FOTOT e rralla: Kur partizanët çlironin Shqipërinë

31 Mars 2023, 10:58Dossier TEMA

FOTOT e rralla: Kur partizanët çlironin Shqipërinë

Ministria e Kulturës prej disa ditësh ka hapur një faqe ku ekspozohen fotot e vjetra, në të cilat tregohet gjithë rrjedha e ngjarjeve historike në vend.

Më poshtë po sjellim disa foto të rralla të partizanëve, kryesisht të vitit 1944, ndërsa çlirohej Shqipëria.

102 Komente

 1. O
  Operacioni Zjarri

  Respekt per ata qe ishin gati te jepnin jeten per lirine e ketij vendi! Lavdi ne jete te jeteve! Lavdi Komandantit te tyre Enver Hoxha! Atdheu do t'ju jete perhere mirenjohes.

  1. F
   Faiku 2

   Idiot. Respekt për ata që ranë e luftuan. Poshtë Enver Hoxha dhe kujtimi I tij

   1. t
    tata luigji

    @ Faik urrejtja nuk duhet te jete e perjetshme pse te qiu nje here komandanti nenen nuk u be qameti, mblidh mendjen Faik se ka ikur ajo pune,do zoti ke ngjar nga komandanti

    1. T
     Tata

     O plako pensionist qe i ri: ÇLIROJ eshte e kunderta e fjales LIROJ. Domethene ÇLIROJ = PUSHTIM sllavo-komunist.

     1. A
      Aron

      o Tata, na cate prapanicen me kete thenie-'Pushtim Sllavo-komunist'. Ne nuk ishim te vetmit qe rame nen kete regjim, ishte gjithe Europa Lindore e me gjere. Nuk na pirdhte njeri ne nga do binim, ashtu si edhe me perpara ishim nen pushtime te huaja. Kjo ishte hera e pare qe ishim te pakten nen "pushtimin" tone dhe nuk vinte i lare e i palare te na shkerdhenin me shekuj.

      1. H
       Hordhia e ndyre e Sali Rrumpallës

       Aron, respekte. Dolën me vrap të komentojne pinjollet e kolaboracionisteve. Shkoni mër derra se nuk mund te behet ujë gjaku i partizane trima we u vrane ne lufte kunder fashizmit, se pse Enver Hoxha vendosi diktaturen komuniste mbas lufte. Madje, ne duhet të mblidhemi të gjithë dhe të tregojmë me gisht si fajtore dhe tradhetare të kombit Balkin Kombetar dhe Legalitetin, qe e lane Shqiperine ne duart e komunisteve. Nuk keni turp as te turperoheni. Daja im u plagos me pese plumba ne trip, mbeti sakat gjithë jetën, dhe perseri u persekutua mbas lufte nga diktatura. Por ai nuk u pendua kurre deri sa vdiq pse doli partizan dhe luftoi kunder fashizmit. Gjyshi im ishte zogist fanatik, por pavaresisht se u persekutua nga komunistet, nuk e hodhi kurre poshtë Luften Antifashiste. "Po, Lufta u be, dhe duhet pranuar", thoshte. "Pastaj, se si degradoi Shqiperia ne diktature komuniste, e kemi fajin të gjithë qe e lame Enverin të merret pushtetin." Kështu qe lerini teorirat idiote të sllavo-komunizmit dhe bëni analize pse gjysherit tuaj zgjodhen të beheshin me fashizmin, duke i lene rruge të lire Enver Hoxhës të merrte pushtetin. Ulni koken dhe mos flisni se Enver Hoxhën e kemi peshqesh nga gjysherit tuaj spurdhjakë, qe nuk krijuan çetat dhe bataljonet e tyre kunder fashizmit, dhe pastaj ne 45-ën ta kishin nxjerrë Partine Komuniste ne pakicë, si tani. Tani keni bythe ju dhe flisni, 80 vjet mbas pilafit. Keni mesuar permendesh disa fjalë nga Sali Katunari dhe i perserisni si papagaj, duke harruar qe ai është nxenesi i zellshem i Enverit.

       1. A
        Alma

        Po "çlirimtaret" pushtues sllavo-komuniste a kishin te drejte te ishin kollaboracioniste e sherbetore te serbëve e sllaveve dhe te kryenin krime para dhe pas "çlirimit"?

      2. 2
       2

       Rolin e partizaneve shqiptare e njohen te gjithe aleatet si USA, Anglia etj., mirepo nuk po e njifka Zoni edhe pse ditka me shkrujt shqip! Vendet qe mbeshteten fashizmin si Italia, Finlandia, Ungheria, Romania e Bulgaria humben edhe shume territore, Istria, Fiume e Zara kaluan nga Italia tek Jugosllavia, ndersa Triesta u nda me dysh, njeren pjese te qytetit Italia dhe pjesen tjeter Jugoslavia, deri me 1954, moment ku Trieste iu kthye 100% Italise. Pra levizja partizane ishte ajo qe shpetoj Shqiperine nga copetimi aq shume i deshiruar i fqinjeve tane, te cilet nuk paten asnje mundesi, pasi Shqiperia e perfaqesuar nga partizanet e saj u deklarua nga fuqite e medha si aleate ne luften kunder nazizmit. Ne rast se nuk do te kishin qene partizanet shqiptare, Shqiperia e perfaqesuar nga kolaboratoret e fashizmit dhe nazizmit (qe ne i dime fare mire se kush ishin), do te copetohej prej 2 fqinjeve tane Jugoslavi e Greku, prandaj lerini ato perralla mbi krijimin e partise komuniste nen kujdesin e jugosllavit, sepse eshte krijim (trillim) i atyre qe qendronin si ne prehrin e nazizmit por edhe te Serbise, mbasi e kishin tradite qe ne kohen e Esad Pashe Toptanit e me pas te Ahmet Zogut i cili erdhi ne pushtet me bajonetat serbe!

      3. F
       Faiku 2

       Lëri nënat tata Luigji. Po merru me veten se nuk të ka dalë akoma manalli i enver diabetit. Mezi u fut po më nuk doli nga ty. Hap sytë. Ai ishte katil.

       1. Z
        Zoni ,98 vjec

        Respekt dhe nderime per kete brez,por e keqja ishte se ato u perdoren per qellime vlla vrasje dhe marrjen e pushtetit,etj,,,Gjithashtu te thuash qe keta cliruan Tiranen dhe Shqiperine, eeeee eshte pak absurde.Gjithe ajo levizje antifashiste kunder gjermaneve ,duke u mbeshtetur ne ideologjine komuniste dhe internacionaliste u krijua nga komunistet sllav te cilet kishin per qellim mbajtjen ne kontroll Shqiperise dhe trojeve Shqiptare ne Jugosllavi nepermjet drejtueseve E.Hoxha,etj.Lind pyetja kush i cliroje Danimarken,Suedine,Finlanden,etj. vende ku rezistenca ishte pothuajse 0.Pra ishte Rusia,USA dhe Anglia qe vendosen fatin e kesaj lufte,se po te ishte per partizanet sot ne Shqiperi do te flitej gjermanisht.

        1. i
         iliri

         Zoni......me vjen keq ,por edhe 198 vjev po te behesh nuk do koptosh gje...te eshte helmuar droguar truni !!!!!! Te sugjeroj shko ne mitingjet e Salehit m e laps e leter . (me fal..nqs di te shkruash vete..)

       2. O
        Operacioni Zjarri

        Ne fakt i bie qe ti te jesh idioti qe thua rrofshin ushtaret dhe poshte komandant. Apo ata i udhehoqi plaka jote?

        1. K
         Komandanti

         Dil me emer te vertet o bythqir komunist pa ta tregoj une ty shkerdhat

         1. A
          Artani

          O komandant trapi po vij emer trapi lales enveri jua shkerdhente juve surratin ai duhet per ju plehra.

          1. x
           xen bythqiri buzpidhi

           Pse ti ke dal me emer te vertet qe ia kerkon tjetrit ?? Bythqir

         2. A
          Arjoni

          Faik b.q.dhe ne varr se lini te qet legena pederast mir jua ka ber juve enveri i shkofsh afer ishalla se ka mundesi ju kashkerdhy grat e fisit b.q.

          1. B
           Bregu

           Pensionist muzhik i palare!! Partizanet sllavo-komuniste shqipfolës bashke me Partine Sllavo-Komuniste Shqiptare linden prej sllavizmit dhe i shërbyen sllavizmit. JO? Përgjigjen e keni sapo mbaroi lufta e dyte botërore.

          2. A
           Aldo

           Tata luigji t’i thotë këto o Faik, sepse atij ia ka qirê nënën më shumë se një herë dhe qameti nuk u bë!

           1. R
            RAIFI

            Enveri me ushtarët e Tij deshe apo s'deshe e çliruan Shqipërinë me forca të veta,dhe ate një vitë para se të përfundonte Lufta e Dytë Botërore.Historia nuk bëhët as për çef të dikujt e as për inst të tjetrit.Fuqit e mëdha e kanë përcaktuar që në Shqipëri të fiton socializmi dhe fitoi.Pse nuk fitoi në Greqi ku njësitë partizane ishin aq të organizuara.Socializmi e arsimor Shqipërinë,elektrifikoi vendin,zhvilloi bujqësinë e industrinë,ngriti kombknate e fabrika ,bëri Ushtrinë e lavdishme dhe të gjitha këto një ditë të mirë agjentet serb e grek i dogjën,i vodhën,i shitën dhe për 30 vjet keni jetuar nga shitja e armëve të Enverit.Kush është bukëpërmbyset do e paguan rënd në jetë e në pasardhës siq po e paguani ju sot.Mall i keni femijët tuaj,nuk do keni nipër e mbesa në preher se ata po bëhën grekë,gjerma e besa edhe serb,meqenëse vajzat tuaja po martohen me serb pleqë veç për bukën e gojës.Merruni pra me Enverin,merruni!

          3. l
           lavdi perjete luftetareve shqiptare te lirise

           lavdi uncl

           1. T
            Tani

            Muzhik!!!! Shko ne Beograd dhe Moske per t'i thurur lavde sllavo-komunisteve.

           2. V
            Vranakonti

            Lavdi partizaneve tan trima qe me ndergjegje te larte dhe me dashurine e zjarrt per atdheun,luftuan heroikisht dhe cliruan atdheun nga pushtuesit.

            1. V
             Vuni

             Sai i sinqerte jeni o fatos kooperativsit. "Çliroj" nuk eshte njejte me fjalen "Liroj", që domethene se ÇLIROJ = PUSHTIM sllavo-barbar.

             1. 2
              2

              Rolin e partizaneve shqiptare e njohen te gjithe aleatet si USA, Anglia etj., mirepo nuk po e njifka Zoni edhe pse ditka me shkrujt shqip! Vendet qe mbeshteten fashizmin si Italia, Finlandia, Ungheria, Romania e Bulgaria humben edhe shume territore, Istria, Fiume e Zara kaluan nga Italia tek Jugosllavia, ndersa Triesta u nda me dysh, njeren pjese te qytetit Italia dhe pjesen tjeter Jugoslavia, deri me 1954, moment ku Trieste iu kthye 100% Italise. Pra levizja partizane ishte ajo qe shpetoj Shqiperine nga copetimi aq shume i deshiruar i fqinjeve tane, te cilet nuk paten asnje mundesi, pasi Shqiperia e perfaqesuar nga partizanet e saj u deklarua nga fuqite e medha si aleate ne luften kunder nazizmit. Ne rast se nuk do te kishin qene partizanet shqiptare, Shqiperia e perfaqesuar nga kolaboratoret e fashizmit dhe nazizmit (qe ne i dime fare mire se kush ishin), do te copetohej prej 2 fqinjeve tane Jugoslavi e Greku, prandaj lerini ato perralla mbi krijimin e partise komuniste nen kujdesin e jugosllavit, sepse eshte krijim (trillim) i atyre qe qendronin si ne prehrin e nazizmit por edhe te Serbise, mbasi e kishin tradite qe ne kohen e Esad Pashe Toptanit e me pas te Ahmet Zogut i cili erdhi ne pushtet me bajonetat serbe!

              1. D
               Dushani pa Miladinin

               Dysh mjeran. Dukesh se deshiron te ishe sekretari i Çurçillit. LANÇL ishte kopile e ruseve dhe serbeve dhe nuk ishte pjese e koalicionit anglo-amerikan-sovjetik. Nuk firmosi ndonjë shqiptar ne ate koalicion. Prandaj Shqipëria nuk u ftua ne Konferencën e San Franciskos Prill-Qershor 1945. LEXO SHKRIMET E KRISTO FRASHERIT.

            2. N
             Nemesis

             Korca para socializmit dhe rilindjes... Ti qe kujton kermen u befsh kerme sa me pare

             1. O
              Operacioni Zjarri

              Mua ma hengsh karin sic ia hengret Komandantit per 45 vite me rradhe.

              1. L
               Latif Dreqi

               Prandaj duhet varur ne litar Sali shkerdhata. Se nuk iu shkerdheu kurvat juve dhe gjithe atyre qe i kishin duart me gjak, por i la te perndjekurit si lypesa neper zyra per dy leke. E pafalshme dhe zemergjeresia e atyre qe shkerdhata Enver bastardi i baba Cenit, i vrau pa asnje faj, duke bere genocid mbi nje popull te tere. Ju lumte, keni te drejte te mburreni. Ptu, pocaqi!

              2. L
               Lufti

               Ne kohen e luftes komisari Enver ka bere ate qe askush nuk e ka bere: KA FJETUR ME SERBET. Ka shkruar me doren e tij: Me Miladin Popoviçin flinim ne nje krevat e shtrengoheshim me nje batanie! Jane fjale te komisarit ne shenimet e tij per luften, oreeeee!

               1. P
                Puffi

                Kutfi pederasti, edhe sot e kesaj dite te shkon leng nga goja ... plak pederast!

              3. P
               Phoenix

               Qe na cliruan e morem vesh, por ende nuk e kemi kuptuar se kush ishte ne te vertete pushtuesi. Keta jane vrare kot fare, si mish per top. Gjithe pushtuesat, i kemi ende ne Politike, Parlament dhe institucione. Bile, Gjermania ofron dokumenta gratis per punetoret Ballkanas. Italia ka 33-vite qe pret "pushtuesat" Shqiptare te Gomoneve.

                1. P
                 Phoenix

                 Ate qe the, ne bythe e ke.

                 1. P
                  Phoenix

                  Rrot kari jam per ty po pyet tet shoqe me mire si me konsideron

                  1. x
                   x Bolen

                   tani e vulose qe je bole komplet!

                 2. F
                  Finiqi

                  Tradhetare nuk ishte PKSH, kopilja e serbeve, jugosllaveve, ruseve, sllaveve.

                  1. F
                   Finiqi

                   Tradhetare nuk ishte PKSH, kopilja e serbeve, jugosllaveve, ruseve, sllaveve.

                   1. F
                    Finiqi

                    Tradhetare nuk ishte PKSH, kopilja e serbeve, jugosllaveve, ruseve, sllaveve.

                    1. F
                     Finiqi

                     Tradhetare nuk ishte PKSH, kopilja e serbeve, jugosllaveve, ruseve, sllaveve.

                     1. F
                      Finiqi

                      Tradhetare nuk ishte PKSH, kopilja e serbeve, jugosllaveve, ruseve, sllaveve.

                      1. F
                       Finiqi

                       Tradhetare nuk ishte PKSH, kopilja e serbeve, jugosllaveve, ruseve, sllaveve.

                      2. G
                       Goliku

                       Lavdi të përjetshme LANÇl! Lavdi të përjetshme të rënëve për lirinë e kombit tonë! Poshtë nazifashizmi! Më në fund, gazeta Tema, e bëri një hap drejtë patriotizmit. Urime! Uroj që të mos gërmojë më në "kazanin" e plehrave të historisë.

                       1. T
                        Trimi sahanit ????

                        Ik ore trap. Nuk eshte teme per Ty. Ti je me te vene perpara nje tas grosh e nje rrote qepe. Nazifashismi ishte kulture dhe zhvillim.

                        1. J
                         Jeronim Baze

                         Nazi fashizmin e luftuan edhe Anglo-AMERIKANET o pinjoll i Isa Toskes.

                         1. T
                          Trimi sahanit ????

                          Krahason Anglo-Amerikanet me brakeshaxhite e shqipnise. Fashizmi ua mbushi barkun me buke shqiptareve dhe u dha burse ne shkollat Italiane. Edhe Qemal Stafa mori burse nga Italia dhe u peshtyu ne pjate. Pastaj e dime si perfundoi Qemali.Iku ne rrote te sa***

                          1. P
                           Puffi

                           edhe toka nuk eshte e rrumbullaket ... per bole si ty, ah se harrova, shko ne spital urgjentisht sepse tet vellai i kane gjetur nje taks ne bark! Ha ha ha ... ishte nazifashist teper i kulturuar e zhvilluar!

                        2. X
                         Xha Xhai us

                         Rrofte shoku Enver Hoxha qe vrau me shume sllavo-komuniste shqipfoles sesa ushtrite italiane e gjermane.

                         1. s
                          sllavokomunistet mongole

                          K'tu ke plotesisht t'drejte se pasi maroi pune me to, perfunduan t'gjithe n'litar a trekendsha pushkatimi..mbase e drejta e popullit u vu n'vend..vecse mu ma mori hakun ma mire se gishti em..andaj hoxhes ne do i ngrejme bust se i shperlau mortjen e keqe, vecse la litarin jashte varrit..po shnoshe

                         2. P
                          Pika

                          Pse sllavo-komunistet shqipfoles, qe mburren se luftonin pushtuesin, ku ishin dhe pse nuk luftuan ushtrine greke pushtuese pasi ajo hyri ne Shqiperi ne 1940-1941 apo ushtrine gjermane kur hyri ne Shqiperi me 1943?

                         3. D
                          Dušan Mugoša

                          Karin tem e kini çliru. Ju ka çliru Tita.

                          1. p
                           pjes nga Ditari Luftes

                           Enveri mbasi fjeti dy net ke Shpia e Mugoshit u kthy n'Kosove . Tu pi caj me Patriotet Kosocare njeri e ngacmon Enverin duke i then . I nderumi Enver Hoxha ,me malezest tregetia asht e vshtir .Edhe patate me ndru me ta -duhet me ba kujdes se humb . Enveri ju pergjigj : ndoshta keni te drejt Bac , por un ja dhash me i shiju motra e Mugoshit -kto Dy Patatet Shqiptarit dhe nuk i humba .I kam ktu me vete : Plasi gallata e pytjet e atyre qe rrethinin Envern : A ke truc fort Malezesken bre Enver ? Po valla i thot Enveri ,tan naten mezalla se m'lijte me e terhjek Te Gjatin e donte brenda .Oj tu t'lum pushka shqiptarit bre trim Shqipnie ,se ashtu duhet me e ki nanat e mitrat shkjait. _____Marre nga Ditari Sekret i Enverit ne maredhenjet e tij miqesore meMugoshen

                           1. K
                            Komandanti

                            Po ik se te qiva robt serb i ndyre bythqir vrit veten ne ket cast

                            1. h
                             ha ha ha

                             ehi, a je ti komandari i plehut bre?

                            2. R
                             Rrapi

                             Baballarët sllave nuk e harrojnë kujtimin e kopilit te tyre, injorantit, xhihadistit sllavo-komunist kopilit Enver: www.enverhoxha.ru

                            3. k
                             k

                             A shpëtoi nga persekutimu apo pushkatimi ndonjëri nga ata që luftuan ?

                             1. S
                              Shqiptari

                              Po mor rrot K..,Vertet i vrau disa,dhe mire ua beri se donin ta benin Shqiperine republike te 7 te jugosllavise apo ta helenizonin . Por ne kohen e tij nga 800 mije banore sa kishte vendiu rrit ne 3.6 milion. Faktet jane kokeforta.

                             2. S
                              Shqiptari

                              Foto e pushtuesve te Shqiperise nga 1944 - 1991. Ky ishte dhe pushtimi me i eger i Shqiperise qe arriti ate qe asnje pushtues i meparshem nuk ka mundur : Rrethoi me tela gjembace Shqiperine duke e kthyer ne Burgun 28 000 Km2 nga ku kush tentoi ti largohej u godit me plumba pas shpine e ju terhoq kufoma zvarre per te mos patur fare as varr.! Kete mizori ne Shqiperi nuk e ka arritur asnje pushtues tjeter pervec se sllavo-Komunizmit Enverist.

                              1. D
                               Dakord

                               Pseudo shqiptar. Kaq idiot je o i shkrete???!! Po pse shtine fall ne filxhan apo ne hi partizanet ne 1941-1944 se si do behej shqiperia??? Nese nuk ke respekt per ata çuna e goca qe lane shtepite e shkuan ne lufte, te pakten hesht o kelysh ballisti dhe mos provoko o imbecil. Çfare do thuash per ukrainasit qe po luftojne?? Te rrine ne shtepi se ndoshta zelenski pas lufte do mbylle kufijte??? Po si mund te jesh kaq i ndyre o palaço njeri, o saliban

                               1. M
                                Mark Brozi

                                Pa ua thënë jugosllavet e ruset se duhej te luftonin pushtuesin e huaj, a do ta luftonin ate PKSH dhe ato qe iu bashkuan UNÇL?

                                1. S
                                 Shqiptari

                                 Enver Hoxha i shkordheu e i degjeneroi ato Komandante e Komisare te mbetur gjalle nga lufta duke i pushkatuar me damken "Armik i Popullit" ne balle. Ku jane Komandantet e Brig 1, 2, 3, 4, 5, e me rradhe? As varre nuk u la Enver-pushtuesi. Aq sa edhe ate "Hero Populli" qe i cliroi Tiranen ndersa vete flinte me Miladin Popovicin nen nje batanie, Mehmet Shehun pra, e degjeneroi ne Poliagjent pasi e vrau ne gjume e as kockat nuk i dhet ku jane...Je Dakort tani or Dakort-enveristi i djegur ne bythe pas Laverit? Hyyy, rrace spermatozoidesh serbe te ngjizur me 8 nentor 41 nga Miladin

                                2. t
                                 ti je serb!

                                 pushtuesit e meparshem e kishin lene shqiptarin me kandil e pishtar, analfabet e pisanjos, ndersa pushtimi "me i eger" sipas nje fare boleje, i dha drite, dituri e dinjitet, natyrisht beri edhe gabime, denoi edhe njerez te pafajshem, nderkohe qe shkolli neperka si puna e jote!

                                3. F
                                 Fatmiri

                                 Çfar fati pati,Shipëria me atë brez! Luftuan si asnjëherë tjetër. Është hera e parë që shqipëtarët kaluan kufit politik të kohës në luftë të organizuar,në ushtri të rregullt Është hera e parë që fitohet një luftë komëtare. Është hera e parë që femra shqiptare me pjesë në luftë me armë në dorë. Dhe vdiqën të varfër.

                                 1. F
                                  Fa

                                  Ngaqe kerkuan pidhin e nones se vet vdiqen te varfer . Ate merituan

                                  1. J
                                   Ju kemi qi nonat motrat e xhaxhallaret ne brim te

                                   ndersa ti meriton te te shkerdhejne nga mengjezi deri ne darke e naten te te varin ne litar! Bytheqire i degjeneruar!

                                 2. M
                                  Mali

                                  Lavdi per jete!

                                  1. T
                                   Teli

                                   Kush beson se partizanet luftuan qe Shqiperia te kthehej ne nje burg te madh te rrethuar me tela me gjemba?

                                  2. H
                                   HOMERI

                                   Mirenjohje te perjeteshme

                                   1. M
                                    Mati fshati pranë Athenës

                                    Po "çlirimtaret" pushtues xhihadiste sllavo-komuniste a kishin te drejte te ishin kollaboracioniste e sherbetore te sllaveve dhe te kryenin krime para dhe pas "çlirimit"?

                                   2. B
                                    Bonus Nje Kocke

                                    Djem e Vajza qe luftuan per Atdheun,po luftuan armikun e gabuar, rreziku erdhi nga Lindja dhe nga Kolera sllave. Ku ta dinin keta te shkretet se pas 79 vitesh Kolera sllave Do Qeverise Shqiperine.Lavdi Deshmoreve te Kombit Jo ideollogjise Bolshevike dhe Terrorit te kuq te atyre qe Qelbeshin Era Dhi e vrane e po vrasin me shume Shqiptaret sesa Armiku … Eshte Turp per shqiptaret te njesohen me komunistet gjakpires Tip Enver, Ramiz,Salih, Fatos,Gramoz,Ilir,Edvin. Keta qe marshojne shumica vdiqen burgjeve e internimeve e vdiqen fukara. Qe te jetojne mire. Larot tip, Spartak Kiço Ngjela, Fatos Todi Ljuba ,E shumica e dobicave te Bllokut Tip Balluku, Bushati e Gjakpiresit e Aranit Çeles. Italianet dhe Gjermanet ishin Çliruesit e vertete te Kombit Shqiptar

                                    1. B
                                     BLLOKU

                                     MIRENJOHJE

                                     1. E
                                      Elisa e Spiros se Palit

                                      U shofte e mos mbifte me kurre ne keto troje ajo fare qe mbolli komunizmi i ardhur nga stepat e Rusise...Vafshin ne ferr te gjithe ata dhe soji i tyre qe kane nostalgji per ate shkerdhaten..

                                      1. T
                                       Tori

                                       Keta pushtuan Shqiperine etnike . 39-44 ishin vitet e vetme te shqiperise etnike

                                       1. K
                                        Kreshniku

                                        Respekte pa kufi per bijte dhe bijat qe luftuan per liri, pa kursyer edhe jeten

                                        1. N
                                         Nuk behet ky vend me plehra

                                         Nuk mendojme se kemi pasur me shume armiq se vehten tone.Keta muter qe komentojne ketu qe na hiqen flamurtare te te drejtave dhe lirive qe ketij populli ju mohuan harrojne se pa kete clirim do ishin nje Afganistan ne zemren e Evropes keta muter pinjolle te bythqireve te zbythur nuk e harrojne hurin qe kane nga prapa.O muter respekt per ata luftetare qe mbeten ne histori dhe vetem mirenjohje mos u kapni mbas Enverit per te mohur ate qe ata ben si justifikim ne nihilizmin tuaj.Sa do te mundoheni hurin ne byth do e keni.

                                         1. P
                                          Phoenix

                                          Per cilet luftetare o idiot. per ca idiote te genjyer, injorante e dru me pre, te cilet u bene mish per top nga lojtare, ne instalimin e diktatures Komuniste? Shkoni more shkerdhehuni ne ndonje ferre andej, kerkoni dhe resto ju te tredhurit e te indoktrinuarit, pale.

                                          1. R
                                           Remo

                                           Nuk behet ky vend me plehra,, Respekte. Kot qe merresh me ta, gjoja e nisin nga Enveri por thelle thelle, e kane me clirimtaret. Jo me kot, filmin me te dashur ne keto kohe, kane ate; " i dashur armik", keto mendje te ndritura Halesh te Butkave, e kane mbajtur ate vend nen zinxhiret otomane ne shekuj, sapo i rane breket te parit, kerkuan tutore te rinj, naziste, fashiste, c'tu dilte perpara mjafton qe ata te vegjetonin...nuk duan shtet, prandaj, ne vend qe ta permiresonin mbas 90-es, i vune kazmen ne themel, e vodhen e shiten dhe e trajtuan si lecke....njerez te mbaruar,, orientale dhe gjaks te kanunit, pale, komunizmi i largoi nga Evropa?! E kur kishin qene ndonjehere me te? Sot jane kthyer ne turpin e Evropes, a thua eshte faji i "sllavo-komunizmit"?! E gjithe lindja e marre se bashku, s'ka aq njerez burgjeve te kesaj Europe sa ka rraca Shqiptare. Asnje vend tjeter i lindjes, s'eshte bere nje geto si eshte bere vendi jone. Anadollaket, u kthyen tek analfabetizmi, kishin oreks per shkaterrim,per te vjedhur, per toke te xanum, anti-ligj, anti-shtet, i arriten te gjitha. Ne asnje vend tjeter te botes, nuk perdhoset keshtu historia, lufta, sakrificat, gjaku i derdhur, heronjte e vendit sic behet atje. S'kane turp, shajne dhe perbuzin LANC-in, disa kerkojne te rishkruajne edhe historine e para pavarsise, pushtuesin turk e quajne "bashkeqeverises", edhe Gjergj Kastriotin kane per ta nxjerre tradhetar. Keta varkare s'kane atdhe.

                                          2. w
                                           www

                                           kur partizanet pushtuan shqiperine thuaj!!!

                                           1. D
                                            Drini

                                            Gjynah qe u manipuluan keq nga kanceri komunist.

                                            1. A
                                             ATDHETARI PA ATDHE

                                             KOMUNIZMI E ARDHMJA E AMERIKES .

                                             1. A
                                              Alba

                                              VFLP! Lavdi atyre djemve dhe vajzave qe luftuan per clirimin e atdhuet duke mundesuar ekzistencen e Shqiperise. Sikur te mos ishte perpjekja e ketyre djemve e vajzave, dhe Shqiperia te ishte nje vend nazist, territori i vendit do ndahej midis Yugosllavise dhe Greqise. Dy fitimtareve te luftes, qe kishin pretendime territoriale. Historia tregoj se nje Shqiperi e pavarur u be sebep per nje Kosova te pavarur me vone. Ndryshe do ishim bere si kurdet te ndare neper shtete, dhe pa asnje te vetin.

                                              1. s
                                               sllavokomunistet mongole

                                               M'bahu NANE ti moj Shqypni, se ke djemte n'sllavo-mongoli, labo-vlleheve te Toskenise, na u prin Dushan-Miladini i sllavonise

                                               1. L
                                                Lam Zagradi

                                                Sa bejte të bukura bëke ti klyshi i tredhur greko-sërb...hallall bythën e çpuar!

                                                1. s
                                                 sllavokomunistet mongole

                                                 Or Lam..bjeri njere kah prroi i Lligjave e meru ERE se mase t'kthjellohet Zagradi

                                                2. D
                                                 Druzhe Tito vdiq I Dhier

                                                 Druzhe Tito , ushtare per Sllavet juve shkonit, Shqiptaret I futen hurin ne bythe Jugosllaveve te tu, Muzhikeve e Çun Lajit jo Lajçit ai eshte tjeter bajge serbe. Shiko veten tende se me siguri se prodhim perdhunimi se vjen era Bastardh . Partizaneve Shqiptare te ju rrush bolet se nuk jane Kelysha Kurve si Juve

                                                3. L
                                                 Labi

                                                 Më vjen keq nga ko pasqyrë opinionesh dhe botëkuptimesh që shfaqen në këtë faqe, për këto foto. Dhe të mendosh se këta që shkruajnë këtu as kishin lindur atë kohë dhe tani shkruajnë e llomotisin sipas partive që e kanë bërë përshesh këtë popull e komb. Luftërat kundër pushtuesve të huaj, pra Lufta e Dytë Botërore ku luftuan amerikanët, sovjetikët , anglezët, popujt e tjerë, mes tyre edhe ne shqiptarët, na bëjnë nder. Çfarë ndodhi më pas nuk e ndyn gjakun e derdhur. Ne kemi një histori dhe atë duhet ta pranojmë sepse ndryshe nuk jemi komb, nuk jemi Shqipëri. Armiqësia mes nesh na zvogëlon e na rrudh e bota e qytetëruar qesh me ne.

                                                 1. B
                                                  BABO

                                                  More, po, këta nacionalistët me zhgab, nuk po i shikoj gjëkund, apo kanë qënë në ilegalitet aso kohe...Na i nxirrni dhe ata mor aman...O Mero, po pse bëhesh kaq i lig mor burrë?! Nxirri more, se i ke pasë nga fshati...Nxirri dhe kapedanët e Ali Këlcyrës, e të Peshtanit, o djali Babos...hë derman mos përto!

                                                  1. A
                                                   Arjan L

                                                   Lufta dhe sakrifia ka qene e popullit shqiptar nuk ka qene e nje indiviti apo nje grup indivitesh ,pranvera nuk vjen me nje lule

                                                   1. A
                                                    AAA

                                                    LAVDI PARTIZANEVE QE LUFTUAN DHE DHANE JETEN PER ATDHE. NE DJALL SHKOFSHIN TRADHTARET DHE KELYSHET QE LANE PAS. BREZ PAS BREZI.

                                                    1. ¿?

                                                     Ou, paska hapur arkivat Kinostudio "Shqiperia e Dhjere".

                                                     1. D
                                                      Davidi

                                                      Sakte. Te gjithe jane te lare, te krehur, me rroba te reja italiane te hekurosura e mbas trupit. Kush te kete qene rregjizori?! Sepse i bie te kete qene gjenì.

                                                     2. s
                                                      sabri

                                                      luften e filluan patriotet,e vazhduan idealistet dhe e fituan maskarenjt.SI CDO REVOLUCION.Por heq kapelen per ata qe dhane jeten,u prehshin ne paqe.ne lule te rinise...dhe enver hoxha shkonte nga kasollja ne kasolle...hante pinte e q.....nga galigati ne moker...ne martanesh...te tjeret luftonin.yyyyyy mos u tretsh o zot.

                                                      1. P
                                                       Phoenix

                                                       Neqoftese nuk do kishin luftuar Partizanet, dielli nuk do ndriconte me, e Planeti Toke nuk do te kishte jete. O ju shplafte mortja juve, qe ju a kane bere trute lakra, 70 vite me propaganden e Marksiste te Cifuterise internacionaliste. .

                                                       1. s
                                                        sllavokomunistet mongole

                                                        It's called STOCKHOLM SYNDROME..pershendetje vlla

                                                       2. P
                                                        Phoenix

                                                        Every war, is a racket. C'do lufte, eshte nje mashtrim, nga nje pakice ndaj shumices. Viktimat idealiste, gjithmone perdoren si mish per top e gjenocid, per interesat e nje grushti njerezish dhe per te ndryshuar historine sipas interesave te kultit Global, te cilet manipulojne nepermjet propagandes dhe dialektikes Hegeliane, perca e sundo. Kjo ka funksionuar per mrekulli gjate gjithe historise se njerezimit, dhe funksionon dhe sot, sepse shumica e njerezimit fle gjume dhe eshte e indoktrinuar deri ne palce, me interesat fiktive te kasolles ku jeton.

                                                        1. S
                                                         Shqiptari

                                                         Lufta Nacional-Çlirimtare mbetet nje nga epokat me te lavdishme te popullit shqiptar.U derdh gjak,u dogj dhe u shkaterrua tere vendi,u interrnuan e nuk u kthyen shume te rinje dhe u bene sakrifica te medha nga tere populli yne. Ndonese ne nuk ishim ne frontin e madh kunder nazifashisteve u ndeshem me ta dhe kontribuam ne fitoren kunder tyre jo pak. Per çfare ndodhi me pas nuk duhet ngaterruar me nje nga pikat me kulmore patriotike dhe heroike te shqiptareve.Terrori i Enver Hoxhes nuk e zhben kete epoke teper te lavdishme. Persa u takon Ballisteve,Legalisteve dhe tere bashkepunetoreve te fashizmit(kolaboracionisteve),shumica e tyre ia mbathen me kolonat naziste dhe morem malet per tu larguar,pas tradhetise qe i bene vendit.Tani pas 80 vitesh ka ardhur koha te pas tere merite dhe etiketimet qe u behen niperve dhe sterniperve te Nacionalisteve,niperve dhe sterniperve te komunisteve dhe Enveristeve .Sot mosha 45-50 vjeç dhe poshte nuk ka asnje lidhje as me epoken e Enver Hoxhes pasi po behen 40 vjet qe diktatori ka vdekur.Ndersa partizan,ballist,zogist dhe kolaboracionist besoj nuk ka mbetur gjalle me shume se ndonje dyzine.Madje jane femijet e tyre nga 75- 85 vjeç.Duhet te shohim te gjithe para jo pas. Persa i takon fotos,fitimtaret gjithmone parakalojne dhe nderohen,te humburit harrohen

                                                         1. d
                                                          demo

                                                          Nuk luftuan kunder grekut dhe sllavit. U mobilizuan nga sllavo komunistet per te pushtuar Shqipnine ethnike. Si rezultat i ketyre partizaneve Cameria u spastrua Ethnikisht,,Kosova u masakrua dhe ju dorzua serbit.

                                                          1. s
                                                           sllavokomunistet mongole

                                                           Ndersa Shqipnise Londineze i shkaktuan kaq dame sa dhe vete sllavokomunistet mongole apo turqit nder 500 vjete do t'ishin xheloze per bemat e tyne..imagjino se ka t'ashtuqujtun njerez qe akoma besojne e thurin lavde k'saj cmendurie

                                                          2. G
                                                           GjonBaba

                                                           Si për habi, me 1912-1913, krah Shqiperise ushte Itali Austro-Hungari, me 1939-1944 Itali Gjermani, me 1990 Itali Gjermani me investitore serioze qe i perzuri anglo-cifuteria... Sa për Rusine, s’është djalli Rusia Kush e do vertet vendin e vërtet Shqiperine, e gjen se kush është djalli që meshihet pas të tjerëve

                                                           1. s
                                                            sllavokomunistet mongole

                                                            Korrekt

                                                            1. A
                                                             At Fishta

                                                             Thane ma troc Gjon Baba..t'paret mas shume kundershtimesh e krijuen Shqipnine..t'dytet e cuen n'kufinj natyrale dhe t'tretet u munduen t'ja hekin prej thonjsh kulcedres gjakpirese cifute qe here nepermjet turko-sllavo-mongolve, here anglo-saxonve here anglo-amerikanve vazhdojne ta majne nen thunder rracen tone antike..t'pershendes perzemersisht

                                                            2. S
                                                             Shqiptari

                                                             2000 vjet roberi ,shqiptarit nenshtrimi i eshte vere GEN. Enveri e kishte kuptuar thelle se shqiptaret neper shekuj kishin qene te roberuar e te nenshtruar. Ai u perpoq qe ta bej ate vend e ate popull me dinjitet. Me sforco ( skishte tjeter mundesi) ai arriti te bej nje shtet me dinjitet. Vdiq ai dhe populli u kthy ne shtratin e vet logjik,nenshtrimin. Dhe sigurisht se 2000 vjet i nenshtruar me 40 vjet liri dihet rezultati.

                                                             1. J
                                                              Jona

                                                              Ju lutem flisni si njerez dhe si Shqiptare te edukuar qe jemi. Jo me fjalor negativ, se ka mjaft te huaj qe monitorojne ne gjuhen shqipe. Ju Dua shume . Faleminderit.

                                                              Lini një Përgjigje

                                                              Blog Tema