E RËNDË: Qëllohen me armë dhe merren peng gazetarët e Fiks Fare, filmuan gërryerjet e paligjshme në lumin e Niklës

8 Shkurt 2023, 21:20Kronika TEMA

E RËNDË: Qëllohen me armë dhe merren peng gazetarët e

Emisioni Fiks Fare solli sonte një ngjarje të rëndë që i ka ndodhur grupit të xhirimit të këtij emisioni  gjatë filmimeve për gërryerjet e paligjshme në lumin Zezë në Nikël të Krujës.

Pasi është faktuar gërryerja e paligjshme e lumit dhe marrja e materialeve inerte, gazetarët si fillim janë përballur me persona me armë të cilët qëllonin drejt dronit. Pamje të tre personave të armatosur u transmetuan në emisionin investigativ Fiks Fare. Ata duke drejtuar armët qëndronin vetëm pak metra larg grupit të xhirimit, të pozicionuar në një vend që mezi dalloheshin.

Por jo vetëm aq, ndërkohë që gazetarët xhironin kamionët me inerte që dilnin nga lumi dhe prisnin ardhjen e policisë pas telefonatës që kishin bërë me Shefin e Komisariatit të Policisë Krujë, drejtë gazetarëve shkuan dy personat e parë të cilët urdhëruan gazetarët të ikin nga aty, sepse lumi është i tyre. Është në pronë të tyre.

Pas tyre drejt gazetarëve vjen një person i maskuar, i cili tenton të marrë kamerën me xhirimet e bëra. Godet pjesëtar të grupit të xhirimit dhe i kërcënon ata me jetë. Kjo skenë ka zgjatur më shumë se 30 minuta, derisa në fund gazetarët arrijnë të largohen nga vendngjarja.

Dhe vetëm pasi janë larguar nga zona, kanë hasur patrullën e policisë, e cila është takuar me grupin e xhirimit 50 minuta nga telefonata, shumë larg vendit të ngjarjes.

Me një kërkesë të Drejtorisë Vendore të Policisë Durrës pas largimit nga vendi i ngjarjes, janë vënë në dispozicion të gjitha materialet bruto të xhiruara në terren./TCH

40 Komente

 1. A
  Ardi

  Keq mos tu vij , po keta jane maloket rq

  1. A
   Aktivisti

   Mire e ke! Fajin e kane "maloket" jo policia qe vjen pas 50 min ne vendngjarje! Ah po harrova! Do kene qene te rrjeti AKTIVISTI policet duke bo like e share! Pika qe nuk ju bie! Nga keta "maloke" ka kudo kur nuk ka shtet!

   1. F
    Familja sb non grata

    Zbriten maloqet e non grates nga ferrat dhe drizat e malesise dhe behen " pronar tokash " ne pronat e shtetit ose edhe te qytetareve

    1. I
     Ilir

     Policet, bashke me shefin te zhduken nga puna. Ndersa ata minjte me kallash... Tu futet kallashi... pa sapun. Pronaret e lumit... jane vetem te llumit e te zullumit... Te behen SHEMBULL.

   2. L
    Luani

    Të denohen maksimalishtë të gjithë , dhe të meren brenda ..!! Zero tolerancë..!!

    1. Ai shtet ka mbaruar shumë vite më parë.. Kriminelët duhen ekzekutuar në spot dhe duhet kthyer dënimi me vdekje!!

     1. A
      Albusa

      Digjini me napalm ,mbeturina xhihadiste ,Kelyshet e Sal gerdalles Tokë e xanun

      1. .
       ...

       Keta jane Taliban, të flliqur. Prandaj shteti ka mbarue në Shqiprie, në të gjitha drejtimet.. Shteti në vend që të merret me tipa të tille, shkone dhe burgosin fukaren ose njerzit që punone për të mbijetue..

       1. V
        Veshua ska brire

        E gjeten ate qe kerkonin qente e sulmit te Filipit. Nuk ju eci kesaj rradhe te vendosnin gjoba. Dergo çimken e vjeter Filip. Elvi Fundo veshon. Ai eshte specialist i vendosjes te gjovave. Shkon hiqet si katundar demokrat dhe pastaj ja u pret fleten e gjobes ose ndryshe i nxjerr ne televizor.

        1. P
         Pro Djemve Shqiptare

         Bravoooo...!!!!!

        2. K
         Kokrra legenash partiake PD/ PS

         Policët ne Shqipëri nuk kane hyre ne polici sepse kane qejf profesionin, apo se kane ndonje mission moral dhe qytetar per ligjin. Ata futen ne polici vetem per drogën dhe per mundesine per të perfituar diçka. Si në tërë vendet e botes se trete. Prandaj policia ka frike nga banditet. Por edhe policia nuk mbeshtetet as nga prokuroria as nga gjykata. Kështu qe krimi.lulezon.

         1. t
          tetovari2

          Koment par excellence, saktë !

          1. @
           @kokrra legenash

           @kokrra legenash, PD, PS.... Të lumt, për komentin.. Shume dakort me ty.. Poshte Ed Ram Turk hajdut Erdogani, Sali Gerdeci dhe ilir spiun hajduti...

          2. S
           Shqiptari

           Akoma me banda e krim. Ncncncnc,shtet banditesk..! Normale kur akoma ne krye kane politikane si Sali Berisha,Ilir Meta,Edi Rama..!

           1. D
            Dulla komunisti

            Edhe në kohën e dulles këta ishin rrace e pa bindur xhahilesh. Aty edhe sot e kësaj dite jane të gjithë hajdutet dhe kokat è bandave të Krujës por edhe me gjere si të thuash shtëpia e krimit Shqipetar. Aty u nis dhe vrasja e Santosit. Aty banonin dhe shumica e atyre që vodhen aeroprtin miliona euro. Me sa duket dhe policia është e lidhur me ata dhe prandaj skane frike, janë të korruptuar sepse të qëllosh me armë shtetin në mes të ditës dhe mos te kesh frikë është e pa imagjinueshme.

            1. S
             Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

             Nuk behet stani/ shteti me laro or tej...... Suniti dhe Dhimokratia jane diametrikisht te kunderta...... sunitet lulezojne mes paligjesise,erresires,shurres,pisllikut dhe gjakut.... Kjo eshte e verteta dhe arsyeja se ki vend arab nuk funksionon e nuk do te behet kurre shtet......

             1. M
              Mbresa

              KUNDER MALLKIMIT TE GJUHES SHQIPE (1865-1911) Si shqiptarë që jemi Shqip ne duhet të mësojmë Dhe Zotin, të drejtë kemi, Ne gjuhën shqipe ta lëvdojmë. Epo ju gjuhën tonë Doni ta humbisni fare Dhe me mallkim e me nëmë Shprehni ta shpini në varre. S’më vjen rëndë nga priftërinjtë Që s’ dinë ç’ bëjnë e ç’punojnë, I urdhërojnë të zinjtë Që gjuhën shqipe ta mallkojnë. Po krye-priftërinjtë e tyre Nëkëmbës t’ orthodoksisë Shumë punë prej mynxyre Bëjnë kundër Shqipërisë! Të mallkojnë njerëzinë Të nëmosin gjuhën tonë, Të përçajnë Shqipërinë, Zoti mos e pastë thënë! Thonë s’ ditka Krishti shqip Dhe shqip-fjalë s’ pret prej nesh, Vetëm në gjuhën greqisht Të dëgjon e të mban vesh! Këto e shumë të tjera, Që dëgjon në kishë brenda Dhe na mallkojnë për hera Gjuhën tonë që s’ ua k’ ënda. S’ kanë frikë as turpërohen Që përçmojnë Perendinë, Po mburren edhe lëvdohen Sepse shërbejnë Grejqinë! Gjuhën e kemi tonë Të vjetër dhe të vyer, Nga Perendia ish thënë Që ta ruajmë të çkëlqyer. - Poezi nga Petro Nini Luarasi

             2. z
              zalli

              Pse vetem lumi Zeze,po ca thoni more,po hajdeni njehere tek Lumi i Matit,poshte Ures se Re te supertrades e shikoni krimin me te madh mjedisor.nga nje lume i i nje pastertie te larte,eshte kthyer ne Moçal, kenete sepse paska qene miniere floriri e kaluar floriri,Fix fare hajde njehere nga lumi i Matit,se te garantoj nuk te ndalon kush,vetem nqs padrinot qe jetojne ne Tirane qe kane Nyjet e Inerteve,ne kete lume jua mbyllin gojen "butesisht",

              1. B
               Beni

               O shoku lumi i Zezes eshte ndoshta me i pashfrytezuari pikerisht se banoret nuk kane lejuar Salillaret e Co ti shkaterrojne Fiksi I ben keto lajme per te vene gjoba lart e poshte dhe per te hapur rrugen per ndonje qe i ka vene syrin

               1. P
                Pro Djemve Shqiptare

                that's it!!!!!

              2. G
               Gjitoni

               Nikëla është frymëzuar nga lideri histerik sali berrishte. Drejtësia, policia? Të shikojmë, si do të zhvillohen ngjarjet.

               1. O
                Ouuu

                Po pse qenka E Rende?! Pse po je gazetar ose politikan vlen me shume se nje qytetar qe ka nje profesion tjeter?!!! Perkundrazi keto dy kategori bashke me gjyqtaret jane dhe ata qe duhet te jene me shume subjekte te krimit. Se keto 3 kategori e kane ber kete vend keshtu.

                1. I
                 Ilirian Qelbaci

                 Pengmarrje? Po kete ka bere vete "Fiks-Fare" kaq vite, ka marre peng e ka nxjerre miliona fitime duke shantazhuar me emisionet e saj. Ato qe kane dale ne ekran jane ato qe nuk kane paguar Haracin.

                 1. P
                  Pro Djemve Shqiptare

                  bravo Ilirian!

                 2. "
                  "BOHOTINA"

                  Atje, ne Nikel, eshte nje komunitet i tere kriminelesh, kafshe qe nuk njohin asgje vec instikteve cnjerezore. Pyes: si ka mundesi qe shteti nuk nderhyn ne kete vater keqbersish, hajdutesh, banditesh ?... Kam qene njehere per ngushullim ne nje vdekje atje. As te parkonim makinen nuk na lan. Na shikonin sikur kishim vajtur per ti vrare dhe jo per ngushullim...

                  1. P
                   Phoenix

                   Ne fakt Top Channel duhet ti kaloj drejtesise, per mashtrim, dezinformim dhe krime Kovidi e vaksinash. Apo i harruat kaq shpejte krimet e tyre per 3 vite rresht me plandemine Covid 19. Kane kryer krime kunder njerezimit.

                   1. d
                    doktori

                    pi ilacet mor burre, mos rri te komentosh te tema

                    1. A
                     Avokati

                     Doktor, ti kane bere gati byzylyqet. Prit prit, se nuk ke pare gje ende. Do ju flakin ne rrotat e autobuzit per ato qe bete.

                    2. P
                     Pro Djemve Shqiptare

                     ????????????

                    3. T
                     T

                     Kemi shtet jo shaka. Vazhdoni.puthini bythen nje pale liderit suprem,nje pale vrasesit berishe

                     1. R
                      RAIFI

                      Heret apo von do ta lypni kohën e Enverit me modifikime të duhura.Tani e 30 vite Shqipëria nuk është shtet dhe nuk merret as me jeten e shumicës së popullit e as që e kontrollon territorin.Grupet mafioze partiake herë të njërës parti e herë të tjetrës organizojnë një organizëm feudo-kapitalist për ca njetzë të tyre.Delni shihni ata pak fshatar që kanë mbet jetojnë si në mesjetë d.m.th.edhe më keq se pas Luftës së Dytë Botërore.E Salo dhe Edi bëjnë politikë.

                      1. s
                       shqip

                       mbi shkumbin nuk ka shqiptare, jane serbe gjake prishur qe flasin shqip

                       1. R
                        RAIFI

                        Nën Shkumbin nuk ka shqiptar ,janë grekë të ndyr.

                        1. M
                         Mbresa

                         GOMARI I BABATASIT (METAMORFOZA) Ju rrugaca sallahana vagabonda shakllabana rricna t`ndyet, mikrobe të kqi qi të mjerës moj Shqipni kthelltë hi i keni në mushkni pa dhimbë gjakun tuj ia pi, por der kur, bre batakçi! Bre coftina, kalbe mbi dhè der kur ju, tu tallë npër ne, do t`na qelbi fis e atdhè? Ah! Bre ju..nuk dij shka u kjoftë, se tash ma jemi tue u njoftë, se kush jini e shka jini se kah shkoni e se kah vini plang e shpi se kah i kini e sa pare u ban gjaku: se për ju, po, duhet laku, për me u vjerrë o kund m`do i shpat! Deri dje, pa kmishë mbi shtat, me `i gjysmë setre t`pa astar, lshuemum krahve kalavar e me `i komçë t`njtitme nën grykë: pantallonat me "gjyslykë" kto edhe lidhun me nji spagë: shtatit rreshke e ba saragë, t`tanë gordec e berbalec pa ndo `i msim, pa ndonji dije, me `i fillore a nji iptadije, erz e shpirt qitun nën themër: turq a sllave a grek me zemër, falun barkut veç Shqipnisë, si ajo marrja e t`gjith njerzisë... tuj u shite ju për gjithë treg, sod na mbahi "Skandërbeg", e ngërdhucë, goditë, limue, rrue, qethë, pipirique, tash n`"smoking", tash në "bon-jour" ju, qi dje s`kishit as ushkuer me lidhë brekët me nder me thanë m`sahan t`huej gjithmonë me ngranë, rrugën krejt na e keni zanë, ke na shkoni pash e m`pash, edhe besa me "gulash" me "afishe" e me "sultjash", me "kjumshtuer" e me "ashurè", "kosha gjelash" si kubure, "tarator", "pilaf me kos", "mish me qepe" e "majdanos" "shish qebap", "brizholla viçi", "kunguj t`mbushum", "kuzuici", "kabuni"- e "mualebi". Barku sod ju rri ju kodër, kargatisë e bamun lodër: der sa ata burrat e dheut, qi për jetë e nderë t`Atdheut kane ra n`luftë si shqipe t`leta, kanë shkri gja e shpija t`veta, kanë tuj dekë rrugave unit, me iu dhimbë gurit e drunit. Përse, po, kta matrahulla, kta shqiptarë, shqiptarë kah ksula, n`vend qi ju me u vu n`konop, a se brinjt m`jau zbru me shkop, a, mos tjetër, me u ngushtue me xjerrë zhuri kund m`ndo `i prrue për me shtrue ndo `i rrugë të shtetit a me dlirë ndo `i skelë detit, lavjerre buzësh, harru si viça kqyrin m`ju si t`ishi ogiça, për me u pri udhës s`qytetnisë e me i sjellë t`marën Shqipnisë. Ani kush, pra, me i pri kombit: ju, do pyka bijtë prej llomit qi "shqiptarë" vedit i thoni, jo pse ju Shqipninë e doni, jo pse ju ndo `i send kuptoni shka asht Atdheu e shka asht Liria, shka asht Vllaznija a Parasija, Përparimi e Qytetnia, por veç pse ende der më sot nji tyran s`po e gjeni dot, nën kambë t`cillit ju me u shtrue, se un ma tash ma jam regjë me jue, e jau njof shpirtin der m`palc, pleh i ndytë me u bartun n`shalc e me u qitë jashta Shqipnije. - Poezi nga Gjergj Fishta

                        2. P
                         Pidhazgu

                         Shtet bananesh. Oh sa mire me qen skiptar, ohej

                         1. L
                          Light ushtarak dje!

                          Per mendimin tim, gjithe territori qe është siper Shkumbinit duhet të jete nen ligj ushtarak si ne Palestine, pa afat. Dhe e njejta vlen per Grekqirat e Dropullit, Finiqit e Himares. Ushtria ne rruge, postobllok cdo 1 km, pritje 12 ore deri sa të marrin ok të levizin. Edhe sikur te kene urgjence, me mire të vdesin rrugeve si qente duke pritur, sesa të shpetojne. Dhe kush është mbi 12 vjec e nuk mban karte ID me vete, ne gjyq ushtarak dhe ne burg direkt. Keshtu ben Izraeli me majmunat. Keshtu të bejme dhe ne dhe të tregoj unë se ku do shkojne gangot e bythes!

                          1. r
                           reti11

                           hahaha, lumi eshte i imi!!!!! Wtf! Zot na ruaj!

                           1. a
                            aleks

                            e ndoqa emisionin, ky maloku qe perbetohej ne alla, se do ti vriste nqs e filmonin, i duhet sh******er gjithe fisi, u mesuan keta majmune ne kohen e qofte largut, ku zaptuan çdo gje, lumenj e bregdete, eshte lumi im thoshte maloku.

                            1. B
                             Beni

                             O shoku lumi i Zezes eshte ndoshta me i pashfrytezuari pikerisht se banoret nuk kane lejuar Salillaret e Co ti shkaterrojne Fiksi I ben keto lajme per te vene gjoba lart e poshte dhe per te hapur rrugen per ndonje qe i ka vene syrin

                            2. s
                             shijak

                             me vonesen e saj policia mbrojti cubat, jo gazetaret...ndryshe vonesa 50 minuta nuk justifikohet

                             Lini një Përgjigje