India shkruan historinë, anija kozmike e saj zbarkon afër polit jugor të Hënës

23 Gusht 2023, 19:01Hi-Tech TEMA
India shkruan historinë, anija kozmike e saj zbarkon afër polit jugor

 Anija kozmike Chandrayaan-3 ka zbarkuar në sipërfaqen hënore më 23 gusht, duke e bërë Indinë vendin e parë në histori që me sukses arrin afër polit jugor të Hënës.

“India është tani në Hënë”, tha kryeministri i Indisë, Narendra Modi.

Të gjitha misionet e kaluara në Hënë kanë mbërritur në ekuator, por eksplorimi i polit jugor është çelësi për të gjetur ujë.

India u bë, po ashtu, vendi i katërt në histori që shkon në Hënë suksesshëm, pas Shteteve të Bashkuara, Bashkimit Sovjetik dhe Kinës.

Zbarkimi i suksesshëm i Indisë vjen vetëm pak ditë pasi Luna-25 e Rusisë, e cila ishte nisur drejt sipërfaqes së njëjtë hënore, e humbi kontrollin dhe u rrëzua.

India tani do ta eksplorojë një pjesë të Hënës, për të cilën shkencëtarët mendojnë se mund të përmbajë ujë të ngrirë dhe elemente të çmuara.

Një përpjekje e mëparshme e Indisë për këtë mision kishte dështuar në vitin 2019.

Duke folur disa orë para zbarkimit të suksesshëm të mërkurën, ish-shefi i hapësirës indiane, K. Sivan, tha se fotot më të fundit të transmetuara nga anija kishin dhënë shenja se edhe pjesa e fundit e udhëtimit drejt polit jugor të Hënës do të kishte sukses.

“Po na jep njëfarë inkurajimi që ne do të jemi në gjendje ta arrijmë misionin e uljes pa asnjë problem”, i tha ai agjencisë së lajmeve AFP.

Sivan shtoi se Organizata Indiane e Kërkimeve Hapësinore (ISRO) kishte bërë korrigjime pas dështimit të katër viteve më parë, kur shkencëtarët humbën kontaktin me anijen kozmike disa momente para uljes së planifikuar.

Misioni u nis gati gjashtë javë më parë para mijëra spektatorëve, por kësaj anije kozmike iu desh shumë më shumë kohë për të arritur në Hënë sesa atyre të misioneve Apollo të viteve 1960 dhe 1970, të cilat mbërritën brenda pak ditësh.

India po përdor raketa shumë më pak të fuqishme se ato që përdornin Shtetet e Bashkuara të Amerikës në atë kohë, që do të thotë se sonda duhet të rrotullohet disa herë në Tokë për të fituar shpejtësi përpara se ta nisë trajektoren e saj hënore njëmujore.

Tokëzuesi i anijes kozmike, Vikram, u shkëput nga moduli i tij shtytës javën e kaluar dhe ka dërguar imazhe të sipërfaqes së hënës që nga hyrja në orbitën hënore më 5 gusht.

Një ditë përpara uljes, ISRO-ja tha në rrjete sociale se ulja po vazhdonte sipas planit.

“Lundrimi i qetë po vazhdon”, postoi agjencia në platformën X, të njohur më parë si Twitter.

India ka një program relativisht të vogël të hapësirës ajrore, por ky program është rritur ndjeshëm që kur vendi dërgoi për herë të parë një sondë në orbitën e Hënës në 2008.

Ky mision i fundit i kushtoi Indisë 74.6 milionë dollarë, shumë më pak sesa vendeve të tjera.

Ekspertët thonë se India mund t’i mbajë kostot e ulëta duke kopjuar dhe përshtatur teknologjinë ekzistuese hapësinore dhe falë numrit të madh të inxhinierëve shumë të aftë që paguhen më pak sesa homologët e tyre të huaj.

Në vitin 2014, India u bë vendi i parë aziatik që vendosi një satelit në orbitë rreth Marsit dhe ka planifikuar ta nisë një mision tre-ditor me njerëz në orbitën e Tokës deri në vitin e ardhshëm.

Sivan, ish-shefi i ISRO-së, tha se përpjekjet e Indisë për ta eksploruar polin jugor hënor do të jepnin një kontribut “shumë, shumë të rëndësishëm” në njohuritë shkencore.

Vetëm Rusia, Shtetet e Bashkuara dhe Kina kanë arritur ulje të kontrolluar në sipërfaqen hënore në të kaluarën.

Rusia nisi sondën e saj hënore më herët në gusht, të parën për pothuajse një gjysmë shekulli. Nëse do të ishte i suksesshëm, do ta kishte mundur Chandrayaan-3 vetëm për pak ditë në misionin për t’u bërë vendi i parë në botë që bën një ulje të kontrolluar rreth polit jugor hënor.

Por, sonda Luna-25 u rrëzua më 19 gusht pas një incidenti të paspecifikuar teksa po përgatitej për ulje.

Sanksionet që nga fillimi i luftës në Ukrainë kanë ndikuar në industrinë hapësinore të Rusisë, e cila gjithashtu ka qenë e rrethuar nga korrupsioni dhe mungesa e inovacionit dhe partneritetit.

(REL)

 

2 Komente

 1. e
  edmond( koder rreshen)

  Pershtypja e par kur degjon nje lajm te till : Indianet ne Han,per te eksploru anen e erret ! Pas pak vitesh,Astronaut me "sandale",per te par mundesin e zhvillimit te jetes ne ket planet ! Ishalla nuk qojn ekseriencen e menyres se te jetuarit si ne Indi, se gjynaf per Hanen .

  1. P
   Po keta indianet s dine te vjedhin?

   1 miliarde $$$shpenzoi Saliu per rrugen e kombit( e paperfunduar)....400 milone Rama per incernatoret pergjysem...75 milione shpenzime te Indise per ne Hene. No coment. India qenka prapa botes...

   Lini një Përgjigje