"Gërdeci": SPAK shpall zyrtarisht të pandehur Fatmir Mediun dhe dërgon dosjen në Gjykatë

8 Shkurt 2023, 09:50Kronika TEMA

"Gërdeci": SPAK shpall zyrtarisht të pandehur Fatmir Mediun

SPAK ka dërguar për gjykim dosjen e ish-minnistrin Fatmir Mediu, i akuzuar për përgjegjësinë e tij në tragjedinë e 15 marsit të vitit 2008 në Gërdec.

Ai akuzohet për veprën penale “Shpërdorimi i detyrës”, e kryer në bashkëpunim, parashikuar nga nenet 248 dhe 25 të Kodit Penal, si dhe për kryerjen e veprës penale “Shpërdorim i detyrës” në bashkëpunim me subjekt ushtarak-kuadër komandues, parashikuar në nenet 70/2 e 2 të Kodit Penal Ushtarak dhe neni 25 i Kodit Penal.

"I pandehuri Fatmir Mediu akuzohet se në lidhje me proçesin e çmilitarizimit dhe çmontimit të municioneve që është zhvilluar në ambientet e ish “Brigatës së Tankeve”, në fshatin Gërdec, Bashkia Vorë, në bashkëpunim me funksionarë të tjerë të Ministrisë së Mbrojtjes si dhe persona që kanë pasur cilësinë e ushtarakut kuadër komandues, ka nxjerrë disa akte nënligjore në kundërshtim me ligjin dhe V.K.M Nr.138, date 14. 03. 2007 “Per proçeduren e trajtimit te armeve, teknikes dhe pajisjeve te forcave te armatosura, te hequra nga armatimi dhe perdorimi, persa i perket shitjes per çmontim dhe çmilitarizim te nje sasie municioni”, të cilat kanë dëmtuar interesat e ligjshme të shtetit dhe kanë sjellë avantazhe të padrejta për shoqëritë SAC inc dhe Albademil sh.p.k.

Gjatë hetimeve të këtij proçedimi penal janë kryer gjithashtu veprime të mëtejshme në lidhje me proçedurën e shitjes së municioneve luftarake nga Ministria e Mbrojtjes dhe ndërmarrja “MEICO” ndaj shoqërive të huaja “Evdin” ltd, me seli në Qipro dhe “AEY”, me seli në Florida," njoftoi SPAK.

Lidhur me këtë episod, hetimet paraprake nuk kanë përfunduar dhe është vendosur ndarja e çështjes penale, duke u rregjistruar proçedimi penal nr.279/1 viti 2023, për veprat penale “Korrupsion pasiv i funksionarëve të lartë shtetërore apo i të zgjedhurve vendore” dhe “Pastrim i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”, të parashikuara nga nenet 260 dhe 287 të Kodit Penal.

19 Komente

 1. q
  qytetari

  Vetem me kete paragraf Fatmir Mediu del i pafajshem :" Per proçeduren e trajtimit te armeve, teknikes dhe pajisjeve te forcave te armatosura, te hequra nga armatimi dhe perdorimi, persa i perket shitjes per çmontim dhe çmilitarizim te nje sasie municioni”, të cilat kanë dëmtuar interesat e ligjshme të shtetit dhe kanë sjellë avantazhe të padrejta për shoqëritë SAC inc dhe Albademil sh.p.k. Shtet i aso kohe ishte poliagjenti Sali Berisha e per rrjedhoje ai ka ndihmuar interesat e ligjeshme te shtetit. Fatmir Mediut si mbetet gje tjeter veçese te duroje e me pas te filloje te beje presion si dikur Ardian Fullhajni ,qe deklaroi nga biruca se me prene ne bese se me kane thene per nje jave dhe ,ndodhi çudia me nderhyrrjen e "mikut Arvizu pasi mbaroi pune me dokumentacionin ne banken kombetare ,urdheroi lirimin e tij dhe jo vetem kaq per edhe e demshperblyen me shumat marramendese sa Fullhajni arriti te deklaronte se si nuk me mbajten edhe pese dite se do kisha marre si demshperblim miliarda.Dhe do pyes ndokush po interesat e shtetit u cenuan!Jo aspak sepse ne kemi qe prej 1990 shtet karavidhesh qe quhet shtet demokratik perr pakicen dhe demografik per shumicen!

  1. p
   populli irrituar nga Bordellua e Dreqesise

   qeqecari , paske nji llogjike e tru mjaft interesant . Pra sipas teje ,ktu perjashtohet Akuza per Korruspion te Larte Sheteror - Abuzim me Postin - C'monitimi jashte cdo Rregulli e Sigurimi Teknin qe coj ne Shperthimin e Punishtes - dhe shkaktoje 26- Viktima ( Krim ,qe bie direkt me ishMisnitrin ) .Futja ne Loje Mafioze te Firmave qe ishin te ingranuara ne Afferen Korruptive - Fshehja e Dokumentacionit dhe Protokolleve (sa ishte sasia e municionit ,sa hynte ne dite e sa cmontohej - sa u shit nga Totali i gjendjes ne Magazinat e Ushtrise - Kontrarat me te gjithe Aktoret ne Loje -Transaksionet Bankare - dhe ne Fund ku shkoj Shuma e perfituasr nga Shitja e Prones se Ushtrise te Shtetit Shqiptare te gjitha te Dokumentuar - vetem kto njeh Ligji i Jurispondences jo ( un i nisa per ne Banke rruges i ra arka gamorit arken e vodhen barinjte e Krrabes etj brockulla rrugesh ) _ Megjithate , gjithcka do shifet si do gjykohet e sa do denohet ,kjo eshte Testi i Fundit per shqiptaret dhe vet Spak e Bordellon e Dreqesise Shqiptare .Nqs del edhe Gerdeci si Vjedhja e Thesarit e Banka e Shtetit _athere shqiptareve i ngelet Ti shkerdhejne c'i permban Pragu - Bordellos Spak e gjithe Bordellos Dreqesi -keni me pa ,ju mbeshtetesit e Bandes se Shkerdhatave te ktij vendi ,qe ndoshta jeni edhe miqt e tyre apo bashkperfitues dhe te gjithe ) Nqs Spak nuk ben Drejtesi _ kjo do te thote se me ane te Lojes se Spak -po tentohet te destabilizohet Shteti Shqiptare , gje qe Kaqoli ne Pushtet s'e shikon

   1. Tuti

    Kaqoli në pushtet e vuni para përgjegjësisë SPAKUN para 6 muajsh por e mbytën teknicienët bashkë me Ambasadoren Amerikane problemi është mjerë ne

    1. P
     Prec Ulaj

     Fatmir Mediu eshte ushtar i Shkelzen Berishes. Fatmir Mediu eshte frikacak, do i heqi bre.ket para SPAKut, do e nxjerri kush e urdheroi. Koka e ketij krimi eshte Shkelzen Berisha, me ndihmen e Sali Berishes Kryeminister.

   2. L
    Luani

    Here we go.. ki kk ki .. filloi gjeli të këndoi .. next please..!! Do ti shikoni se sa trima janë sidomos super nongratën sali kërmën kur ti thonë .. emrin , mbiemrin , tamam si një gjë e ndotur ..,

    1. k
     k

     Duhet të jetë sulm politik ndaj opozitës nga Sorosi dhe Kim me ramën besoj. Ata që vdiqën ,janë gjëra që ndodhin,Se ato ishin pa fat ,nuk ka faj korrupsioni.Na duhen lekët.

     1. K
      Kalec Dega

      Mos u gezoni para kohe o popull i qut pellazg shqipfoles. = Ky vertet eshte peshk i madh dhe nuk mjafton te"merret i pandehur" por ne duam dhe vetem atehere do shpetoje Shqiperia kur: Berisha Meta Rama ene Gramoz Ruci, Tualet Palla, Erion e Ahmetaj etj te dalin para drejtesise dhe te clirohen nga pronat dhe milionat e vjedhura Shqiperise. Vetem kur ti merret pasuria dhe milionat ne Banka, do fillojme te mendojme se Shqiperia ka nje te ardhme.As burgu as vdekja e ketyre mostrave nuk eshte zgjidhje. Vetem marrja , sekuestrimi i pasurise zgjidhja. Ndryshe hani mun, sic po hani bar si ne kohen e DUlles e komunizmit te madherishem Global.

      1. P
       Putin Gelboqja

       Mutin e hangsh or Kaleci i Deges ...

       1. e
        ee,

        Sikur e zgjate shume o Karkalec me Dega, bjeri shkurt per ne shkurt

       2. E
        Elabela

        .....nje tjeter viktime e Narco-Mafia Albanistan nen Berisha-Rama....lol

        1. e
         edmond( koder rreshen)

         Po perse e mashtroni popullin me keto lajme bombastike ! Mediu perfaqeson popullsin Qame ne Shqiperi,dhe un dua ta besoj se ata jan Shqiptar,por Qamet vet me prezantimin e tyre,sa her vjen Erdogani ne Shqiperi,kan nje afrimitet aq te madh,sa qe te duket sikur te thon : Nenshtetesia Shqiptare - Kombesia Turke ! Nje telefonat eTurqve te vasali i tyre Rama,dhe Mediu del i pafajshem,dhe vazhdon lutjet e mengjesit ne Amerik . Qamet me kujtojn Viziten e Wladimir Putin para me shum se 20 vitesh ne Greqi,i cili u prit ne menyr vellazerore dhe si lider tyre,nga Pondiot e Gjeorgjis ! Ponditot,jetojn ne "atdheun e tyre" Greqi,por me zemren ne boten Sllave ! Qamet vijn ne Memedheun e tyre Shqiperi, (pas perzurjes nga Greqia),por me zemren tek Osmanllijt . Por sidoqoft nje "bravo" per Qamet ata jan Tregtar te sukses`shem din se ne cilen an duhet te jen,per te perfituar na jeta.

         1. l
          lexuesi

          ne gjuhen shqipe shkruhet, "popullsin Çame dhe jo Qame", Çamet e jo Qamet!

          1. e
           edmond koder rreshen

           Verejte me vend Zysh . Po per komtin ke naj vrejte ?

         2. T
          Tirona

          Amin. Nese rezulton fajtor ta terheqe kemben zvarre edhe per te tjeret.

          1. L
           Lili

           Te "tjeret"... vete urdheruesi i katastrofes kryekrimineli dhe kryehajduti, Doktor Sali Mortja, e ka deklaruar me gojen e vet se Fatmir Mediu ka zbatuar me perpikmeri urdherat e tij!

           1. T
            Tirona

            Ai fiks dhe spiuni I.M

          2. e
           emigranti

           nuk e gjen gje do dal i pafajshem

           1. m
            muçua I tanes

            po lere çfare te shkruash......ran ...ran... mbas topeve te dashit.

            1. D
             Daniela

             Fatmir mediu nuk veproi me koken e vet por mori urdher se ku do te dergohedhin fisheket

             Lini një Përgjigje