Twitter i udhëhequr nga Elon Musk paditet nga të paktën 6 kompani për mos pagim faturash!

25 Shkurt 2023, 19:08Hi-Tech TEMA

Twitter i udhëhequr nga Elon Musk paditet nga të paktën 6 kompani

Twitter-i i Elon Musk u padit përsëri në Kaliforni këtë javë për mos pagim të pretenduar të një shitësi. Ankesa e fundit vjen nga një startup teknologjik i quajtur Writer, Inc., dhe është të paktën kompania e gjashtë që padit Twitter në Shtetet e Bashkuara për shkelje të kontratës dhe mospagesë që kur Musk mori përsipër rreth 4 muaj më parë.

CEO i Tesla dhe SpaceX drejtoi një blerje prej 44 miliardë dollarësh të Twitter-it, e cila u mbyll rreth 27 tetorit 2022. Ai shiti miliarda dollarë aksionet e tij në Tesla dhe mori rreth 13 miliardë dollarë borxh në Twitter pasi u bë drejtori i vetëm, pronar i ri dhe CEO atje. Që atëherë, sipërmarrja e rrjeteve sociale të Musk është paditur për mospagesë nga Writer dhe të paktën pesë të tjerë:

Mospagimi i pretenduar i qirasë nga Twitter për Columbia REIT, ka çuar në dështimin e kompanisë së pasurive të paluajtshme për kreditë për ndërtesat, duke përfshirë vendin ku Musk jep me qira hapësirë për zyra në 650 California Street në San Francisko, raportoi së pari Fortune.

Twitter gjithashtu dyshohet se ka mbetur prapa në pagesat për kompanitë më të mëdha. Sipas një raporti të Platformer të enjten, Twitter papritmas ndërpreu aksesin e punonjësve në Slack këtë javë pasi dështoi të paguante një faturë. Slack është platforma e bisedës dhe bashkëpunimit në vendin e punës në pronësi të Salesforce.

Në ankesën më të re, të paraqitur në Gjykatën e Lartë të Kalifornisë në San Francisko, Writer thotë se Twitter nuk arriti të paguante një faturë për shumën relativisht të përulur prej 113,856 dollarësh. E njohur më parë si Qordoba, Writer e përshkruan veten si një kompani e AI që i ndihmon punonjësit të krijojnë përmbajtje që plotëson standardet e punëdhënësit të tyre për markën, kopjen dhe udhëzimet e tjera të stilit.

Zëvendëspresidentja e produktit, Trustit dhe Sigurisë së Twitter, Ella Irwin, u shpreh se, “Ne nuk komentojmë mbi çështjet gjyqësore në pritje ose spekulimet e ndryshme rreth shëndetit financiar të Twitter”.

Musk është mërzitur publikisht dhe i ka hedhur poshtë problemet financiare të Twitter. Këtë javë, ai shkroi në Twitter, “Thuaj çfarë të duash për mua, por unë bleva organizatën jofitimprurëse më të madhe në botë për 44 miliardë dollarë, lol.”

Lini një Përgjigje