Kush është i riu që vdiq në Rrogozhinë, u kthye nga Italia për 2 dasma në fis

5 Gusht 2022, 09:47Kronika TEMA

Kush është i riu që vdiq në Rrogozhinë, u kthye nga

Udhëtimi surprizë për familjarët u kthye në tragjedi. Festim Meçja është i riu 27 vjeç që u nda nga jeta ditën e djeshme vetëm pak kilometra larg banesës së tij në Sinaballaj të Rrogozhinës, ku mezi priste të takonte familjarët që do t’u shfaqej surprizë.

Por parakalimi i gabuar dhe humbja e kontrollit të mjetit i automjetit tip ‘Benz’ që drejtonte të përfundonte i shndërruar në hekurishte, poshtë rrotave të kamionit. Ai mbeti i bllokuar për rreth një orë në mjet derisa u bë e mundur nxjerrja e trupit të pajetë. Ndërsa shoferi i kamionit, i identifikuar si I.C., nuk pësoi dëmtime por mbeti i shokuar nga ngjarja e rëndë.

Që nga momenti i aksidentit që ndodhi dje (4 gusht) u deshën shumë orë që të mësohej identiteti i tij dhe detaje mbi ngjarjen e rëndë. Ai ishte nisur për në Shqipëri nga Parma në Itali, ku jetonte e punonte prej kohësh si punonjës në një sipërmarrje private që të merrte pjesë në dy gëzime familjare.

Ai nuk donte të humbiste martesat e të afërmve të fisit dhe nuk vuri askënd në dijeni për kthimin në atdhe pas një viti. Festimi që nuk mbërriti i gjallë tek të afërmit e tij kishte emigruar për të ndihmuar familjen me probleme ekonomike. 27-vjeçari la pas vëllain që punonte ashtu si ai në Itali, nënën që vuante nga probleme shëndetësore, motrën që duhet të ndiqte studimet dhe babain që mundohej të nxirrte të ardhura me punë fshati.

Festim Meçja u nda nga jeta prej pakujdesisë, thonë hetimet e para. Ai humbi kontrollin e mjetit dhe përfundoi nën rrotat e kamionit pikërisht në kthesën ku do të hynte për të takuar familjarët për të cilët kishte mall, ashtu si çdo person që emigron për një jetë më të mirë larg familjes.

2 Komente

 1. T
  TJETRI

  Ngushellime Familjes! fatkeqesi e madhe per kete djale te ri e per Familjen e tije. Ne Kosove kam pare ne autostrade nje shkrim shume domethenes ...."KUJDES FAMILJA PO TE PRET" sikur te ishin ca shkrime te tilla edhe tek ne, mire do ishte.

  1. e
   eni

   Problemi eshte se bota e zhvilluar e ka shpejtesine e kufizuar per kaminona ne diference rreth 30 km/ore nga autoveturat.Nuk e di nese edhe tek ne ekziston ky ligj apo te mberije kush eshte i zoti i pari!Sepse ndodh qe tjeter kod rrugor eshte ne Itali e te tjera kondicione ku propabiliteti per aksidente eshte me i madh atje se sa ne Shqiperi,por qe fatkeqesisht ndodh e kunderta !Ngushellime te afermeve te tij dhe familjareve.

   Lini një Përgjigje