Makina elektrike turke thyen rekorde në treg

30 Mars 2023, 11:33Hi-Tech TEMA

Makina elektrike turke thyen rekorde në treg

Ashtu edhe siç ishin pritshmëritë, makina e parë elektrike turke pritet të jetë një sukses i vërtetë dhe këtë e tregojnë dhe porositë në ditët e para që kompania hapi aplikimet për qytetarët që kanë dëshirë të kenë një të tillë.

Sipas të dhënave zyrtarë, vetëm në 12 ditë kompania ka marrë 177.467 porosi për makinën Togg.

Kompania do të dorëzojë 20.000 modele T10X këtë vit, ndërkohë që shpërndarja e tyre do të bëhet përmes një shorti që do të hidhet në mënyrë transparente.

Çmimi i modelit T10X varion nga rreth 50.200 dollarë në 55.600 dollarë, ndërsa modeli me bateri më të fuqishme kushton 64.000 dollarë.

Bateritë Togg T10X mund të karikohen nga 20 për qind në 80 për qind në më pak se 28 minuta në stacionet e karikimit të shpejtë.

 

17 Komente

 1. D
  Disenjo e paska te paKonkurueshme

  duke klas auto . te pakten nga Pamja eshte nder me te mirat ne Bote .se s'i makine se di

  1. T
   Taku

   Pamja cilesohet e bukur Jo e mire… dhe kjo eshte relative… Per te mire apo Jo kur te kaloj nje prove e tregut boteror flasim .., keto porosite i ke ne turqi

   1. s
    si Disenjo eshte klas

    Taku , sa spec keni ne bythe mer yahoo . E mir eshte nji shprehje alternative e se bukures or Ti , qe shpeshbperdoret ne gjuhen e folur te popullit . Ktu nuk behet fjal per Bukurine Klasike me te ciilen ne zakonishte kuptojme bukurine femerore apo nji tuf gjyrash lulesh dekore tavinash etj si kto por thjeshte Makine se ciles un personalishte nuk do shikoja si Bukuri si e shef zotrote . _ Pseeeeee vertet ne Turqi porositen kto ?

  2. a
   anti25642654censurë

   eh çmu bë dhe ky më keq se byrazeri i tij në shqipëri!!marketing si bajraktarët e tij!!shumë marketing dhe aspak cilësi!!

   1. j
    janullatos arxidoglyftis

    greqia i ka prodhuar keto avtoqino me mbataria qe para 10 vjetesh !

    1. L
     Lam Zagradi

     Janullatos, mi les psemata, re malaka; jati Elada këto lloj aftoqinash i ka prodhuar para se të shfaqej kali me katër këmbë...malaka...

     1. h
      hahahah Gomari grek vs Makinave Turke

      Lam Zagradi , haaaaaaaaaaaaahahahahahaaha me lot ! Gerrqia ruan traditen e lashte dhe i vetmi mjet Udhetimi i Gerrqise eshte Gomari .Dhe imagjinoni ,me gomarin bejne nji rruge e dy pun .Jane apo s'jan te zgjuar gerrket

      1. S
       Sahiti i Kadiut

       Akrivos patrioti, para se te zbrisnin nga pemet!

     2. E
      Erdogan

      Jepi sulltan. Sa te kesh Arnautet "Pellazagare" mos ki frike. Xhamijat ke thene o Sulltan jane bajonetat tona kunder kujt? Vetekuotohet kunder Kaurreve te Derrit dhe kombit te Tij Greke Jeorgios Kastriotis.

      1. M
       Martin

       Shko lahu zhuls . Dil nga manastiri . George Kastriotis eshte arber katolik o sperme ponte anadolliane .

      2. T
       Turkmut

       O gazete leshi late name me lajme per turqine turqia eshte e Fort vetem per hàllva hasude dhe pederast

       1. G
        Genti

        Ja ke fut kot. Turqit kanë shpikur mullirin e kafesë dhe vrimën e halesë ala turka. Turqit janë më kaq se kinezët se edhe atë që e kopjojnë e bëjnë në mënyrë të trashë.

       2. E
        Elektra

        propaganda gerrrrko arabe ...vari leshim ...

        1. P
         Phoenix

         Marshallah, marshallah. Turqit paskan filluar elektrifikimin. E mire duket si makine, por merni dhe nje kabell nja 150 Km me vete, qe ta mbani ne prize kur udhetoni.

         1. J
          Jonix

          Kjo ja vleka 28 minuta nje kafe jan por nuk e di se sa kilometra mban me nje karikim

          1. P
           Phoenix

           Ne temperatura nen 10 grade celcius, je me fat po bere 35 Km pa malore.

          2. R
           Ramon

           Amerikanet e nxorren nga kriza Turqine makina eshte teknologji Tesla

           Lini një Përgjigje