Erion Braçe jep alarmin: Kemi 65 mijë lopë më pak, se në vitin 2018

27 Qershor 2022, 19:30Ekonomia TEMA

Erion Braçe jep alarmin: Kemi 65 mijë lopë më pak, se

Deputeti socialist Erion Braçe, ka dhënë alarmin se po pakësohen lopët, delet e dhitë.

“65 mijë lopë më pak nga 31 dhjetori 2018.

250 mijë dele dhe 100 mijë dhi më pak nga dhjetori 2018.

131 mijë ton qumësht më pak nga 31 dhjetori 2018.

INSTAT ka publikuar të dhënat e blegtorisë për vitin 2021.

Shikoni, e urrej te them “JU PATA THENE”;

Por rezulton e provuar gjithçka, madje këtë herë me të dhëna nga vetë Ministria e Bujqësisë.

Ne nentor 2018, kur ndryshoi TVSH për bujqësinë, ju thashe e ne fund edhe ika nga Komisioni i Ekonomisë, ne Kuvend per tre ore me radhe u mundova te bindja per ta ndaluar PASOJEN, kete qe e keni me lart ne shifra!

Nuk dëgjoi kush!

Po tani? Do vijoni me “e fryn Erioni se nuk eshte keshtu situata”?

A ka vlerë fjala në këtë vend?

Nëse ka, ndryshoni TVSH për bujqësinë që të mos humbasim akoma më bagëti, akoma në ushqim.

Duhet prodhuar ne vend, duhet bere tani”, shkruan ai.

7 Komente

 1. D
  Detari

  perse nuk e vr asin kete shkurtabiq? popull debil i tall dhe nje liliput

  1. k
   k

   Kemi më pak lopë,por ama janë shtuar derrat me shifra industriale.(numero edhe veten).

   1. M
    Mal Cori

    O detar, shko e mbytu. Ti do jesh ndonje rilindas i ndyre qe mer rrogen pa shku ne pune. Ose ndonje i ridhjerjes te rithemelimit qe ben opozite me kostumet e Elises apo cfare poturesh veshi Rama....

   2. T
    Tualant Elbasani

    Gjithmone nje dite njeriu kthehet ose ka nostalgji nga vjen..... Lope Brace= fshatar, vlore a korce..... thuhet se eshte nga berati....por kur nuk e ka treguar emrin e fshatit nga ka ardh baba i xhepistit Brace... Po per peshqit e Karavastase qe jane shtuar , pse nuk flet o Brace!

    1. C
     Chihuahua

     Pa merak Braçe !. Do t'i RILINDIM edhe ato.

     1. A
      ASD

      Mishi une livadhis ne Brazil qumeshti ne Serbi vetem derra kemi plot ketu ne Shqiperi.

      1. T
       Tonini

       Asgje skeni prej shqipetari te ndershem e patriot ju qe shani e fyeni

       Lini një Përgjigje