Dyshja estoneze akuzohet për mashtrim 575 milionë dollarësh me kriptovaluta

22 Nëntor 2022, 22:10Hi-Tech TEMA

Dyshja estoneze akuzohet për mashtrim 575 milionë dollarësh me

Policia në Estoni ka arrestuar dy burra të dyshuar për drejtimin e një mashtrimi me kriptovaluta prej 575 milionë dollarësh që përfshin qindra mijëra viktima.

Policia estoneze hetoi rastin me FBI-në dhe autoritetet amerikane duan të ekstradojnë dyshen – estonezët Sergei Potapenko dhe Ivan Turogin.

Dy 37-vjeçarët dyshohet se i shtynë njerëzit të investojnë në një shërbim të minierave të kriptomonedhave të quajtur HashFlare dhe një bankë virtuale të rreme të quajtur Polybius.

Një aktakuzë amerikane është lëshuar.

Një deklaratë nga Departamenti Amerikan i Drejtësisë (DoJ) thotë se dyshja akuzohen për mashtrim me telegram dhe komplot për të kryer pastrim parash – krime të dënueshme deri në 20 vjet burg.

Të pandehurit janë paraqitur në gjykatë në kryeqytetin estonez Talin dhe po mbahen në pritje të ekstradimit në SHBA, thuhet në deklaratë.

Nuk ka pasur asnjë koment të menjëhershëm nga përfaqësuesit e tyre.

Duke dhënë detaje të skemës së supozuar, DD thotë se dy viktimat mashtruan duke u ofruar atyre mundësinë për të blerë në operacionet e minierave të kriptomonedhave të HashFlare.

Miniera e kriptove përdor kompjuterë për të gjeneruar monedha virtuale për fitim – një proces që konsumon sasi të konsiderueshme të fuqisë kompjuterike.

Konsumatorët në mbarë botën thuhet se kanë blerë më shumë se gjysmë miliardë dollarë kontrata HashFlare nga viti 2015 deri në 2019. Por operacioni dyshohet se i mbivlerësoi aftësitë e tij.

DD pretendon se viktimave iu premtuan gjithashtu dividentë nëse investonin në Polybius, një bankë virtuale që Potapenko dhe Turogin thanë se kishin krijuar.

Të pandehurit thuhet se kanë mbledhur 25 milionë dollarë në këtë mënyrë – por asnjë bankë nuk u krijua kurrë.

Ata përdorën kompani guaska për të pastruar të ardhurat kriminale, duke blerë të paktën 75 prona dhe makina luksoze, thotë DoJ.

Oskar Gross i zyrës policore të krimit kibernetik të Estonisë e përshkroi hetimin e përbashkët – i cili përfshinte 100 personel, përfshirë 15 nga pala amerikane – si “të gjatë dhe të gjerë”.

Ishte “një nga rastet më të mëdha të mashtrimit që kemi pasur ndonjëherë në Estoni”, tha ai të hënën, cituar nga agjencia e lajmeve “ERR” e Estonisë.

Autoritetet e vendit paralajmëruan gjithashtu se teknologjia kishte “zgjeruar rrezikun e mashtrimit”.

Rasti vjen në një kohë nervozizmi të shtuar në tregun e kriptomonedhave, pas rënies së shkëmbimit të dytë më të madh të kriptove në botë, FTX.

Firma aplikoi për falimentim në SHBA javën e kaluar dhe u detyrohet 50 kreditorëve të saj më të mëdhenj pothuajse 3.1 miliardë dollarë, sipas një dosjeje gjyqësore.

1 Komente

  1. T
    T

    FTX SE pre-K FBI SE ka.sponsorizuar bidenin Obamen,qwverine e Ukraine's etj. Demokraci alla amaerikane

    Lini një Përgjigje