Leka Bungo replikon me akuzuesit: Të kesh qenë spiun i Sigurimit duhet të jesh të paktën pesëdhjetë vjeç. Ndërsa për të qenë maskara, mjafton të kesh lindur  

5 Prill 2023, 16:51Dossier Leka Bungo

LETER NJE MIU     

Sikur te  ishte vetëm NJE, këtyre radhëve do t’ia kisha vene titullin “MIU i gjirizeve”, mirëpo për fat te keq ata s'janë te pakte dhe e kam te pa mundur t’u dërgoj te gjithëve nga një letër.

Kësisoj jam i shtrënguar t’i shkruaj përfaqësuesit te tyre.  

Ndoshta atyre qe lexojnë ketë letër nuk do t’u duket normale qe Njeriu i shkruan nje MIU?!

Një arsyetim i tille do te ishte i sakte për ata qe pandehin se ne bote ka vetëm nje lloj MIU, ai qe trembet nga njerëzit dhe nxiton anës murit gjersa te gjeje vrime për t’u fshehur.

Sikundër njerëzit edhe MINJTE bëjnë seks, mbeten shtatzënë, pjellin, hane, pine, flenë, punojnë ne profesione te ndryshme qe te jetojnë me djersen e ballit.

Këtu hynë MINJTE e bodrumeve dhe ata te arave.

Ne te kundërt, MINJTE E GJIRIZEVE, te cilët përbejnë “Elitën” e minjve, edhe pse te profesioneve te ndryshme, nuk kane punuar asnjë dite ne jetën e tyre nga qe kane jetuar me djersen e te tjerëve.

Ndryshe nga ata qe rropaten poshtë e lart për te mbijetuar, MINJTE E GJIRIZIVE, e kane te siguruar ushqimin, madje GRATIS.  

Çfarë do qe te ndodhe, zjarr, përmbytje, termet apo lufte, GJIRIZET nuk ngelen asnjëherë pa MUT.

Ndërmjet tyre nuk është vështirë qe përveç ndonjë politikani, shtetari te hasesh edhe ndonjë gazetar apo analist si ky te cilit i kam drejtuar këtë letër.  

 * *  *

Ne datën 1 prill 2023 , portali CNA , ne pronësi te Elvis Fundos, boton nje shkrim me titullin: SPIUNET E SIGURIMIT / NGA LEKA BUNGO TE FRROK  CUPI DHE SHPETIM  NAZARKO.

Te behet zemra mal dhe mburresh me “gazetare” te tille qe sakrifikojnë edhe “NDERIN E TYRE” për te demaskuar ish- spiunet e Sigurimit te Shtetit.

Me duhet te nënvizoj se ne këtë shkrim e kam fjalën vetëm për Leka Bungon, atë qe kryeson listën e spiuneve ne artikullin e CNA- se.

Autori i shkrimit, i cili mesa duket ia ka marre doren SHPIFJEVE, ka menduar se edhe kete here mund ta kapërcej gardhin pa ngecur ne ndonjë HU.

Bash për ketë, përgjatë artikullit, ai  përdridhet kur shkruan se NUK AKUZON NJERI SI SPIUN, ai thjeshte i është drejtuar Autoritetit te Dosjeve per te mësuar te vërteten nëse janë apo nuk janë spiune ata qe ne TITULLIN E ARTIKULLIT I QUAN SPIUNE PA I IU DRIDHUR QERPIKU .

Dhe këtë nuk e bën sic bëjnë zakonisht shpifësit ordinere, por e bën per te “mbrojtur dinjitetin e popullit shqiptar“.

Autori i artikullit është aq delirant sa te njëjtën akuze qe me bën mua (gjithsesi nuk ia mohoj respektin qe ka sepse me ka vene ne krye te listes), ua bën edhe ministrave Çuçi dhe Peleshi!!!

Dikush do ti këtë thënë te ziut se kur përleshesh me luanët, me se paku dukesh tigër. 

Se fundmi, qe autori i shkrimit, ose ky  MI GJIRIZESH te mos lodhet duke pritur përgjigje nga Autoriteti i Dosjeve le t’i hedhe një sy dokumenteve te meposhtme.

(Qe kur ti lexoje te thotë me vehte: O zot ishallah janë fallco )

Ndoshta botimi i tyre i “ bën pune “ edhe ndonjë kolegu qe vjell vrer neper portale sa here përmendet emri i im.

P.S.

Artikull shpifësi nder te tjera akuzon edhe ata qe me kane përzgjedhur ne krye te Këshillit Drejtues te R.T.SH-se, si nje te moshuar qe mbaj bebelina..

Me duhet ti kujtoj se vetëm ne këto tre  vjet, pra ne” kohen e bebelinave”, kam shkruar dhe realizuar dy filma serial televiziv, kam botuar nje roman dhe kam shkruar e vene ne skene katër pjese teatrale.

Nje muaj me pare vura nje drame ne  Teatrin e Vlorës, ndërsa tani qe humbas kohen duke i shkruar NJE MIU, jam duke vene ne skenen e Teatrit te Korçës nje komedi te cilën e kam shkruar vete. 

Leka Bungo

(Për here te pare ne jetën time ) detyrohem te shkruaj këto më poshtë.  

Çmim Republike në 1965 .

I përndjekur politik.

“Qytetar Nderi” i Qarkut Fier. 

“Mjeshtër i Madh”. 

“Nderi i Kombit”.

Dokumenti 1 

Karakteristika e organizatës baze te partisë kur me kane larguar nga Teatri për te shkuar për riedukim ne gjirin e klasës punëtore  

Leka Bungo replikon me akuzuesit: Të kesh qenë spiun i Sigurimit duhet

Leka Bungo replikon me akuzuesit: Të kesh qenë spiun i Sigurimit duhet

 

“….Leka Bungo eshte futur ne rrugen e modernizmit dhe te animit nga arti borgjez per tre arsye : 
Se pari sepse kjo kjo ka qene prej kohesh tendence për te ,se dyti është I pa brumosur me materialet e  
Partise dhe se treti eshte inkurajuar nga perkedhelite e Sekretarit te Partise Ismet Ciba qe gjithashtu ishte infektuar nga modernizmi , liberalizmi e izma te tjera borgjeze …. 
Per ti dhënë mundësi reale per edukimin , kalitjen dhe korrigjimin , organizate e Partise dhe kolektivi kane vendosur qe shoku Leka Bungo te dergohet ne prodhim , per nje3 kohe te pa caktuar .Mendojmë te kaloj ne prodhim punetor ne N.SH.N.I . BALLSH .” 

Dokumenti 2. Kapaku i dosjes numur 598  

Leka Bungo replikon me akuzuesit: Të kesh qenë spiun i Sigurimit duhet

Dokumenti 3 Teksti brenda Dosjes , mbi te cilin duhet Fragmenti i me poshtëm i cili nuk dallohet qarte ne foto

 

Leka Bungo replikon me akuzuesit: Të kesh qenë spiun i Sigurimit duhet

 “…Leka ne daten 10.54.1073 është marre ne përpunim per agjitacion e propaganda ne fushën e artit dhe te kulturës nga Dega e Punëve te Brendshme Fier dhe po kete vit është ngritur ne   
përpunim aktiv 2A po per këtë tendence . Meqenëse gjate përpunimit nuk u vertetua  
veprimtari armiqesore ne vitin 1975 eshte ulur ne kontroll operativ 2B …” 

Dokumenti 4. Faqe e brendshme e Dosjes qe ka vetëm Emrin dhe nuk ka tekst  

 

Leka Bungo replikon me akuzuesit: Të kesh qenë spiun i Sigurimit duhet

 

 Dokumenti 5 . Dokumenti qe tregon përndjekjen nga sigurimi 

Leka Bungo replikon me akuzuesit: Të kesh qenë spiun i Sigurimit duhet

Leka Bungo replikon me akuzuesit: Të kesh qenë spiun i Sigurimit duhet

Dokumenti 6. Foto e VENDIMIT . Ne faqen e pare edhe ne te dytën shënohet Vendimi qe nuk ka qene bashkëpunëtor I sigurimit .

Leka Bungo replikon me akuzuesit: Të kesh qenë spiun i Sigurimit duhet

Leka Bungo replikon me akuzuesit: Të kesh qenë spiun i Sigurimit duhet 

Dokumenti 7. Statusi I te përndjekurit politik . 

 

Leka Bungo replikon me akuzuesit: Të kesh qenë spiun i Sigurimit duhet

 

 

 

37 Komente

 1. F
  Fatja

  Pse nuk e ke paguar gjoben tek Evli Fundori ti Leka Bungo?! Nese nuk paguan deri ne fund te Prillit do te shtohet kamata. Edhe me shume balte do te te hedhe bashkeshorti i dashnores te Ben Tigrit.

  1. T
   TV Skampa

   Bravo Leka, keshtu pergjigjet njeriu i paster. Llazi kam nje pyetje per Ju, po Muc Xhepa pse nuk shkon tek autoriteti i dosjeve dhe te marri nje vertetim? Shume faleminderit per pergjigjen dhe ju urojme si staf gjithe te mirat.

   1. S
    Shume je lodhur

    Sa je lodhur i nderuar ke rene ne lojen e miut po lere te flasi deri sa te lodhet keta jane si Bushati Shkullaku Fevziu jane njerez qe jetojne nepermjet shpifjes

    1. P
     Putin Gelboqja

     Leka, vazhdo jeten e shpenguar e me pasion te artistit dhe mos e rruaj per halet, sepse shqiptari ngelet po ai i kohes se komunizmit, dikur i thoshte te plotefuqishmit te lagjes; "ky me duket se ka lakra perendimore ne koke", ndersa sot i thote opinionit; "ky me duket se ka qene spiun".

     1. D
      Damon

      Nese ka njerez qe kane jetuar me dinjitet ne ate dhe kete kohe, nje nga ata me siguri eshte Leka Bungo.

      1. G
       Gjergji

       Nuk e njihke fare Lekën pra..

      2. R
       Robert

       Nuk e meritonin pergjigjen. Respekt Per ju Te tre Por mqs je ne krye Te listes “ Te pershendes se Edhe ne ate kohe gezoje admirim. Spiuna si plaku Mere aka Sal. Maloku dhe Ilir zhgarravina I njohim.

       1. P
        Pyka

        Minjtë ndahen:1-minjtë e pyllit 2-minjtë e arave 3-minjtë e magazinave dhe 4-MINJTE E PUSETAVE..nuk ka më të ndyrë nga këta o Leka..(që ti i quanë minj gjirizesh),këta pjellin vetveten,qelbin erë,janë minjë parazitë,po që shtohen shumë dhe bëhen agresive kur nuk hanë MUTE dhe u mungon Muti!!Lekès shikoj PAMJEN...fytyre BURRI..shikoj te KALUAREN..si shqiponje e lire,veshtroj punen dhe i KUPTONI mendimin....eshte nder ta kesh shok,mik,dhe familjare!!!! Më në funde jo se po prishë fjalorin(të më falin njerzit),KETA MINJTE E PUSETAVE TE TE RRUAJNE TRAPIN TY O LEK..

        1. R
         Robert

         Piken I vure!

        2. E
         Elvis

         Te kete Elvi Funderrina cipe thua?! Fundi i kazanit te zi eshte funderrina.

         1. T
          Tigri

          Te fala beji Fundos nga Tigri.

          1. K
           Kush ka qene Spiun robte e ku i ka..

           Kush ka qene Spiun ,,robte e ku i ka ....

           1. K
            Kush ka qene Spiun robte e ku i ka..

            Kush ka qene Spiun ,,robte e ku i ka ....

            1. N
             Noci

             Ate dite kur doli ky artikull beta dhe une nje verejtjet ketij portali per emrat qe kish permendur pa dogane dhe i thashe per kete pune eshte nje organizëm dhe jo llojet e mediave te cilat i japin te drejte atyre njerez te shkojne ne prokurori per t'u mbrojtur e pastaj do ngrihen mediat e do bertasin se u shkelet e drejta per informim( per te shpifur). Kemi nevojë emergjente dhe te mos pyesin Europe per nje ligj qe media te behet media e jo hale

             1. N
              Neri

              Merret me Luanet jo se eshte vete Tiger, po ashtu eshte nje muhabet me Ben Ahmetajn per hapje bythesh.

              1. M
               Moza

               Leka moralisti???? pikaaaa kurvari me i ndyr

               1. P
                Patjeter

                Ti Moza je mosmirenjohese

                1. D
                 Dakord

                 "Patjeter" hahahahaha je i papame hahaha u meka me lot pz hahahaha o zot

                 1. e
                  esmeralda

                  e paske provuar zemer ? tani na e thua ti....

                 2. Z
                  Zana

                  Nuk e akuzojne per impotent, po per spiun moj Moza. Ne kohe te xhaxhit o do spiunoje o do palloje, ndryshe te shtypnin.

                  1. N
                   Na mbyten budallenjt

                   moza ta ka rras shume?

                  2. E
                   Enea

                   E di ti Leke,si I thone kinezet ne keto raste..."Cao phi ta vang"!tironsit e perkthejne..."Nonen ku ta kete"

                   1. N
                    N Ndoka

                    I nderuar Leka , ky bajga mender gazetar Ffffundo ( fund nga anet tona i themi bythes ) dje na kish marre ne mbrojtje MonaLiken per ( cifti me i poshter me hajdut dhe me i shemtuar ) aferen e perfshirjes ne rublat Ruse e te quajtka ty spiun po i pa fytyri i ben te gjitha e se ka per gje dhe shume mire e ke vleresuar mi halesh qe eshte mesuar vetem te haje mut dhe sa me shume ha aq i shtohet oreksi d m th mutngrenes i madh vundo .

                    1. L
                     Lekondi

                     ESHTE SHUME INDINJUS FAKTI QE NJEREZIT PA VLERA (QE LEKA ME TE DREJT I QUAN MINJ GJIRICASH) NUK LEN GUR PA LEVIZUR PER TE NJOLLOSUR APO FSHEHUR SADO PAK VLERAT E NJEREZIT ME VLERA. MINJT E GJIRICAVE JANE AQ DRITSHKURTER SA NUK E DIN SE EDHE ATA KANE PERFITIME NGA VEPRAT E NJERZVE ME VLERA.

                     1. p
                      pokeristi

                      Disa vargje të Leka Bungos recituar kalimthi midis disa të njohurve në sheshin “Skënderbe”, viti 1964. O sa bukuri ka tufa Sa gaz bije bagëtija Vijnë posi bletë e plotë I bekoftë Ramiz Alija Realisht vetëm vargu i fundit është i Lekës.Është një stigmatizim i përkryer i tufës bagëti (popull). Ramiz Alija në atë kohë ish sekretar i komitetit qëndror të PPSh-së,për ideologjinë.Kryepeshkopi.

                      1. L
                       Lanabregsi

                       Nderin e kombit e kan perdhosur Meta dhe Nishani,dy beniaminet dhe letyrat e Saliut,nderi i kombit dhe mjeshter i madh jan barazuar,ne nje kohe ata me dekoraten "Nderi Kombit"duhet te numurohen me gishtat e njeres dore.

                       1. A
                        Andreas

                        Leka ka qene i Sigurimit, sepse e ka pohuar vete me krenari ne rrethe te ngushta... Mendoj se Autoriteti i Dosjeve ka bere Shperdorim detyre duke mos thene te verteten.

                        1. Z
                         Zina sllaksja e llorit

                         Leka burre fisnik

                         1. M
                          Mekaniku i Patozit.

                          Elvi,ja ka fut kot,kësaj radhe. Nuk lejohej të rekrutohej bashkëpunëtor i sigurimit të shtetit po të ishe pa karakter,gënjeshtar,mosmirnjohës,pusht,shpifës dhe vjedhës. Si mundet ta vendosnin si " Gëbelsin " e Saliut në fillim të viteve 90,me këto vese.

                          1. E
                           Era

                           Zoti Bungo,ju lumtë për nxjerjen e bojës që i keni bërë gazetarit,i shkreti donte tju poshtronte po nga komentet gruan e paska kurvën e Ahmetajt poshtroi veten e tij,kujdes nga”brirët”e Fundos

                           1. S
                            Sigurimsi

                            O Mero, po pse e bllokon komentin e oficerit te sigurimit. Ai ia njeh Lekes gjithe zorret e barkut. Leka ishte spiun ne Fier. Shkelzen Bajraktari njoftoi RTSHne ne vitet 1974-1975 per te. Menjehere e hoqen nga RTSHja me urdher te Berishes. Sot e ka marre Rama, por vetem se e bija drejtonte vetingun. Prit edhe pak se do i dalin te palarat. Ky disidenti ke te tregoje se si bridhte pas valzes se Spiro Kolekes ne vitin 1961. Mendon, o Mero, se ato pacavure qe ka nxjerre si vertetime do e shpetojne? Elvi Fundo i ka dokumentet per te gjithe ata qe ka listuar. Dhe do i nxjerre. Pastaj, ai quan Elvin mi, nderkohe qe kafshonte te tjeret. Elvi, mos e lere me kaq.

                            1. e
                             emigranti1991

                             iT more Leke, je n'gjallnu si shume, qe kur jote bij shkoi ne viting. Ti more Lek me qene kaq i zoti, hap nje teater privat dhe mbill e korr me krijimtarine tende. Ti more Leke duke numeru projektet e tua, na kujton se pari se vetingu ka mbledhur ca njerez pa integritet. I more fytyren vajzes edhe vetes, me kerkesat qe ke. Shkon e zgjedh copat me te mira. Ti more Lek mos bridh neper teatrot e rretheve me torbe. Ato pak fonde qe kane le ti perdorin per te promovuar profesionistet brenda trupes, qe paguhen per buke goje, gjate gjith ketyre viteve. Zotnia jote do me hanger, ne pese canak. Si kryetar bordi i tvsh, edhe si skenarist edhe si rregjizor, edhe ne Vlore edhe ne Korce , e kushedi ku te gjen muji tjeter. Fondet i rrun ti. Aman shko njehere andej nga trevat se po te lusin.HAHA. Njerez pa integritet, si i ati si e bija.

                             1. K
                              KATUNDARI

                              Une jam katundar dhe i shkruaj mikut dhe kolegut tim katundar .Nje artist i shkruan nje artisti .Nje qytetar i shkruan nje qytetari .Ne kemi mij ne fshat te llojeve e te ngjyrave te ndryshme por nuk kemi pare e degjuar qe pervec njeriut kafshet ti shkruajne njeri tjetrit .Kafshet flasin dhe shkryajne vetem ne fermen e kafsheve si dhe po duket edhe Shqiperia na qenka kthyer ne ferme kafshesh me arinj tigra luane mij e qen ku c'do mi perdor gazeten per ti shkruar nje miu po miut te gjirizit ama sepse po na dalin shume nga vrima ku ishin fshehur .Keshtu eshte kur tani po mbajme qente ne shtepi sepse na ka humour MACJA.

                              1. K
                               Kot fare

                               Mund te kesh te drejte,por ka gjithnje nje por dokumentimi qe i ben pastertise tende vjen ere.Paske akses edhe ne kontrollin e spiuneve kjo do te thote qe te ka djegur shume.Edhe ai Fundo eshte nje mut i madh i thare.

                               1. P
                                Populli.

                                O trap por Leka Bungos e Shpetim Nazarkos ti nuk i vjen as te thoi i kembes o lumadh.Kur Shpetimi studjonte e analizonte Ajshtajnin e shume shkrimtare e poet te tjere te medhenj boterore ti ishe akoma ne fare. Dhe nuk i dihej do dilje apo nuk do dilje ne jete.Por po pate mare ndonje pare per tu bere intetesante jepi se ke per tha pare hajrin

                                1. G
                                 Gjonomadhi

                                 Mut njëri kak tjetri Shkrimshkruesi genjen kur thotë se ka qenë i perndjekur politik Për një të perndjekur politik të qoftëlargut kishte rreptesisht tre opsione: më e zeza pushkatim, më e bardha internim, në mes burgu Ju zotëri nuk hyni në asnjë nga këto

                                 1. q
                                  qytetari

                                  Leka ka qene e kunderta e asaj qe akuzohet. Sigurimsat te cilet e admironin, benin cfar i deshte bytha Lekes

                                  Lini një Përgjigje