Shqiptarja që ka shokuar botën teknologjike

15 Mars 2023, 18:06Hi-Tech TEMA

Shqiptarja që ka shokuar botën teknologjike

Nga Rafaela Prifti

Mira Murati eshte Drejtoreshe Teknologe ne Open AI (Inteligjenca Artificiale e hapur) kompania qe shpalosi teknologjine e re GPT-4 kater muaj pasi modeli ChatGPT e shastisi ‘kryeqytetin’ e kesaj industrije, Silicon Valley. Nese nuk e keni degjuar emrin e saj, Mira Murati u lind ne Shqiperi ne 1986. Pasi ka kryer studimet me rezultate te shkelqyera ne vendlindje, ka ardhur ne Shtetet e Bashkuara per te vazhduar edukimin pasuniversitar ne fushen e inxhinjerise. 

U punesua ne Zodiac Aerospace dhe per tri vjet te tjera te Tesla por ne 2018 hyri ne OpenAI ku mbikqyr Chat GPT si Drejtoreshe Teknologe. Pikerisht kater muaj me pare, kjo kompani e vogel dominoi debatet ne industrine teknologjike kur prezantoi nje model qe kishte aftesine t’ju pergjigjej pyetjeve komplekse, madje mund te shkruante poezi dhe te imitonte ndjenjat njerezore. 

Tani kompania ka nxjerre nje model te ri dhe te permiresuar duke nxjerr ne plan te pare garen per inteligjencen artificiale dhe ethet se kush do te jete ne balle te industrise. Programatoret dhe drejtuesit e kesaj fushe e krahasojne momentin e tanishem me krijimin e aplikacioneve te cilat duke filluar nga 1996 u bene motorat e kerkimeve ne internet si Microsoft Edge, Google Chrome, Internet Explorer etj. Tani mund te jemi ne nje pike te paparashikuar per industrine teknologjike ne dhjetevjecaret e fundit, thone ata.

Per sa i takon perdorimeve praktike, disa kompani dhe individe e kane inkuadruar ate ne sistemet e punes dhe portale te tregtise virtuale. Gjenialiteti i ChatGPT eshte aftesia per te kuptuar modelet dhe ne formulimin e te menduarit abstrakt si edhe zotesine per te pergjithsuar ne forme logjike, thote Mira Murati ne intervisten e saj me Revisten Nderkombetare te Financave. Teknologjia e OpenAI funksionon ne nivel eksperti ne subjekte te caktuara por eshte diletante ne disa te tjera. 

Nuk mund te zevendesoje arsyetimin njerezor. Ashtu sic mund te tregoje nje barcelete por nuk e ka konceptin se cfare e shkakton te qeshuren. Modeli bazohet ne te njejten teknologji si Siri dhe eshte ndertuar si nje “rrjet neuroni” nga nje sistem matematikor qe meson nepermjet analizimit te te dhenave (data).

Per mesuesit dhe studentet modeli ka paraqitur sfida te reja meqe mund te perdoret per te shkruar ese, teza, per te dhene provime shkolle etj. Eshte e qarte se kjo teknologji do te mbylle shume vende pune psh ne firma juridike, banka, zyra te pergatitjes se taksave etj., por krijuesit thone se edhe do hap mundesi te tjera punesimi. Mbetet per tu pare sesa te verteta do dalin parashikimet e tyre. 

Nga aplikacioni qe ka aftesine te shkruaje vazhdimin e nje teksti ne baze te te dhenave qe ka marre paraprakisht, brenda nje kohe te shkurter, kompania arriti te krijoje DALL-E, nje stad me i perparuar qe mund ta beje kete me imazhe dhe foto, duke dhene krijime origjinale dixhitale. Mira Murati flet hapur si per perparesite dhe mundesite dobiprurese ne fushen e arsimit dhe shendetesise por edhe per dobesite vecanerisht ne aspektin etik dhe moral sic eshte keqperdorimi dhe abuzimi nga persona keqdashes. 

Per te qene te pergjegjshem, ajo thote se rregullatoret duhet te jene te perfshire ne kete proces nderkohe qe raporti midis teknologjise dhe shoqerise duhet te jete i dyanshem. “Synimi duhet te jete demokratizimi i inteligjences artificiale dhe per te qene funksionale ajo duhet te jete ne duart e te gjitheve,” veren ajo ne bisede me revisten Gruaja Globale. 

Sistemet e Inteligjences Artificiale jane duke evoluar dhe duke u perhapur cdo dite e me shume. Ndikimi i tyre ne jeten praktike eshte i pashmangshem. Shume kompani mund te falimentojne prej saj por ato qe do dine si ta perdorin do arrijne majat e suksesit.

76 Komente

 1. a
  aaaaa

  Ne Ameriken e Veriut ka me qindramijra(dhe ndermjet tyre dhjetra e qindra vajza e djeme te tjere shqiptar) si kjo vajza,,,pra kujdes me titullin e artikullit.

  1. D
   Dibrani

   Une jetoj ne USA.Eshte e vertete qe ka jo qindra por mijra. Por arritja e Mira Muratit eshte me te vertete e madhe. Nese ti perdor chat GPT e kupton.Nese jo mos flit kot.

   1. P
    Pilo Lala

    Titulli i gazetes, eshte bere me qellim per ta sulmuar kete vajze, me keto arritje marramendese. Urime asaj dhe familjes.

    1. V
     Vranakonti

     Bravo. Krenari e atdheut. Mburrje e familjes. Suksese e kesaj vajze. Urime.

     1. A
      Andi

      Per hir te se vertetes kjo goca eshte e 7ta ne hierarkine e kompanise dhe jo truri i saj teknologjik. Ndaj mjaft me keto tituj inferiore se na ben te dukemi komplet provinciale. Semundje e races kjo

      1. K
       Klevis

       Cto do të thotë chief technology officer. Ajo drejton zhvillimin teknologjik të projektit. Ka dhe poste të tjera më lartë si CEO, CFO etj. Por duke marr parasysh që ky është i tëri një produkt teknologjik nuk mund të thuash që ajo nuk ka patur peshën më të madhe. Kur shkon anija kozmike në hënë kush e ka meritën më të madhe? Inxhinieri që ka ndërtuar anijen apo politikani që aprovon disa fonde?

     2. P
      Pilo Lala

      Filluan te pickojne mizat e kalit dhe mizat e byt.hes Kjo vajze eshte brilante, krenohen prinderit ne rradhe te pare, pastaj edhe ne si shqiptar. Mizat nuk kane atdhe, prandaj po leshojne pickimet e tyre.

      1. C
       ChatGPT eshte i censuruar qe te fshije kulturen e

       ChatGPT eshte nje software qe kontrollon dhe censuron pergjigjet qe merr. Eshte nje sistem qe mund ti drejtosh pyetje dhe te jep pergjigje. Por, pergjigjet jane te censuruara nga ata qe e kane zhvilluar, globalistet. Eshte me keq se ne komunizem ku autoret e librave censuroheshin ose burgoseshin pse kishin shkruar nje roman me permabjtje pak liberale. Ky sistem (ChatGPT) kerkon te beje ate qe quhet cancel culture (fshirja e kultures), sidomos te kultures se botes perendimore te bardhe. Shume ngjarje qe kane ndodhur ne bote jane censuruar nga globalistet qe kane zhvilluar ChatGPT, dhe kerkojne te zhdukin historine e races se bardhe ose te japin informacione jo te sakta. P.sh. Po te pyesesh ChatGPT per exploratorin e madh europian te vitit 1492 i cili guxoj te lundronte ne oqeanin paqesor dhe te zbuloj Ameriken (behet fjale per Kristofor Kolombin), atehere ChatGPT do te thote qe ai ishte nje pushtues dhe nje racist, jo nje hero. Kjo eshte pergjija me e ndyre qe ChatGPT te jep per nje nga njerezi me te guximshem dhe me te medhenj ne bote, i cili theu tabute e atehershme qe bota eshte e sheshte dhe po te lundroje do te bije nga tepsia ne hon, dhe zbuloj qe bota ishte e rrumbullaket dhe zbuloj sigurisht Ameriken. Te quash nje kapiten qe pati guximin te shkoje drejt vdekjes nje pushtues eshte nje censurim i poshter. Ja ky eshte ChatGPT. Ky shembull eshte nje prej shume, shume te tjerave. Shpresoj qe TEMA nuk do ta censuroje kete koment.

       1. I
        Ilirjan

        Po c'tju censuroje TemA?! Keni aq gjera te medha ne koke sa...!! Komplote me hebrenj, masone antikrishte satan e gogole sa... nje Zot e di... Portokallia ju merr te keqen.

       2. M
        Mira punon per pronarin (CEO) Sam Altman (hebre)

        Edhe kjo kompani si edhe shume te tjera zoterohen nga hebrenjte. Psh, Facebook, Microsoft, Google, Twitter, Hollywood, Dysneyland, dhe te gjitha mediat perfshire CNN, New York Times ne Amerike dhe boten perendimore dhe shume te tjera, te gjitha Bankat, te gjitha websitet pronografike, kompanite farmaceutike perfshire Pfizer, kompani te prodhimit te kompjuterave, dhe shume e shume te tjera kontrollohen nga nje grup prej 6 milion njerezish (hebrenj) qe jetojne ne Amerike dhe ne Europen perendimore (sigurisht edhe ne Izrael). Ato 30 miliarde qe ka siguruar OPenAI nuk i ka siguruar Mira jone, por trilioneret hebrenj. Qellimi eshte qe te fshihet kultura e botes perendimore me informacion te censuruar. Perse ky grup kekron te fshije kulturen e bardhe? Gjejeni vete. Une ju hapa nje dritare. Shpresojn qe TEMA te kete guxim dhe ta nxjerre kete koment. Nese nuk besoni shikoni kete website ku listhen te gjitha pronaret me origjine hebre: https://wikiless.org/wiki/List_of_Jewish_American_businesspeople?lang=en

        1. F
         Fatos

         O rrote kari që merreshin me llafe tërë ditën, pse nuk bën dhe ti diçka të hajrit? Është një botë e tërë që nuk është hebre, po ti dhe ata si ty janë idiota që rrinë si pllazma duke lexuar teori konspirative gjithë ditën.

        2. D
         Dibra modhe

         e vertete qe ka me mijera shqipetare te tjere, por kjo eshte e vecante se eshte drejtoreshe e nje kompanie qe vleresohet mbi 1 trilion dollare ne te ardhmen...nuk eshte vene kot aty...pra me kujdes here tjeter me krahasimet...edhe brazili ka 6 milion futbolliste te federu...por jo te gjithe jane neymar

         1. m
          muçua I tanes

          aaaaaaaaa je zhzhzhzhzhzh ne arsyetim ose me sakt xheloz nyl, nuk mer vest nga it, leo shure the kupto pak.

         2. r
          reti11

          Weniger Beachtung, aber nicht weniger wichtig, ist eine Frau, die ebenfalls maßgeblich an der Entwicklung des Chatbots mitgewirkt hat: Mira Murati, Chief Technology Officer (CTO) bei OpenAI. Die gebürtige Albanerin hat es vom Maschinenbau-Bachelor zur technischen Direktorin an die Spitze von OpenAI geschafft. Goce super!!!! Brravo!!!!

          1. B
           Beni

           na rrufsh bolet me gjith gjermanishten tate.

           1. B
            Borova

            Pirdh ne Shqip o Hun se e kuptuam qe ne gjermani ..cfare idioti

           2. S
            Sqarim per lexuesit

            E para Mira Murati eshte product i Ivi leagues of schools. Pervec spermes qe e krijoi nuk ka asgje qe e Lidh me Shqiperine. Po te qendronte ne Shqiperi do ishte askushi. E dyta Mira Murati nuk eshte Rita Ora qe nxjerr bythet e tregon breket per para. Kjo e fundit dhe te ngjashme me te kane lidhje me Shqiperine. Mira mblodhi 30 miljarde dollare per tre muaj pa nxjerre cicat dhe breket ne ekran. E treta Mira Murati dhe ekipi i OpenAI do nxjerrin pa pune njerezit qe nuk bejne pune konkrete si gazetaret, historianet perrallaxhinjte (perfshi dhe Gazeten Tema) E katerta. Rinia shqiptare duhet te behet familjare me Chat GPT dhe AI ne pergjithesi sepse kjo eshte e ardhmja. Duhet mesu si te perdoren keto mjete me efikasitet se ndryshimi do jete shume i shpejte. E pesta Rinia ti kthehet inxhinjerise, matematikes e shkences sepse me kete revolucion qe po ndodh perrallaxhinje do mbeten pa pune e do jetojne me asistence. Facebook po pushon nga puna perrallaxhinjte e po puneson me shume inxhinjera sikurse Twitter pas ardhjes se Elon Musk.

            1. P
             Patrioti i vertete

             E nevojeshme dhe e sakte. Por sikurse ne cdo start-up duhet mbeshtetje e politikes per te anuluar axhendat destruktive qe jane presente. Nese kompania beri fund raise shume te larte dhe te shpejte, eshte per t'u pare suksesi ne vitet ne vijim. E perseris, varet nga politika dhe jo nga Mira, qe e ka bere shkelqyeshem punen e saj. Sa per spermen, jam dakord, ajo eshte produkt i prinderve te saj, i ujit qe ka pire. Edhe femijet e mi, si shume te tjere, jane ne pozicione mjaft te larta ne high finance dhe jane produkt i imi dhe gruas sime.. Pak xhelozi dhe vertetesi na ben mire.

             1. T
              Tirona

              Nuk jane idete e saj , por te nje bordi drejtues ku ky bord komandohen nga bosat dhe inteligjenta e vertete te cilet qendrojne ne hije dhe vendosin drejtuesat per ti kontrolluar sic duan , tamom si bosat e medhejne qe vendosin dhe largojne udheheqesit e politikes. Prandaj mos i beni shume reklam k’saj se nuk eshte merite e saj ose ju ka rekomanduar kjo per tja ritur vlerat vetes .Aty ku punon eshte nje punonjese si gjithe te tjerat pavaresisht cfar posti ka, se Sot eshte por neser mund ta gjejshe me tabelen homeless ne duar se jeta e ka treguar se si kane perfunduar duke falimentuar ne saj te konkurencen. Prandaj kjo zonje mos te mundohet per ti ngritur vlerat e veta duke autorizuar shkrime te tilla. A e di kjo e “ Sukseshmja” se sa shume Shqiptare jane me te suksesem se kjo , ku kjo nuk i afrohet as tek themra, te cilet jane anonim sepse nuk duan te krenohen duke autorizuar mediat per sukseset e tyre, se jane njerez Modest

              1. L
               Lloji

               *Tirona Sapo nisa te lexoj komentin tend, kuptova se po lexoj “Shqip”

               1. D
                Dori

                Kurvë të kuptosh ndryshimin mes CTO, CEO , CFO etj, do duash mos ti kishe shkruar kurrë këto fjalë. Vajza është drejtuese e pjesës teknike në kompani, nuk merret as me pjesën politike, as financiare. Boll me këto të vjella mendore, dhe nëse nuk keni diçka të mirë për të shkruar lëreni fare, komentoni aty ku keni hallet e përditshme, sa flori ka çuar Likja në Londër, sa kërpudha mbinë tek zyra e të gjatit, dhe mbi të gjitha sa K ka Kiara tani që populli u bind që ia ka me të futme Luizit, birit të kombit...

                1. V
                 Vranakonti

                 Tirona! Pse te mos ja japesh meriten Mires por te tjereve kure ajo po demostron nje pune te shkelqyer ku edhe per ty ajo eshte njeri me krenari?

                 1. ….

                  Ti Tirona hake m.. ca si teper, shko futi nje paçe pilaf me mire se ate di te besh dhe te ben më mire se m..ti

                 2. i
                  inxhinjeri

                  Sqarim per "Sqaruesin" ketu me siper. Zonja Murati paska mbaruar Universitetin ne 1986-ten, pra dy vite mbas meje, qe i bie te jete sot ne moshen rreth 59-60 vjec. Nese zonja ne fjale ka shkuar per te bere shkolle pasuniversitare ne Amerike, d.m.th. se ka patur te pakten 14 vite eksperience ne pune, te kaluara ne Shqiperi ku edhe eshte formuar, gjithmone nese ka ikur ne vitin 90, gje qe ka shume pak mundesi). Natyrisht qe ne Amerike, ajo ka marre informacion shtese per fushen ku punon, por formimi i saj intelektual eshte bere ne Shqiperi, aty ku jam formuar une dhe shume kolege te tjere te saj, qe sot punojme me shume sukses ne vendet me te zhvilluara te botes. Problemi juaj mik i dashur eshte se mundet te keni ndjenjen e inferioritetit, por ne qe punojme ne keto vendet perendimore dhe kemi mbaruar universitetin ne Tirane ku kemi marre bazat e shkencave ekzakte, e dime se specialistet shqiptare te viteve te komunizmit nuk jane aspak inferiore karshi kolegeve te tyre te huaj, per te mos thene se disa here jemi me superiore. Kjo per faktin, se ne kohen e komunizmit, jemi detyruar qe te bejme te pamunduren per te mbajtur ne kembe nje industri totalisht te amortizuar dhe me teknollogji te koheve te lashta. Zonjes ne fjale i uroj suksese te metejshme ne punen e saj, por si ajo ka shume te tjere, disa prej te cileve i njoh personalisht.

                  1. B
                   Benet Beci

                   Eshte pjellë 1986 o patllake dormuzi !

                   1. R
                    Reply to inxhinjeri

                    o inxhinjero ,me vjen keq po ti qeke analfabet. Kjo zoja KA LINDUR ne 1986, jo ka mbaruar shkollen ne 1986. Plasi xibllat.

                    1. S
                     Sefer Daja

                     O inxhinier! Ke arsyetuar bukur, po ne këtë rast ja ke fut pordhës! Në krye të artikullit thuhet që Mira ka lindur në 1986 jo që ka mbaru universitetin atë vit! Sa për universitetin e Tiranës para viteve'90 , respekte për të gjithë studentë e pedagogë, por, nëse do ish kaq i suksesshëm, atdheu do ish shumë më i përparuar!

                     1. U
                      Universi shprsa ime

                      Viti I lindjes 1986. Mos u kreno kot

                      1. B
                       Besa

                       Mira Murati ka lindur ne Vlore ne 1988, keshtu eshte ne wikipedia, nuk kishte lindur ende ne ‘86

                       1. I
                        Ilirjan

                        Vazhdo punen aty ku je por... merre shtruar o... trim! Lum atdheu per ju!

                        1. s
                         shqip

                         Per ju me siper qe i jeni versulur inxhinjerit per lapsusin e tij ne lidhje me vitin e lindjes se zonjes Murati, dhe keni anashkaluar ate me kryesoren ne komentin e tij, kur ai me te drejte thote se shume nga specialistet shqiptare qe kane mbaruar shkollat e kohes se komunizmit, jane te suksesshem ne profesionet e tyre ne vendet me te zhvilluara. Ky eshte nje fakt dhe ajo me kryesorja qe duhet nxjerre nga komenti i tij, ne vend qe te filloni nga ofendimet prej debilesh sic e keni zakon.

                         1. R
                          Reply to shqip

                          Shume e thjeshte, sepse ai ate argumentin kryesor qe thekson zotrote e mbeshtet mbi nje premise fallco, pra mbi premisen qe kjo zonja kishte mbaruar shkollen ne vitin 1986. Jo gjithmone te thuash gjene e drejte mbeshtetur mbi gjene e gabuar eshte e drejte, apo jo. Per me teper nuk behet fjale per lapsus, eshte gabim qe vjen nga fakti qe inxhinieri e ka lexuar pa vemendje shkrimin dhe pastaj eshte versulur te lere komentin e tij isc ia donte menderja. (shpresoj qe kete te fundit nuk do ta quash ofendim prej debilesh)

                          1. v
                           vezhguesi

                           Kerkoj ndjese qe po behem pjese e debatit, pasi juve keni pjeserisht te drejte, kur thoni se "inxhinjeri" nuk e ka lexuar mire artikullin ne lidhje me vitin e lindjes se zonjes ne fjale, por jam dakort me "shqip" kur thote se ajo qe ai ka patur si qellim, eshte te vertetoje se specialistet shqiptare te para demokracise kane baza te forta nga shkollat e kohes. Natyrisht qe keni te drejte kur thoni se ofendimet nuk kane vend ne komunikime midis individeve qe debatojne.

                       2. A
                        Agron

                        Nëse ka lidhje me prindërit ka lidhje edhe me Shqipërinë! Prindërit janë shkolluar në Shqipëri dhe Mira, vajza e tyre, ka marrë mësime dhe edukatë nga prindërit!

                        1. T
                         Teuta

                         Po si nuk ka lidhje? Mira Murati ka lindur ne Vlore ne 1988, me te dy prinderit Vlonjat, si nuk paska lidhje me Shqiperine? Keta nuk dine se ç’shkruajne

                        2. T
                         Turi philly

                         E para chatgpt eshte kompani me prirje tipike majtiste dhe censuruese ndaj iku edhe elin musk qe aty se ajo kompani e humbi kultimin e saj si faktor ndihmues, jo censurues ndaj njerezimit. E dyta kjo eshte bishti kavallit aty. Kodimin dhe softwerin e kane bere ata qe jane me lart se ajo kshu qe mjaft na hapet barkun

                        3. K
                         Ka per te tere

                         Mira me dy bira, do te zbrese nga froni Zucenbergun e me rradhe. Mjaft me traplleqe.

                         1. q
                          qefliu

                          Po ti sa bira ke? apo te kane bere kullojse makaronash dhe ke inat ato me dy bira?

                         2. a
                          arrifi

                          Ju gazetaret e Temes jeni ARTISTA.Ju e nxoret Leonardo Da Vinçin Kosovar jo mos nxirni kete gocen yll.

                          1. d
                           durrsak 24 karat

                           Ziliqar i ndytë!

                           1. s
                            shqip

                            arrifi-lexo mire o qorr; askush nuk e ka nxjerre Leonardon Kkosovar. Ne artikull shkruhet se e ema e Leonardos ka qene cekreze dhe se cekreze ka patur edhe ne Kosove. Problemi me juve gjysme analfabetet eshte se arrini te lexoni dy fjale te nje fjalie dhe te tjerat i shtoni sipas qejfit. Shkoni ore debila ne shkolle qe te mesoni shqipen, pastaj hajdeni e komentoni ne gazetat shqiptare.

                            1. G
                             Genti

                             O Arrif raku, Mira Murati ka lindur ne Vlore ne 1988 me te dy prinderit Vlonjate o tu mbyllte qe s’te mbyllet

                             1. O
                              Olti Hipopotam Curri

                              O trap akoma vazhdon tregon injorancen tende me shkrimin per Leonardo Da Vincin.

                             2. t
                              toni

                              O temaaaaaa Microsoft Edge, Google Chrome, Internet Explorer jane browsera ose ne shqip shfletues...jo motorra kerkimi ....

                              1. T
                               Teuta

                               Mira Murati duhet të popullarizohet sa më shumë ndër shqiptarë që të jetë një model suksesi për rininë se na mbytën "modelet" e BBVA!

                               1. P
                                Pyka

                                I lumte vajzes!!!!!!!! Urime!!!!

                                1. P
                                 Phoenix

                                 Kesaj goces do ti japim nje Android AI per burre. Te shohim sa pasaardhes ka per te ngjizur.

                                 1. M
                                  Mirmroma

                                  Jo do të japim ty një rroçkë në ballë, idiot.

                                  1. P
                                   Phoenix

                                   Ate qe thua fute ne bythe si ta kane futur, se ju pelqen shume juve kurvave patronazhiste qe tu lerojne nga pas, bile me brohoritje Marksiste.

                                 2. U
                                  USA

                                  Ne USA ka dhe shume me te suksesshem se Mira po bejne punen dhe nuk ndihen

                                  1. Po ti ça m.. ke? Artikulli kete rradhe eshte per kete vajzen, heres tjeter na dil ti me bemat e tua

                                  2. U
                                   USA

                                   Ne USA ka dhe shume me te suksesshem se Mira po bejne punen dhe nuk ndihen

                                   1. G
                                    Gogoli

                                    Nuk pamë të ndihej njeri, o rracë muti. Ju qifsha robtë të gjithë parazitëve që ulin të tjerët ngaqë janë plehra vetë, si minj do vdisni aty ku jeni, duke dhjerë gjak nga vreri.

                                   2. I
                                    Isa

                                    Ne Shqipetaret nuk mund te rrime pa vjelle vrer.Me pak fjale dhe sakte nje BRAVO per Miren dhe kaq

                                    1. A
                                     Alex

                                     Degjoni kete lajmin qe do tju jap une , Shume shpejt fale inteligjences artficiale njeriut do ti hyje karota ne bythe sic e kane parashikuar edhe nepermjet filmave Lakmia e njeriut nuk paska kufij edhe pse kjo e con ne vet shkatrim keshtu qe gezohuni gezohuni se karoten do hani

                                     1. q
                                      qefliu

                                      Alex-ty more mik karrota paska kohe qe te paska hyre, por nuk e ke marre vesh akoma.

                                     2. A
                                      Aqifi

                                      Kush e gjen si e ka emrin babai ka nje lepirese. Ajo nuk eshte shqiptare

                                      1. Q
                                       Qiafi

                                       Aqif o te q…shin derrat ty ishalla, vajza ka lindur ne Vlore te Shqiperise me te dy prinderit Vlonjate nga Shqiperia o cope muti

                                      2. A
                                       Arturo

                                       Gazetat Amerikane thon Mira Murati esht Indiane ??????

                                       1. F
                                        Fatos

                                        Arturo pidhrobshi, mjafton të lexosh Wikipedia.

                                        1. D
                                         Drilon

                                         Gazetat indiane donin ta benin Indiane, por gabimi u korrigjua shpejt se nje Shqiptare nuk mund te behet Indiane dhe e kunderta

                                        2. S
                                         Shqipe

                                         Jam,jam i mire S’jam,s’jam i mire Dhe ne jam i mire Jam per veten time…hahaha…

                                         1. I
                                          I juaji Edver Rama (Llapa)

                                          Kët nusen M.Murati do ta bëj drejtore të Kadastrës, Patentave dhe Inst të Ndërtimit

                                          1. O
                                           Olti Hipopotam Curri

                                           Kurse ty do te bejme dashnorin e Andi Bushatit

                                          2. X
                                           XHH

                                           Po nuk kuptova cfare ka bere Njeri thot qe beri $30000 per tre muaj ? P.O. ne qe kemi shume kohe ne pune dhe bejme $20000 ne muaj cfare quhet ky sukses!!!!

                                           1. S
                                            Super super super

                                            Nje gje eshte e sigurte: shqiptaret e Amerikes jane te gjithe super te suksesshem , kane femije super te suksesshem, jetojne ne shtepira per njerez super te suksesshem dhe kur vdesin i varrosin ne varreza per njerez super te suksesshem. Ah po, se harrova, marrin te gjithe rroga superpordhastike dhe shefi iu thote gjithmone se pa ty falimenton kjo firme.

                                            1. R
                                             ROCCO VLONJATI

                                             ORE KANE TE BEJNE KETO TE DYJA EVA MURATI DHE MIRA MURATI? NJERA SUPER BELLA FIGONA DHE TJETRA SUPER E ZGJUAR .

                                             1. p
                                              paradoxal

                                              Urime per kete arritje te jashtezakonshme kesaj vajze shqiptare me talent! Te arrish te behesh CTO (qe ne shqip quhet kryeinxhiniere) e nje kompanie si OpenAI qe merret me zhvillimin e inteligjences artificiale, eshte arritja me e madhe qe kam degjuar per nje shqiptar/shqiptare ne bote! Ne fakt eshte nje rast unik qe nje vajze e jo djale te arrije ne kete nivel duke qene se jane djemte ata qe shpikin dhe zhvillojne teknologjine. Urime te gjithe shqiptareve te ndershem e patriote qe krenohen me bijen e ketij kombi! Greket dhe serbet, le te pellcasin nga inati qe vajza jone po krijon teknologjine me te rendesishme te kohes!!! Komentet e ketyre ketu jane ne sinkron me sulmet ndaj figurave me te mira te kombit (Gjergj Kastriotin, Kadarene, Nene Terezen, Rilindasit). S’kemi c’ti bejme; na kane hale ne sy. Lart e me lart moj shqipe! Fatin tend pacin edhe bijat e bijte e tjere te Arberise! Respekte

                                              1. A
                                               Adi

                                               Kjo eshte e 7ta ne kompani. Kodimin dhe softwerin e kane bere te tjere. Mjaft me traplliqe

                                               1. E
                                                Edi

                                                Po pse nuk thoni o gazetare qe MiraMurati ka lindur ne Vlore? Sa here behet fjale per lajm negativ sulen te gjitha gazetat duke e specifikuar qe ne titull. Vureni re qe kur eshte fjala per ndonje njeri me te cilin mund te mburremi dhe shkruhet vetem ‘ka lindur ne Shqiperi’ pa percaktuar qytetin, kontrolloni dhe do ju dal qe qyteti i lindjes eshte Vlora

                                                1. A
                                                 Arta

                                                 Mira Murati shkencëtarja e vetëm në Botë për fushën që të tjerët veç e ëndërojnë. Është me rëndësi të shkruhet saktë për vendin e lindjes, e për ta vlerësuar. Ja disa vlerësime nga shtypi zviceran https://www.albinfo.ch/gazeta-zvicerane-shqiptaret-ne-

                                                 1. Ke shume te drejte, vendi i lindjes eshte Vlore, Shqiperi, 100% shqiptare

                                                 2. S
                                                  Sefer Daja

                                                  Urime për këtë vajze,POOOR titulli më duket pak thjesht për ta klikuar! Nuk shokohet aq kollaj bota teknologjike! Sa për e sukseshme, uroj të jetë! Po nuk është e sukseshme për ne! Është për veten e vet dhe për vendin ku jeton( nëse paguan taksa) Për mua dhe vendin tim më e sukseshme se kjo është psh "HASONI!" ( Hasoni osh njëri që psh, ka marr nji ambient me qera ne Shqipëri, ka hapur një fasoneri( ose furr buke, ose restorant etj etj), ka punësuar 5, 15, 35 punëtorë vendas,paguan taksa, tatime e detyrime të çfardollojshme, e mes vështirësish të pa numërta QËNDRON këtu dhe pse ka mundësi të largohet e jetojë më mirë jetën e vet!!! Për këtë model ka më shumë vendi nevojë tani! Suksesin secili e ka individual!

                                                  1. P
                                                   Petrit

                                                   Mira Murati, je 1-shi!

                                                   1. T
                                                    Taulant

                                                    Nuk mund te godasesh nje person kur eshte i sukseshem.Nese mund te kishe hequr kaluar dhe ti te gjitha ato qe ka kaluar ajo athe askush nuk do ta bente.

                                                    1. T
                                                     Taulant

                                                     Nuk mund te godasesh nje person kur eshte i sukseshem.Nese mund te kishe hequr kaluar dhe ti te gjitha ato qe ka kaluar ajo athe askush nuk do ta bente.

                                                     Lini një Përgjigje