Dy prokurorët që mund të zëvendësojnë Arben Krajën në krye të SPAK

16 Shtator 2022, 10:56Kronika TEMA

Dy prokurorët që mund të zëvendësojnë Arben

Klodian Braho dhe Edvin Kondili janë dy nga prokurorët që mund të pasojnë Arben Krajën në drejtimin e SPAK.

Të dy prokurorët nuk i kanë zyrtarizuar ende kandidaturat e tyre, por kanë afat brenda 45 ditëve.

Gazetari Eni Ferhati raportoi se kandidatët për kreun e SPAK duhet të dorëzojnë pranë KLP-së platformën e tyre.

Më 19 dhjetor merr detyrën drejtuesi i ri dhe Kraja mbetet prokuror i SPAK, pasi si prokuror mandati është 9 vite ndërsa si drejtues zgjidhet çdo 3 vite.

Sqarojmë se drejtuesi i SPAK nuk ka të drejtë rizgjedhjeje, gëzon vetëm 1 mandat.

29 Komente

 1. U
  Ulqinaku me breke ne kembe.

  Ky kraja si erdhi shkoi,shqip kot.

  1. T
   Tani

   Bastardi Klodian Braho Po shperdoron rende detyren Me mos-hetimin dhe zvarritjen e çeshtjes se Inceneratoreve, Si mund te pretendoje per drejtues i Spak ?!

   1. D
    Doriani

    Tani, njeriu qe ka shperdoruar ne menyren me te poshter pritshmerine e popullit shqiptar per detyren qe iu dha eshte Arben Llalla, qe nuk filloi hetimet per dy perbindeshat e politkes shqiptare: Sali Berisha dhe Ilir Meta, qe te hapej rruga edhe per te tjeret. Platforma e cdo kandidati per kreun e SPAK -ut duhet te kete: Pika 1: Hetimi i malokut-qytetar Sali Berisha, me 38 akuzapublike si kryehajdut dhe kryekriminel; Pika 2: Hetimi i katundarit-qytetar Ilir Meta, me 12 akuza publike si kryehajdut dhe kryekriminel. Po nuk u fillua me keta te dy, mos prisni qe te kete qetesi ne Shqiperi. Te fala nga Brukseli!

    1. s
     shkallzim

     ha ha. harut edvin drogmenin krye hajdutin dhe tradhetarin e kombit shqiptar, nese do kishit bere kete do te ishit me i besuar.

     1. D
      Dorian

      O shkallezim lexo me kujdes qe te mos shkruash pa kujdes: Une shkruaj: " Arben Llalla... nuk filloi hetimet per dy perbindeshat e politikes shqiptare: Sali Berisha dhe Ilir Meta, qe te hapej rruga edhe per te tjeret.

    2. T
     Tan

     Vellai i Arjani qe ja qiu robt tek policia ndertimit ke fresku

     1. A
      Aron

      Ore trap, si nuk po hetoen inceneratoret? Cfare e quan qe nje ish-minister dhe deputet jane te arrestuar dhe po rrine ne paraburgim akoma kur vhazdon hetimi? Jane denuar gjithashtu shume prej atyre qe kishin hapur kompanite fiktive.

      1. k
       kthhh

       Nqs. premton qe do fuse Meten ne burg atehere eshte pretendenti numer 1. Therrisni kapni hajdutin ju bastardet e krye hajdutit Meta.

     2. K
      Krjaja duhet te merret i pandehur

      Ka abuzuar me detyren duke Heshtur perball asaj per te cilen paguhej nga Taksapguesi shqiptare dhe duhet ti kerkohen te gjitha rrogat ti ktheje mbrapsh pa nji pa dy Maskarenje nuk ka me papergjegjesi e pandeshkunshmeri . Ne gjithe Boten nqs nuk ben detyren kthen mbrapsh cke perfituar kot -qyl

      1. I
       Iluri

       100% e drejte. Dhe jo vetem kaq por te hetohet per vjedhje pasi paret qe morri nga taksat e shqiptareve nuk i pergjigjen detyres qe ngarkohej me keto paga.

      2. n
       nacionalisti

       burre pa koqe dole o langaraq zonja kraja

       1. E
        Eduart

        E Kan tredhur komshijt e lalzit , prandaj nuk jà mban demostron surrati i trembur si debil ,do ket fatin e llalles

        1. E
         Eduart

         E Kan tredhur komshijt e lalzit , prandaj nuk jà mban demostron surrati i trembur si debil ,do ket fatin e llalles

        2. c
         ceni

         Arben Krajen duhet ta zevendesoje Ardian Dvorani!Vetem me kete emer drejtesia mund te kete shprese te futet ne shina,ndryshe vazhdoni me Adriatik Llallet e radhes qe nuk gjenden rastesisht!

         1. B
          Beni

          Duket qe nuk e njeh Dvoranin

          1. J
           JETO per vete

           "ceni" sikur te te degjonte njeri , ma merr mendja se do çelte porta e drites se drejtesise edhe ne Shqiperine qe na e mohuan kermat qe vazhdojne te bien era dhe kane perhapur kancerin antishqiptar. Une e kam humbur totalisht besimin kesaj radhe se ne ate vend do te kete drejtesi. Atje duhet permbysje tektonike, gje qe sistemi demokratik (!) nuk e lejon. Prandaj sklaveria moderne do mbizoteroj, ne do flasim, gazetat do shkruajne, ndonje covid i ri do dale dhe gjarperinjte do vzhdojne te dhjamosen se kjo eshte eksperinca qindra vjeçare. Ne do brohorasim per demokraci, dy gishtat dhe dy kembet perpjete; ku ka me burra shqiptare ti dalin zot atij vendi, femrat shikoi se çfare bejne, paraja sheshit me kurveri, sikur te kishin dhe nja kater a pese vrime te tjera dhe ato do ti hidhnin ne sheshin e ekonomise tregut.

           1. c
            ceni

            Me se e vertet "jeto per vehte"!

          2. l
           lushi

           Doni te vendosni juristin e duhur ne krye te ketij istiucioni:Hapni nje ankete per emrin dhe do te konstatoni qe te gjithe do te votojne Ardian Dvoranin si njeriu me i paperlyer ne drejtesi.Kuptohet nese Ambsadorja qe i perzgjedhe eshte vertet e dedikuar dhe dakort duke mos e thyer kriterin qe emri ti filloje me A dhe te jete nga veriu.

           1. V
            Vranakonti

            Shajeni sa te doni Krajen,i pranon kure ai ka thaset me para qe i ka dhen Berisha me Metaj. Dovrani eshte i mire por nuk mund te zgjidhet se duhet te jesh anetar i SPAK.

            1. N
             Neutralizim metastazave berishjane

             Vetem Ardian Dvorani ose Theo Jakobs

             1. p
              popull

              Kraja na doli me dhjeranik se Llala

              1. N
               Niko

               Nuk doli dhjeranik por eshte paguar nga miliardat e vjedhura ndrishe nuk shpjegohet qe nuk denoi kryehajdutet Meta Berisha qe kan pasuri qe nuk mund ta justifikojn dhe bejn jete sheikesh.

              2. F
               Fatmiri

               Ligje absurd.Nuk ka vend ne bote qe kryeprokurori te zgjidhet vetem per trevite.Kjo eshte arsyeja qe Kraja nuk turret shume,se pas tre viteve del i pambrotur.Cdo njeri me mend ne koke do te bente veprimet e tija.

               1. N
                Niko

                Si thua ty Fatmir shpellar i Saliut ta lem edhe 3 vite qe te shpetoj Saliu e mos te denohet.

                1. k
                 kthhh

                 Arsyeja qe Kraja nuk turret shume eshte se eshte plehre qe nuk ka lidhje me drejtesine. Nje njeri qe eshte i perkushtuar per te bere drejtesi i mjaftojne 3 muaj e jo me 3 vjet.

                2. S
                 Sylvester Stallone

                 Ky ka punuar ne menyr te shkelqyer...per Saliun dhe Ilirin kuptohet.

                 1. P
                  PLAZHISTI

                  Keshtu eshte kur zgjidhet nje shkodran ne krye te SPAK. Te me fale Shkodra loce, por ky kraja, duhet te arrestohet se ka shkelur betimin, per te kryer detyren ne perputhje me ligjin. Po cfare beri ky? U fsheh si struci. Harram i pac te ardhurat qe ke fituar nga nje pune e pakryer. Do te mbahesh mend ne histori, si i pazoti dhe llumi i drejtesise. Mendove se e kalove bukur, por mos harro se pasojat i ke nga pas. Vemje si puna juaj nuk i duhen vendit. Ate corben do ta vjellesh, besoj se e din me mire se kushdo.

                  1. e
                   emigranti

                   jo jo ne shqiperi duhet shkoje te komandoje FBI

                   1. J
                    Jimi

                    Kraja prokuror !? Ai thjesht eshte nje sherbetor i banditeve politik dhe qe ne taksapagusit shqiptare i paguajme nje rroge te majme qer ky horr te sabotoje drejtesine. Me te mbaruar mandatin ky firaun duhet te merret i pandehur, per bashkpunim ne krim me banditet politik.

                    Lini një Përgjigje