Shqiptari i dënuar për vrasjen e të fortit në Vlorë u arratis nga burgu i Italisë, Porti i Durrësit merr masa të rrepta sigurie

26 Shtator 2023, 09:59Kronika TEMA

Shqiptari i dënuar për vrasjen e të fortit në Vlorë u

Masa të rrepta sigurie janë marrë në Portin e Durrësit pas informacioneve se shqiptari Roland Dedja, i cili një ditë më parë u arratis në mënyrë spektakolare nga burgu italian, do të kthehet në atdhe.

Burime për ABC News, bëjnë me dije se autoritetet shqiptare janë lajmëruar nga homologët italiane për dyshimet që kanë lidhur me kthimin e Dedjës në Shqipëri. Për këtë arsye, në Portin e Durrësit janë shtuar masat e sigurisë si dhe thuhet se vëmendja është maksimale.

Kujtojmë se ditën e djeshme Roland Dedja u bë kryefjala e mediave italiane, njëjtë dhe atyre shqiptare. Arratisja spektakolare e shqiptarit nga burgu  i Teramos, në Itali, zuri faqet e para të mediumeve në vendin fqinj si dhe ngriti në “këmbë”autoritetet.  Ditën e djeshme u tha se shqiptari u ndihmua nga një dron, për të realizuar arratisjen e tij spektakolare.

Dedja ndodhej në burg me akuzën për vrasjen e një bashkëkombasi të tij në Brescia. Kjo nuk ësht hera e parë që 39-vjeçari ka arritur të arratiset nga burgu.  Në vitin 2010 ai arriti të arratisej nga burgu i Pizës, ku akuzohej për vrasje dhe tentativë vrasjeje.

 

Lini një Përgjigje