“Vrasje me dashje”, ndryshon akuza për Arjan Tasen

4 Gusht 2022, 15:10Kronika TEMA

“Vrasje me dashje”, ndryshon akuza për Arjan Tasen

Ish-shefi i policimit në komunitet, Arjan Tase do të përballet në gjykatë me akuzën e ‘Vrasjes me dashje’ dhe jo për ‘Vrasje e kryer nga pakujdesia’.


Kjo është akuza me të cilën prokuroria do dërgojë në gjykatë për ish- efektivin, që paraditen e 2 Gushtit duke drejtuar një mjet lundrues goditi për vdekje 7-vjeçaren, Jonada Avdia.

Ashpërsimi i akuzës së ngritur ndaj ish-shefit të policisë, vjen pas verifikimit të pamjeve filmike në vendngjarje dhe dëshmive të pushuesve.

Grupi hetimor ka konkluduar se Arjan Tase ka patur mundësi për të parandaluar aksidentin fatal në një zonë të dedikuar për pushuesit.

“Disa nga pushuesit e kanë paralajmëruar se rrezikonte jetët e tyre me afrimin e skafit ne breg”, thuhet në konkluzionet e prokurorisë.

Referuar kodit penal me akuzën që pritet të përballet në Gjykatën e Vlorës, ish-efektivi rrezikon dënimin nga 10 deri në 20 vite burg.

Përballja e parë me togat e zeza pritet të bëhet paraditen e së premtes, ku ish-efektivi Tase do të njihet me masën e sigurisë dhe faktet e provat e mbledhura nga grupi hetimit.

Fillimisht ndaj ish-efektivit, Agjencia e Mbikëqyrjes Policore dhe Prokuroria e Vlorës ngritën akuzën e ‘Vrasjes së kryer nga pakujdesia’, vepër kjo për të cilën kodi penal parashikon nga gjobë deri në 5 vite burgim.

7 Komente

 1. S
  Sara

  Idiotesi! Kjo behet serish qe te deshtoje akuza....

  1. r
   ronny

   Jo per inate te vjerres thote populli por ky idiot i papargjegjshem fodull dhe arrogant dhe totalisht i pa afte meriton nje denim te merituar per shume e shume vite pas hekurave. Hajt shnet!!!!

   1. P
    Prela

    Met rumbullaku - vrasje nga pakukdesia…. O Gled Nano, qerroje kete vemje nga policia. I ka honger gjith qeveritet kjo mashe e Kulicit…

    1. V
     Viktor

     Vrasje me dashje per vogelushen dhe tentative vrasje per te tjeret duhet te jet akuza....o kriminele qe thoshit vrasje nga pakujdesia. Mos na irritoni më se gati jemi....

     1. D
      Dashi

      Shifni kriminwlin brek kuq qe rref te jatin e vajzes qe sapo e ka vrar, o mashkull kurve kur ste vran aty ne vend o drogmen i ndyr qe shkon te maresh katunaren te bregu o leckaman qe ke dhe skaf.

      1. N
       Nic

       Mbas 15 diteve do dale i pafajshem nga koqja i turnit.

       1. K
        Kim Yong

        Vareni kete plehre ne mes te Himares qe ta marrin vesh plehrat e tjere... U prehte ne paqe engjelli 7 vjecar qe vjen te pushoje ne atdheun e prinderve dhe gjen vdekjen nga nje vemje haleje. O tempora O mores...

        Lini një Përgjigje