I përgjysmohet pasuria, Mark Zuckerberg humb bastin e vënë me botën virtuale

20 Shtator 2022, 22:40Hi-Tech TEMA

I përgjysmohet pasuria, Mark Zuckerberg humb bastin e vënë me

Basti i vendosur nga Mark Zuckerberg me botën virtuale po i kushton shtrenjtë në botën reale.

Pasuria e tij u përgjysmua brenda një viti, duke rënë me 71 miliardë dollarë, shifra më e lartë mes të pasurve.

Bloomberg vlerëson se pasuria neto e shefit të Metas qëndron aktualisht në 55.9 miliardë dollarë, duke u renditur si i 20-ti mes më të pasurve në botë. Ky është niveli më i ulët i Zuckerberg që prej vitit 2014.

Në shtator të vitit të kaluar, pasuria e Zuckerberg arriti majën me 142 miliardë dollarë. Në atë kohë, aksionet e kompanisë së tij kuotoheshin në bursë me 382 dollarë.

Një muaj më vonë, Zuckerberg prezantoi projektin e botës virtuale, Metaverse dhe ndryshoi emrin e kompanisë nga Facebook në Meta. Që prej atij momenti, aksionet e kompanisë kanë pësuar vetëm rënie.

4 Komente

 1. f
  fukaraji20

  Tregoni qe pasuria e Mark Zuckerberg u pergjysmua dhe i mbeten 70 bilion por nuk tregojne qe americaneve te thjeshte i jane thare pensionet.

  1. ¿?

   Bobo, i gjori, ç'e paska gjetur. Po si ia ben per buke, i lutet babit per ndonje dollar?

   1. K
    Kim Yong

    Po ti vesh kompanise emirin e Like Metes aty do prefundosh..E kishe mire Facebook or trim.

    1. M
     Mirmroma

     Injorantët e Temës duan të shkruajnë dhe analizojnë por s'e kanë idenë se nga të fillojnë, dhe kopjojnë kuturu artikuj pa kuptim. Gazetë e mbushur me mediokritet në rastin më të mirë, shyqyr Mero boton 1 herë në muaj ndonjë analizë.

     Lini një Përgjigje