Ngjarja tronditëse në vilën e Enverit: Pasi i uroj mirëseardhjen Manushit dhe të birit, i tha Sulos të vinte ca këngë labe, por pas pak, u dëgjua: Fol i pandehuri Bashkim, ç’plane kishit ju me Agimin…

29 Mars 2023, 11:29Dossier TEMA

Ngjarja tronditëse në vilën e Enverit: Pasi i uroj

Historia e panjohur e Enver Hoxhës që, pasi thirri për drekë Manush Myftiun me të birin Agimin, më pas iu vuri të dëgjonin në magnetofon, deponimet e Bashkim Shehut në hetuesi, nga ku Manushi kaloi një infarkt, kurse i biri, Agimi, një depresion të thellë, që i mori jetën”!

Nga Shpendi Topallaj 

Pikërisht atëherë kur të gjithë mendonim se tërbimi i udhëheqësit të madh ishte fashitur disi pas gjithë atyre plenumeve që tmerruan edhe foshnjat në bark të nënës, dhe ai qe ngopur me gjakun e shokëve, ndodhi ajo gjëma që tronditi mbarë vendin; Kryeministri më jetëgjatë vrau veten. Ishte fundviti i 1981- it. Pyetjes me zë të ulët të tim vëllai, Spartakut, se u vra, a e vranë, Ismail Kadareja, me atë mençurinë dhe nuhatjen e tij, ju përgjigj shkurt: “E vetëvranë”. Dhe pastaj kishte shtuar se tani e tutje do të shihni se ç`do të ndodhë. Ishin miq dhe flisnin pa teklif.

Dhe nisën reprezaljet: kush ishte nga krahina e tij, kush kishte shfaqur simpati për të, kush e kishte pritur me ndonjë drekë a darkë, kë kishte ngritur në detyrë, kujt i kishte dale për zot, kur kishte gabuar në vijë, kë kishte çuar me studime jashtë shtetit, kujt i kishte uruar ditëlindjen me ndonjë kartolinë, kë lëvdonte në veprat që kishte nisur të botonte, kujt i kishte shkarë goja dhe kishte thënë në ndonjë mbledhje se; ai kishte qenë trim gjatë luftës apo, kush nga drejtuesit e Brigadës që ai kishte komanduar, ishte graduar gjeneral, tani e tutje të gjente vrimë ku të futej.

Dhe jo vetëm njerëzit e zakonshëm nuk pipëtinin, por as ata atje lart, fare pranë Udhëheqësit, që deri tani kishin shpëtuar paq, nuk merrnin guximin t`i dilnin përpara. Ata e njihnin mirë inatin e tij. Madje, më së shumti, qenë bërë bashkëpunëtorë të tij në ato krime. Ishte temë interesante kjo e Kryeministrit tradhtar, ndaj sa herë do takohej Spartaku me Ismailin, biseda do vente patjetër atje. Një ditë, ndërsa po shkonin te hotel “Arbëria” për të pirë kafenë e mbas ditës, Spartaku i tha se; emisionit me katër pjesë në Radio-Televizionin tonë, pas botimit të pamfletit “Titistët”, nga Enver Hoxha, Radio-Televizioni Jugosllav, i qe përgjigjur edhe ai me një emision të ngjashëm, po me katër pjesë, ku mes shumë të ftuarve që e kishin njohur mirë dhe nga afër këtë tonin, kryesori ishte Svetozar Vukmanoviç Tempo, i cili bëri publike letrën autentike që Enveri i kishte dërguar marshall Titos, ku i kërkonte bashkimin e Shqipërisë me Jugosllavinë.

Dhe pasi kishte përmendur listën e gjatë të “agjentëve”, u ndal te Mehmet Shehu, si i pari në radhët e agjentëve dhe tek Enveri, si i fundit në listën e vigjilentëve! Kadareja, kishte vënë buzën në gaz dhe vetëm kishte shtuar: “Bukur”! Pastaj, pasi kishin zënë vend në një tavolinë, Ismaili e kishte hapur sërish bisedën, duke i treguar se ç`kishte dëgjuar ai nga Agimi. Ja, këtë histori do t`ua tregoj unë tani, në vijim të këtij shkrimi.

Ai që pas asaj hataje që kishte ngjarë, ishte frikësuar më shumë ishte zëvendësi i Kryeministrit, Manush Myftiu, mjaft i ditur dhe dikur ministër i Arsimit dhe Kulturës. Dhe kishte arsye të trembej: vinte nga një familje e pasur vlonjate dhe pavarësisht se e kishte shkrirë pasurinë për luftën antifashiste, dhe kishte luftuar burrërisht, përsëri shihej me një farë dyshimi, për shkak të origjinës. Kjo ishte Parti e proletarëve dhe ai e dinte sesi përfundonin ata që vinin nga radhët e borgjezisë.

Mirë kjo, por ai fare lehtë mund të akuzohej si sylesh, pasi kishte qenë aq afër Kryeministrit dhe nuk kishte zbuluar asgjë. Kjo ishte e pa falshme. Vërtetë, kur dënohej proletari Tuk Jakova, ai kishte raportuar Bedri Spahiun, te Komandanti, se paskej pasur dijeni për gabimet e Tukut dhe nuk kishte folur, pra kishte treguar shenja të qarta besnikërie, por kjo tani ishte harruar. Për bela, ai drejtonte edhe Komisionin Shtetëror të Dëbim Internimeve, dhe kushedi se ç`i pillte mendja atij të Madhit, siç ja bëri ministrit të Brendshëm (Kadri Hazbiut) që, vetë e kishte urdhëruar për gjithë krimet e bëmat e tij dhe tani ja faturonte atij.

Bashkë me ca të tjerë, ishin “shpërblyer” me nga një plumb kokës. E mbi të gjitha, me damkën e armikut dhe internimin a burgosjen e fëmijëve, të cilët thuajse të gjithë sa ishin të martuar, u ndanë e u divorcuan nga burrat a gratë e tyre. Ishte e papërballueshme të hyje në gojën e tij. Mund të bëje sa të doje autokritika, po ku donte t`ia dinte ai.

Të vinte përpara me urdhrin “dashamirës”: “Thellohu, thellohu! Hapju Partisë! Se ajo nuk do të të presë kokën”. E ja tani, vente në zyrë Zëvendëskryeministri dhe anëtari i vjetër i Byrosë Politike, por kot që shkonte. As që i bëhej të punonte. Nëpër rrethe nuk shkonte, se kush dreqin e di; kujtohej ndonjëri dhe çonte ndonjë letër që hajde e sqaroje pastaj.

Hidhte ashtu vjedhurazi atë syrin e saktë (se tjetri ishte plagosur në luftë), andej nga dritarja dhe shihte nga zyra e Komandantit mat`anë bulevardit. “Mirë na e bëre, thosh, gjersa ne gomarët e Nartës, të besuam ty”. Por vetëm kaq. Me askënd nuk fliste. As me gruan e fëmijët e tij. Dhe sidomos me Agimin. Se e dinte mirë, që ai kishte shumë rezerva dhe i llapte shumë goja.

Le që kishte miqësi dhe me atë shkrimtarin revizionist, Kadarenë. Ku e donte komunizmin ai. Pse se dimë ne? Po ç`ti bënim, gjersa t`i mbushej mendja atij të madhit. Pastaj përmendej: lëre Kadarenë ti e shih hallin tënd tani. Pisk e ke punën o i gjorë. Priste të mbaronte orari zyrtar e të shkonte në shtëpi, ku ndihej më i sigurt, por ora nuk ecte hiç.

Edhe me frymë sikur nuk mbushej mirë ato kohë. Afrohej përsëri e përsëri, te perdja dhe nuk e ndante shikimin nga ajo zyra e katit të tretë, përballë. Si s`i ra pika rrufjanit se po na merr në qafë. Tani… edhe jo se kemi qenë aq burra të mirë, por atij nuk ja kemi pasur me hile. Matufi. Nuk pyeti për kunatin që thoshte vetë se; m`i mbushte xhepat me para, e po i bije mendja për ne të tjerët.

A nuk e pranon vetë se jam nxënës i Stalinit? Çfarë nxënësi more; ky, me ato intrigat e tij do të ishte mësuesi i Stalinit. Syri i mbeste sa tek ora, sa te dritarja. Por kujtohej se andej përkarshi shihte kot, pasi Komandanti thuajse nuk vente fare në zyrë. Më shumë i sëmurë shejtani. Por s`po ngordhte. Atje, tek ajo vila i sheh ato ëndrrat me kundërshtarë.

Nuk thosh kot Ciceroni “Le të më urrejnë, por të ma kenë frikën”. Po ç`ne Ciceroni? Ta thosh Çezari, a Pompeu po. Fundja Neronit do t`i shkonte. Le që njësoj është tundimi nga pushteti. Kush e ka thënë: “O pushtet me vështrim prej Meduze”. Cvajgu më duket, kur flet për Fushenë. Përfytyronte gruan e Komandantit me flokët gjarpërinj të bijës së vdekshme të Gorgiut. Mos është ajo e pashpirta që e nxit drejt tragjedive shekspiriane?

Ledi Makbethi? Ajo që kërkonte lavdinë e Mbretëreshës dhe e shtynte të shoqin drejt krimit monstruoz. Dhe pastaj kush dhunon, do dhunohet. Se fundja a nuk shkruhej m`u në ballinë të teatrit “Globus”, ku Shekspiri qe bashkëpronar “E gjithë bota është teatër”? Po këta mbretërit marksistë, vazhdojnë të na dhunojnë pa u hyrë gjemb në këmbë. S`më takon të flas. Të tjerët më quajnë njësoj si ata. U futëm në një valle makabre, e kuptoj, por është vonë.

Tani edhe të pendohemi, s`na beson kush. Por të paktën të mos e pësojmë nga njëri – tjetri. Se kjo është më e rëndë dhe më e turpshme. Kur ja pa pritur, ra zilja e telefonit. E ngriti receptorin dhe me një zë autoritar foli: “Urdhëro! Kush flet”? U pre kur dëgjoi: “Sulua, jam shoku Manush”. I iku çerja. U përcoll dhe rregulloi zërin: “Si është Komandanti”?

Tjetri u përgjigj me një ton të papërcaktuar: “Komandanti mirë është, por i mërzitur pak nga që nuk po i vini ta shihni”. Manushi u gjallërua: “Po ju e dini… Nuk kemi dashur ta shqetësojmë se ka qenë mjaft i ngarkuar këto kohë. Prandaj dhe e kemi lënë të qetë”. “Jo, i qetë nuk është fare ai, tani që ka më shumë nevojë për praninë tuaj. Se ju, as andej nga shtëpia e Pritjes nuk jeni dukur”. “E vërtetë, por do vimë se s`bën pasditeve”.

“Jo, pasditeve ejani ju, por ai nesër u ka ftuar për drekë”. U lumturua Manushi: “Pa tjetër shoku Sulo. Me kënaqësi. Në ç`orë”? “Po ja, në orën dy”. “Faleminderit, shoku Sulo! E falënderoni nga zemra Komandantin nga ana ime”. “Mos ki fare merak. Po, se desh harrova; më ka porositur që t`u them të merrni me vete dhe Agimin, djalin tuaj. Se ti e di që, Komandanti e do shumë atë”. Po kjo ç`ne? Po, s`pati kohë ta gjente arsyen e kësaj dashurie. “Do jemi aty, para dyshit”. “U pres te dera. Oficerin e shërbimit do ta porosis që sonte. Mirupafshim dhe mos harro Agimin”! Kur, me një ndjenjë ngazëllimi të përmbajtur, ja tha këtë të birit, Agimit, ai bëri një “Psss” dhe shtrembëroi buzët. Gjumë, thuajse nuk bëri fare atë natë. Ku nuk i fluturonte mendja. Sidoqoftë, donte të besonte se Komandanti e donte ende.

Kot kishte dyshuar për të. Se ai s`ishte si të tjerët. Pak kishin mbetur nga koha e Luftës. Dhe ai s`mund t`i hidhte poshtë të gjithë, se ç`kuptim do të kishte. Në mëngjes, para se të nisej për në Kryeministri, e porositi të birin që të kthehej shpejt nga puna dhe të ishte gati aty nga ora një. Ai, si nëpër dhëmbë, vetëm tha: “Mirë, mirë” dhe u largua. Vetë ai, veshi atë kostumin gri që i shkonte shumë dhe e vishte rrallë, vetëm për festën e 1 Majit dhe pasi mori çantën, u drejtua nga makina që e priste poshtë shkallëve. Kur hyri në korridorin e asaj godinës që shkëlqente nga mermeri dhe pastërtia, të gjithë që e panë, vunë re si ishte në qejf. Ua ktheu përshëndetjen atyre që ndeshte dhe ashtu gati buzagaz u fut në zyrë.

“I rashë në qafë kot, tha me vete, me atë Shekspirin. Por fundja, a nuk e vunë në dyshim, aty nga fundi i shekullit të XIX – të edhe vetë Shekspirin? Jo i ka shkruar dramat ky, jo ai. Jo Frensis Bekoni, jo Kristofer Marlo. Madje, u diskutua se veprat e tij i kishte shkruar vetë Elizabeta, Mbretëresha. Se dhe këtij, Mbretëresha Nexhmije ja rregullon atje në Institutin ku është drejtoreshë”.

Mbasi u mor me ca probleme rutinë dhe firmosi ca shkresurina, la nja dy porosi dhe u nis para kohe për shtëpi. Agimi e priste i veshur me kostumin e porsa hekurosur dhe këpucët e porsa lyera që i shkëlqenin. U nisën në këmbë, meqenëse shtëpinë nuk e kishin larg nga vila e Komandantit. Dhjetë minuta para u paraqitën te dera kryesore dhe oficeri i shërbimit i shoqëroi për më tej, ku i priste Sulua. Ky u tregua i përzemërt me të dy dhe u priu për në katin e dytë. Hynë në sallonin e pritjes dhe u rehatuan në kolltuqet e rënda.

S`vonoi shumë dhe te dera, u shfaq Nexhmija e veshur me një kostum që i rrinte ngjitur pas trupit dhe pas saj Komandanti që dukej sikur i tërhiqte këmbët e pantallonave zvarrë. Shtrënguan duart, u përqafuan dhe pasi pyetën për shëndetin, Enveri foli i pari: “Po ku ke humbur mor Manush? Partia po kalon situata të vështira, por së bashku, gjithmonë në unitet të plotë, do të fitojmë edhe kësaj radhe. Armikut Mehmet Shehu, populli dhe Partia ia tregoi vendin. Domethënë, në historinë tonë, ai do mbetet tradhtari më i madh dhe bashkë me të do të shporren njëherë e përgjithmonë ata që i shkuan pas, duke i mbajtur ison. Se elementët puçistë veprojnë fshehurazi, por ne mbetemi përherë syhapët.” Manushi dëgjonte dhe herë pas here tundte kokën në shenjë miratimi.

I biri priste me padurim sa të mbaronte kjo skenë e cila vërtetë nuk vonoi shumë, pasi u duk një grua me përparëse të bardhë te dera dhe njoftoi me zë të ulët, se dreka është gati. Tavolina ishte shtruar bukur dhe dreka filloi duke ngritur disa dolli, ku e para qe për shokun Enver, por vetë ky ndërhyri: “Partinë ta kemi të fortë. Ajo të rrojë për të mirën e Shqipërisë shoku Manush”. Më tej Komandanti, në dukje babaxhan, iu drejtua Sulos: “Sulo! Na vër ndonjë muzikë nga ato të Xhevdet Avdallit se, na ka marrë malli. Edhe Manushit këto këngë i pëlqejnë shumë. Pastaj atë ‘Te rrapi në Mashkullorë”.

Biseda nën tingujt e muzikës dhe efektin e verës, sikur po gjallërohej, duke u hedhur degë më degë, por gjithsesi vërtitej te bujqësia, shirat që s`po binin, tufëzimi, industria, mungesa e lëndëve të para të importit, tradhtia e kinezëve, që po bëheshin si Bashkimit Sovjetik e Shtetet e Bashkuara të Amerikës, fortifikimet, vizita e Shtrausit që na e kish me hile, lëvizja komuniste ndërkombëtare, partitë e reja marksiste – leniniste etj.

Disi i lodhur, Komandanti, pak i kërrusur, u ngrit duke thënë se, do lante duart, si zakon i vjetër pas buke. Pas e ndoqi dhe e shoqja që e zuri nga krahu. Si mbetën vetëm me Sulon, muzika u ndërpre dhe mbas disa sekondave dëgjohet një zë i akullt me timbër metalik: “Po japim të plotë, deponimet në hetuesi para prokurorit, të armikut, Bashkim Mehmet Shehu”.

Për një çast, babë e bir, ndjenë një gjendje ankthi dhe me bisht të syrit, panë nga njëri – tjetri, si për të thënë: “Po kjo ç`qe”? Më tej nga magnetofoni u dëgjua:

-“Kur dhe nga kush jeni përfshirë ju i pandehur, në grupin e strukturuar armiqësor”?

– “Në këtë grup, unë nuk mund të jap ndonjë datë të saktë, pasi futja ime në të ka ardhur shkallë – shkallë, ashtu si pa kuptuar”.

– “Po si ta kuptojmë ne atë shkallë – shkallë”?

– “Po ja, si ta them…! Në familjen tonë, ashtu flitej mes nesh, herë si me nënkuptime e, më vonë duke u rritur, bisedat u bënë më serioze”.

– “Kur u bënë, ashtu sikurse na thua ti, pra më serioze, cili qe roli yt në këtë organizatë? Le që më përpara, duam të dimë pjesëtarët e saj”.

– “Ju tani i dini ata. Nuk kam ç`të shtoj nga ato që përmendi nëna ime”.

– “Mirë, por ti mund të dish diçka më shumë. Fjala vjen, cilat ishin raportet tuaja me Ismail Kadarenë”?

– “Asgjë. Raporte letrare. Unë isha shkrimtar dhe e kisha për nder të shoqërohesha me një njeri të shquar si ai që ishte bërë i famshëm”!

– “Nejse, se kjo është tjetër gjë. Po a mund të na thuash se; cili ishte qëllimi përfundimtar i organizatës tuaj armiqësore dhe cili qe roli yt në të”?

– “Qëllimi doli besoj; të asgjësohej udhëheqësi, shoku Enver…”! – “Pusho, more armik. M`i thonke paturpësisht dhe shoku Enver, pale. Ju doni plumbin në gojë, po ç`t`u bësh ligjeve të diktaturës që. janë kaq njerëzore dhe demokratike”!

– “Po pse janë të tilla, jemi ne këtu zoti Prokuror.” “- Lëri ironitë ti djalë. Mos na trego ti pse jeni këtu. Ja, jeni këtu se keni kërkuar përmbysjen e pushtetit popullor. Tani përgjigju pyetjes që të bëra”.

– “Po atë, por më parë, çfarë synonit të arrinit”?

– “Atë e thatë ju vetë; vrasjen e Komandantit dhe pastaj marrjen e pushtetit nga im atë, në bashkëpunim me forcat imperialiste dhe revizioniste”.

– “Kështu de! Po ty ç`detyra të ishin ngarkuar”?

– “Unë nuk kisha shumë detyra. Vetëm të merresha me problemet e kulturës e propagandës, d.m.th. të lidhesha dhe të bisedoja me njerëz të lëkundur dhe me influencë, mundësisht për t`i tërhequr në organizatë”.

– “Këtu qëndro! Kush qenë këta elementë të lëkundur? Nga vinin ata? Nga klasat e përmbysura apo nga radhët tona”?

– “Po ja, si të them. Nga klasat e përmbysura, nuk e di… se ata vështirë të më besonin mua. Por kisha disa nga shokët e mi”.

– “Si për shembull? Se ti në hetuesi i ke pranuar”.

– “Si për shembull …, se në hetuesi do i kishit pranuar edhe ju: Agim Myftiu…”!

– “Fol qartë, se kështu janë gjërat në gjyqin e popullit. I kujt ishte ky Agimi”?

– “Agim Manush Myftiu, Spartak Kiço Ngjela dhe Vera Sadik Bekteshi”.

– “E çfarë bisedoje ti me këta”?!

– “Çfarë bisedoja?! Jo izolimi, jo mungesa e lirisë, burgjet politike. Dënimet për të futur frikën në popull. Kush e ka radhën tani. Pastaj muzika, filmat, rinia e atjeshme, kufizimet tona e kështu de”.

– “A konsideroheshin këta nga ana juaj si; pjesëtarë të këtij grupi armiqësor”?

– “Ende jo, por drejt asaj rruge po futeshin”.

– “Cilës rrugë? Asaj të asgjësimit të Partisë dhe Komandantit tonë”?!

Më tej s`u dëgjua asgjë, pasi ndërhyri Sulua dhe duke shtypur një buton, e mbylli magnetofonin. Pllakosi heshtja. Manushi kapsalliste syrin e plagosur, kurse i biri u mbyt në djersë të ftohta. Askush nuk fliste. Vetëm Sulua ndihej i sigurt. Duke u kthyer nga Manushi, që e kishte humbur krejtësisht toruan, i tha: “- Çfarë po prisni akoma, shoku Manush”?

Manushi, u përmend: “Po ja, të vijë Komandanti”!

– Po “Komandanti ka një gjysmë ore që po fle”.

Manushit sikur i ra pika. Ia bëri me shenjë të birit dhe nuk pa derën nga doli. I përcolli Sulua deri në fund të shkallëve, sikur të mos kishte ndodhur asgjë. Nuk e kthyen kokën pas, nga frika se mos ai dhe Nexhmija, i kundronin nga ballkoni të kënaqur.

Kështu ishte kjo botë që; me të drejtë Shekspiri, e quante një teatër të madh. Por që Kadareja, pasi e kishte dëgjuar këtë histori e çonte më tej, deri tek Eskili i Eleuzinës, plot njëzetepesë shekuj më parë, gjersa kishte përsëritur fjalët që Prometeu i kishte thënë Hermesit:

“Ta them haptazi: të gjithë ju Hyjni / Të qiellit, ju urrej”! Që nga ajo ditë Agimi, pothuaj nuk dilte më nga shtëpia. U hap fjala se ai kishte kaluar një ezauriment nervor. Kaq kishte qenë roli i tij në këtë teatër, sa absurd, aq edhe makabër. Memorie.al

83 Komente

 1. "
  "BOHOTINA"

  Miku im Shpendi! Duket pena e nje shkrimtari te talentuar. Une nuk e dija kete histori dhe e lexova me kenaqesi dhe shpejt. Nuk me pelqen forma qe ka gjetur per te goditur Manushin dhe te birin, eshte nje skuthllek... Gjithsesi, si mik i vjeter, dua te te them se kete rol leja Kaloshit. Ty dua te te lexoj ato perlat qe ke botuar ne mjaft libra me tregime, novela e deri romane...

  1. L
   Latif Shejtani

   Pordhe me rigon. I ndjeri Agim ka qene dhe dhender i Adil Carcanit, qe pasoi Mehmetin si kryeminister. Agimi ka qene qe ne moshe te re depresiv dhe teresisht nen kthetrat e Molit. Enveri se ulte nivelin tek Agimi, mjaftonte nje polic i plotfuqishem zone. Shkrimi nje sajese letrare qe desheron te evidentoje Spartakun e Kicos dhe Veren e Sadikut te cilet hidhnin shurren perpjete nga catia e vilave qe u kishte dhene Enveri prinderve te tyre. Kuptohet, kur vilat i mori lumi, ....

   1. s
    shqip

    Dhe zotrote me siguri e di mire se cfare bente Enveri...

   2. L
    Liria

    "Shkrimtari" Shpend Topollaj eshte si nje peme me gjethe e lule te bukura, por pa kokrra!

    1. P
     Permbaruesi

     Moj shoqja Liri pse kaq zoodiake je treguar me kete Shpendin moj aman se nuk ta jep pershtypjen per trumcak por qukapik?

    2. K
     Kadri Hasbiu

     Pordhe me rigon nga Shpendi Topollaj qe as vete nuk e ka kuptuar se çfare ka dashur te shkruaje me kete tregim kaq te gjate te fabrikuar per te nxjere ne oah merita qe nuk i ka shkrimtari i oborrit komunist Ismail Kadare. O Shpend o trumcak beji nje pyetje vetes per keto qe shkruan qe nese Partia apo shoku Enver do ta shpallte Ismail Kadarene shkrimtar revisionist ose do kalbej ne burg ose do pushkatohej se rruge tjeter nuk kish e jo me perkedhelej kaq shume nga regjimi duke jetuar si pasha ne mes te Tiranes!? Pse nuk thua ne cilin vit ka ndodhur kjo histori e treguar kaq shpifur nga nje bir i Zeqos ne maje te thanes? Te fala beji Ismail Kadarese komunistit te devotshem dhe zevwndesit te shoqes Nezhmije Hoxha Nobelin nuk e mer kurre!

     1. T
      Tetovari

      Të lumt o zotri Hazbiu i ke dhën nji përgjigje të mir, këti çfar shkrimtari, se Kadares nuk ja fut kush më, tfl nga Zvicra, mir mbeç.

      1. D
       Damir Fazlici prej Londre

       O Kadri koqja! Ismailit i ha karrucin ti. Ismaili eshte vlere ,o kar! Ti je nje plak i ndyre ish komunist servile qe jeton ditet e fundit larg atdheut gjer sa te japesh shpirt.Cfare i dhe ti Shqiperise,mer Kar?! Ti ishe spiun dhe ke shkerdhyer plot shoke me spiunlliqet e tua. Ti akoma enderron ate kohe,o koqe i vdekur atje larg ne mergim.

      2. Z
       Zagali

       Te kame dhjer m'u ne artikull. Shkrim i merzitshem dhe jo i saket.

      3. L
       LEXUESI

       Akoma nuk ka pjelle shoqeria shqiptare ndonje me te mençur se Mol Kadareja? Jo per gjo, po laj thaj, i referohemi KURATORIT te absurdit shqiptar.

       1. L
        Luan

        O gazetar! Thuhet i uroi dhe jo i uroj

        1. W
         Wa

         Sherri i Turqve dhe i Enver Terroristi, ka për të na ndjekur gjat

         1. R
          RAIFI

          Wa Sherri i Enverit ka me iu ndjek gjatë meqenëse u nxori nga injoranca dhe u shkolloi,u siguroi banesa të gjitha familjeve shqiptare,u ngriti hidrocentrale që edhe sot i përdorni,u asfaltoi rrugët,u ngriti fabrika e kombinate që edhe sot i përdorin të huajt se ju jeni shendrruar në halabak.Envwri kishte ashpërsi dhe dhunë,por ajo ishte i vetmi mjet për të ruajt Shqipërinë nga agjentet e shumtë shqiptar i paguante Serbia dhe Greqia.Enveri bëri Ushtrinë më të fortë e të organizuat në Ballkan,u bëri punë të gjithëve .Kurr nuk do të arrij Shqipëria nivelin e industrisë që kishte kurr.Për 30 e ca vite demokraci çuditet botën me hajni e kurani,keni mbush burgjet e botës me djem shqiptar,po tallet bota kombin ton të "demokracisë Enveri la tre miljon shqiptarë sot Shqipëria ka gjysmën e tyre.Sot Serbi vie në Shqipëri dhe blen një vajzë shqiptare për 2000.euro për ta shtuar rracen serbe.Thirrni mendjes o njerzë nëse jeni shqiptarë në çka dyshoi,si dukët jeni arumun,grekë e halabak të tjerë e veç shqiptar jo.

          1. L
           Lala i Lushnjes

           RAIFI ! Mik i dashur. Të gjithë kalemxhinjtë shkrimtaruc, kazanxhinjtë gazetaruc, politikanët mashtrues dhe gjithë sojësorollopi pa din e pa iman i pas viteve 90-të, nuk vlejnë as sa një qime bythe e ENVER HOXHËS.

           1. M
            Manuela

            Raifi dhe Lala e Lushnjes shkoni tek varri i Enverit se dikush ka dhjere, tia pastroni me gjuhe. Ne dhitu dhe ju ha...

            1. L
             Lala i Lushnjes

             Me që jam larg unë dhe ju mbani emrin e një pornostari të filmave të vjetër shkoni i bëni ndonjë çibuk Raifit me që e ke me qejf lëpirjen.

             1. j
              joel shkodra

              Dhe ju Raif e Lalà çfare kerkoni me keto qe tregoni? Te kthehemi prape atje ku ishim para 30 vjeteve? Provoni, por do t'ju ndjekin shume pak. Ne, te brezit te vjeter, jo se jo sepse nuk duam ta provojme perseri ate "jete". Ndokush nga brezi i ri, ndoshta, sepse nuk e njohin "te uruarin komunizem". Por, ta dini se keta te rinj as nje jave nuk do te mund ta durojne e do te ikin me vrap (nese do t'i lini te lire e nuk do t'i klononi).

              1. T
               Tetovari

               Shko ti oj Manuela putana beri ato pun.

               1. T
                Tomtom1

                Sa patriot qe je mor taj prej Tetove.

              2. L
               Lala i Fierit

               Lala i Lushnjes, Enverit i kishin rene qimet e bythes nga qe ia lepinje ti me gjithe ate bolen tjeter Raifin.

              3. T
               Tetovari

               Bravo i nderuari Raifi, përgjigje te sakt, tfl mir mbeç.

               1. L
                Lala i Fierit

                Tetovari - Kokekari ik e meso shqip nje here pastaj ofendo ketu. Debil!

             2. O
              Operacioni Zjarri

              Çfare ishte kjo, tregim fantastiko-shkencor? E paskeni shfrenuar fare fantazine.

              1. F
               Fisniku i Freskut

               Fantazi per te meshiruar kreun e organit famekeq ekzekutiv te Diktatures Enverise "Te Debim- Internimeve", Doktor Adhamudh Manush Myftiun dhe te birin, te "persekutuar" "perbindeshi gjumash" Enver Hoxha???!!! O shkrimtar tjerres i leshit, gjeniu Ismail Kadare adhuron trimat, servileve lustraxhinj iu fut gishtin ne bythe!

              2. p
               per tru shperlaret

               E bukur ky Enveri kjofte largu ishte jo nxenesi i Stalinit , por mesuesi i tij ma se e sakte , ky gjakatare ishte edhe ma shume , ishte edhe mesuesi i djallit , mbasi ky i fundit kje dorezuar para gjakatarit Enver duke i thene bravo se ma kalove edhe mua , pra ju jeni edhe ma i afte se une djalli me kuptimin e plote te fjales ?? por ku marrin vesh tru shperlaret , ish njeriu i ri me tru te shkerllyer .....etj etj etj

               1. K
                Korbi

                Hahahaha o ... tru shplarë, o shpellar mantelzi, o dhjak i dhjerë kokë e këmbë me dokrat spiunesh e antishqiptarësh, po ku io afrohesh dot ti Enverit në nivelin e lartësisë së shollës së këpucës. Nga e nxorre këtë "brilant" ti o gjym kishash e bodrumesh pedofilësh. O vreer i ndyrë që vetëm vjell si të kesh shejtanin në bark. Tpuuuu kafshë e mesjetës që qelb e kundërmon prej 30 vjetësh. Veç mos haro, koha "moti ndron" dhe ti e di vendin o mi gjirizesh që ritesh veç në batak moral dhe rospiesh.

               2. M
                Mohikani

                Realizmi socialiste....... Realiteti Vllavrasja Vetvrasja THE END. FOR THOSE WHO WERE BORN 3 DAYS BEFORE THE DEVIL.

                1. L
                 LISI

                 NUK KA FAJ KY TOPALLAJ NDAJ ENVERIT KA HAK PER TE MARRE SE TE JATIN NGA PROKUROR JA HOQI SI KURVAR

                 1. I
                  Ismeti

                  Unee di qeja hoqi per pederasti … ndoshta e kam gabim po atehere thonin qe ishte pederast se nuk u njihte fjala gay

                 2. B
                  Borgjezi.

                  Po mirë mo, një gjë nuk e kam kuptuar kurrë: ky Mol Kadareja si e kaloi atë periudhë pa i hyrë një gjemb në këmbë?!? Se pasi erdhi demokracia iku dhe e tha me gojën e vet: "Pranoj të kthehem po u bëra president"???????????? Kurse një nga komentuesit ktu "Wa" akoma nuk i paska dakë e keqa me turkun, injoranca shqiptare në fund të fundit...????‍♂️

                  1. P
                   Pa Fjale

                   Si borgjez qe jeton jashte shtetit nuk ke per ta kuptuar. Nuk ke ,se si afrohesh Kadarese as te Hajdari. Ala gjalle ti komunist spiun me emer borgjezi?! Ti rush topet Ismailit!

                  2. D
                   Dibrani

                   Nuk ka faj ky Topallaj Ka hak per te marre se Enveri ja hoqi nga prokuror Babane si Kurvar

                   1. M
                    Mili

                    Cpune ka Sulua ne nje dreke shtepie te Enveri per te sherbyer?

                    1. T
                     Taulant

                     Po cpune tjeter do kishte suloja? Ishte majordomi i shtepise. Ja hypte edhe nexhit kur kjo e urdheronte, megjithse rallle e me ralle.

                    2. Q
                     QIrio QInam QIriazi

                     Autori i zhgarravinave nje 'bythe qire' brez pas brezi nga i jati ish punonjes sigurimi e deri tek ky byth QIri iosh ushtarak i rendomte rritur ne prerin e partise se punes per tu kthyer ne preherin e serb Salise.....shkerdhate ...

                     1. z
                      zhaku i pamposhtur

                      Hmm...ja shkojme nga shkojme dhe hop perseri nje shkrim rreth jetes dhe aktivitetit te qoftelargut enver, ju qe jeni shteti sharlatan pra politika dhe media shqiptarenuk ndaheni dot nga nostalgjia e madhe qe keni per ate periudhe si dhe nga figura kryesore e atij regjimi pra te diktatorit kokekrisur demonit te pashpirt 'strategut' te degradimit te genit shqiptar pra te qoftelargut enver..shumica e politikaneve te ketyre 30viteve te fundit jane rritur apo kane qene funksionare dhe bashkpunetore ne shtypjen e oergjakshme qe iu be ketij populli...me sa kuptoj une ju sistematikisht ju (media) si 'pa dashje' beni shkrime ku here here e paraqisni demonin si strateg e here here si dictator por duke e krahasuar gjithmone me katandisjen e shqiperise ne keto 30 vitet e fundit...pra propaganda juaj eshte teper e kuptueshme dhe strategjia juaj shkon per nje 'rehabilitim pa ze' te qoftelargut enver..normalisht ju ndiheni te plotfuqishem sot mbas 30 vjetesh dhe kundershtarit tuaj te rrezikshem popullit shqiptar I keni vene drune dhe e keni degdisur ne emigracion dhe me aleance te ngushte me armiqte tradicional shqiptare si serbet dhe greket pozitat tuaja duken te palekundshme. Tani ju mund te genjeni sa te doni dhe si te doni brezin e ri por shqiptaret e vleresuan shum mir qoftelargun ne shkurt te 91 kur e kapen si nje qen te zgjebosur dhe e perplasen partake.. pra kjo ishte fjala e popullit dhe vleresimi qe ai I beri figures se qoftelargut,nuk e kuptoj se per cfare duhet te vleresohet nje figure qe ka lene plage ne kete popull edhe sot e kesaj dite kur kane kaluar gati 40 vjet nga vdekja e tij..nje figure qe u percmua ne radhe te pare nga babai i tij biologjik..dilni ju nostalgjiket tani e na flisni per 'burra shteti' e 'patriote' prej letre..

                      1. D
                       Dukat

                       Cfare emri SHPEND! E ke trurin sic ke emrin. I paska thene 'zoti' hetues! O Shpend i thuhej 'shoku' ne ate kohe o kaqol! E gjitha kjo eshte nje trillim. Na rokanise koken. Me gjithate me kujtove Z.Salih, qe i tha Ardian Klosit: ti nuk hyn ne Kryesine e PD sepse vjen nga familje e pasur....

                       1. O
                        Oketo

                        Te burgosurit duhej ti drejtoheshin trupit gjykyes dhe prokurorit me Zotni ! Po ti duhet te jesh djali i ri dhe keto gjera nuk i di ! Prandaj o Dukat mos te duket vetja qe je i zgjuar !

                       2. N
                        Nje prej "te rrezikeshmeve per PD"

                        Po' babai pse tu denuar ,o Shpend sorre?Dy variante:-ose Ka qene agjent jugosllav i rekrutuan nga vukmanovic tempo,u arrestua kur ishte prokuror ne Peshkopi,ne grup agjenturor te UDB Ose ,varianti i dute ,yti dhe i Spartakut,se shkeii nje Liber per batalionin Hakmareja,ku evidentohet roli i Petrit Dumes.Libri u botua,u vleresuar,Edhe une e kam lexuar.Pra nuk perbente shkak per arestimin e autorità.Pra mbetet varianti i pare,agjent i UDB. A te kujtohet viti 1991-1992?Edhe ti ne rolin e babait,bere LISTAT e armiqve te Partise demokratike ne Durres.Sigurisht me grup shokesh,ndonje Edhe i goditur si agjent i KGB,si MR.,ndonje ish i "persekutuar ",qe dikur ,e quante Rahman Perllakun "babà",Edhe pse ishte vec adjutant i tij.Pastaj kur Rahmani Ra nga fiku,thoshte se ishte nip i Adil Carcanit dhe kur Iku dhe Adili,e mohoi.Sa per shkrimin,ti Edhe se komandant kompanie andej nga Rreth Grethi,sikur Ke qene ne prehrin e Enverit dhe Sulos dhe Ke degjuar gjithe bisedat.Apo eshte pjese romani"Shpend Sorra ,biri i prokurori".Per informazioni,na thua dot sa persona Ka denuar babai YT per veprimtari armiqesore?

                        1. e
                         eli-tiv

                         ...duhet te jete e vertete....papritur u tha se Agimi ka probleme te thella mendore..flitej atehere .arsyja ishte se projektoi nje ndertese sociale teper moderne e nuk ja zbatuan...

                         1. E
                          Era

                          O Shpend mbaj fortë ato skenarët e filmave që ke bërë në koh të Enverit. Shkrim shumë i dobët.

                          1. p
                           pokeristi

                           Shkrimi është mjaft i bukur,i qartë dhe real.Të mos harojmë që ky shkrim është vetëm një nga episodet në vazhdën e krimeve të pafundme të çiftit sadist hoxhist Shkrimtarët,dramatuegët,psikologët,psikoanalistët,kanë brumë të bollshëm për tema e analiza të larmishme dhe kanë munsësinë e rrallë të konkurojnë Homerin,Shekspirin,Frojdin, Dostojevskin e këdo tjetër.

                           1. E
                            Enkelejd Alibeaj

                            Mos ha m..!

                           2. f
                            fshtari halim

                            ...je vone Topalli,je shume vone te gjithe kane ngordhur dhe ti na kendon me fyell... Agimi ishte nje i llastuar dhe ato dokrrat e Ngjeles dhe Bekteshit jane koti.Keta ishin me te llastuarit ,,,, Na bej ndonje krahasim me cezarin.

                            1. I
                             Idioti

                             Mehmeti ishte nje keiminel idealist,vehten e ka vrare,se nuk besoj te linte kete kenaqsi tjeter kujt.Manush Myftiu ka qene fisnik dhe ashtu Jane edhe pasardhesit e tij

                             1. H
                              Halili

                              Manush Myftiu ka qene fytyra me e shemtuar e Byrose Politike te Enverit; sic kishte fytyren kishte edhe shpirtin. Prandaj Enveri e caktoi Kryetar te institucionit ekzekutiv famekqe te "Debim -Internimeve", qe eshte njolla me e zeze e regjimit diktatorial stalinist te tij.

                             2. f
                              fshatari.pafshat

                              Ketu nuk kane vdekur vetem te diturit, po, po shuhen edhe te paditurit. Kush lind topall, i tille mbetet tere jeten. Fundi i nje kombi.

                              1. T
                               Tirona

                               Mallkuar qofshin te gjithe komunistat, duke filluar nga Enver djalli, familja e tij dhe e gjithe shpura e kuqe qe shkaterruan njeriun dhe Shqiperine. U kthefshin permbys aty ku jane. Katila dhe kriminela.

                               1. g
                                gjaku i te reneve

                                O 'SHPEND' i ZI! O te shkerdhefte jo vetem KKKKK-Kolonja po dhe Kina ,Koreja,Kenia,Kamboxhia,....ç'far te mban pragu i shtepise si antishqiptar shpirt ZI1 Ç'FAR KERKON ME KETO PAçAVURE SOT E 30 VJET E NE SHERBIM TE KUJT AGJENTURE JE SI ISH enveriste E 'KOMUNISTE' TANI E 3 DEKADA ANTI ENVERISTE E ANTI 'kAmuniste'!!!!!!!!!!??????? Na deskretituat Kolonjen e rilindasve mor alabake bashke me nje idjot tjeter kushuririn tend ,keshilltar i bashkise Tiranes i Lyl bashes,diten qe martohej e la nusen te flinte naten e pare me Berishen e doli ne greve te bllokonte rruget.....e TirOnes...

                                1. R
                                 Reshat Ago.

                                 Ka te drejte, na turperoi Kolonjen.

                                2. S
                                 Shqiperi e Shqiptareve

                                 E fton tjetrin në shtëpi, e gostit dhe pastaj "e vret" Çfarë familje muti, sejmeni dhe më mut Bohotines i vjen keq, ka qeshur në atë koha kur shumica qante Për Mehmetin, Mehmeti i mbylli krimet herët dhe bëri punë, shikoni ku është katandisur Shqiperia nga pasardhesit e Qoftelargut që Bohotina e do aq shumë

                                 1. R
                                  Realisti

                                  Komentues të shumtë që akoma dashurojnë në marrëzi Enver kriminelin. Kjo është edhe arsyeja pse ai qen bir qeni qëndroi për 45 vjet në fuqi. Ju që komentoni nuk vuajtët nga ai regjim. A e dini pse? Sepse ju apo baballarët tuaj gjithmonë thatë larg bythës time kur njerëzit pranë dilnin armiq. Heshtja dhe injoranca vazhdon e mban akoma të gjalle paftesinë tone qe të ecim si shtet përpara.

                                  1. P
                                   Pinoku

                                   Që komunizmi ishte diktaturë dhe Enveri një serial killer, - kjo nuk vihet ne diskutim. Siç nuk vihet ne diskutim ndryshimet marramendese qe pësoi vendi gjate 45 vjeteve te atij sistemi. Shqiperia e meparshme ishte nje vend qe te kujtonte Kandaharin apo Afriken. Injorance, fukarallik, maskarallik. Kishte vetem nje pakice të vogel intelektualesh. Pa asnje shkolle të larte, pa asnje meter hekurudhe, pa fabrika, pa uzina, pa dije, pa kulture, - veçse erresire. Ne vitin 1945 ishim 400 vjet larg Europes. Ne vitin 1985 ishim 50 vjet larg Europes. Mund te shkruash libra te tere per ndryshimet pozitive qe solli komunizmi ne Shqiperi, dhe po aq libra per krimet dhe shtypjen qe ai regjim ushtroi gjate atyre 45 vjeteve. Dhe te mos arrish kurre ne nje emerues te perbashket. Enveri per disa eshte engjell. per disa eshte Djall. Se te i gjalli gjendet edhe Engjelli edhe Djalli. Ja disa shifra dhe fakte për atë kohë.Industria shqiptare prodhonte mbi 130 lloje makinerish, 60 prej të cilave për bujqësinë. Vetëm traktorë me 15 kuaj fuqi kishte 22.300 copë. Shqipëria kishte 2000 kombajna, Shqipëria prodhonte edhe traktorë të rëndë, me 54 kuaj fuqi, motorin e Shkodës, autobusë, rimorkio 40-tonësh, lokomotiva, vagonë treni minierash etj. Shqipëria kishte 50 miniera dhe prodhonte 1 milion e 700 mijë tonë krom në vit. Nga sasia e mineralit të kromit që nxirrej, Shqipëria zinte vendin e dytë në botë. Shqipëria prodhonte hekur,1 milion e 179 mijë tone. Shqipëria prodhonte naftë 1.5 milionë tonë. Në katër fabrikat e duhanit – cigareve prodhoheshin 20 lloje cigaresh, duke konkuruar në tregun e jashtëm, ashtu si dhe me dhjetë llojet cilësore të çimentos shqiptare. Eksporti ishte 69%, i mallrave të Shqipërisë Nga bonifikimet u përfituan mbi 52.500 ha tokë, dhe u përmirësuan 200.500 ha tokë, u zgjeruan liqenet artificiale dhe rezervuarët e ujit. Kështu u arrit ujitja në tokë malore me rreth 70% të sipërfaqes. Shqipëria për ujitjen dhe plehërimin e tokës zinte vendin e parë në Evropë. Duke i llogaritur këto rezerva për frymë të popullsisë dhe për km2 të sipërfaqes, Shqipëria zë vendin e dytë në Evropë, pas Norvegjisë. Tokë e punuar 710.000 ha. Tokë arë 589.000 ha. Pemishte 58.000 ha. Ullishte 44.000 ha. Vreshta 19.000 hektarë. U mbollën 5 milionë e 844 mijë rrënjë ulliri dhe një milion e 182 mijë rrënjë agrume. 60 milionë e 630 mijë pjergulla rrushi, u hapën 20 mijë ha vreshta me rrush. Vetëm gruri i mbjellë me 209 mijë ha siguronte 234 kg bukë për një banorë. Shqipëria kishte 699.000 gjedhë. Në librin Gjeografia Ekonomike të Mark Krasniqit fq. 346. Prishtinë 1985, shkruan “në Shqipëri për 1 ha tokë të punuar mesatarisht përdoren rreth 150 kg. pleh kimik (më shumë se disa vende tjera të Evropës).U pyllëzuan rreth 200.000 hektarë,u përmirësuan rreth 400.000 hektarë pyje. U arrit ndërtimi i 385.769 shtëpive e apartamenteve të banimit, u ngritën 67 qytete të reja. U studiuan e u projektuan hidrocentralet e perspektivës për kaskadat e lumenjve Drin, Vjosë, Devoll, Osum, Erzen si dhe i 1213 hidrocentrale të vegjël. Vetëm gjiganti Metalurgjik i Elbasanit përbëhej nga 15 uzina.Vetëm diga e hidrocentralit “Drita e Partisë” në Fierzë me lartësi 267 metra ishte diga më e lartë në botë, e cila ka prodhuar 1 miliardë e 800 milionë kilovatë. U ndërtuan më se 83 diga të tjera, me lartësi mbi 25 metra. Kishte edhe 5 termocentrale:TEC Fier me fuqi 80.000 kë/orë ,TEC Kombinatit Stalin me fuqi 5.000 kë/orë, TEC Korçë me fuqi 5.000 kë/orë ,TECI Maliqit me fuqi 5.000 kë/orë,TEC Metalurgjikut Elbasan me fuqi 10.000 kë/orë. U ndertuan 400 mikrohidrocentarle me me fuqi 300.000 kë/orë .Energjia elektrike ishte 5 miliardë e 112 milionë kilovatë. Eksporti i energjisë elektrike ishte 2 miliardë e 93 milionë kilovatë. Sot nevojiten 14.000.000 kw/orë Linjat hekurudhore nëpërmjet Hanit të Hotit në veri u lidhen me linjat ndërkombëtare ndërsa në jug vetëm për 2173 metër linearMl) (Kufi me Strugën) kompletohej i vetmi korridor hekurudhor veri¬-jug Ndërtimi i veprave madhore si Kombinati Metalurgjik në Elbasan, Superforsfati i Laçit, Ferrokromi i Burrelit, Uzina e Plasmasit në Lunjë, Uzina e Llampave në Vlorë, Uzina e Përpunimit të Thelle e Naftës në Ballsh e Fier,Uzina e Telave në Shkodër, etj, sot këto objekte janë më shumë se të rrënuara. Nga 4 fabrika letre , sot s’ka asnjë!¬ Në projektimin e ndërtimin e porteve e pontileve të Vlorës, Himarës, Sarandës, Durrësit, Shëngjinit etj, vepra, të cilat edhe sot i qëndrojnë kohës e janë në shërbim të ekonomisë vendit. Në projektimin e ndërtimin e veprave vaditëse e kulluese,u ndërtuan 654 diga të rezervuarëve të ujit së bashku me nënobjektet. Në vitin 1981 Shqipëria kishte armatën e madhe me rreth 100 mijë kuadro e specialistë me arsim të lartë,të profilizuar në 35 degë të ndryshme: Kishte Akademinë e Shkencave me 12 Institute e Qendra Kërkimore, Biblioteka e së cilës kishte lidhje e shkëmbime me 400 biblioteka e institucione shkencore të botës. Kinostudio “Shqipëria e Re” prodhonte 15 filma në vit e dhjetëra filma dokumentarë e shkencorë, të cilët ishin krenaria e kinematografisë, kulturës dhe kombit shqiptar. Shqipëria kishte rreth 100 kinema dhe afro 5000 institucione kulturore e artistike dhe në fshatrat e thella e malore. Përveç muzeve të qyteteve ekzistonin edhe rreth 2 mijë muze e shtëpi muze. Botoheshin 110 gazeta e revista dhe fondi i librave ishte 4 milionë e 210 mijë Shqipëria kishte 774 spitale e shtëpi lindje, 470 ambulanca e poliklinika të shtrira në çdo fshat, 37 institucione të higjienës e të epidemiologjisë. Shqiperia më 1945 ishte 300 vjet prapa Europes. Me 1985 ishte 50 vjet prapa. Pra u bene ndryshime epokale. Kjo eshte njera anë e medaljes. Ana tjeter eshte se e gjithe ajo pune, i gjithe ai transformim u bë me kamzhik. Por a mund te behej ndryshe?! Zakonisht diktaturat dhe diktatoret bejne pune te tilla per te justifikuar qenien e tyre ne pushtet. Hitleri ishte po ashtu nje diktator i pashoq. Por per 5 vjet ai e nxorri Gjermanine nga kriza qe e kishte kaplluar. Dhe per 20 vjet e ktheu ne superfuqi. Mos harroni piramidat e Egjiptit. Vepra madheshtore. por te ngritura mbi gjakun dhe vuajtjet e miliona sklleverve. Megjithate mund te thuhet se Enveri, megjithese i ndërroi faqen vendit, shqiptaret i la të varfer. Nje meter stof kushtonte 2000 leke te vjetra. sa nje e treta e nje rroge mesatare. Dyqanet ishin bosh. Per nje liter qumesht duhej te ngriheshe në 3 te nates. Pa folur ketu per shkeljen totale të të drejtave te njeriut. Per nje fjale goje iknje per lesh. Merrnje më qafe edhe familjen tende. Neper disa kooperativa dita e punes paguhej vetem 30 leke te vjetra! Aq me e veshtire u be jeta per fshataret edhe pas ndalimit te oborrit personal. Shteti mbante nen vrojtim kedo. Sidomos intelektualet. Ne fund te regjimit, kur nuk i kishte mbetur me armik per ta asgjesuar, Enver Hoxha filloi të hante edhe kokat e shokeve te vet, duke u kthyer ne nje lloj Makbethi. Pra ajo kohë ka të mirat dhe te keqijat e veta. Ështe bardhe e zi. Personalisht nuk u jap kurrë të drejte atyre qe duan te na e paraqesin regjimin diktatorial si fushe me lule, por edhe atyre qe mohojne gjithçka dhe e paraqesin ate kohe si bloze të zeze. E keqja me e madhe per mua eshte se regjimi qe e pasoi, keto 32 vjet demon-kraci, nuk dallohen per asgjë të mire. Veçse per kthimin e Shqiperise ne nje toke te djegur ose ne nje shprehje gjeografike. Prandaj edhe shqiptaret vazhdojne te marrin "arratine" ne Perendim. Ne asnje vend te botes nuk eshte larguar më shumë se 1/3 e popullsise siç ngjau ne Shqiperi. Dhe u largua pjesa me vitale. Per me shume ne bote sot emri shqiptar eshte bere sinonim i kriminelit. Si popull kemi deshtuar totalisht si ne ndertimin e socializmit ashtu edhe te demokracise.

                                   1. P
                                    Politike te kam dhjerre.

                                    Sakte zoteri.Analize realiste por kam vetem nje kundershtim te vogel duke u nisur nga nje llogjike e thjesht.Demon mund te jete detyruar per shkak te stanjacionit sepse 20 vitet e para megjithese u shfrytezua krahu i lire i punes ecen mire pastaj ngecja beri shume koketurku.Duke mos gjetur alternative per shkak ideologjik nuk pranoj leshime dhe fryme liberale.Te keqen e kerkoi tek te tjeret.Sektarizmi pushtoi gjithe institucionet dhe u perdore dhe nga shtetare te tjere per te luftuar ne baze te interesit personal.Kurse per sot eshte e kot te flasesh sepse nuk ka shtet kaq.

                                    1. r
                                     rita

                                     Ta qifte Kina nanen. Po sa jete njerezish mori kjo mrekullia jote mor i degjeneruem? Me permende fakte simbas tejet e harron faktin kryesor, lirine e fjales e te mendimit por edhe vorfnine e tmerrshme. Ne kohen e atyne fakteve mamit tand i vinte era pill ketu e ne hane mor koqe kandarit se u lashit 1 here ne jave.

                                     1. O
                                      Operacioni Zjarri

                                      Shume here me pak se sa u vrane vetem ne vitin 1997

                                      1. L
                                       Lala i Mezeqesë malok si Ju

                                       Ti "rita,, e fitove lirinë. Si dole sot? Nxore gjë, apo ngordhe ftohtit tek semaforët?

                                       1. ?
                                        ???

                                        Rita, mire qe je shkerdhy gjith jeten badjava, po tash ne pleqni pa don me qi edhe online?

                                       2. T
                                        Tetovari

                                        Të lumt o Pinoku, këto gjëra duhet në sy me ua thën sal m...dhe ram drogschiut,tfl mir mbeç.

                                       3. b
                                        birce

                                        Pordhe me rigon nga nje shpend i ngordhur...

                                        1. P
                                         Pali

                                         Jeta iu kursye vetëm atij që u hapi porten e qytetit, të gjithë të tjerët i theren Kjo ka ndodhur mbi 2000vjet të shkuara

                                         1. T
                                          Trocki

                                          Po Cfare keni me Enverin e njerez te poshter,,pse nuk merreni me Keta qe jane sot..Enveri ka 38 vite i vdekur….kujtoni se Mos spiunet e Enverit sot jane me te mire se ai..Enveri ishte origjinal ket jane dobiçat e tij.

                                          1. E
                                           E djeshmja po e sotmja ?????

                                           Ne gjithe byrone politike dy me te shkolluarit kane qene Manushi dhe Foto Cami.Te tjeret dru me pre por me shkolle partie.Manushi vertete vinte nga familje e pasur por i sherbeu sistemit me besnikeri dhe nuk ka vend fisnikeria.Mohoi edhe kusherinjte se ishte I tromaksur.E mira eshte si do largojme keta derrat e sotem qe jane hajdut dhe e kane zhytur vendin ne borxhe.Bajga e Vicidolit Mutja i Cepanit fyelli i artit e soj soj gamori.

                                           1. B
                                            BABO

                                            Nuk e di pse Tema i nxjerrë, këto palavire, të këtij klyshi të rusëve, Topallaj?... Të paktën t'ja kursente vetes këtë gjë, do ishte më e nderuar...Sa për Manushin, ata që e kanë njohur, tregojnë se ka qënë më edepsëzi i byros politike...dhe nuk do çuditesha edhe po t'i kish futur ndonjë koqe plumbi, ZEUSI...

                                            1. P
                                             Prokurori i persekutuar nga Hulusi kolonjari

                                             Spartaku ose Taku vellai Shpendit paska qene miku i Kadarese edhe Kadareja me djalin e Prokurorit paske bere keto mouhabete qe i bjen qe Kadareja te kete qene fugs qe nuk besohet por ama qe krijohet nga Shpend e Spartak Hulusi Topallaj. Keta per kariere u ngjiten PDse dhe u bene ambasadore pas asnje background te perafert. Se harrova po so ky Taku a takohet me Kadarene. Po keto jane pjese te njejta ta jashteqitjes mut njeri e kak tjetri kushurinjte e pare te Agim Mehill Doci.Shiki cfare kombinimi Mehilli te arrestonte dhe krushku tij Hulusiu te denonte zakonisht me vdekje. Ja cfare ka mbajtur e mban PD qysh nga krijimi.

                                             1. B
                                              Besart Biba

                                              Kadareja eshte vlere mjeshter. Kadareja eshte shqiptar dhe i ka dhene kombit. Dhe mire e thua ...nuk besohet. Shkrimi eshte kot,po kush do e lexon,kush sdo shkon .

                                             2. F
                                              Fisnik

                                              Para disa vitesh e kam lexu një variantë tjetër të kësaj ndodhie. Aty thuhej se Manush Myftiu kishte shkuar me të shoqen tek Enveri. Nuk thuhej se kishte shkuar me të birin, Agimin.

                                              1. p
                                               pilo lala

                                               Ne shkrimin tjeter mbas 10 vjetesh do lexosh vatiantin qe Hakiu kishte vajtur me babane tek Enveri.

                                              2. B
                                               BRSS

                                               TOPALLAJ NJE FISQIR TREÇEREKU I SHKRIMIT ESHTE GENJESHTER DHE SAJIME NGA FANTAZIT E KETI PLERES

                                               1. M
                                                Mollasi

                                                Kam njohur nga afër disa nga fisi kolonjar Topallaj. Të gjithë kanë qënë me çrregullime të personalitetit. Edhe ky Shpendi që e mban veten Shqiponjë, ashtu duket.

                                                1. s
                                                 shqip

                                                 Për të gjithë të lindurit e pas 85 - 91, kjo lloj literature nuk ndjell asnjë efekt. Shumica e njerëzve që flasin dhe shkruajnë shqip nuk e vrasin fare, po fare mendjen se kush ishte Enveri qe i ngjante Neronit, dhe kush ishte Manushi qe i ngjante Hasonit. Napolon Bonaparti në histori mbahet mend si strategu ushtarak. Në histori pak ose aspak shkruhet për ekzekutimet apo dekorimet që u bënte gjeneralëve. Të glorifikosh sot figurat karikaturë të Fatos Lubonjës e të Takut , i ke bëre shërbimin më të madh idhtareve të Enverit. Duket sikur shqiptari e ka trurin në vend të keq. Në vend që të kërkojë vetulla, nxjerr sytë. Në kuptimin që shkrime të tilla komprometojnë atë për çfarë Enveri duhet dënuar. Tregohen në mënyrë shumë sipërfaqësore dhe pa asnjë bazë serioziteti. Ka kaluar gati 40 vjetë që nga ikja në atë botë e Enverit. Nuk është çudi pse shqiptarët në këta 32 vjetë shohin më shumë majtas se djathtas. E para sepse të djathtën e kanë diskretituar figura fundërrina si Sali Berisha dhe pinjollët e tipit Pollo, Paloka, Lubonja e me radhë. E dyta duket, por në fakt është tamam kështu, që një pjesë e kësaj janë edhe media. Psh Memorie. Al apo shkrime pa asnjë bazë historike. Vetëm mllef, rrahje gjoksi kush ka qenë me Zogun, kush ka bërë burg politik, ( edhe pse s'ka lexuar një herë në jetën e tij). U bë si në atë kohë që për të përfituar nga sistemi mburreshin se kanë një, dy e me shumë komunist në fis e fare"pis". Tani ka ardhur koha të jetë në modë që paskëshin qenë të persekutuar. Sidomos të shpronësuar, kur bëhet fjalë për "Kuksianin, Tropojanin, Skraparliun, Peqinsin, ..", që dolën me pronë edhe aty ku dikur ishte kënetë apo det a shkëmb. Të ishte e mundur, sikur i vdekuri ( Enveri) ta shikonte Shqipërinë nën breshëri në e kallashëve, vetëm do "turpërohej për numrin e të vrarëve e të internuarve në gati gjysëm shekulli të mbretërimit të tij. Për ta bërë më të besueshëm integritetin e këtyre memoristave, Kaloqi, Topallaj, Tufa etj. Shkruani sa është numri i viktimave nga 90 e këtej. Shkruani sa shqiptare kanë parë derën e burgut nga 90 e këtej. Jepni të dhëna sa shqiptare janë dënuar në shtete të ndryshme. Sa divorce janë kryer nga 90 e këtej, krahasoni të dhënat me regjimin famëkeq të Enverit. Sa mt shina janë shtruar nga 90 e këtej. E them mt se për të arritur ke km duhet bërë llogaria me kalendarin Maja. Tregoni sa mijë, qindra mijë objekte janë ndërtuar pa leje në territorin e Shqipërisë. Më fal, korrigjim, në bunkerin me tela që la Enveri. Dhe è fundit, sa lekë janë gjetur në xhepat e shpura të Themie Thomait apo Lenka Çukos. Dhe krahasojini me sa shpenzon Sonila Meço apo Monika Kokë-madhia për botoks. Pastaj jeni që jeni, na thoni sa vila kishte Nexhmia , dhe sa ka Liria. Kur të bëni një punë të vyer me të dhëna konkrete, mbase brezi i smartphoneve do t'ju kujtojë për disa kohë. Ndoshta do keni edhe klikime në app tik - tok . Kështu me tregime abstraktive se e vranë apo u vetëvra, as nuk bindni njeri, e as ndryshoni votë në favor të Ilir Metaj Spiuni.

                                                 1. T
                                                  Toma

                                                  Shpend bolja ka pyet te vellane Sparkak pederin i cili na paska pyet Ismail Kadarene. O mashtrues ne ate kohe ai vllai jot spartak sparkaku ishte mesues fshati ne diber. Kujt ia shet keto pordhe po ju krejt pedera jeni

                                                  1. T
                                                   Toma

                                                   Shpend bolja ka pyet te vellane Sparkak pederin i cili na paska pyet Ismail Kadarene. O mashtrues ne ate kohe ai vllai jot spartak sparkaku ishte mesues fshati ne diber. Kujt ia shet keto pordhe po ju krejt pedera jeni

                                                   1. R
                                                    Raziu.

                                                    Ore,Mos valle e ka shkruajtur vete Moli kete si puna e librit qe gjoja e ka shkruajtur Helena ku tregonte me detaje se me ke, ku,pse,sa here ja dridhte Moli asaj?

                                                    1. B
                                                     Besart Biba

                                                     Je shume i vjeter per te mbajtur mend,Razi! Mos derdellit ne gjume....

                                                    2. p
                                                     per tru bunkeret

                                                     Ashtu si ke nick name Korbi ..duket se jeni edhe ne shpirt , i zi sketerre , i pa fytyre mbase edhe vrases i paguar ne kohen e koleres komuniste te perenduar e te rene ne hale te bunkereve sigurisht bashke me illullin tuaj gjakatare kjofte largu Enver , skizofrena hetuesa sigurimsa e ish oficera , keta te fundit me pak bark te madh sepse hanin edhe racionet e ushtareve .....Ju jeni e keqja ma e madhe ata qe la mrapa nje pjese e te shkolluarve ne kohen e pernduar komumute , ky ishte pra ćshkollimi juaj pertej imagjinate i doktrinuar , nuk e kuptoni ju tru bunkera se teorite e djallit deshtuan plotesisht ....bashke me ju edhe pse lehni e merrni pa pushim ne mbrojtje skizofrenin peder te sokakut te te marreve .....

                                                     1. E
                                                      E Vertet

                                                      Shkrim terheqes dhe i besueshem. I tille ishte komandanti, inatci dhe i pashpirt. Ishin vitet e pasclirimit. Nje e aferme e komandant bythes, nga gjirokastra, qe i kishin arrestuar djalin, dergoi te ai djalin tjeter me porosine per ta ndihmuar. E priti, e degjoi dhe e pyeti per nenen. Kur po e percillte i tha" merre kete porosine dhe jepja nenes". Djali e mori pakon i gezuar dhe u kthye ne shtepi. Si ja kalove bir, si te priti, e pyeti e jema. Mire me priti, me dha dhe nje pako per ty, ia ktheu djali. Nena mori pakon, e hapi, po cte shikonte. Ne pako ishin nje pale corape te zeza.

                                                      1. j
                                                       jozi

                                                       shpendit ; datelindja e kujt eshte sot qe e urove o idiot

                                                       1. D
                                                        Dielli

                                                        Ky artikull eshte MUT .Sajesa te cuditeteshme qe nuk i besojne as femijet 5 vjec.. Turp edhe per kete TOPALLAJN qe e shkruan.. Kete gazete e lexoja me qejf por pas ketij artekulli pa vlere e neveris... Kjo gazete u kthye ne Pacavure per te fshire halete..DD

                                                        1. P
                                                         Piter

                                                         Te me falni por nuk pata kohe(nerva) t'a lexoj te gjithin por kuptimin e nxjer pa pasur nevoje t'a lexosh. AGOLLI ishte babaxhan , fliste fshatçe dhe prape shkoi i respektuar(mendimi im) ndersa "shkrimtari i oboreve" qe e emeroi veten jashteqitja e kombit (deklarata e tij ne televizionin publik se iken jashtqitja e kombit dhe iku vete pas 2 javesh) apo ishte anetar I KQ te PPSh dhe kishte "vuajtur". Po si xhanem, syrit vigjilent te Partise qe s'i shpetonte asgje(edhe Sali Berishes qe iu shkulte studenteve barsetat e gjata si shprehje e degjenerimit revizionis, I shpetoi Ismaili apo Partia u blloku se Ismaili ishte lodhur duke I kerkuar rrenjet te cilat i'a gjeti(ofiqet dhe fuqine ne emer te partise).Pyesni ate qe guxoi te dashuronte te bijen e Kadarese,dhe do gjeni "Disidentin Kadare" qe Partia e "luftonte". N.q.s ishte disidenti,si eshte e mundur qe do te fliste me djalin e kryeprokurorit a ku di ç'fare pa e pasur friken e ndeshkimit?

                                                         1. O
                                                          Oh sa mire

                                                          Karin Kadarese,Piter,karin. Spiun i plakur qe kalon ditet e fundit ne mergim. Ia ha karin Ises,lepires spiun.

                                                         2. A
                                                          Arben

                                                          Qe ne kete shkrim ka te verteta,kjo eshte e pa diskutueshme, por hajde e merre vesht 95% te te pa vertetave qe dirigjenti i ketij shkrimi roman triller ka sajuar. Per mendimin tim i vertete eshte shantazhi qe Enveri i ka bere M.Myftiut me djalin Agimin, se kete ju bente te gjitheve ai,i therriste tek per tek,i pergjonte,ju jepte nga nje supe dhe shkelm by.., pasi siç del ne fund te vitit 81 dhe deri ne shtator 82 akoma nuk ish arrestuar K.Hazbiu dhe kjo ishte nder format per ti treguar Manushit si patriot i Kadriut qe pret shume nga ai sajime ndaj Kadriut. Por edhe nese e kane permendur kadarene ne gjyqe, kete e kane bere vetem per tu mbrojtur,pasi dihej prejardhja e tij dhe kush ja redaktonte shkrimet dhe fjalimet liderit te partise. Ndoshta edhe xhelozia e enverit per afrimet e femijeve te M Shehit,M.Myftiut,Lubonjes,Tak Ngjeles,etj, i beri ato viktima te regjimit. Shrimtari i madh,pavaresisht se ishte i madh ne te vertete per ne vendin tone,por ishte i enverit.

                                                          1. D
                                                           Dikur Nxenes ne Diktature

                                                           e Lexova shkrimine Z.Topallaj pa e njohur Zoterine e mesiperm...aty ka nje te VERTET:Qe Jugosllavia kur Filluan Demostrata e Popullit Shqipetare te Kosoves ne Muajet:Marse-Maje 1981 Qeveria Jugosllave AKUZOJ Shqiperine per Futje Hundesh ne Punet e saj te Brendshme, dhe per Nxitje te Demostratave...Pyetja eshte:A kishin te Drejte???Ne se i shikojme gjerat me syrin OBJEKTIVE Munde te themi Po, por edhe jo..gjithe se si Shqiperia Kishte Interesse qe Shqipetaret e Kosoves te "Zgjoheshin"...dhe Shqiperia Kishte Punuar ne kete Drejtim(Zbulimi Shqipetare)- 1-Kryeministri i Kohes Mehmet Shehu, i kerkoj "Komandantiti te Pergjitheshem" Enver Hoxha, qe Shqiperia te Involohej ne Mbrojtje te Kosoves qofte edhe me nje Nderhyrje te Armatosur Ushtarakisht, biles Ai vete i kerkoj Enver Hoxhes qe me 300-te Oficere te Pregatitur te Hynte ne Kosove..Gje qe Enver Hoxha e REFUZOJ(Dhe pas "Vetevrasjes" e quajti M:Shehun Terrorist"??? 2-Ne ate Kohe Fllitej se Jugosllavia kishte KERCENUAR DIREKTE Enver Hoxhen, me Berjen Publike te Dokumentave Sekret te Luftes se dyte Boterore...pra DOkumenta qe Implikonin Direkte Enver Hoxhen, dhe qe sikur se del nga ky Shkrim kemi Zvetovar Vukmanovic Tempon nje nga te Derguarit e Partise Komuniste Jugosllave, prane Shtabit te Enver Hoxhes, i cili na Nxjerre nje Dokumente te tille por pas "Vetevrasjes" se Mehmet Shehut...dhe pse??? 3-Mos valle Eleminimin e Mehmet Shehut ja Kerkuan Jugosllavet Enver Hoxhes ne KEMBIM TE NJE "MBYLLJE GOJE"??Pra te mos Publikimit te DOKUMENTEVE qe Kompromentonin Enver Hoxhen dhe e nxirrnin nje Vasal te Jugosllaveve??Ku se paku deri me 1948-ten ishte i tille??? 4-Mehmet Shehu, ishte Projektuesi i Planit "Shperthimi" per nje Pushtim Ushtarake te Kosoves nga Armata Shqipetare...nje Plane TEPER SEKRET qe e dinin nje Rrethe shume i Ngushte... por qe CUDITERISHTE Jugosllavet e dinin??Nga e moren veshe Jugosllavet??Ne se Mehmet Shehu do te ishte nje "Agjente" Jugosllave sikur se e Akuzoj Enver Hoxha, dhe nje Agjente i Rangut kaq te Larte ATA NUK E DIGJNIN,se nga ai Munde te Mesonin Shume..pra kush e DEKONSPIROJ PLANIN TE JUGOSLLAVET??Ate e dinin:Mehmet Shehu, Veli Llakaj,Enver Hoxha, dhe Ndoshta Kadri Hazbiu, apo edhe Ramiz Alia...pra Jugosllavet e kishin SPIUNIN Brenda..por gjithe se si Jo Mehmet Shehu, sepse Jugosllavet Kercenonin Enver Hoxhen..mos Valle Jugosllavet bene Pazare per Koken e Mehmetiti Direkte me Enver Hoxhen??Ka shume Mundesi...Nje gje eshte e Qarte:Agjentura Jugosllave ne ate Kohe ishte Hedhur ne Veprim..jo me kote Gazeta Jugosllave Tanjug:Shkruante per nje Perplasje te Enver Hoxhes dhe Mehmet Shehut ne Byrone Politike..nga i dinin keto???Kur gjithcka mbahej Sekret?? Eleminimi i Mehmet Shehut, si Dore e Forte Qeverisese ne Shqiperi, perkonte me Interesat Serbe,..jo me kote Ramiz Alia na Solli ne Pushtet:Komunistin , dhe Agjentin e UDB-s Sali Berisha...nje DHENDERR SERBE..lol

                                                           Lini një Përgjigje