurta në një bankë të huaj, atëherë përcilleshin urdhra me shkrim për t’i transferuar paratë në një vend tjetër edhe më të sigurt se i pari – për rrjedhojë, pjesa më e madhe e këtyre parave gjendet në “Lloyds Bank” të Londrës. Unë vetë, me dorën time, kam shkruar një sërë urdhrash të kësaj natyre, si dhe i kam ardhur në ndihmë tutorit të moshuar, analfabet, për të mbërritur në kufi me Zvicrën. Sa herë që kryheshin transaksionet bankare të Zogut, ai kurrë nuk e zinte ngoje shumën; unë isha i detyruar ta lija bosh hapësirën e caktuar për të vendosur shumën e parave, e cila plotësohej prej tij, pak para se të postohej.”

       1. j
        jon

        Me pak fjale sipas teje jo kamioni por disa kamione niseshin nga Tirana dhe mbrrinin ne Londer duke kaluar te pakten 5-6 shtete.Edhe te armatosur. Edhe te …. Duhet te kishe gjetur te pakten nje histori pak me te komplikuar tani qe Enveri ka rene. Pavaresisht nga kejo, cfare ti dhe shume shqiptare s’kuptojne eshte Zogu smund te quhet hajdut sepse hajduti svjedh pasurine e tij. Prandaj ne komentin e mesposhten thash ‘’te drejten nga Zoti’’. Cdo gje eshte e tija perfshi edhe njerezit. Ti kete se di. Keshtu ka qene dhe pothuaj eshte ne gjithe boten. Psh ne Angli shekuj me pare cdo gje ishte e mbretit, por meqe per mbreterit interesi kryesor eshte ai i popullsise me kalimin e kohes dhe zhvillimet shoqeror dhe social, sigurisht mbreterite evropiane perpiqen te mbajne sa me pak nga te drejtat e mepareshme. Mbreteria dhe popullsia eshte e njejte me parabolen ne bible te cobani dhe deleve. Kush me mire se cobani jep jeten per delet e tij ? Por kete ‘’njeriu i ri’’ ska mundesi ta kuptoje.

      2. R
       Republikani monarkist

       Dhe pse i nxjerrin pikerisht sot keto informacione, kur si te djathte e te majte per vite me rradhe e kane respektuar e nderuar te ashtuquajturen flamilje “mbreterore”, duke i kthyer vila e prona, duke i ngritur buste e emeruar rruge?! Diku fle lepuri qe cuditerisht tani nga respekti po kalohet ne sulm! Kushedi ku do kete shkel ne interesa Leka me ato kerkesat per kthim pronash, se ska mundesi! Megjithate, ne kete vend asgje s’eshte me cudi! Jemi ndoshta e vetmja Republike Parlamentare ku dikur partia republikane bente koalicion me levizjen e legalitetit, e vetmja Republike ku vazhdojne perdoren termat “princi” e emertohen institucionet shteterore “mbreteresha…”!

       1. s
        saleh _mutaj ndoqen Shembullin e Mretit Zogj !

        te njejten Shembull ndoqen e edhe bit e bushtres saleh brrisha -ilyer mutaj te vilet kane Vila ne gjithe Shqiperine dhe ne Bote ! Ne Angli ,Amerike (teksas ,florida) ne Greqi ,Austri , Itali . Te kerkohet ne ne kto shtete , dhe verifikohet kjo e vertete dhe do shikoni qarte se kush jane pasuesit e Zogut te Kurves qe ropen Shqiperine si shkerdhata matjane

        1. F
         Fatosi

         Në një bisedë intime që Zogu kishte bërë me senatorin Eqrem bej Vlora, ishte shprehur: “Ju, me siguri e dini fjalën e urtë turke që thotë: “Në Turqi ruaj kokën, në Rumani gruan dhe në Shqipëri pasurinë!” Këtu nuk bëhet fjalë se çfarë duhet apo mundet të ndryshojë nesër; këtu lipsen siguruar sa më shpejt paratë që mund t’i humbësh shumë shpejt dhe pastaj të presësh se çfarë të sjell e ardhmja”. Dhe ai kishte plotësisht të drejtë me këtë parim, të cilin e ndoqi me këmbëngulje gjatë tërë kohës së qeverisjes së tij në Shqipëri. Kur ai u detyrua të ikte nga marshimi i trupave të Mussolinit (prill 1939), ai ishte Beu i vetëm që largohej nga vendi me bindjen disi ngushëlluese se po merrte me vete një thesar tingëllues prej 250.000 apo 300.000 stërlina ar dhe se armiqve u kishte lënë vetëm keqardhjen që nuk u kishte rënë në dorë as vetë, as paratë e tij.”

         1. F
          Fakte Historike te panjohura !

          Fatosi , hahah ke ber nji permbledhje e interpetim interesant te Zogut te Kurves ,por nuk do isha i sigurt se ishte vertete ashtu . Fakt eshte qe , Ciani _ (Duccia) kishte ne plane ,qe me Pushtimin e Shqiperise " Nates 6Prill " te Varnin Zog Kurven dhe natyrishte merrnin gjithe Floririn e Thesarit dhe madje edhe kurven Mbretnesh qe Ciani e kishte vene ne shenjester ne Dasmen e Zogut . Por plani i Dendrit Kurvare Ita. te Ducces, u tradhetua nga nji Adjutant Italian ne Shqiperi ,i cili kishte lidhje te fshehta me dy nga Motrat e Zogut i cili i tregoj Matjanit se cfar e priste ne 7 Prill . Kjo beri qe Zogu bashke me kurvat e Thesarin te arratisej ne Greqi .___Njera ane kjo e se Vertetes sepse ktu s'ka vend me mbush me pushtlliqet e Pushtit Matjan .Ne Beograd ,Zogu vec te tjerash ,mbasi ju premtua rrezimi i Fan Nolit nga Ushtria e Gjenraleve Bjelloruse e serbe , Firmosi shpartallimin e te gjitha Kishave e Manstireve te Krishtere dhe len ato nen Kontrollin e deshirat e Ruso_Serbeve ,te cilet me nji Dekret te Fshehte te Zugut te Kurves duhet te viheshin nen Zoterimin e Ortodoksise Ruse ,sepse Zogu nuk ishte aspak i interesuar per nji te Ardhme te Krishtereve Shqiptare ne Shqiperi ,duke pasur si Shembull _Atdhetarin e Shquar Fan Nolin sepse nuk i vinin pas avazit Zogut te Kurves , dhe perbenin nji rrezik per Mbreterine e tij ,ndryshe nga pjesa muslimane e Shqiperise me te cilet si thoshte ai vet, kuptohej kollaj ! Fakti i dhurimit te Shen Naumi-t Serbise si dhurate nga zogu i Kurves ,nuk mbyll aspak Politiken e tij AntiKishtare ,nderkohe qe Kishat e Manastiret Shqiptare , vidheshin e Digjeshin mbasi ishin plackitur nga Ruso-Serbet te cileve Zogu i mbeshteste dhe garantonte me Roje te tij Mreterore levizjet e Plackitjet qe i benin Kishave Ortodokse por edhe atyre Katolike ne disa raste si ne Kosove et. ___Pra historie e Mbretit Kurve ka shume me shume Tradheti Kombetare sa deklarohet .Nji Historian Bullgare te skandalizon me Paktet e Fsheta qe Zogu beri me Ruset ne Begrade . Shfletoni Historine nga Arkivat Ruso-Serbe dhe do skandalizoheni me kte Zog Kurve c'i beri Shqiptareve

        2. j
         jon

         2 gjera jane te vertetuara nga histori dhe realiteti. Shumica e mbreterive jane nje hap sh pozitiv ne zhvillimin e cdo shoqerie, kurse 100% e sistemeve rrepublikane apo demokratike jane te korruptuara. Sigurisht ‘’vjedhja e ari’’ nga Zogu eshte 100% propagande e Enverit dhe per kete ka pak diskutim, sic ska diskutim se nje fshatar me 2 lope dhe 10 dhi u quajt kulak me te vetemin qellim per te zhkaterruar ekonomine dhe varferuar vendin. Njeriu i varfer gjithnone eshte sh e lehte te manipulohet. Nga ana tjeter ne njohem gruan e Zogut qe ishte nje zonje e vertete dhe deshmite e saj ,si gjithmone me buzeqeshje dhe sinqeritet( videot jane aty ti shikojne te gjithe) deshmon dicka tjeter dhe komplet te kundert nga akuzat komuniste. Dihet gjithashtu veshtiresit qe kaloi kejo famije kur kaloi ne Greqi , grua me barre dhe kohe te keqe. Nga ana tjeter vete Zogu e sqaroi, se nje ndihme te madhe i dhane mbreterit e tjera si ajo e Egjyptit dhe ne mos gabohem e Iranit. Por eshte sh qarte se ne cfare kushte dhe shtepi jetoni ne Johanesgur te Afrikes, si nje njeri i thjeshte. Githashtu dhe me kryesorja eshte ne pushteti i mbrteterive eshte ‘’ e drejte e Zotit’’ dhe kete shprehje sh shqiptare as kane ide me te vogel per kuptimin e vertete. Kush mund te thote se nqs se do na jepej mundesia te kishim mbreteri keto 75 vite s’do ishim me mire?

         1. C
          Cere bihet mer yahoo ? c'far lexojme ktu !

          jon , sigurishte qe mendimi e shprehja sot ne kze Bote eshte e Lire dhe secili mundet te shprehet e tregoje se kush eshte e sa i peshon Kungulli ! _ E para kur behet fjal per Mbreteri _kihet parasysh per Mbreterit e Verteta te ksaj Bote qe jane trasheguar ne Shekuj ardhur nga Familje Mbreterore jo si kjo e Sharlatanit te Matit ,qe mbasi e pruri Bajonatet Ruso-Serbe ne Pushtet shpalli veten Mbret ! - Eshte rast Unik ne Bote ,qe jorastesishte u shoqerua edhe me Barsaleta e hurmor ironi nga Bota Europiane ,qe talleshin me Matjanin e shpallur vet Mbret ! (kte mundet ta bej kushdo sot hahah ) - E dyta , Mrbreterite u cmontuan ,sepse Bota e zhvilluar progresi kerkonte nji Rend tjeter me te perparuar shoqerore si edhe pasoj me Qeverri te perfaqsuar nga te gjtha shtresat ,pra shkurt Parlamente. S'po ndalem ktu, te sqaroje diferencat e Monarkive me Shtetin Parlamentare , sepse do ishte Kohe e Humbur . Sa i takon zhvillimeve Politike ne kohen e Zogut dhe ajo qe pasoj E Enverit ,jane te pakrahasushme per nji njeri qe ka Sy ne Balle e Tru ne Koke . Arratisja nga Shqiperia e Mbretit Zog, dhe rrembimi i Thesarit te Shteshtit ,nuk eshte Propagande aspak madje Enveriane ,sepse nji Fakt te tille na e dokumentjne Arkivat Historike Italiane Franceze Autriake Gjermane ! - Tani , mbush apo jo ajo Kafka joje ? _Meriton qe te kendoja ktu ate kengen e Zhakut : "Je ne Metro ti " por e di qe sdo te pelqente se s'ke veshe muzike edhe pse i ke marshallah goxha Te Gjate ! ___ Le ti tregoj ktij Sharlatanit "jon" pak nga Histroia e Fotot e epokes me te erret te Historise Shqiptare dhe si Zogu i Kurves vriste ne pabesi ne bashkpunim me Serbet e Greket _Patriotet e Shqipeise _ O hajvani i Babatasit ,kush te ka qit nga Shpella ty mer amona ? hahahahahah

          1. j
           jon

           Une mendoj se isha sh qarte cfare thashe me lart,ne pergjithesi dhe ne vecanti. Psh kur thua qe me matianin talleshin mbreterite, kejo eshte absolutisht genjeshter. Martesa e tij qe nga gruaja, pefaqesite ne dasme deri tek entuziazmi i popullit verteton hapur te kunderten e asaj qe ti thua. Edhe martesa e djali te fundit ishte perseri mbreterore. Por hipokrizia jote ska kufi sikur ti beson se ka ‘’mbreteri te verteta”. Apo puro propagande komuniste si “rendi i ri shoqeror”. Sa per mbreterite pse disa u zhduken, pse disa jane te korruptuara sot, apo pse disa jane si kukulla, kejo spjegohet me ate qe ti thua si ‘Rendi i ri Boteror” qe do te thote 1 Qeveri Boterore ku jo me mbreterit por as kombet e pavarura s’duhet te ekzistojne. Te te pergjigjem kur ti hidhesh si majmun dege me dege gjoja duke spjeguar fakte historike … me vjen keq por se kam ate talent.

           1. m
            matjanSharlatanit per nuse nji punonjseBordelloje

            jon Paviani afrikes . Replika jote nuk te ben ty aspak Njeri .Llogjika jote eshte pran experimenteve me Majmunet ,pra ,asnji nuk kerkon nji Pergjigje nga nji injorant cirku si ty.

         2. h
          historia perseritet

          Nastradini kur zihej ngushte, hapte qitapet e vjeter! Edhe ky Regjimi Rama ne shembullin e tij, i zene si Miu ne Qyp nga skandalet e vjedhjet qe pasojne ngado qeverisjen , kerkon te tregoje perralla me Mbret.

          1. D
           Dardani i Ri

           Sharlatanët guxojnë dhe merren me kafet e Nexhmies. Nuk flasin për grabitjet e satarpit Zog dhe kriminelët e sotëm që kanë ndërtuar vila dhe grumbulluar miliona në bankat e huaja nga grabitjet që i kanë bërë popullit tonë. Enveri dhe rgjimi i tij kanë qënë më të pastërtit dhe më humanët në historinë e kombit tonë.

           1. I
            I shumevuajtuari

            Ne vilen e Zogut kam kaluar. Eshte e shkaterruar por me sa mbaj mend u shkaterrua pak vite mbas blerjes sepse nuk jetoji me njeri. Ne ate vile vershonin amerikane te zemeruar benin brima mureve sepse sipas gojedhenave shpresonin te gjenin flori te fshehur. Vila njihej per arkitekture te vecante dhe ndonese plackitesit i vinin zarrin brenda nga inati apo nga nevoja per tu ngrohur ajo nuk jepej. Kopshtet i kishte te madherishme dhe nje paralli tjeter ja bleu Zogollit per nje kothere buke. Nuk duhet te jesh historian per te ditur nje fakt te tille kaq te njohur.

            1. t
             tironsi

             dergojni sales kete artikull ti ngreje ndonje monoment tjeter ne tirane ,,

             1. B
              Buda

              Biografi anglez Jason Tomes shkruan: “Foreign Office zbuloi se mbreti kishte të paktën 50 mijë paund në monedha ari dhe 2 milion dollarë në Chase Manhatan Bank (SHBA), me përqindjet e të cilave ai mund të shpenzonte deri në 12 mijë paund në vit... Ai kishte marrë ryshfete italiane, duke futur në xhep përqindje të tëra parash.... Mbreti Zog nuk u mjaftua me milionat e depozituar me kohë në bankat e huaja, por mori edhe shufrat e fundit të arit që gjeti në thesarin e shtetit. Sipas një relacioni të hartuar më 6 qershor 1939 nga drejtori i Thesarit, Kel Naraçi, në pasditen e datës 6 prill 1939, me linjë telefonike, ai ishte urdhëruar nga kryeministri Kostaq Kotta që t’i jepte togerit të gardës së mbretit Selim Gjoçi të gjithë sasinë e floririt që gjendej në kasafortën e Thesarit. Shufrat dhe kallëpet e floririt që togeri Selim Gjoçi, mori në Thesarin e degës së Bankës Kombëtare të Shqipërisë në Tiranë, gjendeshin në “Llogarinë relative të pafrytshme metal-ar në roje”, e çelur në datën 23 tetor 1937, për llogari të Oborrit Mbretëror. Deri më datën 6 shkurt 1939, në këtë llogari ishin futur herë pas here shufra floriri me vlerën e 643 535 fr. ari, e barabartë me 209 kg. ar, të përfituara në doganat e vendit nga kursi i këmbimit të floririt me kartëmonedhat. Nga shuma e përgjithshme kishin dalë 200 mijë franga ari që ishin shpenzuar për ceremoninë e martesës së Mbretit Zog dhe kremtimet e 10-vjetorit të Shpalljes së Monarkisë. Kështu, në kasafortën e thesarit gjëndeshin 183 kg. flori, sasi e barabartë me 566.975 fr. ari dhe e gjithë shuma iu dorëzua pa ndonjë dokument Mbretit Zog në shtëpinë e kryeministrit Koço Kotta. Por ne doganen greke hajduti Zog ishte i detyruarte deklaronte edhe parate dhe 11 arkat me bizhuteri, qe kishte fshehur ne pallatin e krimeve te tij.

              1. a
               ah

               Për info, kjo foto është e vilës ku Zogu ka ndenjur me qera në Angli, pra nuk ka lidhje me ShBA.

               1. L
                Liria

                Si perfundim, qeveria Rama duhet te nxjerre nje VKM qe shtatorja e kryehajdutit dhe kryekriminelit Ahmt Zogu, e ngritur ne mes te bulevardit te Tiranes te zhvendoset tek Mauzoleumi i Familjes Zogu; te hiqet emri i tij nga bulevardi dhe te zenevdesohet me emrin "Deshmoret e Kosoves". Po ashtu permendorja e ngritur ne mes te qytetit te Burrelit te zhvendoset ne Burgajet tek kulla e Zogolleve.

                1. S
                 Shteti Shqiptare duhet te veproje Fort

                 Liria , plotesishte Dakord me ju. Este e vetmja zgjidhje qe i jep fund Maskarades se bere nga maskarai salih berisha me Bustet ne Tirane dhe me Zogun e Kurves

                2. e
                 emigranti

                 Ceshte ky historian sharlatan qe ngaterron me qellim dezinformimi. Konkretisht, po te nisemi nga te dhenat e tij. Thote se Zogu ka terhequr nga banka 448.535 franga ari te ndara ne 13 strajca. Me pas " historiani i shquar " fillon mashtrimin, pasi kujdes, jane franga ari dhe jo napolona ari ( 1 napolon ari = 20 franga ari dhe 1 napoleon peshon 6.45 gram ). Pra 448535 ÷20 =22427 napoleona ar × 6.45 gr. = 144653 gr.ar ose 144.7 kg flori terhoqi Zogu dhe enturazhi qeveritar kur u detyrua te largohej ne mergim , sasi e pranueshme qe mund te futej ne 13 strajca, qe I bie afersisht 11 kg. per strajce. Per te bere vleresimin e kesaj sasie ari me kursin e sotem ,( meqenese 1 ounce peshon 0.0283 kg. dhe 1 ounce ar sot vleresohet me 1836.5 $ US , atehere kemi : 144.7 kg. ÷ 0.0283 = 5113 ounce ar × 1836.5 = 9.4 milion US dollare. Thesin e hap kur thote qe Zogu bleu nje vile ne Amerike me vlere 3 milion dollare, kur vlera e dollarit ne kohen kur aludohet blerja e viles ne 1952 ishte 11.3 here me e madhe se sot, pra i bie qe ta kete blere per 33.9 milion US $, ne nje kohe qe po sipas " historianit " posedonte vetem 9.4 milion. Mund te jesh kunder monarkise por te mashtrosh paturpesisht sic ben ky pseudohistorian eshte minimumi injorance per te mos thene qe e ka bere me qellim. Detyra e historianit nuk eshte te manipuloje popullin, por vetem ne baze te dokumentave zyrtare, pra nisur nga burime te besueshme , pasi te analizoje faktet te arrije ne perfundim.

                 1. J
                  Juliano

                  O shteti bythës, po merjani, sekuestrojani dhe kthejani shqiptarëve. Të bëhet llogaria dhe ti mbahen nga pronat që nipi tij po hapet bythësh me ndërtime e pasuri. Ka njerëz që 32 vite akoma nuk kanë marë pronat e tyre, ky hajdut edhe pse vodhi, i rikthehen pronat. Shtet i qelbur,.

                  1. M
                   Mirel

                   Hajde pra se erdhi nje dite ti krahasojme. Me gjeni nje vile ne pronesi te Enver Hoxhes. Hajde pra gjeni floririn qe mori familja Hoxha se me kete zhurme e djathta erdhi ne pushtet. Asnje fakt deri me sot. Por nese ne cdo gje u tregua burre trim , vetem ne aspektin e krijimit apo blerjes se pronave paska qene pa mend fare. Edhe sot akoma flisni per te mirat e Hajdutit Mbret.Turp.

                   1. D
                    Dajti

                    Zogu ne lidhje me arin ndoqi kete politike : Nje napolon leter kthehesh me 110 lek, ndersa nje npolon ar me 100 lek dhe populli i genjyer kembente nje npolon ar me nje napolon leter per te fituar 10 leke me shume. Igjithe ky ar i popullit shkoi ne xhepin e mbretit Zog .

                    1. D
                     Dajti

                     Zogu ne lidhje me arin ndoqi kete politike : Nje napolon leter kthehesh me 110 lek, ndersa nje npolon ar me 100 lek dhe populli i genjyer kembente nje npolon ar me nje napolon leter per te fituar 10 leke me shume. Igjithe ky ar i popullit shkoi ne xhepin e mbretit Zog .

                     1. p
                      per tru bunkeret

                      E para ky Mariglen hasmi duket ne çdo diskutim qe ben qe eshte try shperlare , edhe pse duket i ri ne moshe , por tru shperlarjen duhet ta kete trashiguar sigurisht nga i ati , si shume te tjere ... e dyta.. sado i keq qe mund te ishte Zogu pa diskutim qe kjofte largu ja pati kaluar ne çdo aspekt . Mos harroni qe para Enver gjakatarit kje dorezuar edhe vete djadhi duke i thene qe ti ke aftesi shume me teper se edhe une (djadhi )keshtu qe une dorezohem para teje , mos harroni qe kjofte largut duhet ti shihet sherri te pakten per 50 vjet ..ne saje te tru shperlareve qe pati lane mbrapa ...

                      1. e
                       emigranti

                       Kur pashe emisionin e pare te Rudina Xhunges mendova se ishte vetem z. Kasmi, qe manipuloi me blerjen e shtepise 3 milion dollareshe ne Amerike, qe sipas kursit te sotem vlen 33.9 milion US $ , kur as nuk ka qene ne Amerike, nderkohe qe ari i terhequr nga Zogu nuk e kalon vleren e 9.4 $US sot. Te pakten Kasmi e pranoi qe dokumenti i paraqitur nga Arkivi i shtetit nuk kishte asnje vlere dhe manipuloi vetem me " vilen 3 milioneshe " ndersa Rudina per cudi sikur te mos kishte kuptuar asgje per cfare u fol ne emisionin e pare , vazhdon diten tjeter duke folur te njejtat budallalleqe duke marre per baze askushin Gjon qe per nje post ne qeverine kuislinge raportonte gjithshka i interesonte pushtuesit fashist. Dhe vazhdon Rudina po aty ku e la Gjoni duke thene se Zogu mori me vete nje sasi kolosale ari qe e konvertuar ne $ US ben 268 milion, duke e perseritur disa here kete genjeshter. Kjo injorante qe derdellis ne televizione publike duhet ta pyeste se pari " historianin akademik " se si dhe per cfare u perdoren keto para, qe nga pagesa e qeverise ne emigrim, pagesa e ambasadave tona veprimtaria e te cilave vazhdonte, si dhe e ushtrise shqiptare qe tashme zhvillonte lufte partizane ( cetat e Myslim Pezes, Haxhi Lleshit, Abaz Kupit etj. - oficerete ushtrise shqiptare - Zogut ) qe luftonin pushtuesin fashist kur P.K. nuk ishte krijuar ende, nderkohe qe ata qe me vone u bene krere komuniste flirtonin me fashizmin. Se dyti a e di kjo zonje se te gjithe mbreterit e vendeve europiane emigruan, me perjashtim te mbretit belg I cili qendroi ne post duke u kthyer ne kuisling te pushtuesit gjerman. Mbreti Zog nuk pranoi as ultimatumin Italian, as " oferten " per te jetuar ne nje vile lluksoze ne kodrat e Romes me nje page te majme, por ndoqi rrugen e veshtire te emigrimit. Dhe te lutem mos ngaterro hajdutet qe drejtojne Shqiperine sot me Zogun, burreshtetasin qe ndertoi nga themelet shtetin modern shqiptar, qe megjithese I kontrolluar nga disa qeveri pasardhese dhe nuk i kane gjetur asnje shkelje, perseri propoganda fashisto - komuniste vazhdon ti bjere fyellit ne te njejten vrime.

                       1. a
                        astrit

                        Oficeri historian nga Gramshi, Kamsi ka nje te keqe te vogel, " nuk shesh nuk mendon po nuk vuri syzet e Enverizmi" Vdes per te trajtuar ne shkrimet e tij armiqte e Enverit sipas mendesise se tij provinciale e enveriste. Gjithsesi jemi me fat qe eshte i trashe se efektet qe krijon ne publik jane te kunderta me ato qe ai ka deshire.

                        1. p
                         per tru bunkeret

                         Aaa oficer ka qene ky Maringleshi , harroje tru pjerllur kumplet ,duket , me ngjason me ate Halen e mall gazep xhiu , sasexhiu si e ka ai turku gjoja edhe profesor ....

                         1. E
                          Erdogan

                          E gjithe Arnautia e deputetit Ismail bej Vlores,Frashellinjve,Hasaneve,Tahsimeve etj ishte prone e Osmaneve. Keshtu per mua mire beri Ahmet "Pellazagari". Bile jini kaq Zagare sa nderoni nje pushtues si Italia fashiste kur dihet historikisht qe Pirrua dhe mijera Epirote luftuan per te clirua atdheun e tyre Magna Grecian. Prandaj ne Historine e Botes quhet Lufta e Pirros me humbje te Medha. Por Arnautet e kane inatin me Grekun dhe Arvanitet we luftuan per tu cliruar nga Baba i Rilindasve turq te vetequajture Skiptare.

                          1. p
                           profesori dhive greke barrkas

                           er dog anus , e qite bythen ti peder ktu ! hik ne turqi ,ktu s'ta fut asnji

                          2. T
                           Trimi

                           Ja paska fut like floriri, se zogu ka marrë 160 kg ar, likja ka vjedhur 280 kg. Bravo like ja theve rekordin zogut.

                           Lini një Përgjigje