Video erotike që u bë virale, ekspertja: Është e montuar me Inteligjencën Artificiale, ja si dallohet

3 Tetor 2023, 09:29Hi-Tech TEMA
Video erotike që u bë virale, ekspertja: Është e montuar me

Denisa Kele (Blockchain Manager) ka shpjeguar në “Opinion” se videoja erotike që po qarkullon së fundmi është realizuar me montazh.

Kele thekson se në video është përdorur një efekt i quajtur ‘deep fake’ përmes Inteligjencës Artificiale. Ajo thotë se mjafton të marrësh foton e personit nga kënde të ndryshme dhe e aplikon te videoja përkatëse.

Blendi Fevziu: Në pjesën e parë të emisionit, një video erotike turbulloi rrjetet sociale në Shqipëri madje shkoi deri në studiot televizive duke marrë deklarata nga më të çuditshmet. Bëhej fjalë për një video ku një vajzë e cila pretendohej se ishte Luana Vjollca shfaqej e zhveshur. Kjo video në momentet e para u pretendua se ishte marrë nga një përgjim i një personi shumë të njohur të botës së krimit përmes Sky. Më pas rezultoi se ishte e montuar me Inteligjencë Artificiale. Kjo video që bëri xhiron të rrjeteve sociale dhe që ngriti një zhurmë të madhe të moralizmit u shoqërua dhe me një histeri të shumë njerëzve që tregonin se si duhet të sillen personat.

Denisa Kele: Identifikohet kollaj që është montazh sepse Inteligjenca Artificiale ka diçka, edhe në videon tuaj. Ata persona që merren në përditshmëri me këtë gjë, ka disa tipare identifikuese që ti e kupton se videoja nuk është reale. Kaviteti i dhëmbëve gjithmonë është ndryshe nga personi real, lëvizjet janë ndoshta më të shpejta se ato normalet dhe zakonisht videot janë me metrazh të shkurtër. Por, për t’u krijuar është shumë e lehtë. Ti thjesht merr trupin e një femre tjetër që mund të bëjë ato veprime dhe me deep fake marrim foton e Luanës, dhe fotot e saj janë shumë të thjeshta për t’u gjendur pasi është personazh publik. Fotot merren nga kënde të ndryshme.

-Me foto ë?

Denisa Kele: Edhe me video. Nëse ti do të përdorësh zërin, mund të marrësh video ku ajo flet dhe merr foto nga kënde të ndryshme.

Kele shtoi po ashtu se mund të modifikohet edhe zëri, ku mjafton të marrësh 3 sekondat e para te një video reale ku dikush po flet.

Denisa Kele: Është shumë e thjeshtë të klonosh zërin pasi të duhen vetëm .3 sekondat e para të një personi kur flet. Pjesa tjetër është algoritëm që gjenerohet nga AI. Të them një rast, para dy javësh në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dikush kishte marrë zërin e një vajze që i kishte prindërit shumë të pasur, kishin bërë një montim dhe kishin marrë prindërit e saj në telefon sikur vajzën e kishin rrëmbyer dhe i thoshin se duam një dëmshpërblim prej 1 mln dollarësh dhe prindërit kishin bërë gati paratë për t’ja dhënë personave dhe vetëm kur kishin shkuar në shtëpi dhe kishin parë vajzën. Pra, është diçka shumë reale dhe e frikshme.

13 Komente

 1. K
  Kujtim

  Penisa! Shiko se mos e ke gabim....

  1. K
   Kliti

   Ekspertja e Midhjes dhe e Peshkut. Menaxher blockchaini...Ah si mashtrohen keta njerez

   1. F
    Fallxhore

    Me unazat dhe belezik qe ka duket si fallxhore. Mbase shtie fall dhe na tregon se kush e ka bere deep fake meqe qenka kaq e lehte.

    1. v
     visar

     Kur u be eksperte kjo mostra....

     1. N
      Nastradinet e TV - Shqipkare

      bojoktohini Bordellot e TV Shqiptare .Si mundet ky popull te vazhdoje akoma Halene e Opinionit kte Funderine Fevzi kokKarin ,sherbetori Bandes se Shkaterrimit te Shqiperise e jetes se shqiptareve

      1. a
       arrifi

       E zeza Vanë qe bëri Vrisken thuaj , duan te mbulojnē mutin me shurë.Si ka mundesi qe dalin debile nga me ordineret dhe shikojne ndonje film ne Netflix dhe hedhin versione pa lidhje.Ok Fantomasi qyfyre do te mbertheje shqipetaret para tv.

       1. S
        Shqiptari

        Po kujt po i kerrcet se çfare zbori i bejne punonjeset e seksit gopit.Shqiptaret jane ne hallin e tyre per te bere ndonje para.Nder shekuj ky zanat eshte ushtruar per te siguruar jetesen,por dhe per te kenaqur epshoret Kushdo qofte,Luanesha,Tigresha,Elefantesha apo gop lesha,eshte ne zanatin e vet.Dhe dihet qe hamshoret zene radhen dhe nxjerrin kuleten e trashe te mbushur nga pislleqet dhe trafiqet,nga korrupsioni,por dhe nga bizneset e tyre te pafund.Montazh,fotomontazh,teknologji apo sajesa te tjera jane ne mode.Te nderhyshe ne jeten dhe ne zanatin e tyre me duket e pavend.Nje gje eshte e vertete,Kurvat profesioniste,se pari jane xheloze per njera-tjetren dhe per para jane te gatesheshme te shkojne me kedo,te bardhe,te zi,me qen dhe me gomere.Kjo çudi,si shume pune te tjera bordellosh do harrohet shpejt.

        1. S
         Shqiptar

         Eksperte me qualifikim 1. Diplome ne Shqiperi per menaxhim biznese 2. Punon ke Universitet privat ne Shqiperi (per ekonomi) 3. Nuk tha asnje gje po vetem se AI mund te beje nje video po asnje indicie tek kjo video. 4. Eksperte bythe

         1. F
          Fantomasi

          kjo mund te jete eksperte llozi. Fevzi ndyresira paska mare eksperte. Tenxherka dhe kapaku

          1. V
           Vlora.Vlora

           Ekspertja e karrit

           1. P
            Pashai Turk

            uuuuuuh sa te poshter qe jeni! Po i thuhet ne sy karakurves ca zanati ka. Perdorni pak stil. Psh. qeron koka peshku. Ose balerine e pare tek baleti (k)arrthyeset. Kjio eksperte i ka qire motren vetes se saj. Gojen e ka bere si bunker per karin, hundes i ka hyre me dalte e cekan qe t'i ule gungat, faqet fryre me gome si thela mullaqeje. I ka mbetur qe ne mes te ballit te hapi nje si tip pidhi, dmth ta vere gopin ne balle dhe ec para.

           2. L
            Lolo

            Amaaaa sa injorantë e sa idjotë që jeni o burra.....o kurvarë muti...o idjot po për ty shyqyr që jan kurvat,o idjot.o injorant..nuk le fjalë të pisët që përmban fjalori pa e përmëndur,e pa sharë....pp kështu tl Ë shahet edhe ty nëna,motra,gruja,vajza......sa i trashë që je......bëje edhe ti një video seksuale me Al .tregoje ta shofim të gjithë.bëje.a e realizon dot?

            1. a
             aleksander

             14 vjeç dhender, e hodhen dobiçin ne ferre dhe erdhen te na hedhin hi syve.-- legjende do ngelet ky film edhe puna e ketyre, e perse duhet kaq shume pune qe te bindin popullin , se ne video nuk ishte ajo buzeviçja e top kanalit, perse u djeg ketyre. nejse isha kurioz ta dija , kjo luana buzet e pi***it i kishte fryre ndopak apo i kishte bio

             Lini një Përgjigje