FOTOT e rralla: Aksionistët vullnetarë në Shqipërinë socialiste

3 Prill 2023, 10:52Dossier TEMA

FOTOT e rralla: Aksionistët vullnetarë në Shqipërinë

T’i bëjmë malet fusha. Kjo ishte një nga parrullat në Shqipërinë komuniste.

Dhe kjo ndodhi vërtet, falë edhe punë së shumë aksionistëve vullnetarë.

Fotot e mëposhtme të marra nga Fototeka.al, tregojnë disa nga momentet e aksionistëve vullnetarë.

44 Komente

 1. D
  Dibrani

  Ai tha ti bejm malet fusha por maloku i beri fushat beton

  1. R
   RAIFI

   DIBRANIT Maloku ta ruajti rracën shqiptare me të cilën krenohemi jo vetëm ne shqiptarët por edhe të huajt e përmendin si rracë fisnike ndersa ti o dibran që ke rracën më të dyshimt nder popujt e Ballkani,ke tipare sllavi ,arumuni e më së paku shqiptari jo veç nga konstitucioni kombtar por edhe ai fizik.Shife vetën tënde në pasqyrë,por edhe rrethin tënd që përngjan në halabak dhe ri kujtoju se malësorët që ti i quan malok janë rracë me të cilën edhe evropian kanë bërë shënimet fotografi për të ruajtur këtë rracë fisnike.Ke par kund foto historike nga Dibra apo popullsia e saj jo pra as që.ke për të.parë.Nuk do doja të to Troja këto të vërteta por meqenëse pa fije turpi përbuz rracën më të mirë shqiptare e meriton të ta them në fytyrë sado që veç fytyrë nuk ke.

   1. M
    Malo

    Raif se kane per turp gjithsesi me mire ske si ka thua atije Kokerr ARI…

    1. ?
     ???

     avash ju loqet e races ariane, Dibrani e ka fjalen per Sali Malokun qe shiti e vodhi gjithshka qe u ndertua ne ate perjudhe sikur te ishte malli i Shiqeres te Karaxhixhit. Kishit ndonje kundershtim or bole?

   2. S
    Ss

    Big brother E ke leshuar pa duar

   3. g
    graziano

    Kohe te veshtira njerez puntore te forte te qeshur dhe te dashur. Kohe me salltanete njerez injorant pa moral(politikan hajdute vrases),te vrerosur te xhindosur te pa respektushem qe kan dhe ushqejne urrejtje patetike.

    1. x
     xhoxhi

     Shumë qeshin me këto pamje si Lubonja apo Ngjela dhe shokët e tyre por kështu u bë Shqipëria .Sot demokracia i vuri dinamitin çdë gjëje.Gjithë mileti rrugëve dhe kafeneve argalisen...

     1. K
      Kastro

      Kot qe punuan, I shiti I biri I sheqeres dhe po i vjedh kush mundet. Shqiptaret jetojne ne sistem komunist te hapur pra me keq se ishin se tani paguajne e nuk kane asgje. I genjejne me lodra si makina e mallra konsumi e humben te ardhmen. Shteti prape eshte pronari I biri I Kristaqit dhe Spiuni Meta. Thjesht nderuan vendin e Vilave

      1. 4
       45 VJET SHQIPERI SOCIALIST-TALLONISTE

       Shqiperia Socialiste e Triske-Tallonit, e partise Enverit (sot parti e Ramazonit) * Fukarallek atehere me Enverin ne ball, Fukarallek dhe sot me Ramen budall * Per ate kohe Tallonash gjithkujt i vjen ndot, per ate kohe te qelbur ka mall vec ndoj Idiot./

       1. K
        Komunisti

        Ja pra edhe ai sistem kishte Vuajtje,ti psh je prodhim i perdhunimit te sat eme nga Rakia dhe Koqet era Gjize …..ne i themi je i Biri i Kurves ,dobiçi apo bastardhi…..Mami yt me ate Sistem te Nxorri ty .ti cfare do nxjerresh se Qenkeni Fis Kurvash….

        1. s
         sali vampiri frymezus i te keqes

         mos e shaj kete me lart ky lloj do prodhoj drogaxhinj,njerez qe vjedhin e vrasin njeri tjetrin,ky eshte nga ata qe le prinderit mes rruges,i mer shtepine,i vret si klysha qeni. Atehere vuanim por mendonim te benim dicka te mire,te vinim nje tulle per Shqiperin,kurse sot i madh e i vogel jane sulur vetem te shkatrrojne e te vjedhin e vrasin.

         1. X
          X sali vampiri frymezus i te keqes

          Atehere vuanim por mendonim te benim dicka te mire,te vinim nje tulle per Shqiperin, ndersa sot i madh e i vogel jane sulur duke i rrembyer themelet Shqiperise. Une kam nje proprozim, duke pare realitetin sociopolitik te ketyre 30 vjeteve, nuk do ishte me mire qe t'i nderrohej emri nenes Shqiperi ne Republika "Toke e Zanun"!

        2. B
         Briti

         Ajo kohe qe flori Pa drove, Pa prostitution, Pa Kalashnikov ne duar te popullit, sepse i kishim por jo per te vrare njeri tjetrin si sot qe vriten njerzit rrugeve, si Nuk ju vjen turp ne krenohemi me lodhjen punen dhe sacrificen por ama ishim te sigurte per jeten , femijet Nuk na drogoheshin ishin te sigurte po sot te gjithe e dua m demokracine por kjo Nuk eshte demokraci.Ne kishim shtet ishim ne varferi por keto I’m ne qetesi.eshte e vertete qe merr I’m mish me Rollins por sot ushqehemi me kimikate, ndaj mendoni me kthjellet sa rehat ishim dhe sa keq jemi sot.

         1. 4
          45 VJET SHQIPERI SOCIALIST-TALLONISTE

          Ju, KOMUNISTET , ju ka shkordhyer Enveri me Mam e me Bab ne bythe e ne goje duke ju pushkatuar, internuar me librat e tij me vehte e duke mos u lene as varre. Ku i keni kockat e Beqo Bytho Ballukut, Petrit Dudumit, Hito Cakes, Gjin Markut, Dali Ndreut, Kadri Asbiut e Poliagjentit 27 vjet kryeminister Mehmet Shehut? Ke komandant brigade te mbetur gjalle nga lufta nuk degjeneroi ne Armik Enveri? Ne gropa haleje ua verviti Enveri ato, kumandaret te gjithe e ju akoma e mbani ne mendje se ua ka mbajtur ne bythe sa ishte gjalle. Antikomunistet Enveri i persekutoi, kurse ju KOMUNISTET si soji yt or ti Komunist-kurva ores 13:45 ju persekutoi, degjeneroi, pushkatoi e ju vuri ne balle edhe damken "Armiku Popullit pas vdekjes. Mbani lotet tani per Enver.

          1. k
           kini meshire

           Po qenke arratisur nga spitali Elbasanit mor bir?

           1. E
            Elbasanasi

            sa per te shuar ty meshiren e ores 18:10 - Atje ne spitalin e Elbasanit ka nga ata qe nderojne me grusht e therrasin - Rrofte shoku Enver - edhe sot e kesaj dite.

        3. E
         Emigrant

         Respekt pa fund per rinin e asaj kohe Edhe un kam punuar ne dy aksione

         1. G
          Goni

          Respekt dhe nderim per ty dhe te gjithe ata qe kane punuar me ty.

          1. E
           Emigrant

           Faleminderit goni por shoh ate hekurudhen shkoder hani hotit heronjt e demokracis shkodrane ja vodhen shinat dhe te gjith trashene ja moren inertet dhe e cuan ne shpia Gjithashtu dhe taracat e Ksamilit i pren te gjitha agrumet

         2. A
          Andi dhe Mehdi Bushati

          Ne foton e pare ishte moma ime kur ishte goc

          1. T
           Trapajane hesapi

           Bej nje referendum popullor.Edhe se shumica e atyre brezave qe Edhe pse "me tollon",bene Shqiperine drite ne cdo gje,nuk jetojne me,ATA do te fitojne mbi 60%.Ju te brezit te krimit,droges e prostitucioni me bollekun e fituar ne keto vite do te mbeteni ne llumin tuaj.

           1. E
            Ernesta

            Ajo kohe ashtu dukej kudo...dhe ne vendet fqinje pamvaresisht se nga fundi degradoi.. por ato vite nuk kane per te ardhur me ,ku simboli I jetes ishte njeriu dhe jeta e tij kishte vlere ! Doje sport, doje argetim,doje dashurine per njerzit, nenen, babain ,motren..sot po tregojme qe kemi merituar kerbacin. Po vret babai djalin per gardhin, vajza nenen per tapine.. etj. Etj... Iken si zog dhe harohesh per 2 dite...

            1. Kush shkoi ne aksion asnje vajze nuk ngeli pa u qire.

             1. E
              Eh c'na gjeti

              Me te provume , apo me te thanme e ke ? Patjeter qe ta ka thon mama...Shpresoj ta kesh njoft baben...

              1. T
               Tefta

               Me Shqiptar Qiheshin ,as neper semafor as me droge.nuk paske Turp fare,kujton se ofendon Por shan veten tende,kujton se seksi eshte ofendim.o injorant nga Gopi i sat eme ke dal edhe ti sesi u ngjite pyet tet em.Je plesht ti te shash grate e atyre koheve nisnin nga Treni e Maune e deri Tek traktori nuk shisnin breket Tek BB si Sot…ik ore bythqire

              2. R
               RAIFI

               Tani në bulevardet e Europës zyrtarisht janë të evidentuara 100mij kurva shqiptare !

               1. L
                Labi

                O Raif ajo eshte normale,andej nga shpellat e Salihit qin wdhe gruan e vllait.Shikoji maloket gjithe njesoj si kinez.

               2. L
                Labi

                Ke te drejte,te pakten qiheshin me Shqiptare,po Argiten a e di kush e qiu ne Kosove,sigurisht para Lulit,pyet se te tregojne Kosovaret, Stanisha na Nishi.

                1. K
                 Kristaq Muti

                 Po ty kush te qivi sateme? Sigurisht une re biro.

                 1. L
                  Labi

                  Fute gishtin mbrapa kur komenton,ndoshta gjen ate qe kerkon.

               3. L
                Labi

                Ne sot po shohim photo te atyre viteve se si shkonin te ndertonin Shqiperine,mbas disa vitesh femijet tane do shikojne photo se si shkonin maloket te vrisnin jugun me urdher te Sali qenit,erdhi Greku e shkoni vrisni Shqiptar,mbas disa vitesh do shikojme se si mbusheshin kamionet me urdher te Salihit e Shaban Memise e shkonin mbushnit tokat e bukes me shpi pa leje,e sot po kta blejne miell te prishur ne Serbi,nuk besoj se eshte bere pa dashje e pa qellim,fermat me te mira qe mbanin Shqiperine me ushqim jan kthyer ne komlekse banimi ku kan hyre pashallaret blu,u mbushen kamionet me urdher te Saliut per te zbrazur fshatrat e per te zaptuar Tiranen,plot e ke bregun e lanes ku vjen era mut,eh sa do shikojn e femijet tane ne te ardhmen e do na mallokojne,detyra jone eshte ti tregojme se nuk i beri populli po nje njeri i vetem,Sali Berisha.

                1. k
                 km

                 Mami YT po',e qiva une.Te tjerat ,te siguroj qe ishin te virgjera derisa u martuan.Pyll pa derra nuk Ka,keshtuqe Edhe shoqeri pa vajza si mami YT nuk Ka.Une nuk e gjeta te virgjer,kushedi sa e kishin punuar ate are me parmende.

                 1. L
                  Labi

                  Mami im ka koge ka ikur nga kjo bote,fatmiresisht i shpetoj ye qires tende,po shiko vajzen e gruan se kan filluar te dalin emrat e atyre qe j kan shkerdhyer,ket here po e le me kaq,po vazhdove te tregoj dhe me shume,si fillim te ttegoj me ka fol shume Luli.

                 2. E
                  Emigranti U S A

                  Ne ate kohe fliste partia e te gjithe coheshin ne kembe e shkonin neper aksione punonin me mish e me shpirt . Po kishte shume qe ishin gati te jepnin jeten per partine , po sot kush eshte gati te vritet per Saliun apo per MonaLiken askush . Eh ajo kohe e shikoje shokun si vella , sot vllaun si armikun tend me te madh , politika nuk bente politike percarese si therret Saliu nga mengjezi deri ne darke po si e si te duam njeri tjetrin , nuk kishte bigbradher po emisione edukative . Sot i mbledh Mona te rinjte ne jale po vetem ata qe mendojne si ajo dhe ju ben kurse nuk e di se c’fare po ma ha mendja ju tregon pozicionet me te mira , vete specialiste per para Ruse e bredh ne tere boten 130 udhetime jashte .

                  1. S
                   Shqiptari

                   Puna dhe vetem puna(pse jo edhe aksionet) ishin menyra e vetme per te zene kohen e humbur. Per 35 vjet(1945-1980),u arriten suksese qe sot as imagjinohen. Uzina e fabrika pa fund. Shkolla e spitale. Bujqesi qe as Evropi se kishte,pra krejt kjo ne nje kohe rekord 35 vite.

                   1. Roberto

                    Parrulla ishte :-"Ti qepemi maleve dhe kodrave e ti bejme ato pjellore si edhe fushat" dhe mire e kishte Enver ziu. Rinia ne ate kohe shkonte neper aksione dhe me punen e saj jepte nje kontribut te cmuar ne ndertimin e veprave te kohes qofte ne hekurudhe apo hapjen e taracave ne Lukove per mbjelljen e agrumeve etj etj. Mos shkoni me larg se Tirana kur ne kodrat rreth saj u prene vreshtat dhe aty u vendosen barbaret e frymezuar nga Berisha. Sot rinia dergjet neper rrugve dhe askush nuk e can koken per ta. Brezi i ri po edukohet me parcela hashashi dhe lloj lloj hordheqesh me shkolle gjysmake pa mesim te rregullt dhe pa kalitje fiziko-ushtarake si dikur. C'te thuash me shume se kaq???

                    1. E
                     Emigranti

                     Vetem ne shqiperi qeshin e zgerdhihen me pune vullnetare. Kjo tregon injorancen dhe cinizmin idiotesk ne shoqerine shqiptare. Ne Amerike po nuk bere pune vullentare nuk te fusin ne universitet apo edhe per te filluar nje pune zyrtare. Goca e djem te rinj 16 a 17 vjecare qe bejne pune vullnetare ne azile pleqsh, duke pastruar rruget dhe kanalet, ndihmojne te pastrehet apo te droguarit. Edhe ne ndertim i sheh apo ne arsim vullentare qe te marrin eksperience dhe te permisojne CV. Te tjere shkojne ne Afrike apo Azi me parate e rruges qe i mbledhin vete. Ti shohesh mahnitesh, te rinj qe jane te shkelqyher me mesime e vijne nga familje te mesme apo te pasura por prape prinderit i nxisin te bejne pune vullentare.

                     1. S
                      Shaqo

                      Si te duken foto te rralla o Mero kur vullnetaret aksioniste kane qene me mijra dhe po me mijra jane dhe fotot e tyre. Po na ben te mendojme sikur aksionet jane bere ketu e 300 vjet me pare. Na merrove fare o Mero (jo ti po ata bicim gazetaret e tu)

                      1. V
                       Varret Katolike Shkoder

                       Brezi me i mire per kombin dhe Vendin..une per vete para se te punoja Me dergoi Muho Asllani ne Kodrat e Oblikes pas Taraboshit aty nga viti 85 per tre muaj vetem Lopate dhe Bel per Ullinjte ,kishte 5 Autobuze nga Shkodra cdo mengjezit,e mbasdite na sillnin ..pas 3 muajsh bera Shkollen per xhenerik e Fillova ne Park deri ne 18 vjec kisha Marre nje eksperience Jete,ne 88 ne Sazan ne Marine e ne 91 ne itali .. a me gjeti gje jo fare ,biles ja kam per faleminderit Atij Shteti qe me dha edukate,mesim,profesion e kur mbrita ne itali flisja edhe italisht e fillova pune si Mekanik direkt…as Droge as Shtepi Bari as vjedhje..jo cdo gje ishte e keqe ne Komunizem….programet per Rinine dhe Emacipimi kolektiv aplikohen edhe nga Apple per kompanine e saj….vitet me te mira per Rinine qe levizte nje Mal me djem e vajza shume te forte fizikisht,,,as BB as hashish Po Endrra dhe ben dicka te mire per Vendin e Shoqerine Shqiptare..respekt per cdo njeri qe i dha dicka Shqiperise se shkrete se vetem e vjedhin keto 32 vite.

                       1. A
                        Anonim

                        Respekte zoteri!

                       2. H
                        Hasan Spahiu.

                        Aksioni ishte pjese è sistemi arsimor. Edukim nepermjet punes, pergatit je professionale e fizik e per jeten. Mesova torrnon qe 14 vjec, mesova deshiren per te punuar, per te fituar nje profession. Benim gare kush dilte me I mire profesionalisht, jo Duke thithur kanabis e kokaines, cila vajze mblidhte me shume hunj djemsh.

                        1. D
                         Dardani i Ri

                         Lavdi rinisë heroike që e ndërtoi Shqipërinë, nga zero në vepra gjigande idustriale, rrugë, hekurudha terraca! Poshtë neofashizmi me në krye kryekriminelin e kombit tonë, Sali Shpellar Berisha, i cili, e rrënoi kombin tonë.

                         1. j
                          joel shkodra

                          Dakord me shumicen e komenteve per ate kohe kur ishim te rinj e qe nuk kthehet me (rinia). Por qysh ne titull duhej ta kishit vene fjalen "vullnetare" ne thonjeza. Besoj se e kuptoni.

                          1. C
                           Canon

                           Vetem vullnetare qe nuk ka qene. Ta provoje njehere te thoje "jo, nuk shkoj" e ta shihje ku te dergonte partia.

                           Lini një Përgjigje