DESHMIA/ Arjan Tase: Nëse skafi do ishte rrotulluar në anën tjetër, do kisha vrarë familjen time. S'dua mbrojtje apo rrethana lehtësuese

5 Gusht 2022, 15:00Kronika TEMA

DESHMIA/ Arjan Tase: Nëse skafi do ishte rrotulluar në anën

Në seancën gjyqësore, Arjan Tase u ka shprehur ngushëllimet e tij familjes Avdia, që u vrau me skaf vajzën 7-vjeçare në plazhin e Potamit në Himarë.

Ai gjatë seancës së gjyqit për caktimin e masës së sigurisë nuk ka pasur asnjë kundërshtim ndërsa ka kërkuar falje edhe për policinë e shtetit.

"Nuk duhet të ndodhte kurrsesi,  por fati im i keq. 

Në det ishte gruaja me djalin e madh dhe motra më dy fëmijët. 

Nëse skafi do ishte rrotulluar në anën e kundërt do të kisha vrarë familjen time", ka deklaruar Tase. 

"Nuk do të doja kurrësesi të kishte ndodhur ajo që ndodhi. Nuk dua të mbrohen dhe nuk do pretendoj asnjë rrethanë lehtësuese. 

Dua t’ju kërkoj ndjesë edhe të gjithë kolegëve të policisë së shtetit të prekur nga kjo situatë. Nuk duhet të ndodhte kurrësesi, por fati im i keq. 

Në skaf kishte hipur vetëm nëna ime dhe djali im i vogël. Në det ishte gruaja me djalin e madh dhe motra më dy fëmijët. 

Nëse skafi do ishte rrotulluar në anën e kundërt do të kisha vrarë familjen time. Nuk doja të ndodhte. Pashë që kishte dallgë, po qëndroja pak larg njerëzve”, tha Tase.

15 Komente

 1. E
  Entoni

  Me kete llogjik qe ky eshte shprehur eshte 100% vrasje me dashje! Pra coptova femijen e botes sepse ruajta gjakun tim.

  1. €€€

   Fati imi keq thote kafsha, jo fati i keq i femijes.

   1. H
    Himarioti

    Nuk duhet përjashtuar mundësia si akt terrorist, i organizuar nga Sali Berisha, për përfitime politike. Në fakt, Berisha u mundua ta shfrytëzonte por, nuk ia arriti dot qëllimit. Ai është i njohur për përmbysje të mëdha, në raste të vdekjeve aksidentale apo vrasjeve të kësaj natyre.

    1. H
     Himarkari

     Na mo bythqir ku na paske dal kaq i zgjuar . Je nga ate musulmanet apo ortodokaret?

    2. A
     Aleksander

     I lire mbas 15 diteve. E pafajshem do te dale. Do kete rritje rroge dhe detyre. Gjykata do vendosi keshtu. Normalisht Spaku do jete duke fjetur.

     1. A
      Arta

      Rasti i humbjes së jetës së vajzës së vogël Avdia është fatkeqësi e rënd, por kurrësesi nuk mund të jetë me dashje.

      1. T
       Thjeshte.

       Arta. Sigurisht qe nuk e vrau me dashje...por me dashje dhe me papergjegjshmeri hyri ne mes te femijeve per te plotesuar tekat e femijeve te tij...si rrjedhoje eshte me e rende se vrasje me dashje.

       1. S
        Shqipe

        Ai dinte se c’bente…hyri ne zonen e ndaluar,pra vrasje me dashje.

       2. D
        Davidi

        Plazh paleje. Pa skelë ku te parkojne mjetet. Ne sallë te pakten qenka sjellë mire dhe eshte penduar. Bravo qe Prokuroria Vlore ndryshoi akuzen.

        1. M
         Ministria e Çi(u)çit

         O katnaro, po si i fortë pse bëje? Edhe i vrave dhe bëje dhe të fortin. Sa për skafin, kur se di, pse ja hypën (lere patentën, tjetër gjë ajo). Pse thua skafi kishte defekt... Po pastaj, pse doje të ikje. Pse shkove ne skaf dhe morre çantën. Pse e mbaje çantën pastaj me vete. Pse e kërcënove të atin e gocës. Po njerëzit e tjerë. Pse morre ish policat e tu në tel, dhe jo policinë numër shërbimi. A mendove se do manipuloje provat? Pozitën e rëndove vetë shumë herë me tepër. Pse nuk ja fute vetes, më mirë. Dhe të vret dhe bën gangsterin. (Qofshin ata, se nuk di ndonjë në Shqipëri që do të falte ty o polic cub)...

         1. Çudia

          Po mirë o shoku... skafi rrotullohet vetë apo ka timon për tu dtejtuar nga njerëzit?? Ti vetë a nuk ishe pas timonit?? Edhe mua më është bllokuar timoni I skafit por fika motorin dhe telefonova policinë për ndihmë nderkohë që qëndrova pranë varkës për të shmangur cdo lloj demi te të tjerë apo te varka. Erdhi policia që më ndihmoi dhe sot fle I qetë ndërkohë që dal me varkën time sa herë kam dëshirë. Ahhh po.... nuk jetoj në Shqipëri ku policët dalin në rrugë për pordhë dhe jo për punë. Tung!

          1. M
           Ministria e Çi(u)çit

           Në fakt ai lloj skafi.(dmth gomone). Kthehet dhe pa timon (kuptohet po të jesh mjeshtër dhe i zoti). Po jo ky katnar nallbani.. Madje dhe e rrotullon në vend po të duash pa timon fare. Duke qenë se ka dy motora dhe shumë të fuqishëm, manovrohet me ta. (Ata që dinë e marrin vesh). Po ky katnari, ka rënë në lekë. Dhe I dukej se kapi qiellin me dore dhe ka dash me bë show. Fakti qe njerezit dhe dëshmitarët thonë ka qenë shpejt. Do te thotë se s'ka se si ti merrte gaz. Dhe nqs është e pamundur të dy motorët. Ainka qene shpejt dhe ka ulur shpejtësinë. Pastaj I ka dhënë gaz përsëri. Ne keto momente mjeti ka ngritur bashin (majën) sipër dhe ne ato momente përpara por dhe anash (varet nga prerje e mjetit) 30° majtas djathtas nuk sheh gjë. Ne këto lloj manovrash duhet patjetër të kesh një ndihmës në bash, për mos tu përplasur (nuk diskutoj njerëzit vetëm) por ne përgjithësi, mjete te tjera, shkëmbinj, bova etj) Nga ato qe di unë, sa njohuri kam dhe sa eksperiencë. E them me plotë gojën qy ky s'ka lidhje me te drejtuarit e nje mjeti detar (skafist jo e jo se është fjalë e madhe) Ky o nje nallban polic, me pesë lekë. Hypi gomones dhe jepi gaz, dhe kaq. Mjerë goca e vogël, që e mbyti ky idioti. Dhe me keq akoma vazhdimësia është e pafalshme. Se psh mund tinkishte ndodhur kjo gje. Të ndalonte, vlerësonte situatën dhe kur t'a shikonte me pistoletën qe kishte mund tja kishte futur vetes. Tanime do flisnim të gjithë ndryshe (dhe familjarët e atij do ishin, them me të sigurtë). Ai e mbyti fëmijën e gjorë. Por ka bërë dhe veten dhe familjen me.gazep të madh. Kush do ti mbledhi dhe mbaj situatën ne kontroll Çiçi??

          2. S
           Sara

           Neqifte se skafi ka marre gaz kot dhe kjo vertetohet teknikisht eshte rast fatkeq... ne te kundert vrasje nga pakujdesia me nehlizhence ose vetbesim te tepruar... megjithate ketu gjyqin ta ben injoramnca paraprakisht dhe gjyqtare e prokurore vetem sa e zbardhin denimin publik

           1. n
            nardi

            PO TE SHKOJE DREJT? Do thyje qafen tende...

            1. T
             Titi

             Po Zeni rrafshoi nje fshat te tere ne gerdec dhe ju maloke muti nuk e hapet gojen legena .

             Lini një Përgjigje