Gazetari nxjerr dokumentat: Vajza e Monika Kryemadhit, 60 mijë dollarë në vit për shkollën në Londër. Ku i gjeti paratë?

16 Shtator 2022, 11:10Kronika TEMA

Gazetari nxjerr dokumentat: Vajza e Monika Kryemadhit, 60 mijë dollarë

Vajza e Monika Kryemadhit dhe Ilir Metës, Bora, është diplomuar disa ditë më parë. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Kryemadhi, e cila ka publikuar një video në Facebook, ku teksa i uron suksese dhe se duhet të përgatitet për shkollën e vërtetë që është jeta.

Bora është vajza e madhe e Ilirit Metës dhe Monika Kryemadhit. Ajo është diplomuar për Matematik në Exeter në Angli dhe master finance në UCL.

Shkollimi i saj në një nga universitetet më të shtrenjta në Angli, ka tërhequr vëmendjen e gazetarit Flamur Vezaj. Gazetari me anë të një postimi në Facebook, shkruan se nga erdhën paratë për shkollimin e vajzës së Metës dhe Kryemadhit në Londër.

Vezaj ka publikuar disa dokumenta se sa kushton studimi në këtë universitet, ku ka studiuar Bora Meta, sipas tij për një vit duhet të paguash 31 mijë dollarë amerikanë. Për të jetuar atje përveç taksës së studimit të duhet edhe 11 mijë dollarë ndërsa për ushqim dhe gjëra të tjera të duhen 17 mijë dollarë në vit. 

Pra në total sipas gazetarit Flamur Vezaj, vajza e çiftit Meta-Kryemadhi ka harxhuar 60 mijë dollarë në vit. Në fund të shkrimit të tij gazetatari Fezaj, e mbyll duke thënë se të gjithë janë të njëjtë, të korruptuar dhe të pamoralshëm që shesin moral.

Postimi i gazetarit Flamur Vezaj:

Po parat për shkollen ne Londer, nga erdhen???

Pak dite me pare Monika Kryemadhi publikoje nje video te diplomimit te vajzes! Ishte treguar pak e kujdeseshme për te mos identifikuar shume vendin ku vajza u diplomua! Por duke mos arritur te mbuloje te gjithe emrin e Universitetit ne Londer! E vetmja shenje qe dallohej nga video ishte UCL school!

Nga nje kerkim i vogel online dhe duke pyetur njerez ne Tirane, mesojme se vajza e Ilir Metes dhe Monika Kryemadhit paska diplomuar ne Londer! Ne Shkollen e Menaxhimit te Biznesit ne Kolegjin Universitetar te Londres! Me pak fjale shkolle biznesi! Nga nje studim i bere ne Londer, rezulton se ky Universitet eshte nder 3 Universitetet me te mira ne Angli!!! Tre me te miret ne Angli!!!

Po nga ky studim rezulton qe per te vazhduar kete universitet minimumi qe duhet te paguash ne vit eshte 31.380 dollare amerikane! Kjo shume rritet ne varesi te deges! Por Minimumi eshte 31.380 dollare!

E per te jetuar ne Londer, ne kampus universitar apo jashte ne shtepi private, nje student duhet te paguaj minimumi 11.400$ ne vit! Ndersa per ushqim dhe gjera tjera te nevojshme qe te jetosh ne Londer si student duhet minimumi te kesh ne llogari bankare 1.435 dollare ne muaj ose 17.200 dollare ne vit! Minimumi! Ketu duke mos perfshire blerjet e rrobave (firmato apo luksin se eshte vajza presidentit) apo pajisjet elektronike (kompjuter, IPad apo telefon)!

Pra ne total ne nje vit, minimumi qe te studiosh e te jetosh ne Londer duhen 60.000 dollare ne vit! Minimumi, pasi dege te ndryshme te Kolegji UCL kane Tarifa me te larta apo edhe qendrimi ne zona te mira te Londres kane cmim me te larte te qerave! Pra ish-presidenti Meta per dy vite rroge ne Presidenc i siguronte nje vit studim vajzes, duke mos perdore rrogen për asnje pagese tjeter vetem shkollen e njeres vajze! E nese ka studiar tre vite i jane dashur mbi 180.000 dollare minimumi!

Po femijeve tjere, me cfare te ardhurash i paguan shkollen kryetari i partise se “pengmarrjes” apo bashkshortja e tij??!? Ja pra SPAK-ut i doli edhe nje piste tjeter hetimi (po te duan), pasi po keta prokurore tashme e kane praktiken e hetimit te Adriatik Llalles ne kete drejtim!?

Pse Llalla u hetua e Meta e te tjeret jo?! Pasi shume politikane i shko lloj e femijet jashte ne Universitete te shtrenjta!!! Mire bejne ne fakt, po parat ku i gjejne se me rrogat qe marrin nuk i perballojne keto fatura!?!? Jo per gje, po ngelen duke bere sikur i plasi zemra për korrupsionin e qeverise (qe jane realishte me shumice) me te cilet hanin bashke me nje kazan deri dje! Aman se mos thone edhe Keta si Rama qe punimet për ndertimin e viles ne Surrel ia bene dhurate disa ndertues!

45 Komente

 1. k
  km

  Kane sakrifikuan PEr buken e gojes.nuk e shikoni si Jane dobesuar?kocke e lekure.Eshte treguar e sinqerte ,monalikja.Ka thene disa her se Er shklimin e femijeve Ka harxhuar 240 mije paund

  1. M
   Majlinda Dhuka

   Ne pidhin e mamit tat i ka gjetur o Flame, atje ku i ka gjetur miliardat edhe Edvin Llapa, karikaturisti - i biri i xhelatit dhe spiunes. E more vesh ku i ka gjetur o zorraxhi qenefesh te ripjelljes

   1. M
    Moni i lujtur

    O karakurv ,per Ju nuk ka fjalor o grua e Taliban

    1. S
     Skrapua

     Shumë vulgar je mor ti Duka i Malindit . Të kanë cënuar gruan e komshiut nga Çepani , prandaj po reagon kështu ! Po nuk e di, a je njohur me lajmet e fundit për këta fundërinat ? Qetsohu dhe reflekto. Këto porosi ti jep patrioti nga Mollasi.

   2. 1
    19

    Po ca thua mor gazetar idjot ku ka universitet ne angli te kta te tre aw me keq .jan 50 mije ne vit .jo 30 sa thua ti .

    1. D
     DinPak

     Keto 2 foto te Likes me Monen, mare nga vizita e tyre ne Londer me rastin e diplomimit te Bores, me kujton nje poezi qe qarkullonte ne kohen e studentllekut tim: Ashtu siç ka kallinj pa buke ashtu ka edhe studente vjeshtuke. Vijne nga qyteti, vijne nga katundi per te zbrazur fishekun e fundit. Ecin nxitimthi, te heshtur, pa fjale neper rrugica porsi ilegale.

    2. P
     Piston

     Per Shkollim dhe te Harxhojne ,ketu nuk ka njeri qe nuk vjedh a hidhni nje sy Familjes se Berishes e Rames .keta nje. Mut jane te gjithe.Shteti ka mbaruar eshte ceshtje krenarie.Doni te jetoni nen skllaverine e Pardesyve te Bardha apo do ikni Jashte.ata i Bene parate,dhe kur ke para ne Shqiperi nuk te prek njeri se eshte shoqeri dhe vend allaturka.30 vite akoma nuk i njohet Kombi Shqiptar eshte komb kot,nuk nxjerr asgje te permiresoje jeten e Qytetareve.qe nga Zogu,Enveri,e keta hajdutet e ketyre 32 viteve eshte nje komb Turp per evropen.keta meriton ti gezojme e te na rrojne.

     1. E
      Eni

      Shko laj pjatat o Flamur...ktu ku jam une dhe ca drejtore ordinary ne Shqiperi I kane femihet me nga 100 mije euro ne vit....leku lerer Flamur....nuk eshte aq budalla Skrapalliu...I ka justifikuar ato....

      1. Çekiçi

       Iliri dhe Mona i kan paret nga floriri i vjedhur në Krrabë

       1. E
        Emigranti

        Çifti Meta jan pa punë, Likja humbi punën si president dhe Monika humbi punën se u shkti LSI. Mbeten pa bukë dhe vajtën fëmijët emigrant në UK. Atje dhe studjojnë dhe punojnë. Pak Lek i dërgojnë dhe në Shqipëri që të jetoj çifti. Kështu bëjnë të gjithë emigrantet

        1. D
         Drini

         PD duhet urgjentisht te distancohet nga kjo familje se u diskreditua... urgjentish ndryshe ne zgjedhjet e ardhme abstenuesit do te trefishohen. Urrej regjimin e Rames por ndohtem nga emri Meta prane PD- se. Hapni syte se aleance me Meten dmth aleance me vjedhjen.

         1. C
          Cuko

          Qepet , jane flori e shkuar floririt , or Tunxh !

          1. I
           Iken iliri del monika

           O shoku gazetar,ceshte kjo pyetje ,ku i gjejne paret..... A e di ti se punojne zezaket shqiptare per keta qe na sollen dhjerokracine dhe luftuan bllokmenet per tu bere vete bllokmen te lalzit

           1. X
            Xen deledashi

            po mire o mire ja e zute edhe Liken edhe Mona cizmen, por harroni nje gje shume te rendesishme. Edhe ne u denofshin me burg, e shumta 3-5 vjet mund te hane edhe me ato para qe kan vjedhur keta shkojne ne burg dhe i bejne me qejf 5 vjet. Pyetja eshte, a do tu konfiskohet pasuria ? Po e gjithe pasuria e jo vetem zyra e lSI ne Tirane ? Kete me thoni

            1. p
             pdisti i thekur

             Dje,tek nevojtorja e Fevziut teta Mona pranoi qe ishte operuar nga trute dhe nga mitra .Ne fakt i ka bere keto operacione si nene e pergjegjshme dhe e sakrifices ka shitur te dyja vezoret per 15o mije paund,ndersa trute e saj kur dolen ne ankand pranoi ti merrte vetem nje veteriner lopesh

             1. Y
              Ylli

              Kjo Bora si e ka mbiemrin ne dokumentet e Anglisë në META apo METAJ. Ky veprim i duhet SPAK.

              1. d
               durimi

               Vodhi floririn e shtetit dhe ju thoni ku i gjeti leket......!! Pyetja do te ishte me e sakte te thuash SPAK cfar po ben...?

               1. D
                DD

                E dëgjova Monën te Fevziu mbrëmë. U mbrojt në mënyrën më të keqe dhe me argumentat më të dobët. Dukej që pas buzëqeshjes së kuruar dhe ironisë qesharake ziente tmerri i asaj që e pret. Madje edhe ai “derri i kënaqur”, Genc Gjokutaj nuk kishte argumenta për ta mbrojtur, mgjs u mundua ta shmangte dhe relativizonte lumin e akuzave. Avokati e di që edhe një i dënuar e që është prapa hekurave mund të denoncojë, e jo më një qytetar i lirë.

                1. N
                 Nje gjyshe

                 Jam nje gjyshe qe me del nje mallkim nga shpirti mos i gezofshin ato te mira qe ja kan mare ketij populli perfundofshin ne fundin e deteve ashtu si e kane pessuar fakirat e ketij vendi per nje jete mete mire duke u mbytur 32 vjet histori e hidhur me femijet e ketij populli cifti Meta eshte cifti me i keq qe exizton ne kete vend nuk mund te mburesh me paret e vjedhura aq te pa ndegjegjshem jane.

                 1. D
                  Drilon

                  Po pse djali i Edi Rames qe shpenzon 20 mije dollare ne vit per shkollen fillore ketu ne Tirane si ju duket?

                  1. S
                   Shqiptari

                   Ore njerez,jeni apo nuk jeni ne terezi ju?! —Ku i gjeti paratë vajza e Monës?! —Kjo është pyetja e fundit qe mund t’i behet . —Po punojnë mami Mona dhe babi Likja,more te uruar.Punojne per kete popull dhe per vete. —Madje roptohen dite e nate per ato te shkreta para,duke ia hequr gojes,duke kursyer,pse jo dhe duke marre dhe borxh,qe femijeve te mos u mungoje gje.Per ata femije po behe cope duke i çuar ne nje palo lagje ne,po ku,po ne...Londer! —Po gojet e liga nuk mbyllen kurre ne Shqiperi!

                   1. G
                    Genti

                    Ku i gjeti paratë ? Aty ku i kanë gjetur gjithë politikanë që janë pasuruar në mënyrë kriminale duke vjedhur paratë publike dhe shtetin. SPAK për këtë u ngrit posaçërisht por deri tani fle gjumë pasi ata që lënë pushtetin dhe ata që vijnë në pushtet zotohen të mos prekin njëri tjetrin dhe pasuritë e tyre. Dhe SPAK i lindur nga konsensusi i dy palëve nuk i prek dot ata që i kanë vënë në detyrë. Hajduti mbron hajdutët.

                    1. T
                     TROPOJA

                     E patolerueshme, SPAK s'ka prova. Provat i ke te pakundershtueshme arrestoj nje here, dhe formulo akuzen me te gjitha krimet qe kane konsumuar. Ama beja bam se te doli boja. Cdo dite qe kalon, eshte ne dem te vendit. Me sa duket ju ja berthyer frika. Ta dine hajdutet se nuk do e gezojne gjene e vjedhur. Paskan qene race e peshtire ka gjetur tenxherja kapakun.

                     1. 1
                      19

                      O drilona picke kalbur ma trego ku eshte kjo shkolle me 20 mije € ne muaj ktu ne shqiperi mor kokra e kurves malok der maloku dhe sikur te jet aq te pakten ka shpine ktu dhe fle te shpija e vet .ok mor der kurve kunati sales je ti apo kurva e xenit.

                      1. A
                       AI

                       Ne vit tha. Mos u nevrikos.

                      2. 1
                       19

                       O drilona picke kalbur ma trego ku eshte kjo shkolle me 20 mije € ne muaj ktu ne shqiperi mor kokra e kurves malok der maloku dhe sikur te jet aq te pakten ka shpine ktu dhe fle te shpija e vet .ok mor der kurve kunati sales je ti apo kurva e xenit.

                       1. 1
                        19

                        O drilona picke kalbur ma trego ku eshte kjo shkolle me 20 mije € ne muaj ktu ne shqiperi mor kokra e kurves malok der maloku dhe sikur te jet aq te pakten ka shpine ktu dhe fle te shpija e vet .ok mor der kurve kunati sales je ti apo kurva e xenit.

                        1. S
                         Shqiptari

                         ti je nga ato kur..t e rilindjes qe i del ne mbrojtje kryeministrit por Tirana International School” kaq i ka cmimet per nje vit shkollor. Ndersa sa i perket asaj se ai eshte ne shtepine e vet, sigurisht se nuk jane cmendur familja ta cojne femijen tete vjec larg shtepise se tij.

                        2. S
                         Shqipëtar!

                         Është “INVESTIM PËR SHQIPËRINË” nëse ju kujtohet kur reklamonin “jetën e thjeshtë” në Lalëz në intervistë tha”dua të bëhem kryeninistre”?!….. besoj se tani ajo do “rrugëtojë në gjurmët e prindërve të (pa) ndershëm” për të kapur pudhtet

                         1. Roberto

                          Prindi ben sakrifica te medhaja per femijet. A e keni pare Agushin dhe Moniken sa jane dobesuar?? Pse kot ngriheshin ne greva ata dhe ankoheshin per buken e gojes??? Prrandaj mos u bini ne qafe fukarenjve.

                          1. R
                           Roberto

                           Po shkoj ne shtepi tani se ime shoqe ka mbaruar pune me " hidraulikun" ..ngela stolave te lulishteve duke ngrene fara.

                          2. O
                           Opinion

                           Sentenca e njohur se nese do te zbulosh korrupsionin ne shoqeri dhe aq me teper tek politikanet eshte,ndiq dhe heto parane.Ne Shqiperi kjo eshte imediate dhe emergjence kombetare.Ky duhet te jete obligimi dhe prioriteti primar,madhor I drejtesise.Gjithcka tjeter eshte zhurmnaje kot dhe llafollogji boshe.Ketu tek ne sulmohet dhe perndiqet denoncuesi.

                           1. K
                            Ksenofon

                            Nëse politikanët nuk do të fusnin duart te paratë e popullit shqiptar, sot rroga minimale do të ishte 1 mijë euro dhe pensionet duke nisur nga 500 euro. Vjedhjet e tyre kanë shkatërruar mirëqënien e çdo qytetari shqiptar. Një drejtësi e pavarur nga politika duhet ti arrestojë të gjithë abuzuesit e parave publike dhe pasurinë e vjedhur t'ia kthejë popullit shqiptar.

                            1. J
                             Jugu

                             Ore gazetar po Mero e arsimoj djalin ne Angli me leket e Rames dhe Velias, dhe prandaj sulmon kedo qe i prish pune Rames. Po Rama tani eshte hajduti me i madhe. Apo te heqim vemendjen nga Rama hajduti ne detyre dhe ti sulemi Metes (qe e meriton po ashtu por eshte pa pushtet tani) se keshtu mbajm Rame pushtin ne pushtet tere jeten.

                             1. J
                              Jugu I vertet

                              O malok, mos i ve vetes nickname “ Jugu “, ti dashnor i arushes, i shkofsh jugut anash!

                              1. Q
                               Qepa

                               Qepet dhe vetem qepet financojne shkollen

                              2. k
                               kur 3000 Euro pasuri deklaronte

                               Edi Rama simboli i ndershmerise dhe varferise ngriti nje keshtjelle me...3000 Euro te deklaruara pasuri. He, pa shpjegojeni ca kete "mrekulli" or Temaxhinjte e Meraq Bazese?

                               1. D
                                Dajti

                                Edhe une mendoj se ka kursyer buken e gojes .fakt i pa kundershtueshem jane dhe operacionet plastike dhe sidomos ngushtimi i stomakut qe te haje sa me pak.Cdo prind do ta bente nje "sakrifice" per femijet e tij.Rrofte floriri i Krabes nder dhe lavdi.

                                1. A
                                 Artini

                                 Po bandat kriminale kysh po i mbeshtet e jep tendera? Ka vajt m2 4000 euro. Me shume Brabus ke ne Shqiperi se ne Dubai. Te shitur te gjith jeni. Keni latinizu tere Shqiperine. Ky duhet te jete lajm i pare kudo jo 500 mij te qelbura nga Rusia e botokset e ksaj psikopates. https://www.infobae.com/america/mexico/2022/09/15/por-que-el-mayo-zambada-forjo-alianzas-con-las-mafias-de-los-balcanes/

                                 1. T
                                  Tallavaja

                                  Nese dokish studjuar ne London School of Economics, ao ne Oxord apo Kembrixh apo shkolla te tjera ne France apo Spanje, qe jane me erzgjedhje e me konkurs, pra nuk pranohesh edhe sikur te kesh para (Meta apo Metaj qofte) sepse i tille eshte organizimi qindravjecar i ketyre shkollave, do thoja qe eshte dicka kjo Bora. Po le qe ka qene me dy detyra, edhe Zonja e pare e Presidentit, sepse Monikaishte kryetare Partie. Pra, thjesht e ka blere shkollen, per tu kthyer ne hqiperi per te vjedhur si i ati dhe e ema. Po ja u thote kete nje qe i ka shkolluar femijet jashte ne Amerke, ku nuk ka mik, se je emigrant, dhe te mbarosh inxhinieri financiare te konkurosh me ruse, ukrainas, indianem kineze etj, nuk eshte elehte, duhet pune dhe te jesh i afte. Njoh kolege te mi qe i kane shkolluar femijet ne Oxford, por qe ne Shqiperi kane qene njesha, nga e para ne te fundit gjimnaz, dhe sje permes sistemit te konkurimit kane hyre ne Oxford. Pra perralla e zbrazjes se Shqiperise e tregon Metaj apo Meta per te qene Bora drejtuese, eshte boshe. Kush eshte i afte, can kudo, jo te bleje shkollen. Me rrogat qe marrin, bie qe tere jeten te unojne, nuk paguajne vetem nje vit shkolle, jo pese. Po te jene kaq te zote, le te fillojne te punojne andej, po nuk i marrin ne pune, sepse qe ne intervistat e para ngelin. Human Resourses apo recruters kane eksperience dhe kategorizimet apo perzgjedhjet behen nga aftesia personale qe tregon ne interviste, emri i shkolles, notat, testet. I dime se keto gjera i kemi kaluar vete. Dhe te punojne ne private equity apo investment banking per tipa si Bora eshte e PAMUNDUR. Punojne vetem ata shqiptare qe cdo gje e kane fituar me djerse dhe qe e meritojne. Dhe kete koklopa e di mire. Problemi i dyte, eshte kush i pagoi keto para, si i gjeti per vajzen dhe femijet e tjere. Po te duan e gjejne pernjehere. Ne te kundert, te dhjefsha drejtesine, Krajen e kush do ta pasoje. Pandaj te mos na thone pse ikin njerezit. Jo vetem do ikin, por do vrapojne ata qe duan drejtesi. Ky cift duhet denuar patjeter, me te drejte, te behet shembull, qe te zene mend te tjeret. Te ishin femijet e Tom Doshit, apo Saimir Manes, bie fjala, nuk do ishte ky reagim, sepse jane privat, kane parate e tyre. Duhet te hetohen te gjithe femijet e politikaneve qe mesojne jashte, vetem me rrogat e shtetit. Po behemi gati te hapim kapitujt e anetaresimit ne BE, nuk behen me keto vjedhje keto pune, me shkollime fake, ku i afti eliminohet e nuk punesohet dot ne keto organizma negociuese qe perfaqesojne shtetin. Ndryshe jemi Tallava.

                                  1. J
                                   Juliano

                                   Ti zënë sytë budallenjëve që i shkojnë mbrapa, dhe i zënçin fytin kësaj bushtre bashkë me ata që i kanë hëngër. Mallkimi i popullit martë hak.

                                   1. J
                                    Jugu

                                    O "Jugu vertet", shko merr sufllaqe tani dhe nje shishe plastike me dhalle se e meriton. Prandaj ecin punet mire ne vend se Rama ka rreshtuar zagar si Mero pas vetes, dhe Mero ka rreshtuar zagar/sufllaqexhinj si "Jugu vertet" pas vetes. Mjere njerezit e ndershem dhe te thjeshte.

                                    1. L
                                     Latif Dreqi

                                     Une vertet kur lexoj komentet qe sulmojne tani dhe kane zene sy e veshe se cfare ben Rama and co, them qe ose ketyre iu kane bere lavazho truri, ose komentet jane te diktuara qellimisht. Po mendoj seriozish mos ta hap me kete gazete.

                                     Lini një Përgjigje