Ministri i Financave takim me Guvernatorin Sejko: Tre sektorët që rritën ekonominë

22 Shtator 2023, 15:10Ekonomia TEMA

Ministri i Financave takim me Guvernatorin Sejko: Tre sektorët që

Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Ervin Mete, zhvilloi një takim me Guvernatorin e Bankës së Shqipërisë,  Gent Sejko, ku u diskutua mbi zhvillimet e fundit ekonomike, bashkëpunimin mes dy institucioneve, si edhe pritshmëritë për të ardhmen.

Pavarësisht situatës jo të favorshme globale, ata vlerësuan se parashikimet e fundit vazhdojnë të mbeten pozitive për rritjen ekonomike në periudhën afatmesme. Sektori i shërbimeve, turizmit dhe ndërtimit kanë luajtur rol kyç në rritjen ekonomike.

Ministri Mete theksoi rëndësinë e përshpejtimit të investimeve publike për të stimuluar  më tej zhvillimin ekonomik të vendit. Tregu i punës vazhdon të mbetet i fortë, me papunësinë në nivele më të ulëta historike dhe punësimin e pjesëmarrjen në rritje. Politika fiskale mbetet e kujdesshme për uljen e rreziqeve të financimit dhe prioritizimin e shpenzimeve publike me impakt për vendin.

Palët diskutuan mbi pritshmëritë në lidhje me inflacionin dhe efektet e tij në ekonomi, si edhe parashikimet e Bankës së Shqipërisë për kthimin e inflacionit në nivelet e synuara nga politika monetare.

Çështje të tjera diskutimi në takim ishin ecuria dhe masat për stabilizimin e kursit të këmbimit, nxitja e kreditimit, avancimi me sistemin e pagesave, etj.

6 Komente

 1. V
  Vlora.Vlora

  Sejko bufi rilindjes , te keqen e fullanit, ky s ka dale njehere ne ndonje emision se do ta degjenerojne fare

  1. p
   prroji i Thate

   Sejko ka qene anetar i PD, eshte nga Partia Came.

  2. p
   pilo lala

   Ne kete moment, Qeveria ka nje objektiv imediate, te rrisin pensionet. Kjo eshte nje detyre shume e veshtire. Me nje llogari te vogel, ti rrisesh pensionet vetem me 20 mije leke (20 Euro) te vjetra ne muaj, ja sa para duhen: 20 Euro x 12 Muaj x 700,000 Pensioniste = 168 Miljon Euro. Edhe te thuash rritja 20 Euro nuk eshte ndonje gje e madhe. Nqse qeveria do tentoj ta rrise 50 Euro ne muaj, i duhen buxhetit nje shtese 420 Miljon Euro.

   1. S
    S'besoj se po Planifikojne skenarin Thesari 3

    Mesiguri qe Thesari eshte mbushur gjthe kto vite ,pasi e zbrazi 2 her berisha - metaj .

    1. t
     troc

     nje cift ideal qoftesh per shkaterrimin e nje ekonomie

     1. F
      Fisniku

      Ky minister Finance me fytyre prej FEMIJE nuk besoj se eshte i afte per kete pune! Ai mbi te gjitha nuk duhet te jete tip i guximshem qe mbron idete e veta para kujtdo,se duhet te jete frikacak! Ai do beje cfare t'a urdheroje Rama! Mbani mend kur te shkarkohet pas ndonje skandali te madh ose te futet ne burg!

      Lini një Përgjigje