Shembulli i një politikani modeli i të cilit është i rrallë në Shqipëri

19 Shkurt 2024, 10:31Dossier TEMA
Shembulli i një politikani modeli i të cilit është i

Shembulli i një politikani modeli i të cilit është i rrallë, i një mendjendrituri i cili i dedikoi tërë jetën çështjes kombëtare sepse e donte vërtet shumë Shqipërinë.

Ia njohu mirë vuajtjet njerëzve të thjeshtë para se të merrte përsipër t’i përfaqësonte ata.

Kurrë nuk mori asnjë meritë që nuk i takonte.

Nuk foli në asnjë rast për dallime krahinore, fetare, politike etj, nuk bëri asnjëherë kompromis për pushtet apo interes personal, dhe kur foli, në vend të ankesave, mallkimeve, mashtrimeve, foli thjesht, pastër, bukur.

Tha se e pati shumë të lehtë të punonte për popullin e tij patriot e të dashur edhe pse i shumëvuajtur ndër shekuj.

Ndërsa si kompensim shqiptarët e kudondodhur, në veçanti njerëzit e zakonshëm, patriotë e të mençur e nderojnë, e duan dhe e adhurojnë sot pa kushte, për gjithçka i dha kombit.

8 Komente

 1. n
  nen dila

  Kush ishte ky se vidion nuk e pash, si e kishte fix emerin

  1. y
   ylamdyrylam

   ky e ka emrin:injorantia e mjere qe dila ka mbetur.

  2. S
   Shqiperi moj e mjere...

   Dhe kete mendje te ndritur,te nje patrioti,humanisti dhe demokrati te madh,nje letrari dhe perkthyesi te jashtezakonshem,kryeveziri jone ram-i,qe vetem shqiptar nuk mund ta quash,nuk e permend asnjehere dhe per me tej,kete ben dhe me kryeheroin tone kombetar dhe te Europes Gjergj Kastriotin dhe vendos ne ballin e institucioneve te ketij vendi,Ismail beun,qe sic mesojme dhe nga autobigrafia e tij dhe historia,ishte nje osmanlli 24 karat dhe vec kesaj thirri nje trup te armatosur turke,me ne krye Grebenen,per te ringjallur Turqine e humbur ne keto ane.

   1. a
    astrit

    Si njeri i letrave ka vendin e tij ne letrat e gjuhes shqipe e per kete respektohet si politikan i rendomte si gjithe te tjeret e kohes se tij.

    1. B
     B

     Titi,te mos njofesh Fan Nolin,mbetesh kokra e injorantit,qe vazhdon te jetosh si bageti,ne kete toke.

     1. B
      Buda

      B... Une e adhuroj Fan Nolin si erudit, si perkthyes, si filozof, poet, shkencetar, patriot, por si politikan ishte nje "0 me xhufke"; beri nje gabim fatal qe pranoi postin e Kryeminstrit te Qeverise Demokratike te Qershorit 1924.

      1. B
       B

       Per ate personalitet demokrat dhe erudit dhe i talentuar,qe ishte,Noli,ai nuk qendroi brenda kabineteve te mbyllura,por guxoi dhe doli per te realizuar ato ide demokratike,megjithse e dinte,qe kete aksion po e bente ne nje vend,ku mbreteronte injoranca talibane e pushtimit osman,bile bejleret laraman muslluman vendas dolen dhe me zi se dhe vet pushtuesi.Kaq e vertete eshte kjo sa qe dhe tani,ky vend ripushtohet nga kjo lloj skote bastarde antishqiptare,me nje raja si Rama ne krye te tyre.

     2. f
      fiku

      Fan noli ose theofan mavromati as tre vjet sjetoj ne shqiperi ,,,,u be prift i orthodhokseve ,,,pastaj u fut politikes ,,paguhej nga austriaket ,,,,,

      Lini një Përgjigje