“Shko, kthehu në atë vendin tuaj të derrave”, polici gjerman racizëm ndaj emigrantit shqiptari

21 Qershor 2022, 19:38Kronika TEMA

“Shko, kthehu në atë vendin tuaj të derrave”, polici

Policia gjermane ka nisur hetimet ndaj efektivit që ofendoi me tone raciste një emigrant shqiptar duke iu drejtuar me fjalët; Shko, ktheu në atë vendin tuaj të derrave.

Zyra e prokurorit publik në Hesse ka nisur një hetim për këtë rast ndërsa ka kërkuar edhe ndihmën e Tiranës zyrtare për të bashkëpunuar në zbardhjen e të gjithë incidentit duke qenë se shqiptari i prekur nga komentet raciste ndodhet në Shqipëri. Sipas zëdhënësit të autoritetit hetimor në Giessen, në këtë rast duhet të përfshihen edhe autoritetet shqiptare në mënyrë që të marrin në pyetje shqiptarin për të plotësuar të gjithë elementët e dosjes. 

Policia gjermane i është referuar një video e cila u bë publike në media një javë më parë kur një oficer policie në Giessen i cili u përplas me një shqiptar duke lëshuar ndaj tij komente fyese dhe raciste. Sipas komisariatit të policisë, efektivi është identifikuar. Përveç hetimeve për fjalor racist dhe gjuhë urrejtjeje, ndaj efektivit të policisë gjermane mund të merren masa disiplinore.

Sipas prokurorisë publike gjermane, ende është e paqartë se kur ka ndodhur ngjarja, pro mendohet të jetë fundi i vitit 2018 ose fillimi i vitit 2019. Në këtë periudhë shqiptari është arrestuar për një çështje penale dhe më pas është deportuar për në Shqipëri, shkruajnë mediat gjermane. 

Objekt i hetimit është janë dhe akuzat e shqiptarit ku sipas raportimeve në media ai  ka tentuar vazhdimisht të denoncojë oficerin në të kaluarën, por pa sukses.

Përplasja mes policit gjerman dhe shqiptarit:

-Hiqe celularin tënd të ndyrë,” i thotë oficeri një burri me një xhaketë jeshile të errët.

-Jo, jo, përgjigjet burri me inat dhe vazhdon të filmojë me celularin e tij.

-Ik o shoku, përndryshe do dal nga vetja. Kthehu në vendin tuaj të derrave.

36 Komente

 1. E
  E verteta dhemb....

  E rend me qen..... korrak sunit.

  1. G
   Grekofagos

   Grekqiri motershkerdhyer grekofon… ne vitet ‘60 kur evgjitet greke u nisen me trena ne Gjermani per emigrim ne baze te demshperblimit, derrat greke nuk u lane te zbresin nga treni per 1 jave rreshte. Aty hanit, aty shurronit dhe aty dhisnit… per tu lare as behej fjale se 1 here ne muaj lahen bythzinjte greke.

   1. T
    Tlli

    Nje vrime ka fyelli jot.

    1. D
     Dhemb vertet po pas , ne bythe

     Greken ja kan hudh ne Gjermani se kan mbush Klubet Gey (te Pederasteve ) ku i ke mbush cdo nate me Afrikane e Arabe ,te mirepritur ne Gjermani . -----------------( Bist du ein Albaner ? Raus mit dir . Geh sofort weg aus Deutschland ! Zürück in deiner Schweiner Land ( wie heißen noch mal die Höllen Politiker dort ? - [sali berisha

     1. b
      bimi

      shko bej nje gojore Janulles,,, se nje axiatik grek, gjermanet e shikojne si jevg.

      1. I
       Illyrian

       E ka marre për grek. Dihet sa i do gjermani greket

       1. M
        Muço Gërdypi

        Janulla, nuk te paska shtypur sulltani Erdogan sot me duket! Se e dime po nuk te punoj sumatricja ty behesh i hidhur nga gojorja ti.

        1. N
         Nandi

         s'ka me keq se te jesh bythqire qe e quan veten grek

         1. J
          Jorgo nga Burreli

          Nuk eshte keq. Eshte e natyrshme. Dylberat veteidentifikohen me greket. E kane per nder.

         2. N
          Nandi

          s'ka me keq se te jesh bythqire qe e quan veten grek

          1. A
           Arianiti

           po sikur te kete qene ndonje Jorgo apo Panajot ai korraku derr sunit, cfare do te thjoshe ti mor pederast?

           1. j
            jam grekqiri gabel

            Hahaha kur bëni ironi dhe ju grekqirat. Dihet botërisht që deri para pak dhjetëvjeçarësh në Gjermani dhe në shumë vende të EU (biles edhe në Usa) në shumë lokale dhe restorante kishte tabela "nuk lejohen qentë dhe grekqirat" (biles kjo edhe për italianët). Kurse ju grekqirat vazhdoni hani mut shqiptarësh. Kaq shumë ju pëlqen muti jonë??

            1. M
             Mos mendo qe je me mire

             Nuk kane ndonje mendim me te mire per greket mos te te genjeje mendja, lere pastaj per pseudo greket si puna jote

             1. p
              pa vlere

              Kur Iliret jane lare me uje Gjermanet (dhe parardhesit e tu rrace hibride) kruheshin me gure dhe derrasa. Me raste hanin dhe copat e njeri tjetrit. Do vazhdoni te na keni inat, dhe do keni patjeter urrejtje per aq kohe sa do jeni inferiore. Eshte çeshtje genetike o shoku. Nuk te zhvillon benzi, por duhet ndryshuar geni se pari.. Mos u merzit shoku, 1000 vjet jane pak gjate, durim..

              1. A
               ABC

               Pyeti njëher birazerët e tu ( të shpirtit se për ta je thjeshtë një grekofon) se si trajtoheshin grekët kur emigruan masivisht në Gjermani.

               1. E
                E verteta dhembe shume ështe e hillur

                E verteta shume her dhemb dhe ështe e hillur dhe si do Mose Kure ështe 100/100 e vertet ather ështe drame e vertet: Shqiprija si vende dhe natyre ndoshta ështe vendi më i bukur në bote.. Plote pasuri natyrore dhe bukuri me uje, nafte, krome, baker, dete, male, djelle, dimer e ka çdo gjë që Ka një vend në bote për të jetuar të lumture. Por e verteta ështe siqe thote polici Gjermane për fate keq se pse Shqiprine dhe Shqiptarte politikanet tani si Enver Hoxha, Sali Berisha ilir Meta, Fatose Nano, dhe tani Edi Rama e kane kthyre Shqiprine në një Stalle të madhe dhe Shqiptaret në derra të eger duke na vrare, duke na vjedhur, se cili nga keta në menyren e vet dhe se cili si pase kohes dhe interesave të tyre personale dhe familjare. Kurre nuke na dhane perspective keta (njerze ose ullheqes) kurre nuke hapen shkolla dhe unversutete dhe pune dinitoze që ne munde të kunkuronim me Evropjanet, Ë po Edi Rama na Ka hapure plote Xhami Turqish e Ka mbushur Shqiprine plote dhe thote kaqe keni bolle.

               2. N
                Nji vend qe mban per Politikane salih e mete eshte

                hahaha , Eshte ofenduese por Realiste ne nji far sensi . Ata qe kuptojne se c far do te thote politikan udheheqes Shteti e Civilizacion sot , jane besoj dakord me Policin Gjerman ,qe ne menyre Metaforike - Politikanet berisha meta i quan Derra te Eger pylli ! - JO sepse i pelqen te jetojne ne pyll , por edhe pse kane Nockat si Derra . Prandaj, Gjermani ka te Drejte ! - Qe nji popull ,te mbaje te tille Politikan qe kane vleren e nji Muti Haleje so berisha e meta ,kte Fjali do marrin nga gjithe Bota . Coje sali berishen diku ne Europe dhe meten ne X Studio te kuptoshe se cfar Derrash Rrace Mesjetare jane . Mbylleni halene injorante te pashembullt . Gjermani ka te drejte .

                1. P
                 Plani 5te pesevjecar

                 Mirë e ka thënë!. Mos të na vijë keq hiç se në vendin tonë derra ka që shqyejnë derra. Morali dhe drejtësia janë përtokë. A nuk jemi vend derrash????

                 1. A
                  AC/DC

                  Polici thote ate qe mendojne 99% e eurpianve.....

                  1. Z
                   Zyko

                   Te denohet polici? Pse? Sepse ka thene nje te vertete???!!! Shqipera eshte vend derrash e dosash per sa kohe do kete derra e gomere ne krye te shtetit.

                   1. D
                    Detari

                    muslimonet jane parazit kudo qe shkojne, ku e katandisen Arberine

                    1. F
                     Fisnik

                     Në Gjermani polici ka pasoja kur fyen, në Greqi si është?

                     1. V
                      Vin

                      Tamam vend derrash esht. Mire ja ka thone

                      1. S
                       Sali Berisha

                       C'a lesh emigranti ky qenka pisllik, mire qe ka shkuar ilegalisht dhe dreqi e di se cfare ka bere po i ben dhe pordhe policit. Polici veshtire ta dije se nga cfare vendi, thjesht e ka dalluar qe nuk flet Gjermanisht. Si e ka emrin i ofenduari ? Ve bast qe eshte 100% mongoloid synetlli. Keta nuk behen njerez kurre....

                       1. Z
                        Zagali

                        Mire ja ka bere polici gjerman ketij shejtan shqipetari se nuk eshte bindur policit.

                        1. O
                         O

                         E kishte te shkruajtur ne ball ai qe ishte Shqipetar - qe qenka “rracist” ndaj Shqipetareve polici ? Mbase tregon sa i bukur ka qene robi

                         1. E
                          Egli

                          Prokuroria Gjermane te qortoj policin...Jo derra o budalla...Babuina,nga ata bythkuq....

                          1. M
                           Mirditori plak

                           Vend derrash e qensh eshte ai vend sigurisht. Kete e dine edhe vete sunitet, qe jetojne aty.

                           1. d
                            drini

                            Gjermanet jane me racistet ne bote.Edhe une e kam provuar talljen e tre kur shkova per te pyetur ne aeroport se ku niste avion per Tirane.Une dija kohen por po kerkoja te dija se ku.Te dy punonjesit qe pyeta filluan te qeshin e talleshin duke me thene se avioni niste pas 8 oresh dhe ti vjen pyet tani.Thane edhe fjale te tjera ne gjermanisht qe une nuk i kuptova. Une u thashe se po qeshni dhe cuditeni , une u thashe se e di kohen por nuk di vendin, Ne vend te me pergjigjegjeshin se nuk dime akoma se vendoset me vone see nga ku qeshnin e talleshin.Kjo gje nuk ndoddh ne Amerike e Kanada ne keto shtetete njerzit te pergjigjen me miresjellje e durim. Gjermaneve ne vend tu vije turp per historine e tyre ku ua kane thyer koken dy here vazhdojne me te njetin mentalitet. Edhe mijerat e vrare ne Ukrahine jane pasjoe e atyre politikaneve , si Merkel qe ne budallenjte dhe naivet shqiptare u jemi perkulur sikur te ishin zota

                            1. K
                             Komunisti skandinav.

                             Gjermanet nuk jane aspak me shume rraciste sa jemi ne vete shqiptaret. Çdo vend evropian kush me shume kush me pak, eshte "racist". Eshte ne natyren e kultures evropiane. Jane shume popuj. Krahasimi me Ameriken e Kanadane ska vend. Ne Amerike jane te gjithe te huaj . Jo se dua te justifikoj sjelljen e atyre ne aeroport ! Gabim. Por jam i bindur qe ne qofte se ti do te mundje tju ktheje pergjigjen e duhur ne gjermanisht, do shikoje qe atyre do ju ngelej qeshja ne buze.

                            2. Z
                             ZadomizojJanullën

                             Cfare mund te presesh nga nje vend ku patriark eshte nje pederaso-pedofil grek ...Darristan

                             1. b
                              bela

                              ne sjemi derra, ne jemi thjesht trungje

                              1. d
                               derrat dhe stalla

                               shume drejt e ka polici, po hajde mbushi mendjen shqiptareve dhe te madherishmit Z Edi.......qe mendojne se shqiperia eshte 1 ne planet.

                               1. W
                                Www.prishrina.com

                                Te qift suniti nenen ty ortodoks grekoserborus

                                1. L
                                 Likja i MONES...

                                 Edhe polici GJERMAN e dika qe ka shum derra ne shqiperi...a thua valle na e kan hequr ate fjalen vendi shqiponjave..

                                 1. I drejti

                                  Ne aeroportet Gjermane shumica e personelit ndihmës janë shume injorante, veçoj ata me kombësi jo Gjermane qe sillen me njerzillek.

                                  Lini një Përgjigje