NASA zbulon asteroidin që mund të na bëjë të gjithëve milionerë

23 Tetor 2023, 17:41Hi-Tech TEMA

NASA zbulon asteroidin që mund të na bëjë të
Misioni i fundit i NASA-s ka zbuluar që një asteroid të rrallë që teorikisht mund t'i bëjë të pasur të gjithë në Tokë.

Asteroidi është i mbushur me ar, si dhe me hekur dhe nikel, me një vlerë të përllogaritur të kombinuar prej 10,000,000,000,000,000,000 dollarësh (i njohur ndryshe si 10,000 kuadrilion dollarë.

Megjithatë, në realitet, nëse shkencëtarët do ta zbatonin këtë plan, ai do të rrëzonte menjëherë ekonominë botërore - njësoj sikur çdo person i gjallë të fitonte çmimin e parë të lotarisë.

NASA ka thënë se shfrytëzimi i asteroidit nuk është qëllimi i saj; agjencia hapësinore ka thënë se nisi misionin për të mësuar rreth bërthamave planetare dhe se si formohen planetët.

14 Komente

 1. M
  Mal Cori

  Pordhë.......Sikur malet të ishin prej ari, jo prej guri ne do të ishin po kaq të varfër sa sot....... . Dhe sigurisht guri të mungonte.......... I pasur do të ishte ai që do të kishte me shumë gurë. Pra bota do të vritej për gurë, jo për ar.

  1. A
   Astronom Babà Wanga

   Vetem ne Ameriqi dhe Rusi te mos bjere se e Moren per vehten te gjithe.Dhe gjithecka per bomba atomike

   1. M
    Mhamuti

    As ne Gerqi, hahahaha

    1. G
     Gjinoja

     Thonte nje shok sa mire te te binte nga qielli nje tufe me leke sikur 1 milion euro. ty do te te binte ne koke do te linte shakull dhe une do ta merrja lehtesisht se ti do te jesh pa ndjenja.

   2. saliu

    mos ia tregoni ilir metes dhe monikes vendodhjen e ketij e asteroidi

    1. l
     lani

     hahahahaha i madh

    2. L
     Lugu gjat

     Or gazetaruc . Fjalia , na bën të gjithëve milioner, i përket sistemit komunist. Mund të bëjë disa milionerë, kjo fjali i shkon sistemit kapitalist ,a më kuptove drejt?. Mos fluturo me pras në .......

     1. G
      Gjirokastriti

      ne kete rast floriu nuk do te kishte me vlere, keshtu Likja do te ishte i varfer ...

      1. D
       Degelisi

       Ju te "Temes" mos punoni me se do keni flori de te doni. Ju do merni te paret

       1. J
        Jet-666

        Leshtë e currës kaçurrel....

        1. l
         lani

         kjo eshte super rrene

         1. M
          Mencuria ka lindur ne Kolonje

          N.q.se do kishim te gjithe flori e metale te tjera te cmushme e per rjedhoje do ishim miljonere, atehere del flala popullore : Une zot e ti zot, gomarin kush e kullot. Pra nuk do punonte njeri e automatikisht do binte vlera ne zero te ketyre materialeve te cmushme.

          1. g
           gëlBaza

           Po të mbushet bota me flori sdo ketë më m., dmth do jetë i shtrenjtë si floriri

           1. L
            Lejlek

            Arkimedit , kur përdori pasqyra për djegie të anijeve armike në shenjë respekti i dhanë drekë në një pjatë alumini!!! Sapo ishte zbuluar si metal në atë kohë.....

            Lini një Përgjigje