Historia e Tushe Osmanit, që humbi të bijën vetëm 19 vjeç në Gërdec dhe vrau veten (pas saj u vetëvra dhe i shoqi)

9 Shkurt 2023, 10:18Kronika TEMA

Historia e Tushe Osmanit, që humbi të bijën vetëm 19

Gruaja në foto, në supin e së cilës ka mbështetur kokën Zamira Durdaj, quhet Tushe Osmani. Pakkush flet për ty.

Tushe Osmani, humbi vajzën 19-vjecare nga shpërthimi në Gërdec, nuk e përballoi dhimbjen dhe u dorëzua. Vrau veten disa vjet më pas, duke konsumuar një dozë ilaçesh. Një vit pas saj, në 2013, edhe bashkëshorti i saj Kujtim Osmani vrau veten.

Në një bisedë me zonjën Zamira Durdaj në Dritare TV, gazetarja Rudina Xhunga, flet për Tushen, e cila nuk e çoi deri në fund amanetin e së bijës, për t’u kujdesur për mbesën e saj. 

E risjellim sot, për të kujtuar tragjedinë që shkaktoi Gërdeci, me besimin, se drejtësia, nuk do ta harrojë rastin e Tushes, dhe dhjetërave familjeve të tjera fatkeqe në Gërdec.

“Në Gërdec unë kam ardhur disa herë në shtëpinë tënde. Herën e fundit intervistuam edhe Tushen, që humbi vajzën. Nuk mund ta harroj vdekjen e saj. 

Tushja nuk fajësonte thjeshtë Gërdecin, por edhe faktin që e bija kishte turp të dilte lakuriq sepse rrobat iu dogjën, dhe ajo u fsheh që të mos e shikonin, duke bërë që djegia të avancojë.

Vdiq vajza nga Gërdeci dhe turpi. Sepse viktimat u turpëruan. Por fajtorët jo, nuk turpërohen në këtë vend. Ajo la një vajzë që sapo kishte lindur. E la katër muajshe. 

Ishte vetëm 19-vjece. Kur Tushja, e ëma e takoi natën e fundit, vajza i la amanet të bijën. Por Tushja nuk e mbajti fjalën, u dorëzua, vrau veten”, u shpreh Xhunga.

12 Komente

 1. L
  Luci

  Eh ca i ke bo ktij veni o Sal Berisha.....te lumt kur gjete dele.

  1. P
   Prandaj e ben President Kafshen e Shpelles !

   Pikerishte kjo ishte edhe qellimi i Miqve tane Aleate ,qe te zhduknin shqiptaret ,ti benin ata ose te vrasin veten ose njeri-tjetrin ose te largohen nga Shqiperia ,, prandaj vune ne krye te Shtetit Shqiptare nji funderine i cili s'ka asnji tipare Njeriu e akoma me pak Politikani per te drejtuar nji Shtet ,pra qarte fare , kur dijme sot se cfar DEMESH i ka shkaktuar Shqiperise qe as Gijotina nuk e lan dot Fatkeqsite qe salih berisha i ka sjell ktij Populli e Shqiperise . Edhe kto Vrasje e vertvrasje duhet t'i bashkohen 28 -te vrareve te Gerdecit njelloj si Kosta Trebicka . Sot , do duhej qe te ishte ngritur i gjithe ai popull dhe merrte zvarre Kryeshkerdhaten e Kombit me te birin e c'i perban pragu dhe coptonin ke shehshi ,duke e bere shembull per te gjithe Politikanet e tjere po Shkerdhata siedhe Bordellon Dreqesise dhe Putanen Spak qe me gjithe kto Fakte qe kane , tallen akoma me shqiptaret . Ngrihini more i vini Flaken Lalzit dhe Bordellos se Krimbave te Dreqit me te bire

   1. T
    T

    Njeriu me i keq ne kte vend enveri eshte lule ndaj kti.

    1. L
     LALA, shoku i Kiços, në kurbet.

     Or tëj "T,, ! Unë nuk di sa i keq qe Enveri. Por me siguri e vërteta është se as edhe një birbo nuk ka dal më i mirë se Ai qysh nga vdekja e të MADHIT SI AI.

    2. M
     Myslimani.

     A e shikojne kete lajm prokuroret e Spak? Nqs jo dikush te ju a tregoje. Ca i bejne fresk ketyre qelbesirave. Ti kapin zvarre. O Zot te lutem bej drejtesi ne kete vend.

     1. A
      Ardian

      SALI KURVA QE FLET PER REVOLT TE SHKETDHEFT DERI NONEN BIR KURVE B.Q.

      1. s
       shijak

       per kete krim enver hoxha do varte 26 vete..

       1. E
        Era

        Rrëfim,shumë prekës! O Sali krimineli u kalbsh në burg ti megjith Shkëlzen plehrën. Mburreni nga bëni turizëm nëpër botë me paratë e gjakut të banorve të Gërdecit.

        1. k
         koli

         Une jam demokrat por ketij maskaralleku i duhet nxjerre fundi,Ata qe jane pergjegjes duhet et ngrysen ne burg deri ne fund te jetes.

         1. J
          Juli

          Po pse nuk coheni o njërëz ,kundra këture KRIMINELËVE !!!!!!! Ngrihet sali QENI për BABALET që sajon vetë !!!!!!! PO JU !!!! PO JU !!!!!! PO JU !!!!! Rrini e shkruani ,PSEEEEEEE

          1. G
           Gerdeci

           Gerdeci dhe te gjithe atyre qe ju del emri atje si iniciues , ndertues , perfitues apo edhe drejtues i asaj asaj kataure qe mori tere ato jete njerzish duhet te shkojne ne sater . Ata vene e ftojne Fatmir muti neper emisjone per te na dhene leksione demokracie na ben jo vetem te pa fajshmin na tregon se si ka ndodhur neper bote dhe se si i bejne akuza politike . Per kete dhe Sali , Shkelzenin duhej gjyqi ushtarak i kohes se Enverit , ai ju vinte hakut ne litar i kalonte te gjithe .

           1. B
            Bumbum..bum

            Fundurinat e parisit. Qoftëlargu . S.besrisha. edvin qurrashi. Ilir kok qypi. Ju thaftë fara more të pa fytyr. Harram ajri I shqipris. Çnuk keni gatuar në dëm të shqiptarve ju katila shpirtzinj. Na zbrazët shpit ju qft kina rpt e motrt . Gjakpirsa

            Lini një Përgjigje