ChatGPT po bën të mundur edhe “bisedimin” me të vdekurit

29 Gusht 2023, 18:40Hi-Tech TEMA

ChatGPT po bën të mundur edhe “bisedimin” me të

Që prej se u hap për publikun vitin e kaluar, chatbot-i me Inteligjencë Artificiale ChatGPT ka mahnitur dhe frikësuar njëkohësisht botën me njohuritë e tij të thella.
Dhe, tani mesa duket po bën të mundur  ringjalljen digjitale të të vdekurve në formën e “thanabots”: chatbot-e të trajnuar me të dhënat e të ndjerit.

Zhvilluar nga OpenAI, ChatGPT është një program i fuqizuar nga Inteligjenca Artificiale, i cilësuar si model bujqësor.  

I trajnuar në më shumë se 300 miliardë fjalë nga të gjitha llojet e burimeve në internet, ChatGPT  u përgjigjet kërkesave nga njerëzit duke parashikuar fjalën që duhet të përdorë më pas, bazuar në trajnimin që i është bërë.
Rezultati është një rrjedhë komunikimi që është edhe informative dhe e ngjashme me njeriun. ChatGPT ka kaluar teste të vështira, ka shkruar punime shkencore dhe ka bindur shumë shkencëtarë të Microsoft se në të vërtetë mund të kuptojë gjuhën dhe të përdorë arsyen.

Thanabot Spock

ChatGPT dhe modele të tjera të mëdha gjuhësore mund të marrin gjithashtu trajnime më specifike për të formuar përgjigjet e tyre. Programuesi Jason Rohrer kuptoi se mund të krijojë chatbot-e që imitojnë njerëz të veçantë duke ushqyer shembujt e ChatGPT se si ata komunikojnë dhe detajet e jetës së tyre.

Ai filloi me Mr. Spock të Star Trek. Më pas, ai lançoi një faqe interneti të quajtur Project December , e cila lejon klientët që paguajnë të futin të gjitha llojet e të dhënave dhe informacionit dhe të krijojnë chatbot-et e tyre të personalizuara, madje edhe ato të bazuara në miq dhe familjarë të vdekur.
Siç  detajoi shkrimtari i San Francisco Chronicle, Jason Fagone në një artikull të gjatë të botuar në korrik 2021, rezultati mund të jetë befasues.

Fagone përshkroi përvojën emocionale të 33-vjeçarit Joshua Barbeau, i cili përdori Project December për të bërë një “thanabot” me personalitetin e të fejuarës së tij që kishte vdekur tetë vjet më parë.

Termi thanabot rrjedh nga thanatologjia, studimi shkencor i vdekjes. Leah Henrickson, pedagoge për mediat digjitale dhe kulturat në Universitetin e Queensland, mendon se thanabotët mund të bëhen më të përhapur në dekadat në vijim, pasi njerëzit që ndërrojnë jetë lënë pas një sasi të konsiderueshme të dhënash digjitale, si përmes mesazheve, e-maileve apo postimeve në mediat sociale.

“Këto sisteme mund të krijohen pa pëlqimin paraprak nga i ndjeri, ose mund të përbëjnë pjesë të “planifikimit të pasurive digjitale” ku dikush planifikon ose jep pëlqimin për krijimin e thanabotit të tyre,” shkroi ajo në një punim të botuar në fillim të këtij viti.
Duke qenë se Facebook, Google, Apple dhe Microsoft ruajnë të gjitha grumbullimet e komunikimeve tona digjitale, është e mundur që të gjithë të krijojnë dhe shesin thanabot në vitet e ardhshme.

Duke marrë parasysh që komunikimi me të vdekurit ka qenë një fiksim i vazhdueshëm në të gjithë kulturat njerëzore, ka të ngjarë që do të ketë shumë kërkesa.

5 Komente

 1. P
  Pfiuuuu erdhi fundi me zore deshe apo Jo ?

  Me kete kerkse nese Realizohet e hapur per secilin...Duhet menduar mese pari nje vrull Ndertimesh Spitalesh Psikiatrik...Nese deri some te Ndertimet jane te fokusuar te Ndertohen sa me shume Pallate vend banimi ose shtepi..mese mire eshte te ndertohen vetem Spitale Psikiatrik...Se 80 % e njerezimit do te kene nevoje me kete Teknollogji te re !

  1. D
   Diko

   Ju shpelafte mortja. As te vdekurit nuk po i lejne rehat te prehen.

   1. A
    Aqif Kopertoni

    Per tu pasuruar , mashtrimi, nuk paska kufi , te "" depertojne " edhe ne boten e pertejme !

    1. M
     Mimi i Hekuranit

     Budallalliqe me brire dhie

     1. r
      reti11

      Uroj qe se shpejti te bisedoj me vicidolin!

      Lini një Përgjigje