"21 janari", SPAK shpall moskompetencë për kallëzimet e PS dhe ministrisë së Drejtësisë, ia kalon Prokurorisë së Tiranës për hetim

9 Shkurt 2023, 11:30Kronika TEMA

"21 janari", SPAK shpall moskompetencë për kallëzimet e

Prokuroria e Posaçme (SPAK) ka shpallur moskompetencë për kallëzimet e ministrisë së Drejtësisë dhe Partisë Socialiste, pas publikimit të audiopërgjimit të ri për 21 janarin.Bëhet me dije se SPAK ia ka kaluar dy kallëzimet Prokurorisë së Tiranës për hetime të mëtejshme.

Pak ditë më parë Ministri i Drejtësisë Ulsi Manja ka kallëzuar në SPAK ish-kryeministrin Sali Berisha, ish-ministrin e Brendshëm Lulzim Basha si dhe Ndrea Prendin, ish-kreun e Gardës që dyshohet se dha urdhër për ekzekutimin e katër qytetarëve në protestën e 21 Janarit 2011.

Kallëzimi i Manjës erdhi dy ditë pasi gazetari Artan Hoxha publikoi përgjimin, sipas tij të kryer nga aleatët shqiptarë, të urdhrit që komandanti i Gardës në atë kohë, Ndrea Prendi dha për gatishmëri për të qëlluar drejt protestuesve.

Po kështu pak ditë më vonë edhe PS depozitoi në SPAK një kallëzim të ri pas publikimit të një audio përgjimi të ri në media. Në të dy kallëizmet thuhet se faktet e reja të bëra publike në media, tregojnë qartë se urdhrat për të shtënë me armë zjarri ndaj protestuesve, janë dhënë nga funksionarë të lartë shtetërorë asokohe.

Kujtojmë se Aleks Nika, Ziver Veizi, Hekuran Deda dhe Faik Myrtaj u vranë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” gjatë protestave të 21 janarit 2011.

10 Komente

 1. P
  Poseidon

  BRAVO DUMHONO TE SHPETOI SHURRA NGA SALEHU SEPSE TI KA FUTUR KOQET NE BIGE.....................MA... I QELBUR

  1. F
   Franz Kafka

   ja nje rast tjeter flagrant qe deri tani asgje nuk eshte bere nga reforma ne drejtesi, te njejtet jane, te njejtet ishin e te njejtet do te jene per shume e shume vite... mgjt keto gjera skane shume rendesi per shqipot. Tani duhet te bejme cmos qe Luizi si pishtar demokracie te fitoj big brotherin e pd-se ku thone se se shpejti do futet dhe Altin Goxhaj me Sazan Gurin

   1. K
    Kush i cakton Institucionet qe Hetojne Krimet !

    Kush eshte arsyeja qe Spak terheq Bythen e tij nga Krimet qe sakih berisha kryeu me 21- janare duke len te vrare 4- protestues Shqiptare ? - Kerkojm nji Sqarim sipas kujt Neni e Kushtetute Spak refuzon te Hetoje salih berishen e lulzime bashen per Krimin e 21 Janarit dhe pers Hetoj atehere Ministrin e PS Saimir Tahirin -qe sot ndodhet ne Burge _pas disa Pergjimesh e Telefonatash te dyshimta , dhe u denua jo per Krime e Vrasje ne detyre ,por gjasme "Shperdorim Detyre " ????? _____________ Qeverria duhet te nderhyje menjiher dhe kerkoje Spak-ut se ku e bazon - ne Cilin Ligj e Kushtetute ? - terheqjen e bythes -nga hetimi i vrasjes se 21 -janarit ! - Nqs Qeverria nuk nderhyn e tregoj se per Spak eshte aty ,jo qe te zgjedh sipas Deshires se tij se ke Kriminel e Rast do Hetoj por per t'i sherbyer Drejtesise ne kte Vend ,ndryshe Spak duhet te shkrihet menjiher dhe Qeverria te kerkoj menjiher ne parlament intepelance me Bordellon Spak -qe paguhet nga ky popull 8 mil €uro ne Muaj per te bere Drejtesi e jo per t'u shkerdhyer Zytrave me Kriminelet si salih berisha e ilyer mutaj me banden e tyre .

    1. B
     Berti

     A po e kuptoni me ne fund o popull shqiptar kush eshte SPAK e ne sherbim te kujt eshte ??? Nuk eshte kopetence e tij te hetoje Berishen, Bashen apo Meten. SPAK ka kopetence per te hetuar vetem Tahirin,Koken, Bllakon etj. Shurraqeve socialiste i ngelen ne dore vetem karafilat per cdo 21 janar.

     1. I
      Iliri

      Nuk e kuptoj kete logjike,SPAK nje organ i specializuar me paga e benefite kacafiu ja le per kompetence Prokurorise se Tiranes,kur dihet qe tek prokuroria e Tiranes nuk kane besim familjaret e te vrareve te 21 janarit e jo me ne si interes publik.Eshte vertet komedi qe SPAK ,i krijuar nga nderkombetaret(te interesuar per te luftuar krimin e korupsionin ne nivele te larta ne kete vend) te terhiqet per mos kompetence dhe per cfare,per nje ngjarje te ve cante ne kete vend si 21 janari.Perse na duhen keta lloj prokuroresh te superpaguar kur nuk i vene gjoksin punes per nje ngjarje te tille,perse na duhet te financojme nje trupe qe nuk i pergjigjet interesave te vendit?Per sa kohe ceshtje te tilla i kalojne prokurorise se Tiranes,perse na duhet nje organ i specializuar me demek qe te luftoje krimin e korupsionin?Keta ose tallen me kete ceshtje(sepse ju intereson per synimet qe kane) ose jane te paafte e bejne vetem bllablla…Mesa duket jemi te zhgenjyer totalisht qe drejtesia do vononte por do te vinte ne kete vend !!!!

      1. S
       Spak duhet te merret i Pandehur menjiher !

       Kush e Drejton kte Shtet zoti KM i Shqiperise ? Spak tregon qarte se i sherbeka nji Pushtetti Paralel qe nuk do me dit per Qeverrrine Shqiptare ,madje eshte kaq i guximshem sa edhe pse Paguhet nga populli Shqiptare , i sherben Krimit Politike -dhe kte e deklaron Hapur lol ! Tani kush eshte ne te vertete Qeverria e Shteti i Shqiptarevce dhe se cfar KOmbesia ka Spak dhe perse o Pushtet Maskarenjesh duhet te paguajme Ne si popull Shqiptare kte Bande Spak qe nuk na sherben neve si Popull ?????? Dil z.KM Rama e na jep shpjegime ,se perse duhet un si shqiptare te paguaj nji Bande alla Spak kur ai i sherben Krimit ,kur ne vret mua vllane ,babane ???????? C'eshte kjo Marrezi more shkerdhata ,qe ala beni kaqolin ose s'e kuptoni si Qeverri se Spak po provokon Destabilizimin e vendit o te dhjefsha Trut o KM pordhace ,qe nuk na perfaqson asnjiher si Popull edhe pse te dhame Voten ! Nuk do paguajme me Taksa ,do rebelohemi sepse kjo gjendje nuk durohet me ! Krtimineli salih ebrisha me familjen e tij m na vret , na vjedh shtetit, na shkaterron te Ardhmen ,ju si Shtet na ripni me Taksat - Bordellua Drejtesi eshte ne sherbim te Bandeave te Kriminelit saleh brrisha etj Krimit te Organizuar ne Shqiperi dhe ju si Pushtet hanu Mutduke na treguar Video e tynele qe hufshi te gjithe si Parlament aty brenda e mos dilshit me te gjalle jashte ,se jeni ber te paduruseshem me kte Loje te Ndyre qe luani me ne si popull per 32-vjet me radhe . Nuk Votojme me asnji Parti te Bordellos ,nuk do paguajme asnji Takse o Qeverri bythaimash qe oaskeni qeni njejti mut me Kriminelet

       1. L
        Lugu gjat

        Plumbin mbbrapa kokes kreut te SPAK nga familjaret e viktimave dhe popullit te ngriet per te mos lejuar denimin e ekzekutorit. Beheni mor njeres se jeni ne te drejten e zotit mos e lini kete derr qe refuzon hetimin zhdukeni nga faqja e dheut.

        1. B
         Bardha

         Ja filluan keta kriminelat e spakut,nuk kane kopetece per per krime shteterore por kane kompetence per hetuar nje a e mori nje arke peshk o nuk e mori ,gjithe kjo loje bahet se krapi ka hetuar nje here 21 janarin dhe e ka mbyllur per vrasje nga pa kujdesia,pa hetuar shpellakun,kush nuk la hetimet,kush prishi serverat e km e shume gjera te tjera dhe tani bene lojen e strucit

         1. U
          USA

          SPAK DUHET TE MERRET I PANDEHUR MENJEHERE.TE LUMTE GOJA DHE MENDJA OI LARRTEPERMENDUR QE BEN KOMENT. DUHET PERSHENDETUR. PO KUSH DO BEJE DRETESI NE ATE VEND MORE SHOK // DREJTESIA ESHTE E SALI BERISHES DHE E ILIR METES. KUSH DO I GJYKOJE ATA KRIMINELE , ATA HAHDUTE QE SKANE LENE GJE PA I BERE ATI SHTETI. KUSH DO TI GJYKOJE AEDI TI SE CFARE PERBERJE KA SPAP QE DUHET ME TJENE TURP I ASAI DREJTESIE QE VETEM DREJTESI NUK KA NE ATE VEND TE MJERE , ME ATA DREJTUS TE NDYRE, PA DIN DHE IMAN. LERE LE TA ZGJEDHIN SALI MORTJEN DHE KRIMINELIN NE DJALL VAFSHIN , FLAKET E FERRIT I PER[IFSHIN ATE GJYKATE DHE ATE SPAK QE NUK ESHTE SPAK POR ASPAK , USA

          1. F
           Fehmiu

           E tregove fytyrën se kush është në atë institucion kolerë me kolerat që përbëjnë stafin e atij institucioni. SPAK je institucioni më legen i ngritur kohën e fundit me taksat e këtij populli, ku ju trashni qafën e ndani vilat me vrasës të lartë pushtetarë. Haku i popullit do t’ju lërë ke të dashurit tuaj vuajtje dhe dëshpërime. Ky institucion na kujton librin, korrupsion në zyrat e drejtësisë.

           Lini një Përgjigje