Çfarë i tha babai im Enver Hoxhës për arin!

12 Shkurt 2024, 09:20Ekonomia TEMA
Çfarë i tha babai im Enver Hoxhës për arin!

Spartak Ngjela i ftuar në Shqip nga Rudina Xhunga në DritareTv zbuloi se çfarë i thanë italianët të atit në 1930-ën për arin që ishte në Shqipëri. Ngjela thotë se në Shqipëri ka pasur shumë ar, por nuk ditëm ta mbajmë.

"Im at e njihte mirë tregun në Shqipëri se kishte qenë 27 vjet ministër i Financave dhe drejtor banke në kohën e Italisë. E mora unë në 1993-shin.

-Eja, i thashë, të shohim treguan.

-E kam parë me kohë, më tha. Në treg ka minimumi 3 miliardë dollarë. Por ku janë këto 3 miliardë dollarë se këta nuk kanë eksport? Unë i thashë për remitancat. Çfarë remitancash, më tha babai, atëherë 200 mijë emigrantë kishte.

Pse me 200 mijë emigrantë krijohen 3 miliardë dollarë? Doli ari, më tha. Kur unë u bëra ministër i Financave në 1948-ën, vajta te Hoxha dhe i thashë:

"Të tentojmë të mbledhim arin." Se e mblidhnin arin ata. Ai kishte qenë drejtor banke, e dinte sa ar kishte këtu sepse e kishin studiuar italianët.

Edhe tregtia në atë kohë bëhej me ar. Qe ar i madh në Shqipëri. Ne nuk ditëm ta vinim në realizim. Me atë ar do të ishim zhvilluar shumë. Italianët i kishin thënë babait se Shqipëria kishte ar më shumë se Italia. Flas në 1939-ën. Histori i vjetër ajo.

Se këtu kishin kaluar edhe pashallarë. 1/3 e arit që grumbulluan këta ua morën tregtarëve shqiptarë. Ia morën me metodat e tyre, tatime të jashtëzakonshme. Më atë 1/3-të Ramiz Alia mbajti tri vjet pushtetin.

Kur i thashë tim eti që 1/3-ën e arit e shkatërruan këta, më tha: "Mizerabël." Kur e pyetën Ramiz Alinë se si e prishi arin. “Mbajta popullin me bukë!”, tha ai. Në vend që të hapte ekonominë siç u hap më pas, prishi thesarin e shtetit.", tregoi zoti Ngjela.

24 Komente

 1. H
  Hyqmete

  Ky ka kohë që ka pjerdhur. Fuqija reale ekonomike e vëndeve matet me ar( flori) të depozituar në bankën botrore. Depozitat janë: usa nr1, gjermania nr2, e me radhë… Depozita këto që lëvizin përditë NË BAZË TË ARIT QE DEKLAROJNË BANKAT QËNDRORE dhe jo bankat private. Porrrrrrrrrrr, asnjë ekonomi tregu nuk fuksionon në bazë të arit por në bazë të “ hamendësive”, ku usa hamendeson e para. Me pak fjalë, ari që kishin ne ishte i depozituar në zvicër dhe në bazë të këtij ari fuksiononte ekonomia. Mënyra ekonomike e cila cilsohej nga FMN si më e mira në botë, sipas vetë deklaeatës të këtij istitucioni në vitet 90’ “ sikur të gjitha vëndet të fuksiononin sic fuksionon shqipëria( ekonomikisht) do ishim të përkryer”. Cili është ndryshimi (o i pjerdhur ngjela) i ekonomisë që fuksionon me ar dhe asaj që fuksionon në bazën e tregut( hulumtimeve) Ekonomia e arit i shtrin këmbët fiks aq sa ar ke. Pra qarkullojnë në treg lek ( monedhë) aq sa është vlera reale e depozitave dhe ndaj ramizi ka të drejtë kur thotë se ari u bë bukë për popullin. Për ti vënë vulën, rrezevat reale të ekonomisë botrore e cila matet vetëm me ar, janë 7% të valutës që qarkullon në treg. Pra nqs bëhet një kolaps apo luftë, ne, njerzit, kemi 7% të garantuar lek. Të tjerat janë muhabete për idiotër të klasit të parë si spartaku

  1. S
   Sara

   ik er debil sipas teje p[o s'e pate depozituar arin s'paska vlere.... ari eshte valute e kovertueshme kudo dhe kurdo

   1. L
    Leon Dule

    Ik ore trap. Yt at ka lindur ne 1917, kur u be drejtor banke ne 1930, kur ishte 13 vjeç? Ku e beri Shkollen, ne Zervaske? Dhe kurre nuk ka qene minister financash. O genjen se ashtu e ka qefin, o eshte genjeshtar i lindur.

   2. G
    Gas Gas

    Qenke fans i mekanizmit te Gold Standard. Prandaj ka patur ar shqiperia sepse nuk e braktisi mekanizmin e Gold Standardit ne vitet 30. Po Po te kishe studiar ekonomi do e dije qe Po ta lidhesh ekonomin me arin si thua ti shkakton deflacion (dhe e hedh ne ajer sistemin e kredidhenies bankare) rritje ekonomike nen potencialin, papunesi, renie te tregetise etj

    1. G
     Gas Gas

     Qenke fans i mekanizmit te Gold Standard. Prandaj ka patur ar shqiperia sepse nuk e braktisi mekanizmin e Gold Standardit ne vitet 30. Po Po te kishe studiar ekonomi do e dije qe Po ta lidhesh ekonomin me arin si thua ti shkakton deflacion (dhe e hedh ne ajer sistemin e kredidhenies bankare) rritje ekonomike nen potencialin, papunesi, renie te tregetise etj

    2. I ciles Baaanke ishte Drejtor? Fakte??

     1. J
      Jorgo

      Kico ka qene drejtori i bankes italiane te Rr e kavajes, sot godina e veting, ish-lidhja e shkrimtareve

     2. T
      Teqiu

      Anglosaksoni Tak Ngjela ka kohe qe ja fut pordhes kot. Si duket anglosaksonet e pane qe eshte rrot cari komplet dhe Enver Hoxha ketyre tipave ua hoqi trurin me shiringe dhe ua mbushi me mut. U la tru aq sa te lidhnin e te zgjidhnin ushkurin, te mos perplaseshin me ndonje peme dhe te gjenin rrugen per ne kasolle per te flejt.E keqja eshte se keta koqe gjejne vend ne tv dhe kane miq ca gazekare qe jane me rende se takrat nga trute dhe u cajne bythen njerezve mengjes dreke darke me lloj lloj marinash.

      1. Q
       Qytetari

       Si goxojne te shkruajne ordinere si ti? Ete emer ja ke vene gabim vetes!!! Te shkin tamam emri i mekanizmit qe realizon emrin qe i ke vene vetes.

      2. k
       kush ja mësoi metodat ..??

       Jo vetëm me tatime, por edhe dru ore me dru ja kanë marrë arin shqiptarëve ...

       1. N
        Nje nga Durrsi

        Drurin ku ta gjesh,,por ne Durres nje ish tregetar Aristidh (mbiemri nuk me kujtohet) ne 1948 e futen ne gropen me fekale per te treguar se ku i kishte fshehur florinjte.Etj,etj,.....

        1. X
         Xhaxhi

         Nese eshte e vertet mire ja ben. Me 48 Shqiperia ishte 90% analfabete dhe ne krize buke e sapo dale nga nje lufte qe e kishte bere germadhe. Ata nuk jua moren qe te benin kulla, vila ne gjirin e Lalzit apo ti fshihnin ne bankat jashte vendit sic bejne keta qeveritaret e sotem.

         1. E
          Elis

          Ca thu o rrot! Enver kafshe ua mori arin se do ndryshonte sistemin politik ne komunist. Vertet qe ne shqiperi ka pas shume ar, e mbanin ne shtepija.

          1. 7
           777

           Enveri me floririn beri fabrika,uzina,kombinate,thau kenetat,forcoi mbrojtjen,ndertoi hekurudha,hidrocentrale etj,ndersa keta zorraxhinjte sot marrin miliarda euro borxhe per te ndertuar rruge kot se asgje nuk rriten punesimin dhe mireqenien!

          2. N
           Nora

           Shikoni Manushin ne Top Chanel ku i ftuar eshte edhe taku taku torollaku dhe do konkludoni qe ai ka kohe qe ka rrjedhur!Ku edhe Ronaldo Sharka talle menderen me kete idot qe burgu e ka lene me pasoja psiqike!Ka mbetur si qen kazanesh tv-she!

        2. f
         fshatari.pafshar

         Ky Taku nuk qenka mire me shendet. Kicua nuk ka pas qene kurre minister i Financave. Shikoni ne Google... Minister i Tregtise, po. Dhe me e bukura eshte se Taku na e ve Kicon e Tij - perballe Enverit te Popullit??? Baballaret ti duam e nderojme po jo ti fetishizojme... Bashkmoshataret e Takut jane gjalle e shume ne numer...etj., etj. E verteta - te mban gjalle e me shendet te mire edhe ne politike...

         1. L
          Lolo

          Po pra edhe unë kshtu e di se Kiço Ngjela ka qënë ministrër i tregtisl për sh vite.Taku pse u matufespe me ?

         2. r
          rita

          Ky asht kokrra e karit. Don me na diftue se sa te zotin ka pase te jatin. Debil komunist me delir intelektualit. Kur flet per t'ate, del e kerko te falun qe mbajti ne kambe komunizmin.

          1. M
           Mugosha-Popovic-Dulle-Stalin-Mao

           Biri i Kico Ngjeles e Vera Pojanit..ndihmona Zot se nuk jemi t'zote ti dalim Zot k'tij vendi e t'bijte e sllavokomunisteve akoma mundohen t'na mbajne leksione..lene qe arin e moren Anglezet nepermjet lidhjes t'famshme te Dulles me v'llaznine sllavokomuniste

           1. A
            Akuila lisi

            Sa budalla je o fekale ngjela o rrote sa pa tru qenke ,sikur te te fusnin prap ne biruce more qen llapanjoz ,po berisha te nxorri nga burgu more faqezi mos mirenjohes ,legen ,e flet per berishen ti more faqezi ptu rrace e poshter pojani ngjele c pjelle qe ke dale maskara

            1. M
             M.B

             Ky eshte lobe i jane thartu trute

             1. x
              xhoxhi

              O Taku po na tregon historira se keni qënë që atëhere për kapitalizmin.Babai i tha Enverit!!Po ku pirthte ai për Kiço Ngjelën more Taku.I vrau të gjithë një nga një dhe askush nuk ja nëmëroi në ballë.Ja ata ishin që rinin si pula para tij...

              1. x
               xhoxhi

               O Taku po na tregon historira se keni qënë që atëhere për kapitalizmin.Babai i tha Enverit!!Po ku pirthte ai për Kiço Ngjelën more Taku.I vrau të gjithë një nga një dhe askush nuk ja nëmëroi në ballë.Ja ata ishin që rinin si pula para tij...

               1. T
                Taraboshi

                Po mirë more z. Ngjela po këtë problem pse nuk e the sa ishte gjall Ramiz Alija por na e thua tani . Po të na kishe thënë atëherë sa ishte gjallë do ta terhiqnim zvarrë dhe do ta hidhnim në ndonjë pusetë nevojtoresh apo mos ke bashkëpunuar edhe ti me te eeee qerrata je ti .

                Lini një Përgjigje