Detaje nga vrasja në Kamëz: Autori sapo ishte kthyer nga Anglia, ja çfarë deklaroi para policisë

30 Nëntor 2023, 17:16Kronika TEMA
Detaje nga vrasja në Kamëz: Autori sapo ishte kthyer nga Anglia, ja

Detaje të reja janë zbardhur në lidhje me ngjarjen e rëndë të ndodhur këtë të enjte në Laknas të Kamzës, ku Maliq Marku ka vrarë me armë zjarri 55-vjeçarin Shefqet Hasa, dhe plagosi shtetasin Besim Keça.

Autori prej një jave ishte kthyer nga Anglia. Ai është me origjinë nga Dibra, ndërsa viktima dhe i plagosuri janë nga Hasi. Kohë më parë, banorët e zonës kanë mbledhur para për ndërtimin e kanalit të ujërave të zeza, por Marku nuk ka paguar pasi ka qenë jashtë vendit.

Pasi u kthye nga Anglia, ka shkuar tek ujësjellësi për të lidhur edhe banesën e tij me kanalin. Ujësjellësi ka bërë piketimin, ndërsa 2 fqinjët, para se të ndodhte ngjarja i kanë thënë që nuk do ta lidhte pasi nuk kishte paguar më herët para. Në gjaknxehtësi e sipër, autori ka marrë pistoletën dhe ka qëlluar.


Viktima ka marrë 4 plumba, ndërsa 2 plumba, 1 në bark e 1 në këmbë i mori i plagosuri. Në momentin e ngjarjes, pranë zonës ka qenë një punonjës policie i cili sapo ka dëgjuar të shtënat është afruar dhe ka gjetur personin e plagosur duke vrapuar,duke e ndihmuar dhe e ka vendosur me makinë. Pak metra më tej, ka gjetur të vdekur Shefqet Hasën.

Autori Maliq Marku fillimisht ka bërë rezistencë për t’u dorëzuar, por pas negociatave ka hedhur armën pistoletë në bahçe dhe u arrestua nga policia. Në deklarimet e para, ai ka thënë se e vrau Markun për punën e kanalit.

 

4 Komente

 1. A
  Adriani

  30 vjet qe qelbin e mbysin Tiranen fara e ndyte e çeçenave. Plehrat e Sali Kermes

  1. N
   Nul Moka

   Po të tjerët pse nuk i morën pistoletat?...... . Përse i mbajnë?

   1. K
    Kalec Dega

    Ça pret, kur dhe gazekari nuk lidh dot dy fjale bashke ne shqip...me nje fale, shqiptaret nuk dine shqip.......lol......pastaj merruni me afganet shqipfolsa......pellazg albanistani...lol

   2. K
    Kosta

    Ore leri pistoletat po a e pagoi kestin e pare apo jo?

    Lini një Përgjigje