Durrës-Prishtinë me tren, Balluku: Projekti për hekurudhën hapet këtë vit

18 Maj 2022, 17:41Ekonomia TEMA

Durrës-Prishtinë me tren, Balluku: Projekti për hekurudhën

Shqipëria do të investojë për hekurudha në të ardhmen. Një e tillë do të ndërtohet për të lidhur Durrësin me Prishtinën.

Për ministren e Energjisë dhe Infrastrukturës, Belinda Balluku, ka një marrëveshje me qeverinë e Kosovës për të hapur këtë projekt.

“Kjo hekurudhë ka një rëndësi të veçantë për Kosovën dhe Shqipërinë që do të mundësojë transportin e shpejtë të pasagjerëve dhe mallrave, së pari mes Shqipërisë dhe Kosovës e më tej për vendet e Ballkanit Perëndimor”, tha Balluku.

12 Komente

 1. K
  Kot te pyes

  Po me hekurudhen Tirane - Durres - Rinas cfare po behet? Apo edhe ajo kur te behet kjo qe lidh Kosoven me Shqiperine do mbaroje (pas disa dekadash ose asnjehere)

  1. m
   mos me keqkuptoni thjesht nje opinion

   do filloj transporti i droges nga ky tren pasi kufirin e mbyllen si ne kohen e jugosllavise dhe flasin keta per patriotizem te te dyja kraheve te kufijve,. te pakten kosova te rruga e kombit nuk ka vjedhur babezisht si ne

   1. u
    uskania

    Do te filloje neser e do te perfundoje pas 30 vjetesh.

    1. f
     franci

     Ka 30 vite qe thuhet do behet linja hekurudhore Tirane Durres dhe nuk eshte bere asgje kjo biba thote Durres Prishtine....me sa duket do behet si TRAMPI I LUL BRAVES...

     1. D
      Do behet

      Perse duhet hekurudha tirane- durres, 35 km?

      1. a
       animas

       Beni Durres Tirane njehere per popullin te levize si e gjithe bota , se po mbyten njerezit me ata autobuze qe jane per scrap.....

       1. K
        Karderri nga Lekbibaj

        Hekurudha Durrës-Pishtinë me patjetër do të ndërtohet sapo të ngrihet nga varri Enver Hoxha e Josif Broz Tito. Deri atëherë rrihni ujë në havan se do bëhemi shtet i 52-të i Amerikës Afrikane.

        1. K
         Karderri nga Lekbibaj

         Hekurudha Durrës-Pishtinë me patjetër do të ndërtohet sapo të ngrihet nga varri Enver Hoxha e Josif Broz Tito. Deri atëherë rrihni ujë në havan se do bëhemi shtet i 52-të i Amerikës Afrikane.

         1. P
          Progon Pollogu

          KARRRLEKU ! Sapo të ngrihet ose cohet Hoxha Enver nga varri, do pushkatojë të gjithë ata që donin të hapet kjo linjë hekurudhore kombëtare.

         2. A
          Anchor

          Patjetër që do ndërtohet hekurudha Durrës -Prishtinë,sapo të ngrihet nfa varri Enver Hoxha me Josif Broz Titon. Deri atëherë rrihni ujë në havan,se Shqipëria do të jetë bërë shtet i 52-të i Amerikës Afrikane.

          1. v
           vlora.vlora

           Bllukut si ngopet gopi as me leke dhe as me karr ,ju prisni hekurudha 10 vjet ne pushtet shihni ndonje te mire per njerzit?

           1. z
            zylyf kasemi

            Përfundoni lotin e tretë të rrugës Teodor Keko....mbeti si varr......apo Veliaj mbjell pemë me fëmijët te kodrat e liqenit e s'keni kohë të shihni.

            Lini një Përgjigje