FOTOT: Kush është vajza angleze që vdiq në Sarandë, flasin e motra dhe i dashuri

22 Shtator 2022, 10:45Kronika TEMA

FOTOT: Kush është vajza angleze që vdiq në Sarandë,

Daily Mail ka publikuar fotot e turistes 29-vjeçare që ndërroi jetë në Sarandë pak ditë më parë. 

Rebecca Gannon, 29 vjeç, ishte me të dashurin e saj kur hasi vështirësi gjatë zhytjes të hënën pasdite me një grup prej shtatë zhytës të tjerë.

Një instruktore zhytjeje është arrestuar pas pushuesja britanike u mbyt para syve të të dashurit të saj në brigjet e Shqipërisë.

“Na është thyer zemra…”, flasin të afërmit dhe i dashuri i turistes britanike që humbi jetën në Sarandë

Motra e turistes britanike, e cila u mbyt në brigjet e Sarandës disa ditë më parë, ka folur për Daily Mail pas ngjarjes së rëndë. “Është lajm shkatërrues. Na është thyer zemra”. Është shprehur mes lotësh Sam, motra e Rebecca Gannon. 29-vjeçarja, të cilën të afërmit e thërrisnin Beccie, ishte nga Stone në Staffordshire. Ajo ndodhej në Shqipëri së bashku me të dashurin e saj.

“Është motra ime e vogël. Nuk mund ta besoj dot”, tregon më tej motra e viktimës. Ajo është shprehur se ka qenë me mamanë në kuzhinë kur kanë marrë vesh lajmin.

Rebecca ndërroi jetë pasi hasi vështirësi në një ekspeditë zhytjeje në Sarandë. Në momentin e ngjarjes ajo shoqërohej nga disa zhytës të tjerë dhe nga i dashuri, i quajtur Robert. Në lidhje me incidentin, policia ka arrestuar Saimir Kushovën me akuzën se kishte punësuar në mënyrë të paligjshme instruktoren e zhytjes në grupin e tij të punës, si dhe nuk ka siguruar kushtet e nevojshme teknike për zhytje.

“Duhet të kemi qenë gjithsej 12 persona dhe gjithsej 3 instruktorë një prej të cilëve fliste shumë mirë anglisht dhe quhej Gerta Brozi. Ajo kontrolloi pajisjet por nuk u kushtoi shumë vëmendje. E di që kishte një problem me rregullatorin e oksigjenit të Rebecca-s, por Gerta tha se e kishte zgjidhur”, u shpreh i dashuri i viktimës.

Më tej ai shtoi: U futëm në ujë, por nuk e di nëse problemi ishte zgjidhur. Kishim shkuar shumë thellë kur një nga grupi kishte probleme me presionin dhe doli në sipërfaqe. Nuk mund ta shikoja dot Rebecca-n kur ishte në ujë për shkak të shikueshmërisë së dobët. Mund të kem qëndruar në ujë për rreth 25 minuta dhe kur dola në sipërfaqe pashë një anije policie afër nesh dhe kuptova që diçka e keqe kishte ndodhur.

Të tjerë dëshmitarë kanë thënë se Kushova është zhytur në ujë në përpjekje për të shpëtuar 29-vjeçaren. Madje ata i kanë dhënë ndihmën e parë ndërkohë që Robert ka dëshmuar i shokuar të gjithë ngjarjen.

Ndërkohë të martën, Greta Brozi ka folur për Daily Mail dhe ka treguar se askush nuk e di se çfarë ndodhi dhe pritet policia që të përfundojë hetimin. Sipas saj, 29-vjeçarja kishte certifikatë për t’u zhytur dhe ishte e kualifikuar.

 

18 Komente

 1. D
  Detari

  Sa keq kur nuk informohen para se te shkojne ne albanistan turistet.

  1. T
   Taulant

   plehr ne zhytje probabiliteti per te rrezikuar jeten eshte i lart . Sa turist anglez jane mbytur e perdhunuar ne halen-helene.

   1. Q
    Qirsi motres te detarit

    Ty duhet te te kene shkerdhyer femrat e fisit shqiptaret dhe me pas ja u kane dhene gomereve ti shkerdhejne. Nuk ka mundesi te jesh kaq toksik si ty pa te te qire moter, grua, nene, gjyshe, vajze e cfare tjeter te mban pragu. Kuptove kellire grekofon? Ante gamisou apo edw palio vromiari aderfara.

    1. J
     Jorgo nga Burreli

     Çfare u be me ate grekun evropian nga Kreta qe vrau bashke me te birin nje njeri per 70 mije Euro !!!! Ptu plehre

    2. E
     E tmerreshme cfar papergjegjesie Njerezore

     Si mer nuk mesuan te bejne dicka te sakt ne ate vend ,te mesojne se Siguria eshte e para qe duhet te garantoje nji Aventure nji Sport ,nji Event ne male uje apo ne lartesi .Ju kan zen syt fitimi ,paraja dhe s'keni kohe me mendu per Sigurine Teknike ,o diletant ordinere .Si mundet te luhet me jeten e njerezve ne kte menyre kaq te papergjgegjeshme ?!

     1. F
      Flamur Pula

      Ata qe kan mbet nuk dine as te shkruajne , E di cfare ka mbetur ne Shqiperi ata qe nuk ikin dot se I ndjek interpoli e ne Shqiperi paguajne e jane te lire. Jane fshataret pa asnje lloj edukate apo arsimi dhe pleqte. Nuk pi dot nje kafe ne Qetesi se bejne biseda me britma si Zulu.Eshte te pakten 100 vite pas evropes, ne komunizem kishte disa rregulla tani flet €€€€€€€

      1. q
       qytetari shqiptare duhet te ngreje Zerin

       Flam.Pula , eshte e vertete ,sepse ndryshe ,nji njeri qe hap nji Aktivitet duhet te rrespektoje ne radhe te pare afroje Siguri Jetes se Turistit dhe garantoje ate qe ai jetoje vertet nji kenaqsi .Mjerishte eshte e vertete qe ne Shqiperi sot kemi nji shumice injorante qe shiten per Biznesmene kudo si ne Turizem e kudo .Prandaj kemi kaq shume skandale dhe jo Kulture e Qytetari ,sepse katunari apo maloku nuk njeh Kodin Qytetare dhe c'eshte Kultura Qytetare ,pra eshte i papergjegjshem kudo .I duket se gjithcka eshte e njejte si dikur ne Koperative me mbjellje preshi apo kallamoqi . 100 vite pas Europes eshte shume pak . Shiko se kush kane udhehequr Politiken ne kto 31-vjet salih shpellari dhe ilir bajga e kutpn qarte perse eshte kjo Mizerje ne ate vend

     2. G
      Gimi

      Cdo lloj Cobani nga Tepelena e Mallakastra qe e shikonin Detin me Dylbi,I Dergoi ne Sarande pas 97 Gramoz Bajga e qelben Saranden dhe bejne dhe specialistin per cdo lloj Profesioni Pa asnje Dipllome,u bene Zhytesa,Hoteliera,Barmana,Dj ,Turizmi ka mbetur ne duart e fshatareve qe nuk dine as Not ..

      1. G
       Gimi ke mese te drejte ..

       Cobanet me te drejte nga Kriminele Politikane e deri tek keta Prefesioniste .. Ne Shqiperi Mund te shkoshe ,kthimi nuk I dihet ... Vetem nese te garantojne Kurvat Politikane ..e ke kthimin te sigurte ..

       1. D
        DERVISHI80

        Gimi ashtu te tha motra , apo gruaja qe ishin nga tepelena, pragleruar, clidhje ka nje qytet apo nje krahine se eshte nje pragleruar si puna jote, qe i fut te gjithe ne nje thes.

        1. G
         Gimi

         Kishte yt ate Det edhe ne Tepelene ,Ti deri dje Dhisje ne mal sot mesuat dhe Turizmin.O Zot kush flet Ikni ore se qelbet Turizmin juve maloket e jugut .mire e kishte Xhaxhi per ju,buke misri,kope me dhi e fuksa Pa pagese te tille jeni.Ti si quhesh Kongres,Termet apo Delegat .komentojne Njerezit komenton dhe Fshatari qe deri dje Dhiste e Hante me Dhi

       2. A
        Alban

        Kjo ndodh kudo. U prehte ne paqe vajza, por s'mund te akuzohet askush pse nje njeri ndihet keq dhe vdes gjate nje sport aventuresk. Ajo mund te kete patur probleme kardiake dhe te mos ta kete ditur.

        1. p
         petrit

         Mjaft hodhet vrer mbi njerezit qe perpiqen qe te punojne. Keto gjera mund te ndodhin kudo ne cdo cep te globit.

         1. .
          ...

          Si punohet pa licence e pa komtroll teknik? Njerez si puna jote duhet te bejne nje udhetim me aeroplan rrangalle e pilote te dehur, qe ta kuptojne sa te renda jane gomarlleqet qe nxjerrin nga goja

         2. s
          shqip

          Kermat shqipfolese,gati per komentet antishqiptare.Eshte fatkeqsi per vajzen qe humbi jeten por kjo nuk do te thote qe ushtaret e Janulles,qe kane mesuar te shkruajne shqip,per cdo gje te fajesojne Shqiperine.

          1. L
           Lanet

           Fatkeqesi eshte kur te bie rrufeja. Ne kete rast eshte krim. Pasi njerez te paafte e te papergjegjshem nuk kane kryer kontrollet e detyrueshme te zanatit. Mendo te te binte ty per pjese nje taksi, tren, autobus me frena te prishura

           1. L
            Leonidha

            Lere Janullen se nuk vret njeri Po shiko ata te Padishahut tend qe Po vriten e vrasin si Qente perdite.Orthodhokset kane zero kriminalitet Po shiko Hidhi ndonje fjale Hoxhes te shkosh ne xhenet se nuk te shikoj mire.Ka shume mundesi te te bejne shurren Amerikanet se ata e Respektojne shume ate qe perfaqeson ti.Pse e kthen ne Fetare ceshtjen kur nuk eshte.je nje Pis i ndyre Po ndihesh turk e drejta jote Po Mos ofendo njeri kur ajo qe perfaqeson nuk lejon as Cfare mund te vesh nje femer.Gelltite mire se hundderrat si ty do ta gjejne nga nje si je vete ..Ne jemi kudo me Janulle e Pa Janulle Nuk ta la yt ate Vendin ,Po nuk te pelqen te jetosh me kristianet ik jeto ne arabi Po ne jemi ketu para se sulltani te sillte ty apo te te blente me nje thes me miser.ke fytyre apo Vlere ti Mi arash te shash kristianet e jugut.

           2. S
            Shqip...

            shqip, e keni gabim ate qe dekalroni . Nuk jane vetem Krimbat e Janulles qe banojne ne kte Hale ,qe komentojne ,por jemi edhe ne shqiptaret e vertete ,qe shprehim keqradhjen dhe jemi kritik me ate zhvillim amatore aspak Profesionist i Sportit Nenujore qe i morri jeten Turistes Vajzes Angleze ,qe fare mir mundet te ishte edhe nji vajze shqiptare . Kritikat tona kan te bejne me Sigurine qe afrojn Biznese te tilla ,qe ushtrojne Sporte nenUje ose mbi uje ,ku ne radhe te pare duhet te shikohet ne Sigurine qe afron Sipermarresi dhe Pergjegjesia te jet e para jo e fundit . Nqs duam te zhvillojme te tilla Sporte duhet te afrojme ne radhe te pare Standarte e Siguri ,sepse neser mundet te kemi perseri aksidente te tilla me vdekje ,siedhe ne Himare me vogelushen Shqiptare . Prandaj duhen Rregullat _Ligjet _Siguria qe te Garantojne jeten e njeriut .nqs ju kuptoni cfar po shkruaj . Shteti duhet te ket njelloj si per Makinat ne rruge ,edhe per Sportet ne Dete apo Male _ nji Firme ose Institrucion Kolaudimi dhenje te Drejte License Ushtrimi te X - Aktiviteti ,jo te lejoj thjeshte qe gjithcka te bazohet ne iniciativa personale ,por Profesionalizem e Siguri . _ Dhe ktu del edhe niiher ne pah , Ministria e Turizmit e cila nuk ka nji Koncept te qarte se si funxionon

            Lini një Përgjigje