Nga kokaina tek prostitucioni me shqiptare dhe rumune, kapet në Rinas "i forti" i Vlorës me dy mbiemra (EMRI)

9 Shkurt 2023, 10:40Kronika TEMA

Nga kokaina tek prostitucioni me shqiptare dhe rumune, kapet në Rinas

Policia kufitare e Rinasit ka arrestuar një 38-vjeçar të shpallur në kërkim ndërkombëtar, i cili po vinte për në Shqipëri. Në pranga është vënë shtetasi Dritan Hyka (Asimaj), 38 vjeç, banues në Selenicë, Vlorë.

"Pas verifikimeve të kryera nga Policia Kufitare, në bashkëpunim me Interpol Tiranën, ka rezultuar se ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Roma, Itali, pasi Gjykata e Milanos e ka dënuar me 8 vjet burgim, për veprat penale “Shfrytëzim prostitucioni”, “Trafik droge”, “Vjedhje banese, në tentativë” dhe “Shkelje e ligjit për migracionin”, parashikuar nga legjislacioni penal i Italisë.

Gjatë vitit 2012, ky shtetas ka shfrytëzuar prostitucionin e një numri të madh femrash shqiptare dhe rumune, në Milano, Itali. Gjithashtu është përfshirë në trafikimin e lëndës narkotike kokainë, ka mbajtur pa leje armë zjarri pistoletë, në ambiente publike, dhe ka tentuar të vjedhë në një apartament, por nuk ka mundur për shkak të ndërhyrjes së Policisë.

Në vitin 2009, ka shkelur ligjin për migracionin, pasi nuk ka zbatuar vendimin për të mos hyrë në Itali, për 10 vjet." thuhet në njoftimin e Policisë.

Autoritetet njoftojnë se në vijim të veprimeve, Dritan Hyka (Asimaj) u arrestua me qëllim esktradimin drejt Italisë. Interpol Tirana, në bashkëpunim me Interpol Roma, vijon procedurat për ekstradimin e tij, drejt këtij shteti.

 

Lini një Përgjigje