Çfarë do të ndodhë me çmimin e apartamenteve? Zonat në Tiranë që ofrojnë çmime nga 800 deri 1200 euro/m2

26 Shkurt 2024, 22:25Ekonomia TEMA
Çfarë do të ndodhë me çmimin e apartamenteve? Zonat

Prej më shumë se tre vitesh, çmimet e apartamenteve kanë njohur rritje, një tendencë kjo që duket se do të vijojë edhe përgjatë muajve në vijim.

Eri Gurra, konsulent pronash tregon kërkesat që kanë kryesisht qytetarët, të cilët janë të orientuar drejt apartamenteve me sipërfaqe më të reduktuar, si edhe zonat ku çmimet janë ende të përballueshme dhe variojnë nga 800 deri në 1200 euro/m2.

Këto zona, shihen me perspektivë zhvillimi, nisur edhe nga projektet infrastrukturore si Bulavardi i ri i Tiranës si edhe Unaza e Madhe e cila pritet që të finalizohen brenda këtij viti.

Në këto kushte gjykojnë ekspertët, vlera e pronës do të vijojë që të njohë rritje.

Nga studio e emisionit “Box to Box” Gurra tha se në dy muajt e parë të këtij viti interesi për të blerë një apartament ka qenë i lartë, krahasuar kjo me të njejtën periudhë të një viti më parë.

4 Komente

 1. A
  Art

  Mashtruesa ordiner. Ktu po ikin te gjithe, do behet si jugu i italise. Kush jan kta qe blejn? Vendosni limit 5000 Euro cash e cdo gje me banke si kudo e ta shohim iher sa bleresa ka.

  1. N
   Nga larg

   Nqs shteti kontrollon origjinen e lekeve me te cilat blihen ketu apartamente, veshtire se rrine cmimet kaq te larta. Njesoj si ja kontrolluan mbeses se Sales blerjen e apartamentin ne Gjermani. Te caktohet nje banke ku te behen gjithe transaksionet per pasurite a paluajtshme. Ne USA per derdhjet mbi 10 mije dollare ne banke mbushet formular me vete, ne Shqiperi s'pjerdh njeri, sepse shteti perfiton nga pastrimi i parase

   1. A
    Andi

    Kush i blen se pa shit jan, mbaron pallati me 200 apartamente dhe mbas nje viti sheh vetm 10 apo 15 drita ndez. Ose ja blejn njeri tjetrit. Populli nuk i blen dot. Aoartament mund te blejne vetem 3 lloj klientesh: 1 korrupsioni ku futen qeveritaret me fis e kompani 2 droga 3 ndonje i huaj po dhe ky behet pishman me vone

    1. R
     Rrogëtari i shtetit

     . Kam shitur hyrjen. Dua të blej një hyrje normale pak më të gjerë, nē Tiranë. Po shikoj ngado. Çmenduri dhe e papërballushme! Disa ndërtime si konvikte. Disa projekte të brendshme skandaloze. Hap dritaren për ajrosje apo për pamje dhe ngjitur del muri apo banori tjetër. Dhoma me dritare superluçe, se, ashtu vjen terreni, të thonë. Pallat 10 katësh me një ashensor për 2 veta. Ambiente të brendshme me shumë kthina. Më e bukura!!! Çmimi i njëjtë për çdo hyrje! Si për hyrjen e sipërme me pamje e diell, ashtu edhe për hyrjet ku sheh vetëm mure. Çmimi njëjtë, si për ambientet e banimit ashtu edhe për ballkonin jo funksional apo verandën të madhe për dasma. Duhet të paguash një çmim të kripur edhe për agjencitë imobiliare që të sillen embël e korrekt, e përpiqen të të bëjnë lavazh truri. Presim ndonjë sinjal ulje çmimi. As shteti ynë nuk flet. Vetēm disa "ekspertë" të paguar për të nxitur qytetarët e thjeshtë të marrin borxhe e kredi, e nëse nuk gjejnë dot, të sigurojnë me çdo formë eurot që duhen, për të supermajmur të pangopurit. Ose të ngushëllojnë veten - "Ky është fati ynë". Sapo mbyllja shkrimin, lexova përsëri: - Do ketë rritje çmimesh. E vërtetë!!!

     Lini një Përgjigje