Kina planifikon 500 milionë dollarë kabllo interneti nënujore për të rivalizuar projektin amerikan!

7 Prill 2023, 21:50Hi-Tech TEMA

Kina planifikon 500 milionë dollarë kabllo interneti nënujore

Firmat shtetërore kineze të telekomit po zhvillojnë një rrjet kabllor interneti me fibra optike nënujore prej 500 milionë dollarësh, i cili do të lidhë Azinë, Lindjen e Mesme dhe Europën për të rivalizuar një projekt të ngjashëm të mbështetur nga SHBA. Plani është një shenjë se një luftë teknologjike në rritje midis Pekinit dhe Uashingtonit rrezikon të shqyejë strukturën e internetit.

Tre transportuesit kryesorë të Kinës, China Telecommunications Corporation (China Telecom), China Mobile Limited dhe China United Network Communications Group Co Ltd (China Unicom) po hartojnë një nga rrjetet kabllore nënujore më të avancuara dhe më të gjera në botë, sipas katër personave. të cilët kanë njohuri të drejtpërdrejta për planin.

I njohur si EMA (Europë-Lindje e Mesme-Azi), kablloja e propozuar do të lidhë Hong Kongun me provincën ishullore të Kinës Hainan, përpara se të kalojë në Singapor, Pakistan, Arabinë Saudite, Egjipt dhe Francë. Kablloja, e cila do të kushtonte afërsisht 500 milionë dollarë për t’u përfunduar, do të prodhohej dhe do të vendosej nga HMN Technologies Co Ltd, një firmë kabllore me rritje të shpejtë, kompania paraardhëse e së cilës zotërohej nga gjigandi kinez i telekomit Huawei Technologies Co Ltd, thanë njerëzit.

HMN Tech, e cila është në pronësi të shumicës nga Hengtong Optic-Electric Co Ltd, e listuar në Shanghai, do të merrte subvencione nga shteti kinez për të ndërtuar kabllon. Ministria e Jashtme kineze tha në një deklaratë për Reuters se “gjithmonë i ka inkurajuar ndërmarrjet kineze të kryejnë investime dhe bashkëpunim të huaj” pa komentuar drejtpërdrejt projektin kabllor EMA.

Kabllot nënujore bartin më shumë se 95% të të gjithë trafikut ndërkombëtar të internetit. Këto kanale me shpejtësi të lartë për dekada kanë qenë në pronësi të grupeve të kompanive të telekomit dhe teknologjisë që bashkojnë burimet e tyre për të ndërtuar këto rrjete të mëdha në mënyrë që të dhënat të mund të lëvizin pa probleme nëpër botë. Por këto kabllograme, të cilat janë të pambrojtura ndaj spiunazhit dhe sabotimit, janë bërë armë ndikimi në një konkurrencë në përshkallëzim midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës. Superfuqitë po luftojnë për të dominuar teknologjitë e avancuara që mund të përcaktojnë supremacinë ekonomike dhe ushtarake në dekadat e ardhshme.

Projekti EMA i udhëhequr nga Kina synon të rivalizojë drejtpërdrejt një kabllo tjetër që po ndërtohet aktualisht nga firma amerikane SubCom LLC, e quajtur SeaMeWe-6 (Azia Juglindore-Lindja e Mesme-Evropa Perëndimore-6), e cila gjithashtu do të lidhë Singaporin me Francën, nëpërmjet Pakistanit. Arabia Saudite, Egjipti dhe gjysmë duzinë vende të tjera përgjatë rrugës.

Transportuesit kinezë këtë vit nënshkruan memorandume të veçanta mirëkuptimi me katër telekom, thanë njerëzit: Orange SA e Francës, Pakistan Telecommunication Company Ltd (PTCL), Telecom Egypt dhe Zain Saudi Arabia, një njësi e firmës kuvajtiane Mobile Telecommunications Company K.S.C.P. Kompanitë kineze kanë zhvilluar gjithashtu bisedime me Singapore Telecommunications Limited, një firmë e kontrolluar nga shteti e njohur zakonisht si Singtel, ndërsa vendeve të tjera në Azi, Afrikë dhe Lindjen e Mesme po afrohen gjithashtu për t’u bashkuar me konsorciumin, thanë personat e përfshirë. Ministria e Jashtme kineze tha në deklaratën e saj se ishte kundër “shkeljes së rregullave të vendosura ndërkombëtare” nga Shtetet e Bashkuara rreth bashkëpunimit me kabllo nëndetëse.

Lini një Përgjigje