Dronët Bayraktar, rrugës për në Shqipëri

4 Qershor 2023, 19:30Politika TEMA

 

Dronët Bayraktar, rrugës për në Shqipëri

Qeveria miratoi në mesin e javës kontratën qeveritare për blerjën nga Shqipëria të dronëve turq Bayraktar, një armë që ka bërë revolucionin e luftrave.

“Miratimin e kontratës, ndërmjet Ministrisë së Mbrojtjes së Republikës së Shqipërisë dhe BAYKAR MAKINA SAN. VE. TIC. A.Ş., për furnizimin me sistem mjetesh ajrore pa pilot BAYRAKTAR TB2, që i bashkëlidhet këtij vendimi.

Ngarkohet Ministria e Mbrojtjes për zbatimin e këtij vendimi. Ky vendim hyn në fuqi menjëherë”, thuhet në vendimin e Këshillit të Ministrave.

Kujtohet se në muajin dhjetor të vitit të kaluar, në prani të Kryeministrit Edi Rama, Ministrit të Mbrojtjes, përfaqësuesve të firmës turke “Bayraktar”, Ambasadorit të Republikës së Turqisë u nënshkrua në Tiranë marrëveshja për sigurimin e avionëve luftarakë pa pilot me firmën e njohur turke Bayraktar.

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, gjatë fjalës së tij shprehu mirënjohje për ndihmën që qeveria turke ka dhënë vitet e fundit në mbështetje të Forcave të Armatosura.

“Jam i sigurt se shfrytëzimi i këtyre aseteve në vendin tonë do të rrisë cilësisht kapacitetet e Forcave të Armatosura dhe strukturave të Emergjencave Civile në drejtim të kontrollit të territorit dhe për të parandaluar fenomenet e paligjshme. Kompletimi me këtë sistem ka rëndësi të veçantë për sigurinë tonë kombëtare dhe atë të Aleancës, si dhe për respektimin e detyrimeve që rrjedhin nga Strategjia e Sigurisë Kombëtare, Strategjia Ushtarake dhe objektivat e Kapaciteteve të NATO-s”, u shpreh Ministri i Mbrojtjes.

Firma “Bayraktar Technology” është e specializuar në hartimin e teknologjive transformuese në fushën e mbrojtjes dhe aviacionit. Pajisja me këta avionë do t’u ofrojë institucioneve të tjera të qeverisë shqiptare një mbështetje të madhe në nivel operacional, në fusha të ndryshme.

15 Komente

 1. L
  Luftoni Kriminelet njehere !

  Blini cfare te doni ,pa e Eleminuar Kryekriminelin Spiun Sali dhe grupin e tije qe numerohen me gishtat e dores,,nuk ka qehtesi dhe perparim.. Nuk mund te lexojme dote nje Artikull pa u permendur Kryekrimineli Spiuni Sali me grupet e tije..

  1. s
   spata

   Mos u shqetso per kryekriminelin Sali . U duhet akoma Aleatve per zgjidhjen e ceshtjeve boterore . Ne 2025 Fallxhorja Vana ka parashikue, per Shqiperine, nje ftkeqsi te madhe . Nuk dihet saktesishte ,se cfare ka parashikuar ,per vdekjen e disa politkanve, ne rrethana teper te cuditshme . Do zoti te jete i pari ky kryekrimineli i shqiptarve.

  2. L
   Luftoni Kriminelet njehere !

   Blini cfare te doni ,pa e Eleminuar Kryekriminelin Spiun Sali dhe grupin e tije qe numerohen me gishtat e dores,,nuk ka qehtesi dhe perparim.. Nuk mund te lexojme dote nje Artikull pa u permendur Kryekrimineli Spiuni Sali me grupet e tije..

   1. R
    Raimond vlonjati

    Ky hajduti i Surrelit , harxhon parate e taksave te Shqiptareve per te blere drone qe nuk kane asnje efekt ne mrbojtjen e hapesires sone ajrore, dhe nuk blen Avione te jene ne ruajtje te hapesires sone ajrore , sepse ne paguajme miliona dollare cdo vit Italise dhe Greqise qe na mbrojne hapesiren ajrore . Kjo eshte skandaloze . Bli avjone o bastard i qelbur i Vucicit, dhe pastaj bli drone e ca te duash, Por se pari ne duhet te kemi avionet tane .

    1. C
     Colja

     posho o lamash pusho. Vetem budalleqe nxjer nga haleje a te qifja udhet

     1. v
      vlonjat

      Mendoj me njohjen qe kam se ky "Rajmond vlonjati" eshte nje gjysem injorant qe dikur ka punuar ne Sode PVC!

     2. R
      Raimond kari me gunga

      O Raimond , e mori provimin motra ore ??

      1. i
       iliria

       Rajmond kari nuk thua diç për KRYETRADHËTARIN Sali udba që shkatrroi ushtrinë,marinën, aviacionin,akademitë ushtarake,industrinë, infrastrukturën,arsimi.shëndetësinë,etj,etj.Për fund vrau dhe dogji Shqipërinë.Të gjithë shqiptarët sa janë të shkërdhefshin me libër shpie!

      2. V
       Vjedhin vjedhin ju ngelshin në fyt

       Po për çfare na duhen këta drone? a po veq për të vjedhur, edhe disa para të tjera bashkarisht Turq shqip foles, bashke me Turqit e Andollit . Turqia, ka 30 që e rrjep Shqiprie bashke me gjith politikanet shqip foles , kohet e fundit edhe Kosoven.

       1. E
        Elton

        Ne Ukraine nuk i perdorin me se rezultuan qe eleminoheshin shume kollaj .

        1. Z
         Zheleznovi

         motra ta tha ?

        2. S
         Shqiptar

         Blerja eshte blerje o gazetar,jo ndihme.

         1. P
          Phoenix

          Nuk i kane dronet per armikun, jo. Dronet i kane per ju, sepse per kete qeveri te shitur kuislinge, tradhetare antishqiptare ne hyqmin e krimineleve dhe mafies Globaliste, armiku jeni ju populli.

          1. E
           Erdogan

           Tani Greket dhe Arvanitasit ku do "futen" nga you bijte e Vezireve,Pashallareve,Bejlereve. Hidhjani bythes o turq se keta nuk duan Bashkejetese me kaurret e Derrit. Edhe presidenti Bush qe shkaterroj nje Lindje te Mesme you quajti thjesht nje vend islamik. Cfare doni me teper you?Pergjegjesia eshte e Historianeve dhe Inteligjences se Politikanet jane te shitur nga dora e pare.Mendojne vetem per Interesat e tyre familjare dhe fisnore. Ky Sulltan ishte qe declaronte per Xhamite qe jane Bajonetat Tona! Kunder kujt? Kunder atyre qe nuk u turqizuan dhe luftuan per epir dhe Ilyri. Kur you vjen Ty o Sulltan per visit ne lotojme nga Hareja dhe Shpresa qe sa me shume Xhamija,Teqe,medrese etj. Jo se Prifterinjte jane me te mire por per fat te keq jane para youve o Arabe.

           1. M
            Mbresa

            ***KUNDËR MALLKIMIT TË GJUHËS SHQIPE*** Si shqiptarë që jemi Shqip ne duhet të mësojmë Dhe Zotin, të drejtë kemi, Ne gjuhën shqipe ta lëvdojmë. Epo ju gjuhën tonë Doni ta humbisni fare Dhe me mallkim e me nëmë Shprehni ta shpini në varre. S’më vjen rëndë nga priftërinjtë Që s’ dinë ç’ bëjnë e ç’punojnë, I urdhërojnë të zinjtë Që gjuhën shqipe ta mallkojnë. Po krye-priftërinjtë e tyre Nëkëmbës t’ orthodoksisë Shumë punë prej mynxyre Bëjnë kundër Shqipërisë! Të mallkojnë njerëzinë Të nëmosin gjuhën tonë, Të përçajnë Shqipërinë, Zoti mos e pastë thënë! Thonë s’ ditka Krishti shqip Dhe shqip-fjalë s’ pret prej nesh, Vetëm në gjuhën greqisht Të dëgjon e të mban vesh! Këto e shumë të tjera, Që dëgjon në kishë brenda Dhe na mallkojnë për hera Gjuhën tonë që s’ ua k’ ënda. S’ kanë frikë as turpërohen Që përçmojnë Perendinë, Po mburren edhe lëvdohen Sepse shërbejnë Grejqinë! Gjuhën e kemi tonë Të vjetër dhe të vyer, Nga Perendia ish thënë Që ta ruajmë të çkëlqyer. - Poezi nga Petro Nini Luarasi

           Lini një Përgjigje